۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره

راهنمای جامع تحصیل علوم پزشکی در ترکیه (آپدیت ۲۰۲۱)

راهنمای تحصیل پزشکی در ترکیه

پزشک بودن یکی از حرفه ای ترین، معتبرترین و با افتخارترین شغل هایی است که در سراسر جهان وجود دارد. به عبارتی دیگر، جامعه پزشکی به عنوان قهرمانان، الگو ها و ناجیان در جامعه شناخته می شوند. به این دلیل که آن ها کسانی هستند که جان افراد را نجات می دهند و بیماری های آن ها را درمان می کنند. مشاغل پزشکی از این جهت اهمیت دارند که با زندگی و جان مردم سر و کار دارند و از سلامت آن ها محافظت می کنند.

به همین دلیل آموزش خوب و با کیفیت برای دانشجویان بین المللی، که در حال گذراندن دوره های علوم پزشکی هستند، بسیار مهم است. قبل از اینکه این دانشجویان مشتاق تحصیل در رشته های علوم پزشکی مدرک خود را بدست آورند، سال های بیش تری را نسبت به سایر رشته ها، به تحصیل و مطالعه می پردازند. نکته مهمی که هنگام تحصیل در دوره های علوم پزشکی باید به آن توجه کرد این است که با دریافت مدرک علوم پزشکی این مسیر به پایان نمی رسد. بلکه، تحصیل و پیشرفت در رشته های پزشکی مداوم و پایان ناپذیر است.

چرا تحصیل علوم پزشکی در ترکیه

کشور ترکیه، یک کشور رو به پیشرفت که تحصیل کردن در آن می تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد. در رده بندی های مختلف طبق جدول زیر مشخص است که آینده کشور ترکیه بسیار درخشان است. در نتیجه تحصیل در یک همچین کشوری خالی از لطف نیست.

 • کیفیت بسیار بالای آموزش
 • مدارک شناخته شده در سطح جهان
 • محیط دانشگاه با امکانات عالی
 • فرهنگ غنی
 • هزینه مناسب
 • مردمی خون گرم و مهربان

رتبه ۸۳ در رتبه بندی آموزش جهانی

 1. پرو
 2. بلیز
 3. ترکیه
 4. جامائیکا
 5. هندوراس

رتبه ۵۵ در رده بندی اقتصاد جهانی

 1. کاستاریکا
 2. لتونی
 3. ترکیه
 4. لیتوانی
 5. فیلیپین

رتبه ۱۱۰ در رتبه بندی ایمنی جهان

 1. توگو
 2. جامائیکا
 3. ترکیه
 4. مالاوی
 5. بوتسوانا

همچنین شهریه مناسب و کیفیت بالای آموزش علوم پزشکی در ترکیه هم عوامل بسیار مهمی برای تحصیل در این کشور هستند.

چرا تحصیل پزشکی

آیا ترکیه مکان خوبی برای تحصیل در رشته های پزشکی است؟

اگر قصد دارید تا در رشته های علوم پزشکی تحصیل کنید، کشورهای زیادی را می توانید انتخاب کنید. برخی از این کشور ها در یک سری از تخصص های خاص درخشان هستند، بعضی دیگر به دلیل تعداد پزشکان فارغ التحصیل شده و تعدادی هم به دلیل داشتن امکانات و تجهیزات پیشرفته یک مکان عالی برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی هستند. کشور ترکیه  جایی است که تمامی این ویژگی ها را با هم دارد.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: کارشناسی ارشد در ترکیه

 

از نظر فناوری پیشرفته در رشته های علوم پزشکی و بودجه تحقیقات، ترکیه جایگاه بسیار ممتازی دارد. از لحاظ داشتن منابع و امکانات لازم برای آموزش علوم پزشکی، ترکیه این قابلیت را دارد که در زمره کشورهای پیشرو در زمینه علوم پزشکی قرار بگیرد. بنابراین، اگر می خواهید تا در خارج از کشور خودتان به تحصیل علوم پزشکی بپردازید، ترکیه می تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد.

 شرایط تحصیل علوم پزشکی در ترکیه چیست؟

شرایطی که برای تحصیل علوم پزشکی در ترکیه نیاز است، همانند شرایط یک دانشجوی کارشناسی است. شرایط عمومی شامل موارد زیر است:

 • اثبات هویت و ملیت با ارائه گواهی تولد یا گذرنامه
 • تایید سوابق تحصیلی از طریق کارنامه یا ریز نمرات از موسسه قبلی
 • اسناد لازم برای درخواست تحصیل در علوم پزشکی همانند فرم های ثبت نام، گواهی قبولی در امتحانات ورودی، ویزای دانشجویی و هزینه های پذیرش

 

همچنین اگر فرد متقاضی از یک کشور غیر انگلیسی زبان باشد و قصد تحصیل در ترکیه با زبان انگلیسی را داشته باشد، ملزم به ارائه گواهی قبولی در یک آزمون معتبر انگلیسی است.

تحصیل علوم پزشکی در ترکیه به چه زبانی است؟

در اکثر برنامه های تحصیلی در ترکیه، ارائه دروس برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی است. علت این امر این است که زبان انگلیسی یکی از زبان های اصلی ترکیه است و توسط بسیاری از افراد محلی و بومی به خوبی صحبت می شود.

در نتیجه برای دانشجویانی که زبان ترکی را نمی دانند، تحصیل در ترکیه سخت نیست چون که اگر دوره آن ها به زبان انگلیسی باشد، برای گذراندن دروس، اصلا نیازی به دانستن این زبان نیست. به عنوان مثال، یکی از دانشگاه هایی که دوره های آن به زبان انگلیسی تدریس می شوند، دانشگاه آنکارا است. این دانشگاه دارای دوره های علوم پزشکی است.

آیا می توانید به عنوان یک دانشجوی بین المللی در ترکیه علوم پزشکی بخوانید؟

بله، ترکیه به عنوان یک مرکز آموزش عالی با کیفیت همیشه برای پذیرش دانشجویان بین المللی به جهت گذراندن دوره های تحصیلی در این کشور آماده است. از نظر مقامات کشور ترکیه این امر به عنوان یک سرمایه گذاری برای توسعه آینده کشورشان خواهد بود. برخی از دانشگاه هایی که جدا از پذیرش دانشجوی بین المللی، دفاتر بین المللی را برای دانشجویان ترتیب داده اند، شامل این موارد هستند:

دانشگاه آنکارا،

دانشگاه استانبول و …

لیست ۱۰ دانشگاه برتر علوم پزشکی در ترکیه

نام دانشگاهشهرامتیاز جهانی
Hacettepe UniversityAnkara۴۹.۹
Istanbul UniversityIstanbul۴۴.۱
Ankara UniversityAnkara۴۶.۲
Istanbul University - CerrahpasaIstanbul۲۶.۵
Ege UniversityIzmir۳۴.۹
Marmara UniversityIstanbul۳۹.۲
Dokuz Eylul UniversityIzmir۳۲.۲
Koc UniversityIstanbul۴۳.۴
Gazi UniversityAnkara۳۳.۹
Akdeniz UniversityAntalya۲۵.۸

تحصیل پزشکی در ترکیه

برنامه درسی پزشکی در ترکیه شامل چه مواردی است؟

برنامه درسی پزشکی ترکیه، شبیه سایر برنامه های درسی پزشکی است که در دیگر کشور های جهان ارائه می شود. در مجموع، تعداد سال های تحصیل پزشکی در ترکیه ۶ سال است و هر یک سال تحصیلی دارای یک برنامه یا دوره مشخص برای گذراندن است. به عنوان مثال، در دانشگاه استانبول، سه سال اول برنامه درسی بیش تر شامل مطالعات نظری و ماژول های مبانی پزشکی است. این دوره از برنامه درسی شامل آموختن تئوری های مطالعات پزشکی، ساختار و عملکرد سیستم بدن و ساختار های آسیب شناختی است و سال آخر برنامه درسی هم مربوط به دوره کارورزی است.

آیا تحصیل پزشکی سخت است

چند دانشکده پزشکی در ترکیه وجود دارد؟

در حال حاضر، ترکیه مجموعاً ۴۷ دانشکده پزشکی دارد. اکثر این دانشکده های پزشکی برای عموم مردم شناخته شده هستند.

در میان این دانشکده ها، سه عدد از آن ها از سیستم های مدرن و غیر سنتی آموزش پزشکی استفاده می کنند. این سه دانشگاه عبارتند از:

 • دانشگاه آنکارا
 • دانشکده پزشکی دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشکده پزشکی دانشگاه پاموکاله

البته  برنامه کشور ترکیه این است که هر چه زودتر  مدارس پزشکی بیش تری از برنامه درسی مدرن این دانشکده های پزشکی پیروی کنند. علاوه بر این، با توجه به افزایش تقاضا برای تحصیل در دوره پزشکی در ترکیه، انتظار می رود مدارس پزشکی بیش تری هم ایجاد شود.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه

 

آیا تحصیل پزشکی در ترکیه سخت است؟

هر چند تحصیل در رشته پزشکی در هر کجای جهان سخت و دشوار است و چه برسد که دروس هم به یک زبان خارجی باشد. با این حال میزان ترک تحصیل در ترکیه در مقایسه با سایر کشور های پیشرفته اندکی بیش تر است. دلایل بالاتر بودن نرخ ترک تحصیل در ترکیه شامل این موارد است:

 • ظرفیت علمی دانشجویان،
 • تغییر در شرایط زندگی دانشجویان بین المللی،
 • ارزیابی غلط آمادگی تحصیلی دانشجویان

طبق آمار در واقع فقط ۱۵٪ از دانشجویان ثبت نام کننده در دوره های پزشکی ترکیه در زمان مشخص شده فارغ التحصیل می شوند. اکثر دانشجویان پزشکی برای مدت یک الی دو سال دیگر برنامه درسی خود را تمدید می کنند. در نتیجه می توان گفت که تحصیل پزشکی در ترکیه شاید واقعاً دشوار است.

پس از اقامت در ترکیه برای کار در رشته پزشکی به چه مواردی نیاز است؟

اگرچه زبان ترکی شرط تحصیل رشته پزشکی در ترکیه نیست اما اگر کسی بخواهد که پس از فارق التحصیلی در ترکیه به عنوان یک پزشک مشغول به کار شود، تسلط به زبان ترکی برای او لازم است. در نتیجه، پس از تأیید مهارت در زبان، باید در آزمون STS هم شرکت کند. این آزمون برای کسانی نیاز است که تحصیلات خود را به پایان رسانده اند. افراد پس از قبولی در این آزمون به عنوان یک پزشک اجازه کار خواهند داشت ولی پس از گرفتن این مجوز باید یک دوره آموزش اجباری دو ساله را هم پشت سر بگذارند.

شهریه تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟

تحصیل در رشته های پزشکی معمولا گران تر از سایر رشته هاست. در نتیجه بیش تر افراد، کشور های ارزان تر را برای تحصیل در این رشته انتخاب می کنند. کشور ترکیه هم یکی از این کشور هاست که در مقایسه با سایر کشور های پیشرفته هزینه های کم تری را برای تحصیل در پزشکی نیاز دارد. به طور میانگین شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی پزشکی ترکیه از ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار در سال است.

این رقم در مقایسه با سایر کشورهای دیگر مانند ایالات متحده که شهریه سالانه آنها چیزی در حدود ۳۵۰۰۰ تا ۵۸۰۰۰ دلار است، بسیار مقرون به صرفه تر است.

البته دانشگاه های دولتی ترکیه به نسبت ارزان تر هستند و نیازی به شهریه ندارند ولی برای ورود به آن ها باید یک آزمون ورودی همانند کنکور داد و زبان تحصیل در اکثر آن ها ترکی است.

 

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه چیست؟

هر دانشگاه برای خود شرایط ویژه ای دارد ولی شرایط تحصیل در ترکیه به طور کلی شامل این موارد است.

 • دادن آزمون YÖS
 • قبولی در آزمون TOEFL IBT یا IELTS
 • معدل خوب
 • آزمون GRE

بعضی از دانشگاه ها برای افرادی که در آزمون بین المللی دانشجویی (YÖS) و آزمون TOEFL IBT یا IELTS نمرات خوبی را کسب کرده باشند، شهریه رایگان در نظر می گیرند. همچنین برای اخذ پذیرش در مدارس پزشکی دولتی، معدل و GRE خوب، علاوه بر موارد بالا که به آن ها اشاره کردیم، هم لازم است.

نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که دانشگاه های خصوصی پزشکی در ترکیه معمولاً متقاضیان را مجبور به گذراندن آزمون بین المللی دانشجویی نمی کنند.

ولی افراد باید معدل بالا (۸۰٪ یا بالاتر) و در بعضی دانشگاه ها نمرات GRE داشته باشند. به همین دلایل میزان پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشگاه های خصوصی بیش تر است.

هزینه تحصیل در دانشکده های پزشکی ترکیه چقدر است؟

همانطور که قبلا هم گفتیم، شهریه تحصیل در مدارس پزشکی خصوصی ترکیه از ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار در سال است. علاوه بر این باید هزینه های زندگی مانند اجاره، غذا و هزینه حمل و نقل را هم در نظر گرفت. این هزینه ها برای بسیاری از دانشجویان بین المللی زیاد خواهد بود، اما روش هایی هم وجود دارد که می توانید بصورت تقریبا رایگان در ترکیه تحصیل کنید. اگر علاقه مند به دریافت انواع بورسیه های تحصیلی ترکیه برای کم کردن هزینه های تحصیلی خود هستید، با کارشناسان ما در بلواسکای مشورت کنید.

 

تحصیل پزشکی در ترکیه چه مدت طول می کشد؟

در مقایسه با ایالات متحده که تحصیل پزشکی ۴ سال طول می کشد، افراد برای گذراندن دوره مشابه در ترکیه به ۶ سال زمان نیاز دارند. سال های اول و دوم آموزش شامل آموزش علوم پایه است، در حالی که سال سوم تحصیل مرتبط با دروس آسیب شناسی و بیماری ها است.

سال های چهارم و پنجم هم روی کارآموزی بالینی متمرکز است. در حالی که دانشجویان سال ششم همانند یک پزشک وظیفه های مشخصی را بر عهده می گیرند. اگرچه اسما این افراد کارآموز نامیده می شوند ولی به عنوان یک پزشک در بیمارستان خدمت می کنند و حقوق هم دریافت می کنند.

تحصیل پزشکی چه مدت طول می کشد

برترین دانشگاه های پزشکی در ترکیه

دانشکده پزشکی دانشگاه Hacettepe

دانشگاه هاچتپه که در آنکارا واقع شده است، بر اساس گزارش US News از نظر عملکرد علمی، رتبه برتر در میان دانشگاه های ترکیه را دارد. این دانشگاه با داشتن استاندارد های بالای بین المللی در بین دانشگاه های جهانی در رتبه ۴ ام قرار دارد.

به همین ترتیب، دانشکده پزشکی آن در پارامترهای US News برای پزشکی بالینی امتیاز بالایی دارد. این دانشگاه رتبه ۵ را در همکاری های بین المللی پزشکی بالینی دارد، که آن را به یک مدرسه عالی برای دانشجویان خارجی تبدیل می کند.

این دانشکده پزشکی در ترکیه در سال ۱۹۵۴ تاسیس شد. دانشگاه هاجتپه دو برنامه مختلف پزشکی را ارائه می دهد. برنامه منظم  MD  که معمولا ۶ سال معمول طول می کشد. از طرف دیگر، متقاضیان واجد شرایط می توانند یک MD-Ph.D مشترک را هم انتخاب کنند. در این برنامه دانشجویان می توانند پس از دو سال تحصیل در دانشکده پزشکی، در مقطع دکترا در زمینه های مختلف از جمله بیوشیمی، بیوفیزیک، زیست پزشکی و داروسازی، تحصیل کنند.

با توجه به ماهیت فشرده MD-Ph.D، این دوره ۸ سال طول می کشد.

دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یک موسسه دولتی برجسته است و در استانبول مستقر است. دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول در سال ۱۸۲۷ تاسیس شده است (گرچه از قرن پانزدهم میلادی فعالیت خود را آغاز کرده بود). این دانشکده را می توان به عنوان اولین دانشکده پزشکی ترکیه در نظر گرفت.

این دانشکده پزشکی در ترکیه در هر سال به طور متوسط ​​۳۱۰ دانشجو برای رشته پزشکی ترکی خود می پذیرد. در حالی که فقط ۶۰ متقاضی می توانند در برنامه پزشکی به زبان انگلیسی ثبت نام کنند. این دانشجویان به صورت موازی در پردیس Capa، جایی که بیمارستان تسهیلات پزشکی استانبول در آن واقع شده است، آموزش داده می شوند.

 

طبق شاخص های US News، برنامه جراحی این دانشگاه در رتبه ۷ ام همکاری بین المللی قرار می گیرد. این دانشگاه با ۲۵ دانشکده پزشکی در سراسر جهان در ارتباط است. همچنین این دانشگاه برنامه اراسموس را هم برای دانشجویان پزشکی خود ارائه می دهد. از طریق برنامه اراسموس دانشجویان می توانند در دانشگاه های منتخب اروپا تحصیل کنند.

دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا

دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا در سال ۱۹۴۶ تاسیس شده است و به عنوان اولین دانشکده پزشکی مدرن ترکیه مشهور است. دانشجویان به طور معمول تحصیلات پزشکی خود را در پردیس Sihhiye  و کلینیک های خود را در بیمارستان Ibni Saha به پایان می رسانند.

دانشگاه آنکارا هر دو رشته پزشکی ترکی و انگلیسی را ارائه می دهد. با این تفاوت که مورد دوم  دارای دوره های تحقیقاتی بیش تری است. به همین دلیل، US News دانشگاه آنکارا را از نظر شهرت در تحقیقات در رتبه ۲۷ ام قرار داده است.

دانشگاه آنکارا همچنین چندین برنامه بین المللی برای دانشجویان پزشکی خود ارائه می دهد، از جمله برنامه های اراسموس و مولانا (Mevlana).

دانشگاه آنکارا بر اساس معیارهای خاصی هم بورسیه تحصیلی ارائه می دهد. دانشجویان واجد شرایط می توانند برای پرداخت هزینه های شهریه و محل اقامت خود، کار نیمه وقت را هم درخواست دهند.

دانشکده پزشکی دانشگاه اژه

دانشکده پزشکی دانشگاه اژه یک برنامه آموزشی مبتنی بر نتیجه ارائه می دهد، که به نظر می رسد دانشجو محور و جامعه مدار باشد. این دانشگاه در سال ۱۹۵۵ تاسیس شده است و در سال ۱۹۷۱ به بورنووا منتقل شد.

دوره های پزشکی این دانشگاه بر اساس سه بخش، علوم پایه پزشکی، علوم پزشکی بالینی و علوم پزشکی جراحی دسته بندی می شوند.

در حال حاضر، دانشگاه اژه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های جهانی در آسیا شناخته شده است. بر اساس گزارش US News، این دانشگاه در بین موسسات آموزش عالی مختلف ترکیه در رتبه ۱۶ ام قرار دارد. ظرفیت پزشکی بالینی این دانشگاه یکی از بهترین های منطقه محسوب می شود و از نظر همکاری های بین المللی هم در رتبه یازدهم قرار دارد.

دانشکده پزشکی دانشگاه مرمره

دانشگاه مرمره، مستقر در استانبول، یکی از موسسات دولتی شناخته شده در ترکیه است. همچنین یکی از قدیمی ترین دانشگاه های این کشور است. این دانشگاه که در سال ۱۸۸۳ تاسیس شده است، تا به حال چندین بار تغییر نام داده است.

دانشگاه مرمره ۱۴ پردیس در سرتا سر آسیا و اروپا و ترکیه دارد.

همانند اکثر دانشکده های پزشکی کشور ترکیه، دانشگاه مرمره دوره های پزشکی را به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می دهد.

این دانشکده به دلیل تحقیقات پزشکی بالینی دارای رتبه ۶۵ (طبق گزارش US News ) در منطقه است.

دانشکده پزشکی دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه دوکوز ایلول یک موسسه نسبتاً جوان است و در سال ۱۹۸۲ تاسیس شده است. این دانشکده که در ازمیر واقع است، با داشتن ۱۷ دانشکده از جمله دانشکده های پزشکی معروف است.

دانشکده پزشکی همراه با سایر دانشکده های علوم پزشکی در دانشگاه İnciraltı مستقر است.

دانشجویان پزشکی در بیمارستان دانشگاه Dokuz Eylül که یکی از بهترین مراکز درمانی ترکیه محسوب می شود، از تجربه بالینی خوبی برخوردار می شوند. این دانشکده دارای یک مرکز تحقیق و توسعه است. جایی که دانش آموزان می توانند مسائل مربوط به زیست شناسی سرطان، زیست شناسی مولکولی اختلالات ژنتیکی و درمان های سلولی عصر جدید را بررسی کنند.

برترین مدارس پزشکی

دانشکده پزشکی دانشگاه کوچ

یکی از بهترین دانشکده های پزشکی ترکیه، دانشکده پزشکی دانشگاه کوچ است که در سال ۲۰۰۸ تأسیس شده است. این دانشکده پزشکی در پردیس Topkapi، در کنار بیمارستان دانشگاه و مراکز تحقیقاتی آن واقع شده است.

پذیرش در دانشگاه Koc کاملا انتخابی است، زیرا فقط ۶۰ دانشجو برای سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ پذیرفته شدند. در مقایسه با دانشکده های پزشکی دیگر، برنامه های درسی این دانشکده فقط به زبان انگلیسی تدریس می شوند. با این حال، آموزش بالینی – به ویژه در سال ۴ ام- به زبان ترکی ارائه می شود.

به عنوان یکی از برترین موسسات آموزشی در ترکیه، دانشگاه Koc یکی از بهترین دانشگاه های جهانی در آسیا بر اساس اعلام US News است

دانشکده پزشکی دانشگاه قازی

Gazi University  در شهر آنکارا واقع شده است. دانشکده پزشکی این دانشگاه در سال ۱۹۷۹ با ۷ استاد و ۱۰۰ دانشجو شروع به کار کرده است. هم اکنون، این دانشکده با ۹۲۹ پردیس دانشگاهی و ۲۷۷۵ دانشجو به عنوان یکی از بهترین دانشکده های پزشکی ترکیه شناخته می شود.

دانشجویان پزشکی در این دانشکده ابتدا با علوم پایه پزشکی، که شامل آناتومی، فیزیولوژی، و بیوشیمی است، آشنا خواهند شد. سپس به ترتیب به سمت علوم پزشکی بالینی و علوم پزشکی جراحی پیش می روند.

دانشجویان در این دانشگاه معمولاً دوره های کارآموزی بالینی خود را در همان بیمارستان دانشگاه Gazi می گذرانند. این بیمارستان که در سال ۱۹۸۶ تاسیس شده است یکی از بهترین مراکز درمانی در کشور ترکیه است و اولین بیمارستان دولتی است که دارای نشان تضمین کیفیت ISO است.

دانشکده پزشکی دانشگاه آکدنیز

دانشگاه آکدنیز که در استان آنتالیا واقع شده است، یک دانشگاه شناخته شده در منطقه مدیترانه غربی ترکیه است. دانشکده پزشکی آکدنیز، قبلاً بخشی از دانشگاه آنکارا بوده است.

دانشجویان پزشکی دانشگاه آکدنیز در بیمارستان ۷۷۵ تخت خوابی این دانشگاه، به طور متوسط ​​از ۴۰،۰۰۰ بیمار بستری و ۸۰۰،۰۰۰ مراجعه کننده سرپایی مراقبت می کنند.

دانشکده پزشکی دانشگاه ارسیس

دانشگاه Erciyes در سال ۱۹۷۸ تاسیس شده است و در شهر کایسری آناتولی قرار دارد. دانشکده پزشکی این دانشگاه سه سال اول تحصیلی را به صورت دوره های تلفیقی ارایه می دهد. این موارد شامل گذراندن دوره های اجباری همانند تاریخ، زبان ترکی و سایر زبان های خارجی است.

در سال های ۴ تا ۶ ام هم دانشجویان در بخش های پزشکی مرتبط با داخلی، زنان و زایمان، کودکان و جراحی عمومی به فعالیت می پردازند.

این دانشکده به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های جهانی در ترکیه در پزشکی بالینی شناخته شده است. دانشگاه Erciyes پیشرو در تحقیقات پزشکی در منطقه است.

تحصیل دندان پزشکی در ترکیه

لیسانس دندان پزشکی در ترکیه

دوره لیسانس دندان پزشکی یکی از رشته های شاخه پزشکی است که در ترکیه ارائه می شود. تمرکز این دوره روی تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان است. برای دندانپزشک شدن باید به فنون درمان و پیشگیری تخصصی در دندان پزشکی تسلط داشته باشید.

وظایف اساسی یک لیسانسه دندان پزشکی چیست؟

وظایف اساسی که در دندان پزشکی گنجانده شده است شامل حل مشکلات مرتبط با بیماریهای دهان و دندان بیماران است. وظایف دندان پزشکی در این زمینه پزشکی شامل تحقیق، درمان و مشاوره خواهد بود. همچنین دندانپزشکان باید مسائل مربوط به پروتز دندان را هم بتوانند مدیریت کنند.

تحصیل دندان پزشکی

برنامه کارشناسی دندان پزشکی در ترکیه

در ترکیه حدود ۵۰ برنامه کارشناسی دندان پزشکی در ۵۰ دانشگاه مختلف وجود دارد. علاوه بر این ها، ۴۲ برنامه کارشناسی ارشد دندان پزشکی در ۳۸ دانشگاه و ۸ برنامه دکترای دندان پزشکی در ۷ دانشگاه تدریس می شوند.

بزرگ ترین شهرهای ارائه دهنده دوره لیسانس دندان پزشکی در ترکیه

شهرتعداد دانشگاه های ارائه دهنده دورهمتوسط شهریه
استانبول۱۰۵۲۱۸۸٫۸۴ لیر ترکیه
آنکارا۵۵۰۱۹۹٫۶۱ لیر ترکیه
ازمیر۲۲۳۹۸۷٫۹۶ لیر ترکیه
Kayseri۲۲۲۱۹۵٫۳۸ لیر ترکیه
آدانا۱۱۲۵۷۸٫۲۷ لیر  ترکیه
Afyonkarahisar۱۸۸۴٫۹۴ لیر ترکیه
آلانیا۱۱۶۸۸۹٫۵۲ لیر ترکیه
Bingol۱۲۶۰۰۳٫۶۶ لیر ترکیه
Bolu۱ ۷۴۱٫۲۳ لیر ترکیه
Canakkale۱۲۴۷۲۵٫۴۱ لیر ترکیه

 

دانشگاه هایی که محبوب ترین برنامه های کارشناسی دندان پزشکی را در ترکیه ارائه می دهند

دانشگاه آلتینبا

برنامه ها:

لیسانس

ارشد

دکترا

واقع در استانبول

این دانشگاه با نام “دانشگاه استانبول کمربورگاز” توسط بنیاد آموزش و فرهنگ Mehmet Altınbaş در سال ۲۰۰۸ تاسیس شده است.

دانشگاه فیرات

برنامه ها:

لیسانس

ارشد

دکترا

واقع در الازیگ

دانشگاه Fırat یک دانشگاه دولتی در Elazığ، ترکیه است و در سال ۱۹۷۵ تاسیس شده است. تعداد دانشجویان آن بیش از ۴۵۰۰۰ دانشجو و ۲۵۰۰ دانشجوی بین المللی از ۴۷ کشور مختلف است.

دانشگاه  Kocaeli

برنامه ها:

لیسانس

ارشد

دکترا

واقع در کوزکوی

دانشگاه Kocaeli Üniversitesi به اختصار  Kocaeli در سال ۱۹۹۲ تأسیس شده است و یک موسسه آموزش عالی عمومی غیرانتفاعی است که در حومه شهر کوچک Kocaeli واقع شده است.

دانشگاه هاجتپه

برنامه ها:

لیسانس

ارشد

دکترا

واقع در آنکارا

دانشگاه هاجتپه در ۸ ژوئیه ۱۹۶۷ تاسیس شده است. این دانشگاه فعالیت های آموزشی اش را در دانشکده های پزشکی، علوم بهداشتی و علوم اجتماعی آغاز کرد.

تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه

مدرک کارشناسی داروسازی چیست؟

مدرک لیسانس داروسازی در ترکیه دانش نظری و آموزش عملی را در زمینه علوم دارویی به دانشجویان ارائه می دهد. دانشجویان در این مقطع دوره های شیمی آلی و معدنی، بیوشیمی، داروسازی، فیزیولوژی و غیره را می گذرانند.

وظایف یک دانشجوی لیسانس داروسازی چیست؟

برای تبدیل شدن به یک داروساز، دانشجو باید دانش خوبی را در مورد نقش های درمانی داروها، فارماکودینامیک، عوارض جانبی، فعل و انفعالات بالقوه بین داروها، استانداردهای تولید و توزیع دارو کسب کند. علاوه بر این ها، یک داروساز باید بتواند این دانش را به راحتی در اختیار بیماران هم قرار دهد.

تحصیل در رشته داروسازی

برنامه های کارشناسی داروسازی ترکیه

در کشور ترکیه ۳۱ برنامه کارشناسی داروسازی در ۳۱ دانشگاه ترکیه ارائه می شود. به علاوه، شما می توانید یکی از ۲۴ برنامه کارشناسی ارشد در داروسازی در ۲۴ دانشگاه مختلف و ۵ برنامه دکترای داروسازی را در ۵ دانشگاه دیگر را هم انتخاب کنید.

بزرگ ترین شهرهای ارائه دهنده دوره های لیسانس داروسازی در ترکیه

شهرتعداد دانشگاه های ارائه دهنده دورهمتوسط شهریه
Istanbul۱۰۲۲۶۹۰.۸۰ لیر ترکیه
Ankara۲۵۵۵۹۲.۴۶ لیر ترکیه
Izmir۲۲۳۹۸۷.۹۶ لیر ترکیه
Adana۱۱۲۵۷۸.۲۷ لیر ترکیه
Afyonkarahisar۱۸۸۴.۹۴ لیر ترکیه
Agri۱۲۵۷۴۶.۴۹ لیر ترکیه
Canakkale۱۲۴۷۲۵.۴۱ لیر ترکیه
Diyarbakir۱۵۰۲۹.۷۹ لیر ترکیه
Edirne۱۹۸۳۲.۶۸ لیر ترکیه
Erzincan۱۷۵۶۳.۶۰ لیر ترکیه

 

دانشگاه هایی که محبوب ترین برنامه های لیسانس داروسازی در ترکیه را ارائه می دهند

دانشگاه آلتینباش

برنامه ها:

لیسانس

ارشد

دکترا

واقع در استانبول

این دانشگاه با نام “دانشگاه استانبول کمربورگاز” توسط بنیاد فرهنگ و آموزش و پرورش Mehmet Altınbaş در سال ۲۰۰۸ تاسیس شده است.

دانشگاه بیلیم استانبول

برنامه ها:

لیسانس

استاد

دکترا

واقع در استانبول

دانشگاه T. C. Istanbul Bilim با قانونی که در ۲۸ مارس ۲۰۰۶ در روزنامه رسمی جمهوری ترکیه با شماره ۲۶۱۲۲ به چاپ رسید، توسط بنیاد قلب و عروق ترکیه تأسیس شد. هدف این مرکز استفاده از هر فرصتی برای آموزش جوانان برای پیشرفت است. اهداف این دانشگاه پرورش فارغ التحصیلانی با اعتماد به نفس، دارای مهارت، دانش، تجربه و توانایی برای کار موثر به عنوان عضوی از تیم بهداشتی در عرصه ملی و بین المللی است.

دانشگاه آنادولو

برنامه ها:

لیسانس

ارشد

واقع در تپباسی

دانشگاه آنادولو یک دانشگاه دولتی برجسته در اسکی شهیر، ترکیه است. این دانشگاه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه در کنار دانشگاه فنی خاورمیانه و دانشگاه استانبول در رتبه بندی دانشگاه های جهانی Times Higher Education قرار دارد. دانشگاه آنادولو در سال ۱۹۸۲ از طرف اتحادیه چهار موسسه آموزش عالی موجود در اسکی شهیر ایجاد شد: آکادمی اقتصاد و علوم بازرگانی اسکی شهیر، آکادمی دولتی معماری و مهندسی، انستیتوی آموزش و دانشکده پزشکی.

دانشگاه اژه

برنامه ها:

لیسانس

ارشد

دکترا

واقع در ازمیر

دانشگاه اژه یک دانشگاه دولتی در ازمیر ترکیه است که در سال ۱۹۵۵ با راه اندازی دانشکده های پزشکی و کشاورزی تاسیس شد. این مرکز اولین دانشگاهی است که دوره های خود را در ازمیر آغاز کرده است و چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه است. دانشگاه Ege معمولاً در بین دانشگاههای تحقیقاتی ترکیه نزدیک به بالاترین رتبه قرار دارد. دانشگاه اژه در بورنووا، منطقه ای در ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه قرار دارد.

ما در این مطلب اطاعات جامعی را در مورد تحصیل در رشته های محبوب پزشکی مانند دندان پزشکی، پزشکی و داروسازی مرور کردیم. ترکیه به عنوان یک کشور ارزان قیمت با کیفیت بالای آموزشی همیشه یک مقصد محبوب برای افراد بوده است. اگر شما هم علاقه دارید تا در یکی از رشته های شاخه پزشکی در ترکیه به ادامه تحصیل بپردازید می توانید با مشاوران زبده بلواسکای در این رابطه مشورت کنید. همچنین سوالات خود را در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه را می توانید در قسمت سوالات مطرح کنید تا همکاران ما در اسرع وقت به پرسش های شما پاسخ دهند.

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی از مراکز آموزش پزشکی ترکیه وجود دارد؟

بله. امکان اخذ بورسیه برای تحصیل در رشته پزشکی در این کشور وجود دارد. 

تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر زمان می برد؟

تحصیل پزشکی در این کشور چیزی در حدود ۶ سال زمان نیاز دارد. البته گاهی دانشجویان نیاز به زمان بیش تری برای اتمام دروس خود دارند.

تحصیل پزشکی در ترکیه به چه زبانی است؟

تحصیل پزشکی در این کشور هم به زبان ترکی و هم به زبان انگلیسی امکان پذیر است. 

آیا پس از اتمام دروس دانشگاه امکان فعالیت در رشته پزشکی در این کشور وجود دارد؟

بله. دانشجویان پزشکی می توانند پس از اتمام دروس خود در بیمارستان های ترکیه مشغول به کار شوند. البته برای فعالیت در این رشته نیاز به دانستن زبان ترکی است.

شهریه تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟

شهریه تحصیل پزشکی در این کشور در حدود 15000 تا 25000 دلار در سال برای دانشگاه های خصوصی پزشکی ترکیه است.

studyinturkey.gov.tr educations.com usnews

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا : 2

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question