تحصیل در رشته پزشکی در کانادا | شرکت اعزام دانشجو آسمان آبی Blueskystudy
تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

تحصیل رشته‌ی پزشکی در کانادا

نویسنده: کارشناس

رشته پزشکی همواره جز رشته‌های پرطرفدار در تمام دنیاست و سالانه افراد زیادی متقاضی تحصیل در این رشته هستند. تحصیل این رشته در یک دانشگاه معتبر تضمین کننده آینده شغلی فرد خواهد بود. کانادا به لحاظ سیستم آموزش پزشکی جز یکی از بهترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود. بسیاری از دانشجویان به دلیل سطح بالای زندگی در کانادا علاقه‌مند تحصیل پزشکی در کانادا هستند.

دانشجویانی که در رشته پزشکی در کانادا تحصیل می­‌کنند به بهترین محیط­ های آموزشی پزشکی در جهان دسترسی دارند و از پیشرفته ‌ترین امکانات برای آموزش بهره می­‌برند. اخذ پذیرش در رشته پرشکی در کانادا کاری سخت است و نیازمند آن است که متقاضی تمام  مواردی که دانشگاه‌ها مقرر کرده است را فراهم کند. دانشجویانی که زبان اول آن ‌ها زبان انگلیسی نیست باید بتوانند توانایی تسلط خود به زبان انگلیسی را نشان دهند. این دانشجویان باید بتوانند در یکی از آزمون­ های ارزیابی MELAB ،IELTS ،TOFEL و CAEL نمره خوب و قابل قبولی کسب کنند.

 

Medicine in Canada

 

 دوره پزشکی در کانادا از ۳ تا ۵ سال متغیر است و بستگی به دانشگاه و عملکرد دانشجو دارد.

دوره ۵ ساله برای کسانی است که لیسانس مرتبط با پزشکی ندارند.

اکثر دوره­‌ها شامل یک سال کارهای مقدماتی است که برای دانشجویانی که لیسانس مرتبط با پزشکی ندارند بسیار مناسب است. برای ثبت‌نام در دوره‌های ۴ ساله فرد باید در رشته زیست‌شناسی یا دیگر رشته های مرتبط، لیسانس داشته باشد.

با وجود این که کانادا  با ۱۷ دانشگاه ارائه دهنده دوره‌های علوم پزشکی ( پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، پرستاری و…) در ارتباط است اما پذیرش در رشته پزشکی در کانادا بسیار رقابتی و سخت است و سالانه تنها ۱۵% افرادی که دوره‌های پیش پزشکی را گذرانده‌اند موفق به ورود به دوره‌های پزشکی در کانادا می‌شوند. گذراندن آزمون  MCAT برای بسیاری ار دانشگاه‌ها و دوره‌های پزشکی الزامی می باشد. بسیاری از کانادایی‌های علاقمند به تحصیل در شاخه پزشکی برای تحصیل راهی کشورهای حوزه دریای کاراییب در اروپای شرقی می‌شوند. دانشجویان فارغ ­التحصیل پزشکی در این کشور برای کار کردن به عنوان پزشک در کانادا باید توسط شورای پزشکی در کانادا مورد ارزبایی و بررسی قرار بگیرند. پس از ارزیابی و بررسی، شورای پزشکی کانادا مجوز پزشکی را برای فارغ­ التحصیلان صادر می­ کند و دانشجویان می­ توانند کار خود را آغاز کنند.

 

Medicine in Canada

 

آزمون (Medical College Admission Test (MCAT

امتحان ورودی دوره پزشکی یک امتحان چندگزینه‌ای است که توانایی‌های داوطلبان در حل مساله، تفکر انتقادی و مهارت‌های نوشتاری را در کنار سطح علمی آن­ها می‌سنجد. این آزمون شامل ۴ بخش مختلف است. استدلال کلامی، علوم فیریکی و علوم زیستی که چهار گزینه‌ای هستند و نمره هر بخش از ۱ تا ۱۵ محاسبه می‌شود. بخش نوشتاری شامل دو متن است که نمره هر دو قسمت از J تا T سنجیده می‌شود.

امتحان اینترنتی  MCAT در کانادا، آمریکا و سایر نقاط دنیا به صورت منظم برگزار می‌شود. داوطلبان می‌توانند از طریق سایت اینترنتی ثبت نام کنند و تاریخ و آخرین مهلت ثبت نام را ملاحظه کنند. هزینه این آزمون تقریبا ۲۷۰ دلار است.

اکثر دانشکده‌های پزشکی در کانادا دانشجویان خارجی را نمی‌پذیرند. برخی از دانشکده‌ها نیز از طریق مکاتبه با دولت‌ها و موسسات خارجی ممکن است تعدادی دانشجوی خارجی را پذیرش کنند که این دانشجویان باید تمام هزینه تحصیل خود را شخصا پرداخت کنند و پس از اتمام دوره عمومی اجازه گذراندن دوره‌های تخصصی را در کانادا ندارند و باید به کشور خود بازگردند .

  فوق لیسانس در کانادا

 

Medicine in Canada

 

 برخی دانشگاه‌های مطرح کانادا در رشته پزشکی 

۱ ـ University of Alberta

 ین دانشگاه دارای دو دانشکده پزشکی و دندان­ پزشکی است که دارای ۲۰ بخش عمومی، ۲ بخش علمی، ۸ گروه تحقیقاتی و ۱۵ مرکز به صورت موسسه است. دانشگاه آلبرتا به دانشجویان خود بهترین آزمایشگاه­ های پیشرفته و امکانات آموزشی را ارائه می ­دهد. این دانشگاه دارای بهترین اساتید در کشور کانادا است و هدف آن تدریس و آموزش عالی و در نهایت نحوه صحیح مراقبت از بیمار است. دانشگاه آلبرتا با توجه به شرایط دانشجویان امکان اخذ بورس تحصیلی به آن­ها می ­دهد. این دانشگاه در شهر ادمونتون واقع شده و هزینه تحصیل در رشته پزشکی در آن ۷,۴۹۸٫۵۶ دلار است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش

  • آزمون MCAT
  • معدل : ۳٫۹۱

 

۲ ـ  University of British Columbia

این دانشگاه پزشکی برنامه­‌های ابتکاری زیادی در زمینه علوم بهداشتی و علوم زیستی ارائه می ‌دهد. برنامه­‌های این دانشگاه برای دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی مناسب است. این دانشگاه تاکید فراوانی بر توسعه دانشجویان از لحاظ علمی و پزشکی دارد و در سال ۲۰۱۷ جوایز معتبر زیادی کسب کرده است. دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور قرار دارد و هزینه تحصیل در این رشته ۱۶,۷۳۱ دلار است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش

  • آزمون MCAT
  • معدل : ۳٫۹۰
Medicine in Canada

 

۳ ـ  University of Toronto

دانشکده پزشکی تورنتو بیش از یک قرن در زمینه تحقیقات پزشکی در کانادا سابقه فعالیت دارد. این دانشگاه سعی دارد محیط علمی و آموزشی مناسبی در اختیار دانشجویان قرار دهد و در نتیجه آن پزشک­ هایی متعهد به جامعه کانادا و جهان ارائه دهد. دانشگاه تورنتو در ایالت اونتاریو قرار دارد و هزینه تحصیل در این رشته ۲۱,۱۳۰ دلار است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش

  • آزمون MCAT
  • معدل : ۳٫۹۰

 

۴ ـ McGill University

این دانشگاه دانشجویان و متخصصانی را تربیت می­‌کند که آمادگی رسیدن به نیازهای پزشکی مردم کانادا را داشته باشند. برنامه­ های پزشکی این دانشگاه مبتنی بر توسعه و پیاده­‌سازی تکنیک‌های آموزشی مدرن است. یکی از نکات قابل توجه در دانشکده پزشکی مک گیل برنامه­ های تحقیقاتی برای درک مکانیسم ­های اولیه بهداشت است. هزینه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه مک گیل که در شهر مونترال قرار دارد در حدود ۲۵۰۰۰ دلار است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش

  • بدون نیاز به آزمون MCAT
  • معدل : ۳٫۷۵
Medicine in Canada

 

۵ ـ Dalhousie University

این دانشگاه تحقیقات بهداشتی را در طیف وسیعی ترویج می­ دهد و تحقیقاتی که در این دانشگاه انجام می ­شود سیاست‌های اجتماعی و بهداشتی در کانادا را تحت تاثیر قرار می­ دهد. دانشگاه دالهوزی در هالیفکس از دانشگاه‌های خوب کاناداست و هزینه پزشکی  در این دانشگاه ۱۷,۴۳۰ دلار است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش

  • آزمون MCAT
  • معدل ۳٫۸۰

هزینه تحصیل رشته پزشکی در کانادا

در حالت کلی می­توان گفت هزینه تحصیل رشته پزشکی در کانادا برای یک سال در حدود ۳۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار است.

برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد رشته پزشکی در کانادا و هزینه‌های تحصیلی و زندگی در کانادا می‌توانید با مشاوران آسمان آبی تماس بگیرید.

۳ ratings ۴٫۳/۵

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *