دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)، با ۴۶۰۰۰ دانشجو، در شهر مونترال کانادا واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۹۷۴ با ادغام کالج لویولا (Loyola College) و دانشگاه سر جورج ویلیامز (Sir George Williams University) تاسیس شد.

نگرش پژوهشی این دانشگاه، با توجه به چالش‌هایی که جامعه امروز با آن روبروست، در حال ارائه و تمرکز بر برخی رویکردهای میان رشته‌ای از جمله در زمینه محیط زیست، اقتصاد و تکنولوژی است. بر اساس سایت رتبه بندی QS این دانشگاه در سال ۲۰۱۲ در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته‌های مهندسی قرار گرفته است.

چنانچه قصد تحصیل در کانادا را دارید و می‌خواهید در یک شهر دانشجویی با هزینه کمتر درس بخوانید، قطعا مونترال یکی از انتخاب های شما خواهد بود. مشکلی که برای زندگی و تحصیل در مونترال وجود دارد این است که زبان اصلی اکثر دانشگاههای این شهر، فرانشوی است و چنانچه شما می‌خواهید در یک دانشگاه انگلیسی زبان درس بخوانید دو انتخاب دارید؛ تحصیل در دانشگاه کنکوردیا و دانشگاه مک گیل. با توجه به رتبه بالای دانشگاه مک گیل بهترین گزینه برای شما دانشگاه کنکوردیا خواهد بود.

شما می توانید به صورت رایگان تمامی شرایط اخذ پذیرش این دانشگاه را بدانید
از ما بپرسید
درباره دانشگاه
دانشکده ها
مدارک مورد نیاز
شهریه
سوالات متداول
درباره دانشگاه

چرا دانشگاه کنکوردیا را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

در این قسمت از مقاله قصد داریم دلایلی برای تحصیل در دانشگاه کنکوردیای  کانادا بیان کنیم:

اولین دلیل رتبه و جایگاه علمی این دانشگاه است. بر اساس سایت رتبه بندی QS این دانشگاه در سال 2012 در میان 200 دانشگاه برتر دنیا در رشته های مهندسی قرار گرفته است. همچنین بر اساس جدیدترین رتبه بندی در سال 2020 رنکینگ دانشگاه کنکوردیا به شرح زیر است.

▪︎ کیواس: ۴۳۱ (در میان تمام دانشگاههای جهان)

▪︎ تایمز: ۵۰۱ (در میان تمام دانشگاههای جهان)

▪︎ کیواس: ۱۶ (در میان دانشگاههای کانادا)

▪︎ تایمز: ۱۹(در میان دانشگاههای کانادا)

علاوه بر این دانشگاه کنکوردیا هر ساله و بر اساس چندین شورای پژوهشی در زمینه های تحقیقاتی مختلف تعدادی کمک هزینه مالی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در نظر می گیرد که تعدادی از آنها علاوه بر دانشجویان مقیم، به دانشجویان بین المللی تعلق میگیرد. از جمله این جوایز، میتوان به کمک هزینه های زیر اشاره کرد:

 • کمک هزینه تحصیلی نوآوری صنعتی Industrial Innovation Scholarship Program

این کمک هزینه که برای زمینه پژوهشی علوم طبیعی و مهندسی در نظر گرفته شده، به دانشجوی واجد شرایط در مقطع کارشناسی ارشد 21000 دلار در سال و برای دو سال و در مقطع دکتری 27000 دلار در سال و برای سه سال کمک مالی می دهد.

 • Vanier Canada Graduate Scholarships – Tri-Council CGS Doctoral Fellowship

این بورسیه به دانشجوی متقاضی در مقطع دکتری و در تمامی زمینه های پژوهشی، 50000 دلار در سال و برای سه سال کمک هزینه مالی می دهد.

 • Programmes de bourses d’excellence pour étudiants étrangers

این بورسیه نیز برای دانشجویان دکتری و در تمامی زمینه های پژوهشی در نظر گرفته شده است.

 • Michael Smith Foreign Study Supplements Program

این بورسیه متعلق به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری و مربوط به تمامی زمینه های پژوهشی است. این بورسیه برای سه تا شش ماه و فقط برای یکبار به دانشجو تا 6000 دلار کمک هزینه می دهد.

از دیگر بورس ها می توان به کمک هزینه های زیر اشاره کرد:

 • Accelerator Award مربوط به دانشجویان دکتری
 • Conference and Exposition Award مربوط به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری
 • Fulbright Canada مربوط به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری
 • Graduation Bonus Award مربوط به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری
 • Institute de Finance Mathématique de Montréal IFM – مربوط به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری

کمک های مالی دولتی

 • Government of Quebec

این کمک هزینه تنها به افراد مقیم در استان کبک و به دانشجویان تمام وقت تعلق می گیرد.

 • Canadian federal and other provincial resources

این کمک هزینه مربوط به افراد مقیم در سایر استانهای کاناداست.

درباره دانشگاه کنکوردیا

دانشکده ها

دانشگاه کنکوردیا دارای دو پردیس دانشگاهی به فاصله ۷ کیلومتر از یکدیگر است. پردیس سر جورج ویلیامز که پردیس اصلی این دانشگاه است در مرکز شهر مونترال قرار دارد. دانشگاه کنکوردیا با ۵ دانشکده و تعداد زیادی مراکز تحقیقاتی، در مجموع ۳۰۰ رشته کارشناسی و ۱۰۰ رشته در مقاطع تحصیلات تکمیلی برای تحصیل در اختیار دانشجویان قرار داده است. دانشکده بیزنس دانشگاه کنکوردیا در میان ۱۰ بیزنس اسکول برتر کانادا قرار دارد. دانشکده‌های دانشگاه کنکوردیا به شرح زیر هستند:

 • دانشکده علوم
 • دانشکده مهندسی جینا کودی
 • دانشکده هنر‌های زیبا
 • دانشکده بیزنس جان مالسون
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی

که در ادامه مختصری در رابطه با هر یک از این دانشکده‌ها بحث خواهیم کرد:

دانشکده علوم کنکوردیا

دانشکده علوم دانشگاه کنکوردیا در زمینه‌های علوم پایه، علوم انسانی و علوم اجتماعی فعالیت دارد. این دانشکده در حدود ۲۹۳ رشته در اختیار دانشجویان قرار داده و تعداد ۵۰۰ استاد تمام وقت در این دانشکده در حال تدریس هستند. در دانشکده علوم دانشگاه کنکوردیا در حدود ۱۶ هزار دانشجوی کارشناسی و ۲ هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند. از رشته‌های این دانشکده می‌توان رشته‌های ریاضی، بیولوژی، بیوشیمی، بیوفیزیک، شیمی، انسان‌شناسی، بوم‌شناسی، اقتصاد، ادبیات انگلیسی، تاریخ، محیط زیست، زبان‌شناسی و فلسفه را نام برد.

دانشکده مهندسی جینا کودی کنکوردیا

دانشکده مهندسی دانشگاه کنکوردیا جزء برترین دانشکده‌های مهندسی در کانادا است که در حدود ۸۶ رشته تحصیلی در آن تدریس می‌شود. در سال گذشته، در دانشکده مهندسی دانشگاه کنکوردیا در حدود ۳۵۰۰ دانشجوی کارشناسی و ۲۵۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی در حال تحصیل بوده‌اند. از جمله رشته‌هایی که در این دانشکده برای تحصیل موجود است می‌توان به رشته‌های زیر اشاره کرد:

▪︎ مهندسی هوافضا

▪︎ مهندسی عمران

▪︎ مهندسی کامپیوتر

▪︎ مهندسی برق

▪︎ مهندسی صنایع

▪︎ مهندسی مکانیک

▪︎ مهندسی نرم ‌افزار

دانشکده هنر‌های زیبایی کنکوردیا

دانشکده هنر‌های زیبا دانشگاه کنکوردیا ۶۰ رشته تحصیلی در مقاطع مختلف دارد. این دانشکده دارای ۹ دپارتمان و ۴ مرکز تحقیقاتی است. در سال گذشته ۳ هزار دانشجوی کارشناسی و در حدود ۵۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی در این دانشکده مشغول به تحصیل بوده اند. برخی از رشته‌های دانشکده هنر‌های زیبا دانشگاه کنکوردیا به شرح بازیگری تئاتر، تاریخ هنر، طراحی، انیمیشن، طراحی بازی، موسیقی، سینما، نقاشی، عکاسی و مجسمه ‌سازی است.

دانشکده بیزنس جان مالسون کنکوردیا

دانشکده بیزنس جان مالسون  دانشگاه کنکوردیا ۴۸ رشته متنوع در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در ۶ دپارتمان مختلف دارد. این دپارتمان‌ها عباتند از دپارتمان حسابداری، امور مالی، بازاریابی، مدیریت و فناوری تجارت. در این دانشکده در حدود ۸ هزار دانشجوی کارشناسی و ۱۵۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی در حال تحصیل هستند. رشته‌های تحصیلی این دانشکده شامل حسابداری، علوم اقتصادی، بیزنس، فناوری تجارت، مدیریت منابع انسانی، مدیریت و بازاریابی هستند.

مدارک مورد نیاز

متقاضیان برای درخواست پذیرش ترم تحصیلی پاییز (سپتامبر) در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه کنکوردیا تا 15 فوریه فرصت دارند؛ هر چند که آخرین مهلت پذیرش بر اساس هر دانشکده و هر رشته تحصیلی متغیر است. شرایط پذیرش دانشگاه کنکوردیا کانادا برای رشته‌ها و دانشکده‌های مختلف این دانشگاه تفاوت‌های اندکی دارد. به صورت کلی مدارک زیر برای اپلای برای دانشگاه کنکوردیا لازم است:

 • کارنامه و مدرک تحصیلی مقطع قبلی
 • توصیه ‌نامه
 • انگیزه‌ نامه (SOP)
 • رزومه
 • مدرک زبان
 • پیدا کردن استاد راهنما

برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی، متقاضیان باید قبل از اپلای کردن در سایت دانشگاه، با اساتیدی که در رشته تحصیلی مرتبط با آنان فعالیت دارند مکاتبه کرده و استاد راهنما یا همان سوپروایزر خود را پیدا کنند. برای اینکار متقاضیان باید به اساتید ایمیل زده و با ارائه رزومه، تمایل خود برای کار کردن با استاد مورد نظر را ابراز کنند. حداقل نمره زبان برای گرفتن پذیرش از دانشگاه کنکوردیا نمره ۶.۵ آیلتس و ۹۰ تافل است. به دلیل رقابتی بودن پذیرش دانشگاه‌های کانادا، اغلب توصیه می‌شود تا متقاضیان به حداقل نمره اکتفا نکنند و تا جایی که می‌توانند سعی داشته باشند تا نمره بالایی در آزمون زبان دریافت کنند.

مدارک‌ مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه کنکوردیا

حداقل مدارک لازم برای درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه کنکوردیا به عبارت زیر است:

مدارک تحصیلی

 • برای دانشجویان تحصیل کرده در مقطع کارشناسی در ایران، مدرک تحصیلی کارشناسی معادل چهار سال تحصیل و با معدل حداقل 14 از 20 مورد نیاز است.

مدرک زبان

دانشجویان متقاضی باید دارای یکی از مدارک زیر باشند:

 • (Test of English as a Foreign Language (TOEFL

دانشجو باید دارای حداقل نمره 90 در این امتحان باشد و نمره هیچ بخشی نباید کمتر از 20 باشد. (برای دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر حاقل نمره 85 است.)

 • (International English Language Testing System (IELTS

حداقل نمره قابل قبول برای این امتحان 6.5 است و نمره هیچ بخشی نباید کمتر از 6.5 باشد.

از جمله نکاتی که هنگام درخواست پذیرش برای این دانشگاه باید رعایت شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نتیجه امتحان باید بطور مستقیم از مرکز آزمون به Admissions application center در دانشگاه کنکوردیا ارسال شود.
 • مدارک با بیش از دو سال اعتبار قابل قبول نیستند.
 • در صورت عدم کسب نمرات فوق، دانشجو بر اساس یکی از موارد زیر ارزیابی می شود.

شرایط پذیرش نمرات مختلف تافل در Concordia University

 • 90 یا بیشتر و هیچ قسمتی کمتر از 20 نباشد. (دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر: 85 یا بیشتر و هیچ بخشی کمتر از 20 نباشد ) : در این صورت دانشجو نیاز به گذراندن هیچ نوع واحد زبان انگلیسی ندارد.
 • نمره مابین 80_89 و یا اگر نمره یکی از قسمت‌ها زیر 20 باشد: در این صورت دانشجو نیاز به گذراندن واحد زبان انگلیسی به عنوان عنصری تعیین کننده دارد.
 • در دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر:

نمره مابین 84-75 و یا یکی از قسمت‌ها زیر 20 باشد

نمره مابین 84-80

نمره مابین 79-75

 • همه دانشکده ها به جز دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر نمره زیر 80: عدم پذیرش و پیش از ارسال مجدد درخواست پذیرش، متقاضی نیاز به گذران واحدهای زبان انگلیسی دارد.

سایر مدارک مورد نیاز

 • ترجمه مدارک و ریزنمرات تحصیلات پس از دوره متوسطه
 • توصیه نامه محرمانه (هر متقاضی عموماً ملزم به ارسال سه توصیه نامه به دانشگاه است اما این تعداد، بسته به هر رشته تحصیلی می تواند متفاوت باشد.)
 • انگیزه نامه
 • رزومه
 • متقاضیانی که تحصیلات پیشین آنها به هیچ یک از زبانهای انگلیسی یا فرانسه نبوده است بایستی نمره TOEFL و یا IELTS خود را به دانشگاه ارسال نمایند.
 • گواهی شهروندی کانادا (در صورتی که متقاضی واجد این شرط باشد.)
 • هر رشته ممکن است نیازمند مدارکی علاوه بر آنچه در بالا گفته شد باشد؛ بنابراین، برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا به وب سایت رشته مربوطه مراجعه کنید.

علاوه بر توصیه نامه، به منظور اعمال ارزیابی اولیه و همچنین سرعت بخشیدن به مدت زمان بررسی پرونده، دانشگاه به متقاضی شدیداً توصیه می کند که کپی مدارک خود را (شامل نمره زبان، مدرک غیر رسمی دانشگاهی و ریزنمرات) در سایت دانشگاه بارگذاری نماید.

نکته: تمامی مدارکی که به دانشگاه کنکوردیا ارسال می شود جزو دارایی این دانشگاه به حساب می آید بنابراین، مدارک رسمی و ریزنمرات به دانشجو ارجاع داده نخواهد شد.

شهریه

هزینه تحصیل در دانشگاه کنکوردیا برای هر رشته متفاوت است. به طور متوسط شهریه دانشگاه برای مقطع کارشناسی در حدود ترمی ۱۵ هزار دلار است. هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان بین‌الملل نیز مبلغی بین ۷ تا ۸ هزار دلار در هر ترم است.

دانشگاه کنکوردیا بورسیه‌های متنوعی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. به عنوان مثال می‌توان بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی را مثال زد که هدف این بورسیه‌ها تمرکز بیشتر دانشجویان بر روی تحصیل و تحقیق است. دانشگاه کنکوردیا بورسیه‌ای برای دانشجویان دکتری در نظر دارد که متقاضیان می‌توانند هنگام شروع تحصیل خود برای دریافت این بورسیه اقدام کنند. مبلغ این بورسیه ۱۴ هزار دلار در سال و برای مدت ۴ سال است. بورسیه‌های دیگری نیز در دانشگاه کنکوردیا موجود است که افرادی که این بورسیه‌ها را دریافت می‌کنند از پرداخت شهریه معاف می‌شوند. افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه کنکوردیا را دارند باید با مراجعه به سایت دانشگاه، از انواع مختلف بورسیه‌هایی که می‌توانند از آنها استفاده کنند اطلاع پیدا کنند. همچنین دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌توانند به عنوان دستیار استاد و یا دستیار تحقیق در دانشگاه فعالیت کنند و در ازای آن مبلغی به عنوان حقوق دریافت کنند.

اگر بخواهیم هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه‌ را بر اساس نوع رشته و مقطع تحصیلی کمی بیشتر باز کنیم می‌توانیم به موارد اشاره کنیم:

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد

 • دانشکده هنر و علوم:

شهریه دانشگاه برای ترم اول تحصیلی (سپتامبر) حدود 6,974.49  دلار کانادا

شهریه برای ترم دوم تحصیلی (ژانویه) حدود 6,974.49 دلار کانادا

 • دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر:

شهریه دانشگاه برای ترم اول تحصیلی (سپتامبر) حدود 7,006.99 دلار کانادا

شهریه برای ترم دوم تحصیلی (ژانویه) حدود 6,102.71 دلار کانادا

 • دانشکده هنرهای زیبا:

شهریه دانشگاه برای ترم اول تحصیلی (سپتامبر) حدود 6,974.49 دلار کانادا

شهریه برای ترم دوم تحصیلی (ژانویه) حدود 6,102.71 دلار کانادا

 • مدرسه بازرگانی جان مولسون (John Molson School of Business):

شهریه دانشگاه برای ترم اول تحصیلی (سپتامبر) حدود 9,059.22 دلار کانادا

شهریه برای ترم دوم تحصیلی (ژانویه) حدود 8,150.44 دلار کانادا

دانشجویان مقطع دکتری

شهریه دانشگاه برای ترم اول تحصیلی (سپتامبر) حدود 6,387.02 دلار کانادا

شهریه دانشگاه کنکوردیا

سوالات متداول

1. کدام موسسات آموزشی پژوهشی وابسته به دانشگاه کنکوردیا هستند؟

از آنجایی که دانشگاه کنکوردیا دانشگاهی تحقیقاتی و پژوهش محور است، در جهت اعتلا و رشد فکری جامعه با موسسات آموزشی و پژوهشی بسیاری در تعامل و همکاری است. در لیست زیر به برخی از این موسسات اشاره می‌شود:

 • موسسه مطالعات کنکوردیا
 • دانشکده مطالعات ایرلندی
 • موسسه سیمون دی بیور
 • موسسه مطالعات جامعه شناختی و امور اجتماعی
 • موسسه آموزش‌های مشارکتی

۲.هزینه‌‌ی تحصیل در این دانشگاه در چه حدود است؟

هر دانشجو برای تحصیل در دانشگاه کنکوردیا نیاز به دانستن برخی اطلاعات تحصیلی از جمله شهریه دانشگاه دارد. شهریه اعلام شده از طرف دانشگاه برای رشته های مختلف در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا متفاوت است. اما در حالت کلی شهریه تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در حدود 14000-15000 دلار در سال است. شهریه مقطع کارشناسی در کانادا و در این دانشگاه برای دانشجویان غیر بومی و بین المللی 20500$- 27000$ در سال است.

۳.ریز هزینه‌ها برای زندگی و تحصیل در کانادا چقدر است؟

در حالت کلی هزینه‌های جاری یک دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه کنکوردیا بدون در نظر گرفتن شهریه تحصیل، ماهانه در حدود 1200 دلار است. هر دانشجو جهت تحصیل در دانشگاه کنکوردیا می‌بایست از برخی هزینه‌های احتمالی و جاری در حین تحصیل آگاهی داشته باشد. در این راستا لیست زیر را مشاهده نمایید:

 • هزینه خدمات اداری بخصوص حق بیمه درمانی که در سال 1200 دلار است.
 • هزینه کتاب 2200 دلار
 • هزینه حمل و نقل دانشجویی 500 دلار
 • هزینه خوراک 600 دلار در ماه
 • هزینه اجاره خوابگاه 850-1300 دلار در ماه

۴.انواع بورسیه در دانشگاه کنکوردیا به چه صورت هستند؟

در دانشگاه کنکوردیا کمک هزینه تحصیلی به چند شکل مختلف به دانشجویان تعلق می‌گیرد. منابع مالی کمک هزینه تحصیل دانشجویان از سوی هیأت مدیره دانشگاه و همچنین دولت و بخش‌های خصوصی تأمین می‌گردد. انواع بورسیه در این دانشگاه به شرح زیر است:

 • بورسیه پژوهشی: این نوع بورسیه مختص دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی بوده و بر اساس طرح پژوهشی ارائه شده از 6000 دلار تا 50000 دلار به دانشجو تعلق می‌گیرد.
 • بورسیه دولتی: دولت برای دانشجویان بومی استانی و استان‌های دیگر و همچنین دانشجویان بین المللی، با توجه به ضوابط کمک هزینه تحصیلی در نظر می‌گیرد.

۵.آیا امکان کار هنگام تحصیل وجود دارد؟ و درآمد آن چقدر است؟

امکان کار پاره وقت برای دانشجویان دانشگاه کنکوردیا در هر مقطعی وجود دارد. هر دانشجو می‌تواند تا 20 ساعت در هفته درآمد هفته ای 400 دلار داشته باشد. کار دانشجویی می‌تواند به صورت آکادمیک و در دانشگاه نیز باشد.

سوالات متداول دانشگاه کنکوردیا

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question