دانشگاه آلبرتا در سال ۱۹۰۸ میلادی تأسیس شد. پردیس این دانشگاه در جنوب رود ساسکاچوان شمالی در شهر ادمونتون قرار دارد. دانشگاه آلبرتا (University of Alberta) در شهر آلبرتای کانادا واقع شده و در جایگاه ۱۱۹ رتبه بندی QS قرار دارد که نشان دهنده کیفیت بالای این دانشگاه از نظر علمی، آموزشی و پژوهشی است. هم چنین این دانشگاه در لیست ۵ دانشگاه برتر کانادا بوده و دارای محیط پویا و علمی بوده و همواره پیشرو در انتقال علوم از راه تحقیق و مشارکت در طرح‌های علمی نیز هست. در دانشگاه آلبرتا نزدیک به ۴۰ هزار دانشجو از کانادا و سایر کشورهای سراسر دنیا در نزدیک به ۴۰۰ رشته در مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و سایر مقاطع تخصصی تحصیل می‌کنند.

چنانچه متقاضی تحصیل در کانادا، در رشته های علوم فنی و مهندسی هستید؛ بی شک دانشگاه آلبرتا یکی از بهترین گزینه ها برای شما خواهد بود.

شما می توانید به صورت رایگان تمامی شرایط اخذ پذیرش این دانشگاه را بدانید
از ما بپرسید
درباره دانشگاه
معرفی رشته‌ها
مدارک مورد نیاز
شهریه
سوالات متداول
درباره دانشگاه

دانشگاه آلبرتا بیش از ۳۹۰۰۰ دانشجو دارد که از آن میان بیش از هشت هزار نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستند. این دانشگاه بیش از ۳۶۰۰ کارمند آموزشی دارد (شامل استادها، پژوهشگران پسا دکترا و دستیاران آموزش/پژوهش تحصیلات تکمیلی). از زمان تأسیس دانشگاه تا پایان سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۲۵۰۰۰۰ نفر از دانشگاه آلبرتا فارغ‌التحصیل شده‌اند. جو کلارک نخست‌وزیر پیشین کانادا و ریچارد ادوارد تایلور نظریه‌پرداز سرشناس فیزیک و دریافت‌کننده جایزه نوبل در فیزیک از جمله فارغ التحصیلان سرشناس دانشگاه آلبرتا هستند. دانشگاه آلبرتا جزو پنج دانشگاه برتر کانادا و ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان می‌باشد و نسبت به دیگر مراکز آموزش عالی معروف استان آلبرتا مثل انستیتوی فناوری آلبرتای شمالی، کالج NorQuest، دانشگاه MacEwan، کالج دانشگاه کینگ و کالج دانشگاه کنکوردیای آلبرتا کاملا برتری دارد.

دانشگاه آلبرتا کانادا

معرفی رشته‌ها

رشته‌های تحصیلی موجود در دانشگاه آلبرتای کانادا

دانشگاه آلبرتا دارای ۱۸ دانشکده‌‌‌ در رشته‌ها و زمینه‌های مختلف است. همچنین این دانشگاه دارای بیش از ۴۰۰ رشته‌ی متنوع در مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا است که تعداد زیادی از دانشجویان سراسر جهان در آنها در حال تحصیل و پژوهش هستند.

رشته‌های مقطع لیسانس دانشگاه آلبرتای کانادا

این دانشگاه در مقطع لیسانس و کارشناسی دارای رشته‌های متنوع و متفاوتی از گروه‌های مختلف پزشکی، کشاورزی، محیط زیست، مهندسی و... است که در زیر بر اساس نوع گروه آنها را برای شما ذکر کرده‌ایم:

گروه کشاورزی و محیط زیست

اقتصاد کشاورزی و منابع طبیعی، علوم حیوانات، علوم زراعت و اصلاح نباتات، سیستم‌های کشاورزی پایدار، مدیریت تجارت غذا، مدیریت تجارت کشاورزی، عملکرد حیوانات، غذای حیوانات، کیفیت غذا و امنیت حیوانات، (در سه رشته اخیر دوره پیش نیاز دامپزشکی ارائه می‌شود)، زیست شناسی حفظ محیط زیست، ابعاد انسانی مدیریت زیست محیطی، سیاست و اقتصاد زیست محیطی، احیای زمین، مدیریت محیط زیست و مراتع، جنگلداری، مدیریت تجارت جنگلداری، فرهنگ لباس و منسوجات، بوم شناسی خانواده، تکنولوژی و علوم غذایی، تغذیه، غذا و تغذیه و مطالعات زیست محیطی.

گروه زبان و هنر

تاریخ باستان و قرون وسطی، ادبیات و زبان چینی، زبان اسپانیایی و فرانسوی ترکیبی، زبان اسکاندیناوی و آلمانی ترکیبی، زبان روسی و اوکراینی ترکیبی، زبان هلندی و روسی ترکیبی، مطالعات فیلم، ادبیات و زبان آلمانی، تاریخ هنر- طراحی و فرهنگ بصری، مطالعات ایتالیا، مطالعات آمریکای لاتین، ریاضی، ادبیات و زبان روسی، علوم- تکنولوژی و جامعه، ادبیات و زبان اسپانیایی، ادبیات و زبان اوکراینی، مطالعات زنان، انسان شناسی، زبان چینی و ژاپنی ترکیبی، زبان کلاسیک، آثار کلاسیک، زبان اوکراینی و هلندی ترکیب، زبان فرانسوی و ایتالیایی ترکیبی، ادبیات تطبیقی، مطالعات آسیای شرقی، انگلیسی، ادبیات و زبان فرانسه، مطالعات ژرمن‌ها، تاریخ، جغرافیای انسان شناسی، ادبیات و زبان ژاپنی، زبان شناسی، زبان‌های مدرن، هنرهای تجسمی، اقتصاد کسب و کار، مطالعات آفریقا و خاور میانه، فلسفه، علوم سیاسی، علوم دینی، ادبیات و زبان اسکاندیناوی، جامعه شناسی، فرهنگ عامه اوکراین، جرم شناسی، مطالعات زیست محیطی، طراحی شاخه تجارت و بازاریابی، طراحی شاخه مهندسی، طراحی شاخه چاپ، طراحی شاخه علوم کامپیوتر، طراحی شاخه علوم اجتماعی، طراحی عمومی، هنر و طراحی، درام، درام و بازیگری، موسیقی، موسیقی پیانو و موسیقی آواز.

گروه مدیریت دانشگاه آلبرتا

حسابداری، مطالعات تجارت، کارآفرینی و تجارت خانوادگی، مدیریت منابع انسانی، مطالعات آمریکای لاتین، بازاریابی، مدیریت عملیات، مدیریت سازمانی و استراتژیک، اقتصاد و حقوق تجاری، مطالعات آسیای شرقی، مطالعات اروپایی، تجارت بین الملل، سیستم‌های مدیریت اطلاعات، منابع طبیعی- انرژی و محیط زیست و خرده فروشی و خدمات.

گروه آموزش

آموزش دوره ابتدایی و آموزش دوره دبیرستان.

گروه مهندسی

مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی فیزیک، مهندسی مواد، مهندسی معدن، مهندسی مکانیک و مهندسی نفت.

رشته حقوق

رشته های پزشکی و دندانپزشکی

پزشکی، جراحی دندان، بهداشت دهان (دیپلم)، علوم آزمایشگاهی و پرتو درمانی

گروه پرستاری

گروه تربیت بدنی

تربیت بدنی، حرکت شناسی و گردشگری- ورزش و تفریحات.

گروه داروسازی

گروه علوم پایه

بیولوژی، شیمی، علوم کامپیوتر، ریاضی، فیزیک، آمار، روانشناسی، علوم طبیعی، علوم جوی و زمین، زیست شناسی حیوانات، علوم جوی، علوم زیستی بیوانفورماتیک، زیست سلولی، علوم کامپیوتر نرم افزار، علوم کامپیوتر، علوم زیست زمین، زمین شناسی، عفونت و ایمنی شناسی، ریاضی علوم محاسباتی، ژنتیک مولکولی، داروشناسی، فیزیولوژی و زیست شناسی تکوینی، روانشناسی، فیزیک نجومی، بیوشیمی، زیست شناسی میکروبیولوژی، علوم کامپیوتر و کسب و کار کوچک، بوم شناسی، زیست شناسی تکوینی، جغرافیا، ریاضیات و امور مالی، ریاضیات و اقتصاد، دیرین شناسی، زیست گیاهی، آمار، برنامه ریزی و اقتصاد.

رشته های دانشگاه کلگری

رشته‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آلبرتا (فوق لیسانس و دکترا)

تعدادی از رشته‌های موجود در دانشگاه آلبرتای کانادا در مقاطع فوق لیسانس و دکترا به شرح زیر است:

علوم کشاورزی-غذا و تغذیه، انسان شناسی، هنر و طراحی، بیوشیمی، علوم زیستی، مهندسی پزشکی، مطالعات کانادایی، زیست سلولی، مهندسی شیمی و مواد، شیمی، مهندسی عمران و محیط زیست، علوم ارتباطات و اختلالات، تکنولوژی و ارتباطات، ادبیات تطبیقی، علوم کامپیوتر، دندانپزشکی، درام، علوم جوی و زمین، مطالعات آسیای شرقی، اقتصاد، مطالعات سیاسی در آموزش، روانشناسی آموزشی، مطالعات آموزشی، مهندسی کامپیوتر و برق، آموزش دوره ابتدایی، مطالعات فیلم، تاریخ و آثار کلاسیک، بوم شناسی انسانی، علوم انسانی کامپیوتر، پاتولوژی و پزشکی آزمایشگاهی، حقوق، زبان شناسی، ریاضی و آمار، مهندسی مکانیک، پزشکی ژنتیک، میکروب شناسی پزشکی و ایمونولوژی، پزشکی، مطالعات فرهنگی و زبان های مدرن، موسیقی، مطالعات بومی، عصب شناسی، پرستاری، زنان و زایمان، کار درمانی، تومور شناسی، چشم پزشکی، طب اطفال، داروشناسی، داروسازی و علوم دارویی، فلسفه، تربیت بدنی و تفریحات، ورزش درمانی، فیزیک، فیزیولوژی، علوم سیاسی، روانپزشکی، روانشناسی، رادیولوژی و تصویربرداری تشخیصی، پزشکی توانبخشی، مطالعات دینی و منابع تجدید پذیر.

مدارک مورد نیاز

شرایط پذیرش در University of Alberta

امروزه افراد زیادی تمایل به تحصیل در خارج از کشور به خصوص کشور کانادا دارند، دانشگاه آلبرتا که یکی از دانشگاه‌های سرشناس و بزرگ این کشور است از سراسر جهان دانشجوهای مختلفی را پذیرش می‌کند، ما در این قسمت قصد داریم شرایط پذیرش در این دانشگاه بزرگ را بررسی کنیم.

حداقل موارد مورد نیاز برای پذیرش در دوره لیسانس

این موارد از هر رشته تا رشته دیگر متفاوت است اما به طور کلی داشتن معدل حداقل ۱۵ و داشتن حداقل نمره ۸۶ در تافل iBT که نمره هیچ مهارتی زیر ۲۱ نباشد و یا آیلتس ۶.۵ که هیچ مهارتی زیر ۵ نباشد الزامی است. همچنین حداقل معدل در رشته‌های مختلف متفاوت است و ممکن است حتی دانشکده‌های مختلف معدل بالاتری را حداقل خود قرار داده باشند.

مهلت ثبت نام

متقاضیان می‌توانند اول اکتبر هر سال تا اول می سال بعد برای ثبت نام در دانشگاه آلبرتا اقدام نمایند.

هزینه ثبت نام مقطع کارشناسی

هزینه ثبت نام در این دانشگاه برای دوره لیسانس ۱۲۵ دلار است و قابل ذکر است که این هزینه در هیچ صورتی برگشت داده نمی‌شود.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دوره‌ی لیسانس

 • مدرک دیپلم و ریز نمرات
 • مدرک زبان
 • دوره تقویتی زبان یا Bridging Program

در صورتی که شما تمامی موارد حداقل برای ثبت نام در این دانشگاه را دارید اما نمره زبانتان به نمره حداقل تعیین شده نمی‌رسد می‌توانید در این دوره‌ها شرکت نمایید. پس از اتمام این دوره می‌توانید در رشته مورد نظر خود در این دانشگاه در مقطع لیسانس تحصیل کنید.

مدارک مورد نیاز دانشگاه آلبرتا

حداقل موارد مورد نیاز برای پذیرش در دوره‌ی فوق لیسانس و دکترای دانشگاه آلبرتا

 • داشتن مدرک لیسانس
 • داشتن معدل حداقل ۱۵
 • داشتن حداقل نمره ۸۸ در تافل iBT که نمره هیچ مهارتی زیر ۲۰ نباشد و یا آیلتس ۶.۵ که هیچ مهارتی زیر ۵ نباشد.
 • برخی رشته‌ها ممکن است مدرک GRE یا GMAT را درخواست کنند.

مهلت ثبت نام

هر رشته و دانشکده زمان ثبت نام مربوط به خود را دارد ولی به طور کلی تمامی تقاضاها باید در تاریخ های زیر بدست دفتر امور ثبت نام دانشگاه برسد:

ترم پاییز: اول جولای

ترم ژانویه: اول نوامبر

ترم می: اول مارچ

ترم جولای: اول می

مدارک مورد نیاز برای پذیرش

 • مدرک زبان
 • مدرک لیسانس و یا فوق لیسانس
 • ریز نمرات
 • رزومه
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • برخی رشته‌ها مدرک GRE و یا GMAT را نیز علاوه بر مدارک بالا درخواست می‌کنند.

هزینه ثبت نام

هزینه ثبت نام دوره‌های فوق لیسانس و دکترا ۱۰۰ دلار و غیر قابل برگشت است.

همچنین شهریه دانشگاه برای دانشجوی خارجی به طور متوسط ۱۰.۰۰۰ دلار در سال است.

شهریه

بهتر است بدانید که دانشگاه آلبرتا یکی از مقرون به صرفه ترین دانشگاه‌های کانادا است. هزینه‌های تحصیل شما بستگی به برنامه تحصیلی‌تان دارد، همچنین هزینه تحصیل شما بسته به اینکه برنامه تحصیلیتان کلاس محور یا پژوهش محور، تمام وقت و یا پاره وقت باشد، متغیر است.

هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی که در برنامه‌های تحصیلی تمام وقت شرکت می‌کنند، به صورت تخمینی سالیانه به قرار زیر است:

دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترای پژوهش محور: ۹٫۲۵۰ دلار کانادا

دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترای کلاس محور: ۱۰٫۲۶۰ دلار کانادا

شهریه دانشجویان مقطع لیسانس نیز با توجه به رشته تحصیلی متغیر است و به طور متوسط سالیانه بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ دلار کانادا است، که البته ممکن است بسته به رشته‌ی تحصیلی مورد نظر این مقدار کمی تفاوت داشته باشد.

سوالات متداول

1.منظور از دوره‌های تقویتی زبان انگلیسی چیست؟

در صورتی که شما تمامی موارد حداقل برای ثبت نام در این دانشگاه را دارید اما نمره زبانتان به نمره حداقل تعیین شده نمی‌رسد می‌توانید در این دوره‌ها شرکت نمایید. پس از اتمام این دوره می‌توانید در رشته مورد نظر خود در این دانشگاه در مقطع لیسانس تحصیل کنید.

دوره از دو سطح BP1 و BP2 تشکیل شده، نمرات مدرک زبان شما مشخص می‌کند که کدام دوره برای شما مناسب تر است. دوره BP1 از ۲ تا ۴ ماه و دوره BP2 ۴ ماه تا یکسال به طول می‌انجامد.

۲.آیا دانشگاه آلبرتا دانشجوها را بورسیه می‌کند؟

دانشگاه آلبرتا در مقطع فوق لیسانس و دکترا کمک هزینه و وام‌های متنوعی را به دانشجویان واجد شرایط می‌دهد. شرایط اقدام برای هر کدام از این بورس‌ها متفاوت است اما به طور کلی داشتن پیش زمینه علمی قابل توجه، معدل نسبتا بالا و نمره زبان بالا از جمله این موارد است. مبلغ این بورس ها هم با یکدیگر متفاوت است و از ۱۳۰۰۰ دلار در سال شروع می‌شود.

۳.این دانشگاه شامل چه انجمن‌های دانشجویی است؟

 • انجمن دانشجویان ایرانی دانشگاه آلبرتا
 • انجمن اندیشه

سوالات متداول دانشگاه آلبرتا

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question