پزشکی در انگلستان

رشته پزشکی در انگلستان

نویسنده: کارشناس

هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان از سرتاسر دنیا برای پذیرش در رشته‌ی پزشکی در دانشگاه‌های با کیفیت انگلستان با هم رقابت می‌کنند. شرایط تحصیل در رشته‌ی پزشکی برای افرادی که نمرات ممتازی کسب کرده‌اند آسان خواهد بود. در صورتی که فرد تجربه‌ی فعالیت در محیط‌های درمانی مانند بیمارستان درمانگاه و … را داشته باشد می‌تواند به عنوان پیشینه‌ی کاری خود به دانشگاه‌ ارائه کند زیرا مطلع بودن از چگونگی خدمات پزشکی برای متقاضیان بین‌المللی اهمیت زیادی دارد. با توجه به رنکینگ بالای دانشگاه‌های انگلستان پیشنهاد موسسه‌ی آسمان آبی برای تحصیل در انگلستان، تحصیل در رشته‌ی سرآمد پزشکی است.

شرایط پذیرش در رشته پزشکی در انگلستان

استانداردهای ورود به دانشگاه‌های پزشکی در انگلستان بالاتر از دانشگاه‌های دیگر است زیرا کیفیت آموزش در این دانشگاه‌ها از استاندارد بالاتری نسبت به دانشگاه‌های دیگر نقاط جهان برخوردار است.

پیش‌نیاز ورود به این رشته گذراندن دوره‌ی GCSE  و بعد دوره‌ی دوساله‌ی A Level در کالج‌های انگلستان و کسب نمرات بالا در درس‌های شیمی و زیست است. سپس باید در آزمون‌های UKCAT یا BMAT شرکت کرد و بعد از اخذ نمره‌ی لازم وارد دانشگاه‌های پزشکی شد. البته هر دانشگاه شرایط ویژه‌ی خود را دارد. دانشجویان برای ورود به برخی از دانشگاه‌های پزشکی در انگلستان باید مصاحبه‌هایی را انجام دهند و به سوالاتی درباره‌ی انگیزه، علاقه‌مندی‌ها، شرح توانایی‌ها و سابقه‌ی فعالیت‌هایشان پاسخ دهند.

سطح زبان موردنیاز برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان

نمره‌ی آیلتس مورد نیاز برای ورود به رشته‌ی پزشکی در انگلستان می‌بایست حداقل ۷ باشد.

مزایای تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان

 1.  تمام دانشگاه‌های پزشکی انگلستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران و تمام کشورهای جهان است.
 2. کشور انگلستان از نظر بعد مسافت از کشورهای دیگری مانند کانادا، استرالیا و آمریکا به ایران نزدیک‌تر است و از این لحاظ در کاهش هزینه‌های رفت‌وآمد تاثیر به سزایی دارد.
 3.  دانشجویان رشته‌ی پزشکی پس از ۶ ماه حضور در انگلستان می‌توانند از خدمات رایگان بیمه و بهداشت بهره‌مند شوند.
 4.  امکان اخذ پذیرش در رشته‌ی پزشکی در انگلستان نسبت به سایر کشورهای اروپا راحت‌تر است.
 5. امکان دریافت اقامت پس از ۵ سال تحصیل در کشور انگلستان برای دانشجویان فراهم است.
 6. اختصاص یافتن بورس‌های تحصیلی به دانشجویان ممتاز از سال دوم تحصیلی امکان‌پذیر است.

معرفی آزمون UKCAT

نام آزمون ورودی به رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در انگلستان UKCAT است. UKCAT ( مخفف UK Clinical Aptitude Test ) بخشی از پروسه‌ی پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی انگلستان محسوب می‌شود. آزمون UKCAT به صورت آنلاین برگزار شده و هدف آن ارزیابی توانایی‌های شناختی، نگرش، تفکر انتقادی و استدلال منطقی می‌باشد. آزمون UKCAT متشکل از چهار تست استدلالی و یک تست قضاوت موقعیتی است.

ابتدا این مقاله را بخوانید: زندگی به سبک دانشجویان پزشکی – قسمت اول

مفاد آزمون ورودی رشته پزشکی و دندان‌پزشکی در انگلستان

 • استدلال کلامی: هدف این بخش ارزیابی توانایی تفکر منطقی فرد درباره‌ی مکتوبات و در نهایت قدرت نتیجه‌گیری منطقی فرد است. این بخش از آزمون ۲۲ دقیقه زمان دارد و داوطلبان باید طی این مدت باید ۱۱ متن را بخوانند و به ۴۴ سوال پاسخ دهند.
 • تصمیم‌گیری: هدف این بخش ارزیابی توانایی اعمال منطق برای رسیدن به تصمیم یا نتیجه، ارزیابی استدلال‌ها و تجزیه و تحلیل اطلاعات آماری است. این بخش از آزمون ۳۲ دقیقه زمان دارد و فرد می‌بایست به ۲۹ سوال در خصوص متن، نمودار و جدول پاسخ دهد.
 • استدلال کمی: در این بخش توانایی افراد برای حل مسائل عددی ارزیابی می‌شود. این بخش از آزمون ۲۵ دقیقه زمان دارد و فرد می‌بایست به ۳۶ سوال در خصوص محتوای موجود در نمودارها و جدول‌ها پاسخ دهد.
 • استدلال انتزاعی: توانایی افراد برای استنتاج ارتباط بین اطلاعات با کمک تفکر همگرا و واگرا. این بخش از آزمون ۱۴ دقیقه زمان دارد و فرد می‌بایست به ۵۵ سوال در رابطه با اَشکال پاسخ دهد.
 • داوری موقعیتی: در این بخش پاسخ افراد زمانی که در موقعیت‌های پزشکی قرار می‌گیرند و درک آن‌ها از اخلاق حرفه‌ای پزشکی بررسی می‌شود. این بخش از آزمون ۲۷ دقیقه زمان دارد و فرد می‌بایست به ۶۹ سوال درباره‌ی ۲۲ سناریوی مختلف پاسخ دهد.

معرفی آزمون BMAT

آزمون تایید صلاحیت متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و بیومدیکال در انگلستان و کشورهای دیگری از جمله سنگاپور، اسپانیا، مالزی و تایلند بی‌مت BMAT نام دارد. برخلاف آزمون یوکت ( UKCAT )، این آزمون آنلاین نیست و دو ساعت به طول می‌انجامد. متقاضیان قبل از درخواست پذیرش برای تحصیل در دانشگاه می‌بایست نتیجه‌ی این آزمون را گرفته باشند و گفتنی‌ است که نتایج آزمون BMAT تنها برای همان سالی که فرد آزمون داده باشد معتبر است. برای ورود به دانشگاه‌های Cambridge, London Imperial College, Oxford و University College London  گذراندن این آزمون لازم است.

این آزمون از سه بخش تشکیل شده است:

بخش اول: توانایی و مهارت‌ها

این بخش برای ارزیابی مهارت‌های عمومی در حل مسئله، درک استدلال‌ها، تجزیه و تحلیل داده‌ها و میزان استنتاج طراحی شده است. این بخش ۳۵ سوال دارد و ۶۰ دقیقه مدت زمان برای پاسخ‌دهی به سوالات در نظر گرفته شده است.

بخش دوم: دانش علمی

این بخش برای ارزیابی مهارت استفاده از دانش علمی طراحی شده است که مطالب آموخته شده در سن ۱۶ سالگی در رشته علوم و ریاضی را نیز شامل می‌شود. این بخش ۲۷ سوال دارد و ۳۰ دقیقه مدت زمان برای پاسخ‌دهی به سوالات در نظر گرفته شده است.

بخش سوم:توانایی نوشتن

این بخش برای ارزیابی توانایی انتخاب، پرورش و سازماندهی ایده‌ها و برقراری ارتباط بین آن‌ها به طور خلاصه و کارآمد طراحی شده است. این بخش ۳ سوال دارد و داوطلبان با انتخاب یکی از سه سوال، ۳۰ دقیقه زمان دارند تا به آن پاسخ دهند.

استفاده از دیکشنری‌های دو زبانه و ماشین‌حساب در این آزمون ممنوع است.

مدت زمان طول تحصیل در رشته پزشکی و دندان‌پزشکی در انگلستان

به طور کلی دوره‌ی پزشکی در انگلستان ۶ سال و رشته‌ی دندان پزشکی ۵ سال به طول می‌انجامد. پس از گذراندن این دوره، دانشجویان می‌بایست دوره‌های عملی را نیز در مراکز درمانی بگذرانند تا بتوانند مدرک پزشکی خود را دریافت کنند. در انتها مدرک گواهی تکمیل آموزش  (CCT – Certificate of Completion Training) به فرد اعطا خواهد شد که مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران نیز است.

دندان پزشکی در انگلستان

یکی از رشته‌های پردرآمد در انگلستان، رشته‌ی دندان‌پزشکی است و برای تحصیل در این رشته رقابت بسیار تنگاتنگی بین داوطلبان هم در انگلستان و هم در سرتاسر دنیا برقرار است. این استقبال بیش از هرچیزی به خاطر کیفیت بالای خدمات آموزشی در انگلستان، پیروی از استانداردهای جهانی و همچنین مجهز بودن دانشگاه‌های انگلستان به تجهیزات پیشرفته‌ی پزشکی است. دانشجویان این رشته علاوه بر گذارندن دروس تئوری می‌بایست مهارت های عملی را نیز با شرکت در دوره‌های کارآموزی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فراگیرند.

توصیه میکنیم این مقاله را بخوانید: برترین دانشگاه‌های دندانپزشکی در انگلستان

فهرست تخصص‌های دندان پزشکی در انگلستان

 • متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت (پروستودانتیست)
 • متخصص درمان ریشه (اندودانتیست)
 • متخصص ارتودنسی
 • متخصص اطفال
 • متخصص رادیولوژی دهان فک و صورت
 • متخصص آسیب‌شناسی دهان وصورت (پاتولوژیست)
 • متخصص بیماری‌های دهان
 • متخصص ترمیمی
 • متخصص جراحی لثه و ایمپلنت (پریودانتیست)
 • متخصص جراحی دهان فک و صورت
 • پیرا دندانپزشکی یا دندانپزشک مختص سالمندان – ارائه‌ی مراقبت‌های دندانی به سالمندان شامل تشخیص، جلوگیری و درمان مشکلات مرتبط با پیری طبیعی و بیماری‌های مرتبط با سن به‌عنوان بخشی از یک تیم چند رشته‌ای با دیگر متخصصان مراقبت بهداشتی می‌باشد.
 • دندانپزشکی دامپزشکی، تخصصی برای طب دامپزشکی – این رشته از دندانپزشکی برای مراقبت از حیوانات به کار برده می‌شود.

معرفی تعدادی از دانشگاه‌های پزشکی و دندان پزشکی انگلستان:

 • دانشگاه سیتی CITY University
 • دانشگاه برونل University Brunel
 • دانشگاه برادفورد University Bradford
 • دانشگاه سالفورد University Salford
 • کالج پزشکی سلطنتی Royal College of Medicine

 هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی در انگلستان

هزینه‌ی گذراندن دوره‌ی A level حدود ۲۰۰۰۰ – ۲۳۰۰۰ پوند است و هزینه‌ی زندگی نیز حدود ۱۰۰۰۰ – ۱۲۰۰۰ پوند در سال است. شهریه‌ی دانشگاه‌ها در انگلستان با توجه به دانشگاه و شهر متغیر است. اما به طور میانگین شهریه‌ی دوره‌ی پزشکی و دندان پزشکی حدود  ۱۷,۲۷۰ پوند در سال برای دو سال اول است. و ۳۵,۱۷۰ پوند در سال برای سه سال پایانی است.

این مقاله هم میتوانید برایتان جالب باشد: چگونه برای تحصیل دکترا در انگلستان اقدام کنیم؟

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیل پزشکی در انگلستان

 • اصل پاسپورت که حداقل ۶ ماه تا تاریخ منقضی شدن آن زمان داشته باشد
 • اصل مدرک دیپلم در رشته‌های علوم تجربی یا ریاضی فیزیک و اصل مدرک پیش دانشگاهی (در صورت گذراندن دوره‌ی پیش دانشگاهی)
 • ریز نمرات دیپلم
 • داشتن نمره آیلتس حداقل ۷ (مدرک آیلتس اخذ شده در ایران برای دریافت ویزای تحصیلی کشور انگلستان معتبر نمی‌باشد)
 • پرینت نامه تمکن مالی
 • گواهی سلامت و عدم سوءپیشینه
 • دو قطعه عکس رنگی

آدرس سایت ۱۰ دانشکده پزشکی انگلستان براساس رتبه بندی جهانی (QS)

Universal RankingUniversity
۲۱-University of Oxford
۳۲-University of Cambridge
۹۳-UCL (University College London)
۱۲۴-Imperial College London
۱۶۵-King’s College London
۲۳۶-The University of Edinburgh
۲۵۷-London School of Hygiene and Tropical Medicine
۳۹۸-University of Glasgow
۴۷۹-The University of Manchester
۵۱-۱۰۰۱۰-Cardiff University

تحصیل در رشته داروسازی (Mpharm) در انگلستان

داروسازی یکی دیگر از رشته‌های پردرآمد علوم پزشکی محسوب می‌شود. نام این دوره در انگلستان Mpharm (Master of Sciences of Pharmacy) است و پیش‌نیاز ورود به این رشته گذراندن دوره‌ی یکساله Foundation در کالج‌های انگلستان می‌باشد. طول مدت تحصیل در رشته داروسازی در انگلیس ۳ سال برای اخذ مدرک کارشناسی در رشته داروسازی و یک سال نیز برای آموختن مهارت‌های عملی در مراکز بهداشتی –درمانی است. در برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه  King College London پس از گذارندن ۴ سال در نهایت فرد با اخذ مدرک فوق لیسانس از این رشته فارغ التحصیل می‌شود و به عنوان متخصص داروساز محسوب می‌شود. در اغلب کشورهای اروپایی این دوره حدود ۵ – ۶ سال به طول می‌انجامد اما در انگلستان با گذارندن کوتاه‌ترین مدت اخذ مدرک یعنی ۴ سال می‌توان صلاحیت داروسازی را به دست آورد.

برخی دانشگاه‌های معتبر رشته‌ی داروسازی در انگلستان

 • King College London
 • Aston University
 • University of Bath
 • University of Bradford
 • USL school of Pharmacy
 • University of Manchester
 • Kingston University

شرایط تحصیل در رشته داروسازی در انگلستان

پیش از ورود به این رشته چکاپی از فرد به عمل می‌آید تا سطح سلامت شخص بررسی شود. متقضایان می‌بایست فاقد هرگونه بیماری یا معلولیت باشند. همچنین در صورتی که در درس شیمی سطح نمرات  grade A و ۲ B را کسب نکرده باشند امکان تحصیل در این رشته را ندارند.

هزینه تحصیل در رشته داروسازی در انگلستان

متوسط مبلغ شهریه‌ی تحصیل در رشته‌ی داروسازی در انگلستان مبلغ ۱۶۰۰۰ الی ۲۰۰۰۰ پوند در سال است که امکان پرداخت قسطی شهریه نیز برای دانشجویان فراهم است.

حتما این مقاله را نیز بخوانید: چگونه برای تحصیل فوق لیسانس در انگلستان اقدام کنیم؟

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در رشته داروسازی در انگلستان

 • پاسپورت که حداقل ۶ ماه تا تاریخ منقضی شدن آن زمان داشته باشد
 • ترجمه انگلیسی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی(در صورت وجود) و ریز نمرات آن
 • مدرک زبان آیلتس ۶ به بالا برای دانش آموزان بالای ۱۷ سال
 • فرم رزومه (CV)
 • گواهی بهداشت سلامت و عدم ابتلا به ایدز و هپاتیت«BوC»
 • ترجمه و تایید مدارک توسط وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه

دریافت بورس پزشکی در انگلستان

امکان دریافت بورسیه برای داوطلبان تحصیل در انگلستان به دو صورت فراهم است:

فرد با یک بیمارستان قرارداد می‌بندد تا به صورت پاره‌وقت در آنجا کار کند و در مقابل بیمارستان متعهد می‌شود هزینه‌های تحصیل دانشجو را مهیا کند. بورس دیگری که برای دانشجویان رشته‌ی پزشکی و دندان پزشکی مهیاست بدین ترتیب است که بیمارستان با دانشجو قرارداد می‌بندد که تمام هزینه‌های تحصیل او را پرداخت کند و در مقابل دانشجو متعهد می‌شود پس از فارغ‌التحصیلی در آن بیمارستان کار کند.

علاوه بر این امکانات، دانشگاه‌های انگلستان به دانشجویان ممتاز اهمیت زیادی می‌دهند و در صورتی که دانشجویان نمرات A و B گرفته باشند می‌توانند از تخفیف در شهریه نیز بهره‌مند شوند.

ساختار دوره ۵ ساله پزشکی در انگلیس:

 

سال اول

Unit 1: Being a Patient, Being a Doctor 15 weeks

Unit 2: Locomotion 15 weeks

 

سال دوم

Unit 3: Blood & Skin 12 weeks

Unit 4: Circulation 12 weeks

Unit 5: Respiration 12 weeks

 

 

سال سوم

Unit 6: Homeostasis & Hormones 12 weeks

Unit 7: The Senses 12 weeks

Unit 8: Digestion & Nutrition 12 weeks

 

سال چهارم

Unit 9: Reproduction 14 weeks

Unit 10: Growth & Development 14 weeks

Unit 11: Elective 8 weeks

 

سال پنجم

Unit 12: The Mind 14 weeks

Unit 13: Emergency Care 14 weeks

Unit 14: Preparation for PRHO 5 weeks

آینده کاری رشته پزشکی:

پزشکان فارغ التحصیل می‌توانند پس از اتمام تحصیل خود به صورت مستقل یا در بیمارستان‌ها مشغول به کار شوند. همچنین پزشکان می‌توانند به عنوان استاد و محقق در دانشگاه‌ها مشغول به تحقیق و آموزش نسل جدید دانشجویان شوند.

درآمد سالانه پزشکان در انگلیس:

درآمد سالانه پزشکان بسته به تخصص و سابقه کاری در حدودا ۱۰ تا ۳۰ هزار پوند در سال است.

موسسه آسمان آبی داوطلبان تحصیل در رشته‌ی پزشکی در انگلستان را از مرحله‌ی دریافت پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان تا گرفتن وقت سفارت راهنمایی می‌کند و هزینه‌ی مشاوره را پس از اتمام مراحل و در صورت رضایت فرد دریافت می‌کند. مشاوران آسمان آبی بایدها و نبایدهای تحصیل در رشته‌ی پزشکی در انگلستان را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند.

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا : ۱

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

سخن پایانی

دانشگاه‌های پزشکی در کشور انگلستان از برترین دانشگاههای دنیا به حساب می‌آیند. به دلیل سطح بالای آموزش و مجهزبودن به تجهیرات پیشرفته طرفداران تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان هرسال در حال افزایش است و این رشته به یکی از رشته‌های پر رقابت در انگلستان تبدیل شده است. اگر نمره‌های دانشجویان استانداردهای بالایی داشته باشد، می‌توانند به رشته پزشکی در انگلستان فکر کنند. دانش‌آموزان باید در درس‌های شیمی یا زیست شناسی نمرۀ A کسب کنند، همچنین داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره 7 یکی ازالزامات پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی انگلستان است. دورۀ پزشکی در انگلیس ۵ سال است و به نسبت سایر کشورها کوتاهتر است که این مسئله همواره مورد توجه دانشجویان بین المملی در سراسر دنیا بوده است.

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question