اگر به دنبال مدرسه‌ای پسرانه با بهترین امکانات و سطح آموزشی بالا برای تحصیل در انگلستان می‌گردید، مدرسه CLS یا مدرسه شهر لندن (City of London School) بهترین گزینه ممکن برای فرزند شما است. این مدرسه که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مدارس بریتانیا شناخته می‌شود، در سال ۱۴۴۲ به عنوان یک اقامتگاه برای کودکان فقیر تاسیس شد، و در سال ۱۸۳۴ با مصوبه مجلس، به مدرسه‌ای عمومی تبدیل گردید. بعدها به دلیل بازسازی و تغییر و تحولاتی که داشت، این مدرسه به یکی مجموعه آموزشی غیر انتفاعی تغییر کاربری داده است. مدرسه CLS یکی از مجهزترین مدارس لندن است، که حتی روی طراحی دکوراسیون آن نیز، هزینه‌های بسیای صرف شده است.

دوره ها
خوابگاه و امکانات
هزینه و بورسیه
شرایط ثبت نام
سوالات متداول
دوره ها

دوره‌های مدرسه CLS

مدرسه CLS برای دانش آموزان 10 تا 18 ساله دوره‌های خود را ارائه می‌کند، و مانند هر مدرسه متوسطه دیگری، مقاطع 6 الی 11 را پوشش می‌دهد. یکی از نکات قابل توجه در رابطه با این مدرسه، بالا بودن میزان سطح علمی دانش آموزان در هنگام فارغ‌التحصیلی است، و تا کنون دانش آموزان زیادی از این مدرسه توانسته‌اند وارد بهترین دانشگاه‌های جهان شوند.

بر اساس لیست دانشگاه آکسفورد، که به عنوان دیکشنری بیوگرافی دانشجویان دانشگاه آکسفورد شناخته می‌شود، بیش از 140 دانشجوی این دانشگاه در گذشته، در مدرسه CLS تحصیل کرده‌اند. دوره‌های تحصیلی در این مدرسه به شرح زیر هستند:

مقطع 6 الی 11

اولین مقطع از دوره متوسطه، در مدرسه CLS با سال تحصیلی 6 شروع می‌شود، که دانش آموزان 10 ساله می‌توانند در آن ثبت نام کنند. البته با توجه به تقاضای بالا برای ثبت نام در این مدرسه، هر ساله حدود 40 الی 44 دانش آموز در مقطع 6 می‌توانند ثبت نام داشته باشند.

در مقاطع اولیه آموزش‌ها در کنار افزایش مهارت‌های دانش آموز ارائه می‌شود، و از همان ابتدای ورود به این مدرسه، روی آزمون GCSE تمرکز خاصی خواهد شد. پس از گذراندن مقطع 6 تحصیلی، دانش آموز وارد مقطع بعدی خواهد شد که یک دوره 2 ساله شامل مقاطع 7 و 8 است. در این مقاطع سعی بر این خواهد بود تا علاوه بر تکمیل اطلاعات قدیمی دانش آموز، نسبت به آماده سازی او برای مقطع بالاتر نیز اقدام شود. در این دوره دروس پایه مانند زبان، ریاضی، علوم متوسطه، جغرافیا و تاریخ آموزش داده می‌شود.

پس از پایان مقطع 7 و 8، اکنون دانش آموز وارد دوره بعدی خواهد شد که یک برنامه 3 ساله است. در این برنامه تحصیلی مقاطع 9 الی 11 پوشش داده می‌شود که در پایان سال تحصیلی 11، از دانش آموز تست GCSE گرفته خواهد شد تا معلومات او برای ورود به دوره‌های بعدی سنجیده شود. در این دوره سه ساله، هدف کسب بالاترین نمره در آزمون GCSE است و در کنار دروس اصلی، فعالیت‌های ورزشی، هنری، و یادگیری موسیقی نیز وجود خواهد داشت.

در مقاطع 7 و 8 بیشترین میزان ثبت نام در هر سال انجام می‌شود، و هر ساله حدود 60 دانش آموز می‌توانند در مدرسه CLS وارد شوند. البته مقاطع تحصیلی 9 الی 11 نیز امکان پذیرش در آن وجود دارد، و ظرفیت سالانه این دوره حدود 35-40 نفر است.

دوره‌های مدرسه CLS

مقطع فرم 6

آموزش در مقطع فرم 6 به تخصص‌ترین سطح خود خواهد رسید، زیرا این مقطع به عنوان حساس‌ترین مقطع تحصیلی دانش آموز شناخته می‌شود. مقطع فرم 6  در واقع زمانی است که دانش آموز با علایق شغلی خود آشنا می‌شود و گزینه‌های پیش روی خود را کامل خواهد شناخت.

در این دوره دروس شکل تخصصی‌تری خواهند گرفت، و درس‌هایی مانند فیزیک، محاسبات، شیمی، زیست، زبان لاتین و غیره به دانش آموز تدریس خواهد شد. علاوه بر این، در پایان هر ماه جلسات زیادی با مشاور تحصیلی برای دانش آموز برگزار خواهد شد تا مشکلات خود را رفع کند.

خوابگاه و امکانات

خوابگاه و امکانات مدرسه CLS

همانطور که گفته شد، مدرسه CLS یکی از پر امکانات‌ترین مدارس لندن است، و سعی شده تمامی تجهیزات با هدف ارتقا سطح علمی و زندگی دانش آموز تهیه شود. از امکانات اصلی این مدرسه می‌توان به سالن غذاخوری حرفه‌ای، کلاس‌های آموزشی هوشمند، کتابخانه دیجیتال، کلاس‌های موسیقی، آزمایشگاه و کارگاه آموزشی برای دروس عملی، و سالن استراحت اشاره کرد.

علاوه بر امکانات آموزشی، بحث ورزش نیز در این مدرسه بسیار جدی گرفته شده است. در چند سال گذشته، یکی از فارغ‌التحصیلان این مدرسه که در حال حاضر یکی از بازیکنان اصلی فوتبال تیم آمریکا است، مبالغ زیادی را به مدرسه CLS اهدا کرده است. این مبالغ همگی برای بورسیه دانش آموزان و تهیه امکانات ورزشی صرف شده است.

از امکانات ورزشی و تفریحی این مدرسه می‌توان به زمین چمن فوتبال، سالن سرپوشیده بسکتبال، استخر شنای 25 متری، و یک سالن بزرگ چند منظوره برای ورزش اشاره کرد. همچنین یک زمین دو میدانی نیز در اطراف این مدرسه برای ورزش دانش آموزان ارائه شده است، تا در بحث سلامتی بتوانند بسیار موفق ظاهر شوند. البته مانند بسیاری از مدارس بریتانیا، مدرسه CLS دارای خوابگاه داخلی نیست.

خوابگاه و امکانات مدرسه CLS

معمولا برای تهیه خوابگاه باید از طریق خوابگاه‌های خصوصی اقدام کرد، و یا به روش هوم استی، دانش آموز را در اطراف مدرسه ساکن کرد. با هوم استی می‌توان دانش آموز را در مدت تحصیل، به سرپرستی یک خانواده انگلیسی در آورد تا در کنار تحصیل با کیفیت، از زندگی خوبی برخوردار شود.

هزینه و بورسیه

هزینه‌های مدرسه CLS

هزینه‌های تحصیل در مدرسه CLS در سال 2020 – 2021 عبارتند از:

  • شهریه تحصیل در مدرسه 6،310 پوند در هر ترم
  • هزینه ناهار روزانه 280 پوند در هر ترم
  • هزینه کلاس‌های جانبی 250 – 300 پوند در هر ترم
  • هزینه اولیه ثبت نام 100 پوند
  • میزان مبلغ بیعانه 500 پوند

هزینه‌های مدرسه CLS

بورسیه‌های مدرسه CLS

مدرسه CLS نیز مانند بسیاری از مدارس دیگر هر ساله به اهدا بورسیه به دانش آموزان ممتاز می‌پردازد، اما بورسیه دیگری برای دانش آموزانی که شرایط مالی خوبی ندارند نیز ارائه می‌شود. بر اساس قانون مدرسه، دانش آموزانی که درآمد سالانه آن‌ها کمتر از 45 هزار پوند باشد، می‌توانند تا 100 درصد شهریه را بورس تحصیلی دریافت کنند.

همچنین در صورتی که درآمد سالانه کمتر از 50 هزار پوند باشد حدود 75 درصد شهریه، و اگر درآمد سالانه کمتر از 70 هزار پوند باشد تا 25 درصد شهریه را می‌توان بورسیه دریافت کرد. در رابطه با دانش آموزان ممتاز نیز، مدرسه به افرادی که در یکی از موضوعات علمی، هنری یا ورزشی تخصص خاصی داشته باشند را می‌تواند بورسیه کند.

شرایط ثبت نام

نحوه و شرایط ثبت نام در مدرسه CLS

به دلیل اینکه مدرسه CLS متقاضیان زیادی دارد، معمولا هر سال آزمون‌های ورودی از دانش آموزان گرفته می‌شود، و پس از قبولی در این آزمون‌ها باید نسبت به انجام مصاحبه حضوری اقدام کنند. البته در شرایط کنونی که جهان درگیر ویروس کرونا است، معمولا مصاحبه به صورت آنلاین برگزار می‌شود. آزمون ورودی روی مهارت‌های جانبی دانش آموز نیز تمرکز دارد، و تنها در رابطه با سطح علمی او نیست. برای ثبت نام در این مدرسه باید از طریق سایت مجموعه اقدام کرد.

 

سوالات متداول

امکان پرداخت شهریه تحصیلی به صورت قسط بندی ممکن است؟

بله، در صورتی که والدین درخواست دهند، می‌توانند شهریه سالانه را در چند قسط با فاصله زمانی پرداخت کنند، و یا به صورت اعتباری بپردازند.

پوشش در مدرسه CLS به چه شکلی است؟

کلیه دانش آموزان موظف به پوشیدن لباس فرم مدرسه در زمان حضور خود هستند، و برای ورزش دانش آموزان نیز لباس فرم اختصاصی تعبیه شده است.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question