بهترین پاسخ‌ها به ۱۰ سوال متداول در مصاحبه‌های تحصیلی

نویسنده: کارشناس

بسیاری از دانشگاه‌ها مصاحبه‌های تحصیلی را راهی برای انتخاب دانشجویانی می‌دانند که بر روی کاغذ به یک اندازه خوب هستند؛ ولی متاسفانه مصاحبه شونده‌ها به‌شدت در این پروسه تحت فشار قرار می‌گیرند. کلید موفقیت در مصاحبه داشتن آمادگی قبلی است.

ما در این مقاله می‌خواهیم به شما راهکارهای بسیار عالی برای پاسخ دادن به ده سوال رایج در مصاحبه‌های تحصیلی را نشان دهیم. در تمام مراحل بسیار مهم است که بدانید راحت و آرام بودن در طی مصاحبه‌های تحصیلی و آمادگی داشتن به شما بسیار کمک خواهد کرد.

۱_ چرا این رشته را انتخاب کردید؟ 

احتمالا این یکی از مهم ترین سوالاتی است که در طی مصاحبه دانشگاهی با آن مواجه می‌شوید؛ زیرا مصاحبه‌کنندگان به‌دنبال کسانی هستند که علاقه‌ای واقعی به رشته‌ای که انتخاب کرده‌اند داشته باشند

و می‌خواهند بدانند که آیا شما برای انتخاب این رشته دلایل درستی دارید یا نه.

 

چه پاسخ دهیم؟

 • چون به این رشته علاقه دارم و از آن لذت می‌برم: علاقه داشتن به یک رشته شانس ما را در موفقیت در آن بالا می‌برد و باعث می‌شود بهتر از پس آن برآییم. کسی که به رشته‌ای علاقه داشته باشد بیشتر به آن می‌پردازد، دستاوردهای بهتری دارد و در بحث‌های کلاسی بیشتر شرکت می‌کند.
 • چون این رشته در راستای اهداف کاری من است: این پاسخ نشان دهنده این است که انتخاب شما در راستای یک برنامه دقیق و بلندمدت و از پیش تعین شده است؛ و خود این مسئله نشان می‌دهد که شما تعهد بیشتری در قبال آن دارید. می‌توانید درباره اینکه چطور این رشته کمک می‌کند تا به چیزهای خاصی که مدنظرتان است دست پیدا کنید صحبت کنید. مثلا اگر رشته شما علوم سیاسی است می‌توانید بگویید من می‌خواهم دنیا را تغییر دهم و یا اگر پزشکی می‌خوانید می‌توانید بگویید من به‌دنبال راهی برای درمان سرطان هستم. (البته این مثال‌ها کمی مبالغه‌آمیز هستند.) هیچ عیبی ندارد که جاه‌طلب و بلند پرواز باشید یا در مورد رشته‌تان آرزوهای بزگ در سر داشته باشید.

 

چه چیز نگوییم؟

 • چون این رشته کمترین تعداد متقاضی را دارد: مصاحبه‌کنندگان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند اگر فکر کنند شما این رشته را انتخاب کرده‌اید چون دست یافتن به آن راحت‌تر است.
 • چون نمره رشته‌هایی که رقابت بالاتری دارند را نمی‌آوردم: هیچ حرف منفی‌ای نباید راجع به نمره بگویید. لحن بیانتان را همواره مثبت نگه دارید.
 • چون خانواده یا معلم‌هایم من را به این کار تشویق کردند: مصاحبه‌کنندگان تمایل دارند انگیزه‌های شما درونی باشد نه اینکه یک محرک و مشوق خارجی داشته باشید.
 • چون از این راه پول بیشتری می‌توانم کسب کنم: بهتر است به‌جای بیان منافع مالی در دراز مدت، در رابطه با علاقه وافرتان به خود رشته و مسائل مرتبط با آن صحبت کنید.

 

۲ _ چرا این دانشگاه را انتخاب کردید؟

آن‌ها می‌خواهند بدانند که آیا شما با تحقیق این دانشگاه را انتخاب کرده‌اید یا نه و این فرصتی است برای ناظران تا اطلاعات شما را در رابطه با دانشگاه بسنجند.

 

چه پاسخ دهیم؟

 • چون تسهیلات و امکانات دانشگاه شما در این رشته از دانشگاه‌های دیگر بهتر است: این نشان می‌دهد که توجه شما به رشته‌ای که انتخاب کردید بسیار زیاد است. وقتی شما در رابطه با دانشگاه انتخاب معقولی با توجه به رشته‌تان داشته‌اید این خود نشان دهنده تعهد شما به آن رشته می‌باشد. شما می‌توانید تعدادی از تسهیلات و امکانات آن رشته را ذکر کنید تا مطالعه و بررسی خودتان را در رابطه با انتخاب دانشگاه به آن‌ها کاملا نشان دهید.
 • من رویکردی را که دانشگاه شما نسبت به این رشته دارد دوست دارم: حتی در رشته‌های یکسان هم در یک دانشگاه تفاوت اندکی در رابطه با رویکردی که به نحوه تدریس و ساختار رشته دارند وجود دارد. سوال در رابطه با انتخاب دانشگاه فرصت خوبی است برای اینکه نشان دهید شما واقعا در رابطه با رشته تحقیق کرده‌اید و پیدا کردن دانشگاهی که در جهت اهداف شما در رابطه با این رشته است برای شما حائز اهمیت بوده است. شما می‌توانید نمونه‌هایی ذکر کنید تا نشان دهید که این دانشگاه در رابطه با دروس مختلف، متفاوت با دیگر دانشگاه‌ها عمل می‌کند. در همین راستا می‌توانید به شهرت دانشگاه در رابطه با رشته‌ای که انتخاب کرده‌اید اشاره کنید. و یا از ارائه استادی خاص که شما را تحت تاثیر قرار داده است صحبت کنید (توجه داشته باشید که غالبا مدرسان همیشه در یک دانشگاه حضور ندارند و برای فرصت مطالعاتی در بین دانشگاه‌های مختلف در رفت‌وآمد هستند؛ بنابراین اگر فرد آکادمیک خاصی در آن جا حضور دارد که مورد ستایش شماست نباید تنها دلیل برای انتخاب دانشگاه باشد زیرا ممکن است در زمان تحصیل شما در آنجا حضور نداشته باشد.)

 

چه چیز نگوییم؟

 • برای تفریحات شبانه: این پاسخ نشان‌دهنده این است که شما انگیزه‌های درستی برای انتخاب دانشگاه ندارید. دانشگاه برای درس خواندن است نه محل مهمانی‌های شبانه. پاسخ دادن به سوال به این طریق زنگ خطر را برای مصاحبه‌کنندگان به‌صدا در می‌آورد که آیا شما نسبت به رشته‌تان تعهد دارید یا نه.
 • چون این دانشگاه نسبت به دیگر دانشگاه‌ها ارزان‌تر است: حتی اگر این یکی از دلایل شما باشد بهتر است که اصلا به آن اشاره‌ای نکنید. اگر چه مسایل مالی اهمیت زیادی دارد اما بهتر است در پاسخ به مسائل مربوط به درس و رشته‌تان اشاره کنید.
 • چون پدرم در اینجا تحصیل کرده است: این پاسخ نشان می‌دهد که شما دقت و بررسی لازم را در جهت انتخاب این دانشگاه نداشته‌اید و علاقه واقعی برای در آنجا بودن را ندارید و مصاحبه‌کننده‌ها انتظار توجه بیشتری از طرف شما به دانشگاه دارند.
 • دانشگاه دیگری را برای اپلای دادن سراغ نداشتم یا اینکه من این گزینه را در فرم ucas ام پر کرده بودم: این پاسخ به مصاحبه‌کنندگان نشان می‌دهد شما دقت لازم را در رابطه با دانشگاهتان نداشته‌اید و به جای اینکه یک علاقه حقیقی نسبت به حضور در آنجا و در کنار آن‌ها درس خواندن داشته باشید تنها یک کد را در فرم ucas تان وارد کرده‌اید.
 • مصاحبه اختصاصی با دانش آموز موفق به دریافت لوح زبان ELPP در Bellerbys College

 

۳ _چرا A level خاصی را انتخاب کرده‌اید؟

شما باید با توجه به رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید به این پرسش پاسخ دهید. آن‌‌ها با این سوال می‌خواهند ببینند که مسیری که الان در آن قرار گرفته‌اید با فکر و اندیشه قبلی بوده است یا خیر و سعی کنید مصاحبه‌کنندگان را متقاعد کنید که در انتخاب این مسیر انگیزه‌های درستی داشته‌اید.

 

چه پاسخ دهیم؟

 • من درس‌هایی را انتخاب کرده‌ام که فکر می‌کردم من را برای مواجه شدن با این دوره آماده می‌کند: در اینجا هم تمرکز بر روی درس‌ها بهترین شیوه برای پاسخ دادن به سوالات است.
 • من موضوعاتی را انتخاب کردم که واقعا از آن‌ها لذت می‌برم و در خودم این انگیزه را می‌دیدم که باز هم در رابطه با آن‌ها بیاموزم: این نشان می‌دهد شما فردی هستید که علائقتان را دنبال می‌کنید و انگیزه‌هایتان از علایقتان برمی‌خیزد.
 • من درس‌هایی را انتخاب کرده‌ام که مکمل یکدیگر باشند: نشان دادن اینکه شما به این فکر کرده‌اید که درس‌های انتخابی شما چطور می‌توانند کنار هم قرار بگیرند و با یکدیگر در ارتباط باشند برای شما سودمند است و نشان می‌دهد که شما این ذهنیت را داشته‌اید که می‌توانید بین موضوعات ارتباط برقرار کنید و از بالا به مسائل نگاه کنید.

 

چه چیز نگوییم؟

 • من مجبور بودم موضوع a را انتخاب کنم چون موضوع b با زمان‌های برنامه درسیم هماهنگ نبود.
 • من موضوعاتی را انتخاب کردم که کمترین میزان تکلیف را دارد.
 • من به موضوعات دیگر علاقه‌ای نداشتم.

 

حالا که ما سوالاتی را که وزنه‌های اصلی در مصاحبه دانشگاهی محسوب می‌شدند با جزییات توضیح دادیم اجازه دهید که در ادامه پاسخ‌های بعدی را به اجمال توضیح دهیم.

 

۴ ـ شما در قطار چه کتابی می‌خوانید؟

یا به بیان ساده‌تر شما در حال حاضر مشغول خواندن چه کتابی هستید؟

سوال‌هایی از این قبیل می‌تواند نشان دهد که شما در کنار سیلابس‌های a-level تان چه موضوعات دیگری را مورد مطالعه قرار می‌دهید.

 

چه پاسخ دهیم؟

 • یک اثر مهم و اصلی که مرتبط باشد به رشته انتخابیتان یا حتی کمی انتزاعی‌تر

از یک نشریه مشهور مرتبط نام ببرید؛ مثلا برای کسانی که در علوم تجربی تحصیل می‌کنند Nature، Scientific American، New Scientist قابل قبول و خوب است. (این نشان می‌دهد که شما تصمیم خودتان را گرفته‌اید تا در رشته انتخابیتان به موفقیت برسید.) همچنین شما می‌توانید از مقاله خاص یا اکتشافات جدیدی که در زمینه رشته‌تان است و در موردش مطالعه داشته‌اید نام ببرید.

و اگر می‌خواهید از منابعی که غیر انگلیسی هست نام ببرید سعی کنید یک اثر مشهوری را نام ببرید که احتمال می‌دهید آن‌ را خوانده‌اند؛ مثلا اگر برای باستان‌شناسی کلاسیک تقاضای پذیرش کرده‌اید کتاب پمپیی اثر دیوید هریس می‌تواند گزینه خوبی باشد.

 

چه چیز نگوییم؟

 • درباره‌ی موضوعات گوناگون مطالعه می‌کنم و خیلی موضوع خاصی مد نظرم نیست.
 • چیزهایی که شما در موردش مطالعه‌ای نداشته‌اید.
 • آثاری که شهرت پیدا کرده‌اند در اذهان عمومی یا بی‌اعتبارند مانند:

“Twilight” / “Cosmopolitan” / “The Daily Mail”

۵ ـ شما با خودتان چه چیز را می‌توانید به دانشگاه بیاورید؟

منظور از این سوال دستاوردها یا مزایایی است که حضور شما برای دانشگاه دارد. از شوخی کردن پرهیز کنید و پاسخ‌هایی ندهید که در آن خیلی خودتان را بزرگ جلوه دهید.

کلید پاسخ به این پرسش برجسته کردن آن خصلت‌هایی است که باعث میشود شما به‌عنوان یک انسان خوب و مفید در محیطی که هستید شناخته شوید و می‌توانید چندتا از تجربیات خودتان را هم ضمیمه کنید.

 

چه پاسخ دهیم؟

 • به عنوان کسی که مشتاقانه در انجمن‌ها و مباحثات مدرسه شرکت می‌کردم از مباحثات دانشگاهی لذت می‌برم و فکر می‌کنم در بحث‌های کلاسی حضور پررنگ داشته باشم.
 • من عاشق کنفرانس و ارائه کلاسی درس‌ها هستم در نتیجه فکر می‌کنم برای کار گروهی مفید باشم.

 

چه چیز نگوییم:

 • حس شوخ‌طبعی‌ام را می‌آورم.
 • همسترم را میاورم.
 • من در راگبی عالی هستم.

 

۶ ـ شما چه نقطه ضعفی دارید؟

کلید پاسخ به این پرسش در این است که کاری کنید که چیزی که جنبه منفی دارد مثبت به‌نظر برسد.

 

چه پاسخ دهیم؟

 • اشکال من این است که خیلی ایده‌آل‌گرا هستم و بعضی اوقات مدت زمان زیادی را صرف یک کاری می‌کنم تا نتیجه خوب بگیرم.
 • من خیلی پول خرج کتاب می‌کنم.

 

چه چیز نگوییم:

 • من واقعا تنبلم
 • خیلی پرخاشگر می‌شوم وقتی کسی عقیده‌ام را زیر سوال می‌برد.

 

۷ ـ از تجربه‌های کاریتان و اینکه آن‌ها چه درس‌هایی به شما آموخته‌اند بگویید

تجارب کاری شما برای داوران پذیرش مهم است به‌خصوص اگر مرتبط با درس‌هایتان باشد و حتی اگر مرتبط هم نباشد باز حائز اهمیت است چون تجربه کاری باعث بلوغ فکری شما می‌شود.

 

چه پاسخ دهیم؟

مهارت‌های کاری با موضوعات مشخص ایده‌آل هستند مثلا می‌توانید بگویید:

 • این کار به من آموخت این رشته دقیقا همان رشته‌ای است که برای من مناسب است.
 • این کار باعث شد من به این جنبه خاص از این رشته علاقمند شوم.
 • من متوجه شدم که این صنعت با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند.

 

۸ ـ بعد از اینکه دانشگاه تمام شد می‌خواهید چه کار کنید؟

پاسخ به این سوال نشان‌دهنده این است که شما چقدر به آینده فکر می‌کنید و چقدر اهدافتان با شرایطتان متناسب است.

 

چه پاسخ دهیم؟

در مورد شغل و حرفه‌ای صحبت کنید که با رشته‌ای که می‌خوانید مرتبط باشد:

من می‌خواهم این رشته را تا مقطع دکتری ادامه دهم که استاد دانشگاه شوم.

 

چه چیز نگوییم؟

 • سفر می‌کنم.
 • با یک فرد ثروتمند ازدواج می‌کنم و دیگر احتیاجی نیست سر کار بروم.
 • من واقعا نمی‌خواهم راجع به این موضوع فکر کنم.

 

۹ ـ چه موفقیتی داشته‌اید که بیشتر از همه به آن  افتخار می‌کنید؟

این یک فرصت دیگر هست برای اینکه توانمندی‌های خودتان و همینطور علاقئتان را نشان دهید و سعی کنید در صورت امکان نزدیک به موضوع باشد.

 

چه پاسخ دهیم؟

 • این باعث افتخار من است که در مسابقه فن شاعری با غزلی که سروده‌ام نفر اول شده‌ام.
 • من موفق به کسب نمره کامل را از امتحان AS-level تاریخ و زبان شده‌ام و امیدوارم در سطح A2 هم نتایج موفقیت آمیز باشد.
 • من اخیرا برنده رقابت uk mathematics trust شده‌ام.

 

چه چیز نگوییم؟

 • به‌دست آوردن رکورد جهانی به عنوان کسی که بیشترین مدت زمان را توانسته در حمام پر از لوبیا باقی بماند.

 

۱۰ ـ چرا ما باید این موقعیت را در اختیار شما قرار دهیم؟

و در آخر پرسشی که هر دانشجویی را می‌ترساند… سعی کنید به این پرسش پاسخی کوتاه و دلنشین دهید.

اگر این سوال آخرین سوال باشد احتمالا دیگر می‌خواهند بحث را خاتمه دهند.

 

چه پاسخ دهیم؟

این سوال فرصت خوبی است تا شما نکات برجسته‌ای را که در مصاحبه گفته بودید دوباره گوشزد کنید. توانمندی‌هایتان را، اهدافی که در طی این دوره دارید، فعالیت‌هایی که در آن‌ها می‌توانید مشارکت کنید و … .

در آخر امر هم اگر اینطور به‌نظرتان رسید که ممکن است تاثیر خوبی روی مصاحبه‌کننده‌ها بگذارد می‌توانید یک مقدار راحت‌تر صحبت کنید و نکته‌هایی را بگویید که یک مقدار از شخصیت خودتان را هم برساند؛ به عنوان مثال بگویید در ضمن به من گفته شده کیک‌های خوبی می‌پزم.

 

چه چیز نگوییم؟

 • چون من از متقاضیان دیگر بهتر هستم: پایین آوردن سطح بقیه شرکت‌کننده‌ها و پاسخ‌های بی‌دلیلی مثل این احتمال پذیرفته شدن شما را پایین می‌آورد.

 

در مجموع مجهز بودن به چنین پاسخ‌هایی که برای هدف شما مناسب است ( اگر چه این پاسخ ها فقط در حد پیشنهاد است. راحت باشید و نظرات خودتان را هم به این‌ها اضافه کنید) شما را آماده می‌کند که با سوال‌های متدوالی که در مصاحبه‌های تحصیلی پرسیده می‌شود مواجه شوید.

۱ rating ۱/۵

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *