دبیرستان های انگلستان | شرکت اعزام دانشجو آسمان آبی Blueskystudy
دبیرستان های انگلستان

دبیرستان های انگلستان

نویسنده: کارشناس

تحصیل در بهترین مراکز آموزشی و تحقق رویاهای فردی، یکی از مهم‌ترین اهدافی است که بسیاری از مردم دنیا برای آن تلاش و هزینه می‌کنند. انتخاب بهترین کشور برای تحصیل دغدغه بسیاری از مردم به‌ویژه ایرانی‌هاست. در این راستا، آسمان آبی سعی دارد شما را با تحصیل در دبیرستان های انگلستان آشنا کند تا پلی برای پیشرفت دانش‌آموزان در دنیای کسب‌وکار امروز باشد.

این روزها، انگلستان محبوب‌ترین کشور برای زندگی و تحصیل تلقی می‌شود. به‌همین دلیل بسیاری از خانواده‌ها برای رشد و پیشرفت فرزندان خود اقدام به اعزام آن‌ها یا مهاجرت به این کشور می‌کنند.

مزایای تحصیل در دبیرستان های انگلستان

انگلستان با ثبت‌نام بیش از ۵۰۰ هزار دانش‌آموز بین‌المللی به‌صورت سالانه، یکی از مهم‌ترین مقاصد تحصیلی جهان تلقی می‌شود. مدارس این کشور شهرت جهانی دارد و مدارک ارائه شده توسط آن‌ها تضمینی برای ورود به دنیای کسب‌وکار حرفه‌ای است. علاوه‌بر این‌ها، مطالعه لیست زیر شما را با سایر مزایای تحصیل در دبیرستان های انگلیس بیشتر آشنا می‌کند.

 1. تحصیل در دبیرستان های انگلستان تضمینی برای ورود به بهترین دانشگاه‌های دنیاست.
 2. یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها دسترسی آسان به فرزندان و ملاقات مداوم آن‌هاست. انگلستان به‌دلیل حضور در منطقه اروپایی و فاصله کوتاه تا ایران، از این نظر یکی از بهترین مقاصد تحصیلی به حساب می‌آید.
 3. کیفیت بالای آموزشی، یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها برای انتخاب یک کشور برای تحصیل است. انگلستان با سیستم آموزشی و دبیرستان ها باکیفیت در حوزه آموزش و پرورش، فرصت خیلی خوبه در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد.
 4. خبر خوب برای دانش‌آموزانی که قصد شرکت در رشته‌های پزشکی در انگلیس  را دارند؛ یکی از مزایای تحصیل در دبیرستان های انگلستان ورود آسان و سریع به رشته‌های پزشکی است.
 5. با حضور دانش‌آموزان از سراسر دنیا در دبیرستان های انگلیس، فرصت خوبی برای تحصیل در محیطی بین‌المللی فراهم می‌شود و این شرایط خوبی برای تقویت زبان انگلیسی خواهد بود.
 6. کلاس‌های کم جمعیت، امکانات خوابگاهی، استفاده از بهترین تجهیزات و غیره، همه از ویژگی‌هایی است که تحصیل در دبیرستان های انگلستان را متمایز از سایر کشورها کرده است.
دبیرستان های انگلستان

هزینه تحصیل در مدارس انگلستان

هزینه تحصیل در دبیرستان های انگلستان مطابق جدول زیر است و به‌صورت سالانه محاسبه شده‌اند.

رشته تحصیلی

هزینه

باستان‌شناسی، اقتصاد، تاریخ، هنر، سیاسی، حقوق، علوم مذهبی و سایر علوم پایه ۱۸ تا ۲۰ هزار پوند
ریاضیات ۱۹ تا ۲۱ هزار پوند
معماری ۲۱ تا ۲۳ هزار پوند
جغرافیا و موسیقی ۲۵ تا ۲۷ هزار پوند
مهندسی کامپیوتر، شیمی، مدیریت تولید، فیزیکی، علوم طبیعی و علوم رفتاری ۲۹ تا ۳۱ هزار پوند
پزشکی و دام ‌پزشکی ۵۱ تا ۵۳ هزار پوند

 در سال ۲۰۱۸ هزینه زندگی در دوران تحصیلی انگلستان، به‌طور میانگین بین ۱۰ تا ۱۲ هزار پوند بوده است و طبق محاسبات دولت این کشور، میانگین این هزینه‌ها در سال ۲۰۱۹ برابر با ۱۱ تا ۱۳ هزار پوند است.

تقویم تحصیلی مدارس انگلستان

تقویم آموزشی مدارس انگلیس شامل ۳ ترم تحصیلی است. ترم پاییزی از سپتامبر آغاز می‌شود و تا دسامبر ادامه دارد؛ پس از اتمام این ترم دانش‌آموزان می‌توانند برای تعطیلات کریسمس به کشور خود بازگردند.

ترم بهار مدارس انگلیس از ژانویه آغاز می‌شود و تا ماه مارس ادامه دارد. این در حالی است که ترم تابستان در مدارس انگلستان از آوریل تا ژوئیه است.

بهترین مدارس انگلستان

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد دبیرستان های انگلستان، یکی از باکیفیت‌ترین مقاطع تحصیلی دنیا به شمار می‌آید. در جدول زیر سعی کردیم با ارائه نام بهترین مدارس این کشور، شما را در انتخاب بهترین مرکز آموزشی راهنمایی کنیم.

 

نام مدرسه

موقعیت جغرافیایی

درصد نمرات
A+/A

Wycombe Abbey School High Wycombe ۸۵٫۷
Westminster School London ۸۵٫۴
Brighton College Brighton ۸۵٫۱
Winchester College Winchester ۸۴٫۲
Sevenoaks School Sevenoaks ۸۲٫۹
Queen Ethelburga’s College York ۸۲٫۵
St Paul’s School London ۸۱٫۴
Eton College Windsor ۸۰٫۷
The Faculty of Queen Ethelburga’s York ۸۰٫۲
Concord College Shrewsbury ۷۹٫۹

دبیرستان های انگلستان

سطح زبان انگلیسی مورد نیاز برای تحصیل در مدارس انگلستان

برای تحصیل در دبیرستان های انگلستان، متقاضیان می‌بایست به حد کافی با زبان انگلیسی آشنا باشند؛ در صورتی که سطح زبان فرد ضعیف باشد، ابتدا می‌بایست سال اول اقامت خود در این کشور را به‌صورت فشرده به زبان انگلیسی مهارت پیدا کند.

انواع دبیرستان های انگلستان

انگلستان شامل طیف وسیعی از انواع دبیرستان هاست که با توجه به بودجه اختصاصی، امکان تحصیل در دبیرستان‌های انگلستان را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند. دبیرستان‌های دولتی انگلستان کاملا رایگان است. علاوه‌بر مدارس دولتی، مدارس غیرانتفاعی نیز با دریافت هزینه تحصیل برای دانش‌آموزان انگلیسی و بین‌المللی قابل دسترسی است.

 •  مدارس مذهبی

مدارس مذهبی، مدارسی هستند که از برنامه دروس ملی پیروی می‌کنند و دانش‌‌آموزان می‌توانند دروسی را که در مطالعات دینی آموزش داده می‌شود، انتخاب کنند. مدارس مذهبی معیارهای پذیرش و سیاست‌های متفاوتی از سایر مدارس دارد.

در این میان، آکادمی‌های مذهبی نوع دیگری از این مدارس است که در آن‌ها دانش‌آموزان مجبور به انتخاب دروس مطابق با برنامه‌های ملی نیستند و فرایندهای پذیرش متفاوتی دارند.

 •  مدارس رایگان

تامین هزینه‌های مدارس رایگان یا آزاد توسط دولت صورت می‌گیرد و کنترل آن به عهده شورای محلی است. گفتنی است که این دسته از مدارس از دروس ملی پیروی نمی‌کنند و برنامه‌های درسی مربوط به خود را دارند. مدارس رایگان توسط خیریه‌ها، گروه‌های مذهبی، مُدرسان، خانواده‌ها و غیره تاسیس می‌شود. مدارس رایگان به دو دسته رشته‌های مهندسی و آموزش مهارت‌‌های مبتنی بر پروژه‌های واقعی تقسیم‌بندی می‌شوند.

 •  آکادمی‌ها

آکادمی‌ها نیز مانند مدارس رایگان از دروس ملی پیروی نمی‌کنند و برنامه‌های درسی خود را دنبال می‌کنند. تامین هزینه آکادمی‌ها توسط دولت صورت می‌گیرد. سازمان‌ها و نهادهایی مانند خیریه‌ها، موسسات داوطلبانه و دانشگاه‌ها حامی آکادمی‌ها هستند و موظفند در راستای بهبود و توسعه این مدارس قدم بردارند.

 • کالج‌های فناوری

کالج‌های فناوری و کالج‌های فناوری هنر، مدارس مستقل شهری هستند که هزینه‌های آن‌ها توسط دولت تامین می‌شود. کالج‌های فناوری بر آموزشی‌های علمی و تکنولوژی تاکید دارد. این در حالی است که کالج‌های فناوری هنر به تدریس تکنولوژی و کاربردهای آن در هنرهای تجسمی و خلاقانه می‌پردازد.

 • مدارس دولتی شبانه‌روزی

مدارس دولتی شبانه‌روزی، از جمله مدارسی هستند که آموزش در آن‌ها رایگان است؛ اما این مدارس برای اقامت دانش‌آموزان، هزینه دریافت می‌کند. اکثر مدارس دولتی آکادمی هستند و بعضی از آنها توسط شوراهای محلی اداره می‌شوند. تحصیل در دبیرستان های انگلستان و مدارس دولتی برای دانش‌آموزانی مناسب است که نیاز به محل اقامت دارند و هزینه‌های آن‌ها تا حدی توسط خیریه Buttle UK یا بنیاد ملی کودکان تامین می‌کنند.

 • مدارس خصوصی
  پیش دانشگاهی در انگلیس

برای ورود به مدارس خصوصی یا مستقل و تحصیل در دبیرستان های انگلستان، از خانواده‌های دانش‌آموزان هزینه دریافت می‌شود. ثبت‌نام این مدارس توسط دولت انجام می‌شود و به‌طور منظم توسط این ارگان بازرسی می‌شود. علاوه‌براین، مدارس مستقل مخصوصی برای آموزش کودکان با توجه به نیازهای آموزشی خاص نیز وجود دارد.

مدارس شبانه روزی انگلستان ، بهترین مدارس دنیا

علاوه‌بر انواع مختلف دبیرستان های انگلستان، مدارس شبانه‌روزی این کشور نیز مورد توجه بسیاری از دانش‌آموزان بین‌المللی قرار گرفته است. قوانین این مدارس نسبت به سایر مراکز آموزشی سخت‌گیرانه‌تر است. همچنین، دانش‌آموزان در مدارس شبانه‌روزی انگلستان مهارت‌هایی از قبیل رفتار اجتماعی، توانایی حل مشکلات، احترام و کمک به دیگران را فرامی‌گیرند. مدارس شبانه‌روزی انگلستان با ارائه امکانات آموزشی، اقامتی، غذاخوری، کتابخانه و غیره، فرصت خیلی خوبی برای دانش‌‌آموزان است. در جدول زیر به نام بهترین مدارس شبانه‌روزی انگلیس اشاره شده است.

نام مدرسه

موقعیت جغرافیایی

Abbey College کمبریج
Ashford School کنت
Ashville College یورک
Bellerbys College برایتون
Abbotsholme School استافورد

تحصیل در دوره‌های GCSE انگلیس

متقاضیان دوره تحصیلی The General Certificate of Secondary Education (GCSE) متقاضیان سال‌های اول و دوم دبیرستان هستند. در این دوره دانش‌آموزان ملزم به گذراندن دروس اصلی ریاضیات، زبان انگلیسی و مطالعات کامپیوتر هستند و پس از آن امکان انتخاب دروس اختیاری با توجه به علایق دانش‌آموزان وجود دارد. در دوره GCSE دانش‌آموزان واحدهای اختیاری را به‌گونه‌ای انتخاب می‌کنند که قصد ادامه آن‌ها را در دانشگاه را دارند. بنابراین تکمیل مقطع دبیرستان در دوره‌های مختلف انگلستان، تضمینی برای ورود آسان و تضمینی به دانشگاه‌های این کشور است.

۱٫  تحصیل در دوره‌های A level انگلیس

A level یکی از دوره‌های آموزشی انگلستان است که برای ورود به رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی گذراندن می‌شود. مدت این دوره که مشابه مقطع پیش‌دانشگاهی در ایران است، دو سال محاسبه شده است. گذراندن دوره A level و کسب نمره قبولی این دوره برای ورود به دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج ضروری است.

۲٫  تحصیل در دوره‌های Foundation انگلیس

Foundation دوره دیگری است که در کالج‌ها و دانشگاه‌های انگلستان برگزار می‌شود و دانش‌آموزان ایرانی که مدرک دیپلم دارند می‌توانند در این دوره شرکت کنند. دانش‌آموزان پس از گذراندن این دوره یک ساله، نیازی به شرکت در آزمون ورود به دانشگاه ندارند و تنها قبولی و دریافت نمره مورد نظر برای ورود به این مقطع کفایت می‌کند. همچنین، این دوره برای ورود به همه رشته‌های دانشگاهی کاربرد دارد ولی در رشته‌های پزشکی دوره A-Level طرفداران بیشتری دارد. اکثر دانش‌آموزان بین‌المللی برای ورود به دانشگاه دوره Foundation را می‌گذرانند. کسانی که قصد شرکت در رشته‌های مهندسی، مدیریت، حقوق و غیره را دارند ضروری است. هزینه شرکت در دوره Foundation در کالج‌ها ۱۷ تا ۳۰ هزار پوند و در دانشگاه‌ها ۸ تا ۱۸ هزار پوند محاسبه شده است. به‌طور کلی هزینه شرکت در دوره‌های Foundation نسبت به A-Level کم‌تر است.

انتخاب دبیرستان های انگلستان برای تحصیل در رشته‌های مختلف، پلی به آینده روشن و اشتغال در هر کسب‌وکار حرفه‌است.

گفتنی است که دانش‌آموزان می‌توانند از ۲۰% تا ۵۰% بورس تحصیلی دبیرستان ها و هزار تا ۵ هزار پوند بورس تحصیلی دانشگاه‌های انگلیس بهره‌مند شوند. برای اطلاعات بیشتر با مشاورین آسمان آبی در ارتباط باشید.

۹ ratings ۴٫۶/۵

نظرات

 1. خیلی بورسیش خوبه ولی حیف که به پول ایران خیلیه

  • بله صحبت شما درست است. اگر سابقه کاری یا تحصیلی خوبی دارید، ما پس از بررسی شرایط شما، به شما کمک می کنیم تا بتوانید از کالج یا دانشگاه مورد نظر خود بورس تحصیلی بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *