تحصیل در دبیرستان انگلستان

دبیرستان در انگلستان

نویسنده: کارشناس

راهنمای تحصیل در دبیرستان‌های انگلستان

بسیاری از افرادی که تمایل دارند در بهترین‌ کالج‌های دنیا تحصیل کنند با جستجوی شرایط تحصیل در دبیرستان‌های انگلستان به دنبال اخذ ویزای تحصیلی هستند. گفتنی است شرکت اعزام دانشجو Blue Sky مراحل دریافت پذیرش تحصیلی در کالج‌ها و دبیرستان‌های انگلستان را میسر کرده است و برای تحصیل در مدارس انگلستان تمامی مشاوره‌های لازم را انجام می‌دهد. همچنین شرایط دریافت پذیرش در دانشگاه‌های انگلستان را فراهم کرده و دریافت ویزای تحصیلی را گارانتی می کند.

تحصیل در دبیرستان‌های انگلیس

دوره‌ی دبیرستان معمولا محدوده‌ی سنی ۱۱ تا ۱۶ سال را شامل می‌شود و در طی آن دانش آموزان دوره‌ی دو ساله‌ی  GCSE  را تکمیل می‌کنند. در این دوره دانش‌آموزان دروس پیش‌نیاز برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان را فرامی‌گیرند. پس از گذراندن دوسال دوره‌ی GCSE، دانش‌آموزان دوره‌ای معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی می‌گذرانند. برای افرادی که تمایل دارند در دانشگاه‌های انگلستان رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی بخوانند، دوره‌ی پیش‌دانشگاهی، دوره‌ی Alevel  نام دارد و افرادی که تمایل دارند رشته‌هایی غیر از رشته‌های مذکور را بخوانند، نام دوره‌ی پیش‌دانشگاهیشان Foundation است.

در صورتی که مقطع تحصیلی در ایران سوم راهنمایی یا اول دبیرستان باشد می‌بایست از دوره‌ی GCSE1 آغاز به تحصیل شود و بعد از گذشت مدت یکساله‌ی این دوره، وارد دوره‌ی  GCSE2 شد.

تمامی این مدارک قابل معادل ‌سازی در ایران است.

 • معرفی دوره‌ی (A level (Adavanced Level:

این دوره‌ی دوساله معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی در ایران است. افرادی که قصد ادامه‌ی تحصیل در انگلستان را دارند، پس از گذراندن این دوره می‌بایست در یک آزمون ورودی شرکت کنند و در صورت پذیرش، وارد دانشگاه‌های انگلستان شوند. دانش‌آموز برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و دامپزشکی در دانشگاه‌های معروف انگلستان مانند دانشگاه آکسفورد و یا دانشگاه کمبریج حتما باید از دوره‌ی A level فارغ‌التحصیل شده باشد. دانش‌آموزان با توجه به میزان موفقیت در این دوره در پنج گروه  A, B, C, D, E قرار می‌گیرند و برای ادامه‌ی تحصیل، دانشگاهی را متناسب با گروه قبولیشان انتخاب می‌کنند. هرچه میانگین نمرات کسب شده در دوره‌ی A level بیشتر باشد، شانس تحصیل در دانشگاه‌های معتبرتر بیشتر است.

 

 • معرفی دوره‌ی Foundation:

این دوره‌ی یکساله معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی در ایران است و افرادی که تمایل دارند در رشته‌های تجارت و مدیریت، هنر و طراحی، حقوق و علوم انسانی، علوم کامپیوتر و مهندسی تحصیل کنند می‌بایست این دوره را بگذرانند. فارغ‌التحصیلان این دوره برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان نیازی به گذراندن آزمون ورودی ندارند و بدون توجه به نمره‌ی کسب شده به طور مستقیم وارد دانشگاه‌های انگلستان می‌شوند.

هزینه‌ی دوره‌ی Foundation نسبت به دوره‌ی A level کمتر است.

 

سیستم آموزشی در انگلستان

 

سنین ۸-۱۳ سال

این سنین برای تحصیل در انگیس دو راه پیش‌رو دارند:

 • تحصیل در مقطع PRE-GCSE: 

این دوره مخصوص دانش آموزان ۱۱ تا ۱۴ سال است. در این دوره که دوره‌ی آمادگی قبل از GCSE است، زبان و درس‌های مختلف آموخته می‌شود.

 •  تحصیل در مقطع GCSE:

در دوره‌ی GCSE تعداد ۹ الی ۱۱ درس گذرانده می‌شود. دانش آموزان ایرانی تا پایان دوره «GCSE» نیازی به مدرک آیلتس و یا معادل آن ندارند.

برخی از دروس این سطح اجباری و برخی اختیاری است. شما ۳ درس اصلی را می‌خوانید و پس از گذراندن آن‌ها، تا ۳ درس دیگر را از میان دیگر گزینه‌های موجود انتخاب می‌کنید.

دروس اصلی: ریاضیات، انگلیسی و مطالعات کامپیوتر
دروس اختیاری: حسابداری، هنر، بیولوژی، مطالعات تجاری، شیمی، اقتصاد، جغرافیا، اقتصاد طبیعی و فیزیک

سنین ۱۴-۱۷ سال

این سنین برای تحصیل در انگلستان دو راه پیش‌رو دارند:

 •  تحصیل در دوره‌ی Foundation:

دوره فاندیشن در انگلستان دوره‌ای یک ساله است. در این دوره فرد علاوه بر زبان انگلیسی دروسی مانند زیست‌شناسی, شیمی, ریاضی, فیزیک, علوم اجتماعی و … را می‌آموزد.

برای تحصیل در دوره فاندیشن می‌بایست در ایران مدرک دیپلم خود را با میانگین نمرات خوب اخذ نموده باشید ولی نیازی نیست دوره پیش دانشگاهی را بگذرانید. 

 •  تحصیل در دوره‌ی A level :

طول دوره‌ی  A level دو سال است و افرادی که نتوانند نمرات لازم را در این دوره دریافت کنند، برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان باید دوره پایین‌تر (هایر نشنال دیپلم) و یا (فاندیشن) را بگذرانند.

شرط ورود به این دوره برای دانشجویان ایرانی دارا بودن مدرک زبان (با حداقل نمره‌ی آیلتس ۵.۵) است. البته برای افراد زیر ۱۸ سال امکان ورود به این دوره بدون نیاز به مدرک زبان وجود دارد.

گذراندن این دوره برای اشخاصی که قصد دارند در رشته پزشکی، دندان‌پزشکی و یا داروسازی تحصیل نمایند الزامی است.

 

سنین ۱۸ – ۲۴ سال

این سنین برای تحصیل در انگلستان یک راه پیش‌رو دارند:

 •  تحصیل در دوره‌ی Foundation :

دوره فاندیشن در انگلستان یک دوره یک ساله است. در این دوره افراد علاوه بر زبان انگلیسی دروس مربوط به رشته مورد نظرشان در دانشگاه را می‌گذرانند.

برای تحصیل در دوره فاندیشن می‌بایست در ایران مدرک دیپلم خود را با میانگین نمرات خوب اخذ نموده باشید ولی نیازی نیست دوره پیش دانشگاهی را بگذرانید.

  

انواع دبیرستان‌های انگلستان

تحصیل در دوره متوسطه در دو گروه از دبیرستان‌های دولتی و خصوصی در انگلیس امکان پذیر است. انواع مدارس دولتی عبارتند از:

 • آکادمی‌ها

این مدارس برای اولین بار برای افزایش کیفیت آموزش در مناطق محروم راه اندازی شدند و تحت نظارت مستقیم وزارت آموزش و پرورش هستند.

 • کالج‌های فناوری شهری

این مدارس مشابه آکادمی هستند اما تحت نظارت مقامات محلی قرار ندارند.

 • مدارس پایه

کارکنان این مدارس توسط دولت استخدام شده و این هیات دولتی همچنین بر روی روند پذیرش دانش‌آموزان نظارت دارد.

 • مدارس آزاد

این مدارس در مناطقی که نیاز به مدارس بیشتری بوده شکل گرفته‌اند و منابع مالی آن‌ها از طریق مالیات‌دهنده‌ها تامین می‌شود و تحت نظارت مقامات محلی نیستند اما در نهایت وابسته به وزارت آموزش و پرورش هستند.

 • مدارس داوطلبانه

این مدارس به ارگان‌های زیادی نظیر کلیساها و شرکت‌های تولیدی مرتبط هستند و هزینه‌های آن‌ها از طریق خیریه تامین می‌شود. همانند مدارس پایه این مدارس نیز تحت نظارت کامل دولت هستند.

 • دبیرستان‌های داوطلبانه تحت نظارت

این مدارس معمولا وابسته به کلیسا هستند و هزینه‌های آنها از طریق خیریه اداره می‌شوند. این مدارس هم تحت نظارت مقامات محلی هستند.

 

دبیرستان‌های شبانه‌روزی انگلستان

مدارس شبانه‌روزی مدارسی هستند که علاوه بر محیط تحصیل، مکانی برای زندگی در اختیار دانش‌آموزان ( از سن ۱۰ الی ۱۹ سال) قرار می‌دهند و دانش‌آموزان این امکان را دارند تا در حین تحصیل در آن‌جا زندگی کنند.

در انگلیس دو دسته مدارس شبانه‌روزی وجود دارند:

 1. دولتی
 2. مستقل
 • مدارس شبانه‌روزی دولتی تنها دانش‌آموزان انگلیسی را می‌پذیرند و جز هزینه‌های اقامت شهریه‌ای نمی‌گیرند.
 • مدارس شبانه‌روزی مستقل علاوه بر هزینه‌های اقامت شهریه هم دریافت می‌کنند.

برخی از معتبرترین دبیرستان‌های شبانه روزی انگلستان عبارتند از:

مزیت تحصیل در مدارس شبانه‌روزی انگلستان

تحصیل در مدارس شبانه‌روزی انگلیس علاوه بر بالا بردن سطح آموزشی دانش‌آموز، مهارت‌های زندگی را نیز به او می‌آموزد. مهارت‌هایی از قبیل مسئولیت‌پذیری، برقراری ارتباطات اجتماعی، احترام به حقوق دیگران و توانایی حل مشکلات که از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که سازمان یونسکو در لیست مهارت‌های الزامی از آن نام می‌برد.

آیا والدین می‌توانند فرزندانشان را در سفر همراهی کنند؟

در صورتی که سن فرزندان زیر ۱۸ سال باشد والدین می‌توانند به عنوان همراه ویزا دریافت کنند و تا ۶ ماه در شهر محل تحصیل فرزندان اقامت داشته باشند.

 

هزینه تحصیل در مدارس انگلستان

شهریه‌ی مدارس انگلستان بسته به نوع مدرسه و رتبه آن، موقعیت مکانی، سطح آموزشی، کیفیت خوابگاه و مدرس‌های آن متفاوت است اما به طور متوسط حدود  ۲۷ هزار پوند دریافت می‌شود. قبل از ورود به مدرسه می‌بایست یک سوم هزینه‌ی شهریه پرداخت شود و مابقی آن، هم به صورت یکجا و هم اقساط دو مرحله‌ای، بعد از ورود دانش‌آموز به مدرسه پرداخت شود.

برخی هزینه‌ها مانند هزینه‌های شهریه و خوابگاه (هزینه‌ی سه وعده غذای روزانه، امور پزشکی و امکانات تفریحی ورزشی و …) اجباری و برخی هزینه‌ها مانند هزینه‌ی سفرهای گردشگری و کلاس‌های فوق برنامه اختیاری هستند.

هزینه‌های اختیاری به شرح زیر است:

 • سفرهای تعطیلات: میانگین ۸۰۰ پوند در هر تعطیلات
 • لوازم بهداشتی شخصی (شامپو، مسواک، حوله و …‌) : ۳۰ پوند در هفته
 • معلم خصوصی: میانگین ۲۵ پوند در هرساعت
 • کلاس‌های فوق برنامه: میانگین ۲۰ پوند در هرساعت

هزینه‌های اجباری علاوه بر شهریه مدرسه:

 • کتاب ها، نشریات: میانگین ۱۰۰ پوند در سال
 • یونیفرم مدرسه: میانگین ۸۰ پوند
 • امتحانات مدرسه: ۷۵ پوند هر ۳ درس

هزینه‌ی ویزای تحصیلی انگلستان

هزینه‌ی دریافت ویزای تحصیلی انگلستان مبلغ ۳۲۲ پوند است. روند اخذ پذیرش حدود ۳ هفته الی یک ماه به طول می‌انجامد.

تقویم تحصیلی مدارس انگلستان

سال تحصیلی در انگلستان از ماه سپتامبر شروع شده و تا ماه جولای ادامه می‌یابد و به سه ترم تقسیم می‌شود:

ترم پاییزه: از اول سپتامبر تا آخر دسامبر (از اواسط دسامبر تا اوایل ژانویه تعطیلات کریسمس است و دانش‌آموزان می‌توانند نزد خانواده‌هایشان بازگردند)

ترم بهاره: از اول ژانویه تا آخر مارچ

ترم تابستانه: از اواسط ماه آوریل تا اواسط ماه جولای (از جولای تا سپتامبر تعطیلات تابستان است و دانش‌آموزان می‌توانند نزد خانواده‌هایشان بازگردند)

سطح زبان انگلیسی مورد نیاز

در صورتی که سطح زبان فرد ضعیف باشد لازم است سال اول حضور در انگلستان را به صورت فشرده زبان انگلیسی بخواند، سپس وارد مقطع موردنظر شود.

خوابگاه مدارس شبانه‌روزی انگلستان

تعداد نفرات در خوابگاه‌های شبانه‌روزی برای هر مدرسه متفاوت است؛ گاهی تک نفره، دو نفره یا سه نفره هستند. نوع اتاق خوابگاه‌ها از قبل هماهنگ می‌شود و دانش‌آموزان براساس سن اسکان داده می‌شوند. خوابگاه دختران مجزا از خوابگاه پسران است و هر خوابگاه مسئولین نظارتی (House Parent) دارد تا بر نظم و عملکرد دانش‌آموزان نظارت داشته باشند.

امکانات خوابگاه‌های مدارس شبانه‌روزی

گرچه امکانات هر خوابگاه بسته به نوع مدرسه متفاوت است اما اغلب امکانات ضروری مانند کمد، تخت، میز کار، گاوصندوق رمزی، مبل راحتی، تصفیه‌کننده هوا، لوازم آشپزخانه و تلفن را دارا هستند. لوازم سرگرمی مانند تلویزیون یا فوتبال‌دستی اغلب در محیط نشیمن خوابگاه‌ها و به صورت اشتراکی موجود است.
غذاهایی که سرو می‌شود نیز اغذیه‌ی سالم و سبک هستند و انواع طیف میوه‌ها و سبزیجات را نیز شامل می‌شوند.

فعالیت‌های فوق برنامه‌ی مدارس شبانه‌روزی

در مدارس شبانه‌روزی علاوه بر دروس آموزشی، فعالیت‌های ورزشی نیز انجام می‌شود و به سلامت دانش‌آموزان اهمیت ویژه‌ای داده می‌شود. همینطور کلاس‌های فوق‌برنامه‌ی هنری مانند نقاشی و موسیقی نیز بر گزار می‌شود تا روحیه‌ی دانش‌‌آموزان را در زمینه‌های مختلف ارتقا دهد.

خدمات بهداشتی و پزشکی در مدارس شبانه‌روزی

اغلب افرادی که در مدارس شبانه‌روزی کار می‌کنند دوره‌های کمک‌های اولیه را گذرانده‌اند و خوابگاه‌ها پزشک و پرستار مقیم نیز دارند. همچنین در صورت بروز مشکلاتی که به تخصص‌های دیگر پزشکی نیاز باشد، عوامل مدرسه هماهنگی‌های لازم را برای مراقبت‌های پزشکی فراهم می‌آورند.

بورسیه دبیرستان‌های انگلیس

معتبرترین و قدیمی‌ترین مدارس و Boarding school های دنیا در انگلستان وجود دارد. انگلستان جزو پرطرفدارترین انتخاب‌های دانشجویان بین‌المللی برای مدارس و دبیرستان‌هاست.

لازم به ذکر است که تحصیل در بهترین مدارس انگلستان می‌تواند مسیر ورود به بهترین دانشگاه‌های انگلیس از جمله آکسفورد و کمبریج را هموار کند. همچنین تحصیل در این دبیرستان‌ها ورود به رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را تسهیل می‌کند.

بورس دانش‌آموزان استعداد درخشان

در صورتی که دانش‌آموزان نمراتشان در سال اول ممتاز باشد و پیشرفت داشته باشند علاوه بر فراهم آوردن امکانات آموزشی پیشرفته، در سال‌های بعد بر میزان شهریه‌ی پرداختی نیز تاثیر دارد. همچنین دانش‌آموزان استعداد درخشان قادر خواهند بود برای ورود به دانشگاه بورسیه دریافت کنند.

لیست بهترین مدارس در انگلستان 

کالج بلربیز (College Bellerbys)

کالج بلربیز چهار پردیس در شهرهای دانشجویی برتر انگلستان یعنی برایتون، کمبریج، لندن و آکسفورد دارد. هر کدام از این پردیس‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند. میانگین شهریه‌ی دبیرستان بلربیز ۲۷۰۰۰ پوند در سال است. این مدرسه افراد ۱۰-۱۸ سال را می‌پذیرد و سالانه حدود ۶۰۰ دانش‌آموز در آن تحصیل می‌کنند. نوع مدرسه مختلط (دخترانه/پسرانه) بوده و دارای خوابگاه‌هایی مجزا برای دختران و پسران است.

 • هزینه متوسط گذراندن دوره A-levelدر کالج Bellerbys سالانه حدود ۲۷۰۶۰ پوند است.
 • کالج بلربیز تا ۴۰% بورس تحصیلی به دانش‌آموزان اختصاص می‌دهد.

 

کالج دی ال دی (DLD College )

کالج ابی دی ال دی Abbey DLD در سال ۱۹۳۱ تاسیس شده و جزو ۵ کالج برتر و معتبر انگلستان است. کالج دی‌اِل‌دی ۳ پردیس در شهرهای لندن، کمبریج و منچستر دارد. این مدرسه افراد ۱۴-۱۸ سال را می‌پذیرد و سالانه حدود ۳۰۰ دانش‌آموز در آن تحصیل می‌کنند. نوع مدرسه مختلط (دخترانه/پسرانه) بوده و دارای خوابگاه‌هایی مجزا برای دختران و پسران است.

 • هزینه متوسط گذراندن دوره A-level در کالج دی ال دی (DLD) سالانه حدود کالج   ۲۸۰۰۰ پوند است.
 • کالج دی ال دی تا ۵۰% بورس تحصیلی به دانش‌آموزان اختصاص می‌دهد.

کالج دیوید گیم (David Game

 • کالج دیوید گیم در سال ۱۹۷۴ تاسیس شده و در بخش (Notting hill Gate) ناتینگ هیل گیت لندن قرار دارد.
 • دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در کالج دیوید گیم در محدوده سنی بین ۱۴-۱۹ هستند.
 • این کالج ۳ ساختمان خوابگاهی مجزا دارد که اتاق‌های آن به صورت یک نفره و دونفره است.
 • هزینه متوسط گذراندن دوره A-levelدر کالج  David Game سالانه حدود کالج  ۲۲۳۶۰ پوند است.
 • کالج دیوید گیم تا ۲۰۰۰ پوند بورس تحصیلی به دانش‌آموزان اختصاص می‌دهد.

 

کالج کتز  (CATS

کالج کتس در سال ۱۹۵۲ تاسیس شده و دارای ۴ پردیس مختلف در شهرهای لندن، کمبریج، کانتربری و بوستون در ایالت ماساچوست امریکاست. شهریه کالج به طور متوسط ۴۰ هزار پوند در سال است. این مدرسه افراد ۱۴ سال به بالا را می‌پذیرد و سالانه حدود ۵۵۰ دانش‌آموز در آن تحصیل می‌کنند. نوع مدرسه مختلط (دخترانه/پسرانه) بوده و دارای خوابگاه‌هایی مجزا برای دختران و پسران است.

 • هزینه متوسط گذراندن دوره A-level در کالج CATS سالانه حدود  ۲۹۹۲۰ پوند است.
 • کالج کتس  تا ۸۰% بورس تحصیلی به دانش‌آموزان اختصاص می‌دهد.
 • شرکت Blue sky براساس قرارداد حاصله با این کالج‌ها قادر است بسته به وضعیت تحصیلی و سطح زبان انگلیسی دانش‌آموزان نسبت به اخذ بورس تحصیلی از این کالج‌ها اقدام کند. بورس اختصاص داده شده از۴۰ تا ۸۰ درصد متغیر است.

 

کینگز کالج (Kings college)

کینگز کالج با ۴۰۰ دانش آموز و دانشجو. این دانشگاه در شهرهای لندن، آکسفورد، بوستون، پورتموث و برایتون شعبه دارد. این مدرسه افراد ۱۴ سال به بالا را می‌پذیرد و سالانه حدود ۴۰۰ دانش آموز و دانشجو در آن تحصیل می‌کنند. نوع مدرسه مختلط (دخترانه/پسرانه) بوده و دارای خوابگاه‌هایی مجزا برای دختران و پسران است.

 

هزینه تحصیل در دبیرستان‌های انگلیس

  GCSE/ Pre-Programme University Foundation A-level
CATS ۲۹۹۲۰ ۲۹۹۲۰ ۲۹۹۲۰
BELLERBYS ۲۴۳۶۰ ۲۱۳۶۰ ۲۷۰۶۰
DLD college ۲۸۰۰۰ ۲۸۰۰۰ ۲۸۰۰۰
DAVID GAME ۲۰۰۵۰ ۱۵۹۰۰-۱۷۹۰۰ ۲۲۳۶۰
KINGS ۲۳۳۰۴ ۱۸۴۶۲ ۲۳۳۰۴

 

 • هزینه‌ها به پوند محاسبه شده‌است.

۹ ratings ۴٫۶/۵

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *