هزینه تحصیل و زندگی در انگلیس

نویسنده: کارشناس

کشور انگلستان جزو چند کشور برتر دنیا از لحاظ زندگی، کیفیت تحصیل، سرمایه گذاری و اقامت شناخته شده است و همین امر سبب شده که هر ساله متقاضیان زیادی اقدام به مهاجرت تحصیلی به انگلستان کنند. هزینه زندگی در بریتانیا به مکان زندگی و موقعیت فرد بستگی دارد. شهر لندن یکی از گران ترین شهر های دنیا محسوب می شود لذا افرادی که در لندن هستند می بایست متوجه متوسط هزینه زندگی در لندن باشند.

هزینه تحصیل و زندگی در انگلیس به دو صورت تعریف می شود: هزینه زندگی در لندن و هزینه زندگی در خارج از لندن. طبق گفته‌ی اتحادیه بین المللی بریتانیا (NUS)، میانگین هزینه زندگی در داخل لندن برای دانشجویان، سالی ۱۱۲۰۰ پوند (ماهانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۱۲۰ پوند ) در نظر گرفته شده است.

ولی اگر خارج از لندن بخواهید زندگی کنید به طور میانگین حدود۱۰۰۰۰ پوند در سال ( ماهانه بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ پوند) باید بپردازید. که این مبالغ شامل ( مکان، غذا، رفت و آمد و….) می باشد.

هزینه تحصیل و زندگی در مقطع دبیرستان

مدارس شبانه‌روزی مدارسی هستند که علاوه بر محیط تحصیل، محیطی نیز برای زندگی در اختیار دانش‌آموزان ( از سن ۱۰ الی ۱۹ سال) قرار می‌دهند و دانش‌آموزان این امکان را دارند تا در حین تحصیل در آن‌جا زندگی کنند. در دبیرستان های شبانه روزی ( Boarding school ) انگلستان هزینه ی درس و زندگی به صورت کاملا جدا می باشد.

در انگلیس دو دسته مدارس شبانه‌روزی وجود دارند:

  1. دولتی
  2. مستقل
  • مدارس شبانه‌روزی دولتی تنها دانش‌آموزان انگلیسی را می‌پذیرند و جز هزینه‌های اقامت شهریه‌ای نمی‌گیرند.
  • مدارس شبانه‌روزی مستقل علاوه بر هزینه‌های اقامت شهریه هم دریافت می‌کنند.

 

هزینه‌ی زندگی در انگلیس برای مقطع دبیرستان

۱- استفاده از خوابگاه های خود دبیرستان که هزینه ی آن بین ۱۳ تا ۲۰ هزار پوند در سال است و این تفاوت قیمت بستگی به نوع خوابگاه ها دارد.

۲- Home stay (خانواده انگلیسی) که هزینه ی آن بین ۶ تا ۸ هزار پوند در سال می باشد.

 

هزینه‌ی تحصیل در انگلیس در مقطع دبیرستان

شهریه‌ی مدارس انگلستان بسته به نوع مدرسه و رتبه آن، موقعیت مکانی، سطح آموزشی، کیفیت خوابگاه و مدرس‌های آن متفاوت است اما به طور متوسط هزینه ای که هر دانشجو باید در دبیرستان های شبانه روزی بپردازد مبلغی بین ۱۷ تا ۲۹ هزار پوند در سال است. قبل از ورود به مدرسه می‌بایست یک سوم هزینه‌ی شهریه پرداخت شود و مابقی آن، هم به صورت یکجا و هم اقساط دو مرحله‌ای، بعد از ورود دانش‌آموز به مدرسه پرداخت شود.

برخی هزینه‌ها مانند هزینه‌های شهریه و خوابگاه (هزینه‌ی سه وعده غذای روزانه، امور پزشکی و امکانات تفریحی ورزشی و …) اجباری و برخی هزینه‌ها مانند هزینه‌ی سفرهای گردشگری و کلاس‌های فوق برنامه اختیاری هستند.

همچنین موسسه آسمان آبی امکان گرفتن اخذ بورس بین ۲۰ تا ۵۰ درصد را دارد ( در رابطه با بورس با مشاورین ما تماس بگیرید).

 

هزینه تحصیل و زندگی در انگلیس در مقطع پیش دانشگاهی

 

در انگلستان دوره های پیش دانشگاهی به دو صورت زیر است:

۱- A-level این دوره‌ی دوساله معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی در ایران است. افرادی که قصد ادامه‌ی تحصیل در انگلستان را دارند، پس از گذراندن این دوره می‌بایست در یک آزمون ورودی شرکت کنند و در صورت پذیرش، وارد دانشگاه‌های انگلستان شوند. این دوره برای دانش آموزانی که قصد رفتن به رشته های پزشکی، دندانپزشکی را دارند الزامی می باشد.

۲- Foundation این دوره‌ی یکساله معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی در ایران است و افرادی که تمایل دارند در رشته‌های داروسازی، تجارت و مدیریت، هنر و طراحی، حقوق و علوم انسانی، علوم کامپیوتر و مهندسی تحصیل کنند می‌بایست این دوره را بگذرانند. فارغ‌التحصیلان این دوره برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان نیازی به گذراندن آزمون ورودی ندارند و بدون توجه به نمره‌ی کسب شده به طور مستقیم وارد دانشگاه‌های انگلستان می‌شوند. همچنین شما اجازه ی ۱۰ ساعت کار در هفته را نیز دارید.

 

هزینه ی تحصیل در انگلیس در مقطع پیش دانشگاهی:

در انگلستان شما می توانید پیش دانشگاهی را هم در کالج بخوانید هم در دانشگاه. اگر شما پیش دانشگاهی را در دانشگاه بخوانید هزینه ی تحصیلتان خیلی ارزان و به صرفه تر از کالج خواهد بود.

هزینه ی پیش دانشگاهی داخل کالج های انگلستان مبلغی بین ۱۷ تا ۲۹ هزار پوند در سال است.ولی هزینه ی پیش دانشگاهی در دانشگاه حدودآ بین ۹ تا ۱۶ هزار پوند در سال می باشد.

همچنین در پیش دانشگاهی یکساله (Foundation) امکان اخذ بورس بین (۱ تا ۵ )هزار پوند نیز وجود دارد.

 

هزینه‌ی زندگی در انگلیس در مقطع پیش دانشگاهی:

هزینه ی خوابگاه در دوره های پیش دانشگاهی بین ۷ تا ۸ هزار پوند و همچنین ۲ هزار پوند هزینه ی غذا و رفت و آمد در سال می باشد.

 

دوره‌ی لیسانس :

در حالت کلی و معمول دوره لیسانس در انگلستان ۳ سال طول می‌کشد. اگر همزمان با دوره لیسانس ورکشاپ­‌ها و دوره‌­های اضافی طی کنید، این زمان بیشتر می‌شود. بعضی از کارشناسی ها مانند رشته‌­های علوم و مهندسی ممکن است ۴ سال طول بکشد. البته دوره های فشرده ۲ ساله هم وجود دارد که فرد زود­تر بتواند وارد بازار کار بشود.

در دوره لیسانس دانشجویان می­‌توانند دو رشته را برای تحصیل انتخاب کرده و هر کدام از آن ها را به شکل دو ساله بگذرانند. بنابراین ۲ مدرک و ۲ مهارت به دست آورده و فرصت های شغلی بیشتری پیدا می­‌کنند.

پس به طور کلی دوره لیسانس در انگلستان بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد، که در طول این دوره دانشجویان عموما ۳۶۰ واحد درسی را می‌گذرانند.

شهریه رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلف در انگستان با یکدیگر متفاوت است؛ اما به طور متوسط حدود  ۱۸۰۰۰-۹۰۰۰ پوند در سال است.

 

هزینه تحصیل و زندگی در انگلیس در دوره فوق لیسانس:

دوره‌ی فوق لیسانس در انگلستان ۱ ساله است و هزینه ی تحصیل در این دوره مثل دوره ی لیسانس مبلغی حدودا بین ۹ تا ۱۸ هزار پوند در سال می باشد.

 

هزینه زندگی در انگلیس در مقطع فوق لیسانس

هزینه ی زندگی در انگلیس در دوره ی لیسانس و فوق لیسانس مثل سایر دوره ها می باشد اگر بخواهید در لندن زندگی کنید ماهانه حدود ۱۰۰۰ تا ۱۱۲۰ پوند می باشد وحدودا ۱۱۲۰۰ پوند در سال و اگر خارج لندن باشید ماهانه ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ پوند که حدود ۱۰ هزار پوند در سال می شود.

هزینه تحصیل و زندگی در انگلیس در دوره های پزشکی :

‌هزینه ی تحصیل در رشته ی پزشکی در انگلستان به طور میانگین حدود ۲۸ تا ۳۶ هزار پوند در سال می باشد. در این دوره تحصیلی شما اجازه دارید ۲۰ ساعت درهقته وهمچنین در ایام تعطیل (کریسمس- تابستان- شنبه و یکشنبه ها) به صورت تمام وقت کار کنید.

هزینه ی تحصیل در انگلستان در رشته ی دندانپزشکی به طور میانگین حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار پوند در سال می باشد.

هزینه ی تحصیل در انگلستان در رشته ی داروسازی به طور میانگین بین ۱۴ تا ۲۰ هزار پوند در سال است.

 

هزینه تحصیل و زندگی در دوره های زبان :

هزینه های دور‌ه‌ی زبان بستگی به سطح زبان و نوع دوره و همچنین بستگی به واحد پول آن کشور دارد که بین ۱۲۰ تا ۲۳۰ (پوند، یورو، دلار و … ) دارد.

هزینه‌ی زندگی برای دوره های زبان مبلغی ما بین ۱۲۰ تا ۲۵۰ ( یورو، پوند، دلار و…) در هفته می باشد.

۱ rating ۵/۵

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *