L O A D I N G

هزینه تحصیل و زندگی در انگلیس

نویسنده: کارشناس

کشور انگلستان جزو چند کشور برتر دنیا از لحاظ کیفیت زندگی، کیفیت تحصیل، سرمایه گذاری و اقامت شناخته شده است و همین امر سبب شده که هر ساله متقاضیان زیادی اقدام به مهاجرت تحصیلی به انگلستان کنند. هزینه زندگی در بریتانیا به عوامل مختلفی مثل مکان زندگی و سبک زندگی فرد بستگی دارد. شهر لندن یکی از گران ترین شهر های دنیا محسوب می شود لذا افرادی که در لندن هستند می بایست متوجه متوسط هزینه زندگی در لندن باشند.

هزینه واقعی زندگی در شهرهای انگلستان

در این مقاله هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان(طبق آخرین آمارهای ارائه شده در سال ۲۰۱۸) به صورت کامل و شفاف مورد بررسی قرار گفته است.

در ابتدا نگاهی اجمالی می اندازیم به هزینه های تحصیل و زندگی در کشور انگلستان:

 • مجموع هزینه سال اول زندگی و تحصیل در دانشگاه های انگلستان: حدود ۲۴ هزار پوند
 • شهریه دوره دبیرستان در انگلستان: از ۱۷ تا ۳۰ هزار پوند
 • هزینه زندگی در دبیرستان های انگلستان: از ۵ تا ۲۰ هزار پوند
 • شهریه دوره پیش دانشگاهی در انگلستان(داخل کالج): از ۱۷ تا ۳۰ هزار پوند
 • شهریه دوره پیش دانشگاهی در انگلستان(داخل دانشگاه): از ۸ تا ۱۸ هزار پوند
 • هزینه زندگی دوره پیش دانشگاهی در انگلستان: از ۸ تا ۱۱ هزار پوند
 • شهریه دوره لیسانس: از ۱۰ هزار تا ۳۸ هزار پوند
 • شهریه دوره فوق لیسانس: از ۱۱ تا ۳۲ هزار پوند

قبل از مهاجرت به هر کشوری آگاهی از هزینه ها امری ضروری است

هزینه زندگی در انگلستان:

در ادامه حداقل هزینه تقریبی زندگی برای یک ماه در کشور انگلستان آورده شده است. این هزینه ها فقط برای یک فرد دانشجو لحاظ شده است و اگر فردی دارای همسر یا فرزند باشد باید هزینه های آن ها را نیز برای مهاجرت در نظر بگیرد:

 • محل زندگی(به همراه قبوض): ۴۰۰ تا ۶۰۰ پوند
 • محل زندگی(بدون محاسبه قبوض): ۳۲۰ تا ۵۳۰ پوند
 • قبض(آب، برق، گاز): ۴۰ تا ۵۰ پوند
 • مواد غذایی: ۱۶۰ تا ۲۰۰ پوند
 • حق پخش تلویزیون: ۱۲ پوند
 • تلفن همراه: ۱۵ تا ۵۰ پوند
 • لباس/کفش: ۲۵ پوند
 • حق عضویت در اماکن ورزشی و تفریحی: ۱۰ پوند
 • کتاب: ۲۱ پوند
 • گردش و دورهمی: ۱۲۰ پوند
 • سفر/حمل و نقل: ۳۴ پوند
 • مراقبت از کودک(در صورت نیاز): ۶۵۶ پوند

به طور کلی هزینه زندگی در انگلستان به دو صورت تعریف می شود:

 • هزینه زندگی در لندن:

طبق گفته‌ی اتحادیه بین المللی بریتانیا(NUS)، میانگین هزینه زندگی در داخل لندن برای دانشجویان، سالیانه ۱۱۲۰۰ پوند(ماهانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۱۲۰ پوند) در نظر گرفته شده است.

 • هزینه زندگی در خارج از لندن:

اگر خارج از لندن بخواهید زندگی کنید به طور میانگین حدود ۱۰ هزار پوند در سال(ماهانه بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ پوند) باید بپردازید. که این مبالغ شامل (مکان، غذا، رفت و آمد و…) می باشد.

تقاوت عمده اختلاف هزینه زندگی در لندن نسبت به دیگر شهرهای انگلستان چیست؟

تفاوت عمده هزینه زندگی در لندن نسبت به سایر شهرهای بریتانیا بحث مقدار اجاره مکان زندگی بوده بطوری که این مقدار در لندن حدود ۱۸۲ پوند در هفته و در شهری در ایرلند شمالی حدود ۹۱ پوند است. همچنین هزینه حمل و نقل در لندن اختلاف زیادی با دیگر شهرها دارد.

می دانید هزینه زندگی یکسال در انگلستان باید در حساب بانکی‌تان موجود باشد؟

فرد قبل از اقدام به مهاجرت و دریافت ویزا(عموما ویزای Tier4) باید از طریق حساب بانکی خود به دولت انگلستان ثابت کند که توانایی پرداخت حداقل هزینه های زندگی در این کشور را دارد. به این منظور مقدار  مشخصی بابت هزینه زندگی ماهانه توسط دولت انگلستان تعیین شده که ۱۰۱۵ پوند می باشد(۱۲۱۸۰ پوند در سال). این مقدار برای زندگی در شهر لندن ماهانه ۱۲۶۵ پوند(۱۵۱۸۰ پوند در سال) است. همچنین هزینه دریافت خود ویزا به تنهایی ۳۴۸ پوند است.

از آنجایی که تسویه هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان بصورت سالانه صورت می گیرد، دانشجویی که برای مثال قصد تحصیل در یکی از دانشگاه های لندن را دارد، باید قبل از دریافت ویزا ۱۵۱۸۰ پوند در حساب بانکی خود داشته باشد.

بنابراین برای اقدام به تحصیل در انگلستان مجموعا حدود ۲۴ هزار پوند اندوخته مالی نیاز است.

هزینه زندگی در شهر لندن: ماهانه ۱۲۶۵ پوند(۱۵۱۸۰ پوند در سال)

حال که با کلیات هزینه های زندگی در کشور انگلستان آشنا شدیم، هزینه های تحصیل و زندگی برای هر مقطع تحصیلی را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد:

مقطع دبیرستان

مدارس شبانه‌روزی مدارسی هستند که علاوه بر محیطی تحصیلی، محیطی نیز برای زندگی در اختیار دانش‌آموزان(از ۱۰ تا ۱۹ سال) قرار می‌دهند و دانش‌آموزان این امکان را دارند تا حین تحصیل در آن‌جا زندگی کنند. در دبیرستان های شبانه روزی (Boarding school)انگلستان هزینه ی درس و زندگی به صورت کاملا جدا می باشد.

در کشور انگلستان ۲ نوع مدرسه شبانه‌روزی وجود دارد:

 • دولتی:

مدارس شبانه‌روزی دولتی تنها دانش‌آموزان انگلیسی را می‌پذیرند و جز هزینه‌های اقامت شهریه‌ای نمی‌گیرند.

 • مستقل:

مدارس شبانه‌روزی مستقل علاوه بر هزینه‌های اقامت، شهریه هم دریافت می‌کنند.

·        هزینه زندگی در انگلستان در مقطع دبیرستان

 • استفاده از خوابگاه های خود دبیرستان که هزینه ی آن بین ۱۲ تا ۲۰ هزار پوند در سال است و این تفاوت قیمت بستگی به نوع خوابگاه ها و مکان آن ها دارد. این بازه قیمتی برای خوابگاه‌های ۱ نفره بوده و شامل غذا نیز می شود.
 • Homestays (خانواده میزبان) که هزینه ی آن بین ۵ تا ۷ هزار پوند در سال می باشد. این بازه قیمتی شامل غذا نیز می شود.

 

·        هزینه تحصیل در انگلستان در مقطع دبیرستان

شهریه‌ی مدارس انگلستان بسته به نوع مدرسه و رتبه آن، موقعیت مکانی، سطح آموزشی، کیفیت خوابگاه و مدرس‌های آن متفاوت است اما به طور متوسط هزینه ای که هر دانشجو باید در دبیرستان های شبانه روزی بپردازد مبلغی بین ۱۷ تا ۳۰ هزار پوند در سال است. قبل از ورود به مدرسه می‌بایست یک سوم هزینه‌ی شهریه پرداخت شود و مابقی آن، هم به صورت یکجا و هم اقساط دو مرحله‌ای، بعد از ورود دانش‌آموز به مدرسه پرداخت شود.

برخی هزینه‌ها مانند هزینه‌های شهریه و خوابگاه(هزینه‌ی سه وعده غذای روزانه، امور پزشکی و امکانات تفریحی ورزشی و …) اجباری و برخی هزینه‌ها مانند هزینه‌ی سفرهای گردشگری و کلاس‌های فوق برنامه اختیاری هستند.

همچنین موسسه آسمان آبی امکان اخذ بورس بین۲۰٪ تا ۵۰٪ درصد را دارد (در رابطه با نحوه اخذ بورسیه با مشاورین ما تماس بگیرید).

مقطع پیش دانشگاهی

در انگلستان دوره های پیش دانشگاهی به دو صورت زیر است:

این دوره‌ی ۲ ساله معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی در ایران است. افرادی که قصد ادامه‌ی تحصیل در انگلستان را دارند، پس از گذراندن این دوره می‌بایست در یک آزمون ورودی شرکت کنند و در صورت پذیرش وارد دانشگاه‌های انگلستان شوند. این دوره برای دانش آموزانی که قصد رفتن به رشته های پزشکی و دندانپزشکی را دارند الزامی می باشد.

  7نکته‌ی مثبت تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان

این دوره‌ی ۱ ساله معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی در ایران است و افرادی که تمایل دارند در رشته‌های داروسازی، تجارت و مدیریت، هنر و طراحی، حقوق و علوم انسانی، علوم کامپیوتر و مهندسی تحصیل کنند می‌بایست این دوره را بگذرانند. فارغ‌التحصیلان این دوره برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان نیازی به گذراندن آزمون ورودی ندارند و به طور مستقیم وارد دانشگاه‌های انگلستان می‌شوند.

 تفاوت دوره های Foundation و A-Level در چیست؟

 • مهمترین تفاوت این دو دوره مربوط به مدت زمان این دوره هاست. برای مثال فردی که در ایران سال یازدهم تحصیل خود را به اتمام رسانده می تواند از دوره ۱ ساله Foundation استفاده کند و سپس وارد دانشگاه شود(به استثنای رشته های پزشکی و دندانپزشکی). اما فردی که سال دهم خود را تمام کرده مشخصا امکان گذراندن دوره Foundation را ندارد زیرا دو سال با اخذ دیپلم در ایران فاصله دارد و تنها می تواند دوره ۲ ساله A-Level را بگذراند.
 • دومین تفاوت این دو دوره این است که Foundation را هم می توان در دانشگاه گذراند(با هزینه کمتر نسبت به کالج) و هم در کالج. اما A-Level را فقط می توان در دبیرستان(کالج) پشت سر گذاشت.

نکته: افرادی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی را دارند به دلیل اینکه سیستم آموزشی انگلستان مدرک پیش دانشگاهی در این رشته ها را از ایران نمی پذیرد، حتی در صورتی که سال دوازدهم خود را نیز گذرانده باشند می بایست در دوره های A-Level شرکت کنند و از این طریق وارد دانشگاه شوند.

آیا دانش آموزان حین تحصیل در انگلستان اجازه کار کردن دارند؟

پاسخ مثبت است. دانش آموزان حین گذراندن دوره Foundation یا A-Level اجازه ی ۱۰ ساعت کار در هفته را دارند.

هزینه دوره پیش دانشگاهی در دانشگاه نسبت به کالج ارزانتر است

·        هزینه‌ تحصیل در انگلستان در مقطع پیش دانشگاهی:

در انگلستان شما می توانید پیش دانشگاهی را هم در کالج بخوانید هم در دانشگاه. اگر شما پیش دانشگاهی را در دانشگاه بخوانید هزینه ی تحصییلتان خیلی ارزان و به صرفه تر از کالج خواهد بود.

هزینه‌ی پیش دانشگاهی داخل کالج های انگلستان مبلغی بین ۱۷ تا ۳۰ هزار پوند در سال است در حالی که هزینه‌ی پیش دانشگاهی در دانشگاه حدودا بین ۸ تا ۱۸ هزار پوند در سال می باشد.

همچنین در پیش دانشگاهی ۱ ساله (Foundation)امکان اخذ بورس از ۱ تا ۵ هزار پوند نیز وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با وکلای رسمی و تعیین شده موسسه آسمان آبی تماس حاصل کنید.

 

·        هزینه زندگی در انگلستان در مقطع پیش دانشگاهی:

هزینه ی خوابگاه در دوره های پیش دانشگاهی بین ۶ تا ۹ هزار پوند(بدون غذا) و همچنین ۲ هزار پوند هزینه‌ی غذا و رفت و آمد در سال می باشد.

 

قبل از این که نگاهی به هزینه تحصیل و زندگی در مقاطع بالاتر تحصیلی بیندازیم باید بگوییم که شهریه دانشگاه برای دانشجویان بین المللی به عوامل مختلفی از جمله دانشگاه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و … بستگی دارد. بنابراین تخمین شهریه بصورت دقیق میسر نیست. با این حال با در نظر گرفتن نکات کلی زیر که عموما در این مقوله صادقند می توان درک نسبتا صحیحی از میزان شهریه داشت:

 • هر چه دانشگاه مورد نظر معتبرتر باشد به طبع آن میزان شهریه نیز بالاتر خواهد بود
 • رشته های پزشکی و علوم آزمایشگاهی و کارگاهی به طور کلی از رشته های هنر و علوم انسانی گرانترند
 • تصویه شهریه به صورت سالانه است، بنابراین طول دوره تحصیلی نیز فاکتور بسیار مهمی در این زمینه می باشد
 • مقطع یا دوره تحصیلی نیز عامل پر اهمیتی است و به طور کلی شهریه دوره های دکتری و فوق لیسانس از دوره لیسانس بیشتر می باشد

مقطع لیسانس

در حالت کلی و معمول دوره لیسانس در انگلستان ۳ سال طول می‌کشد. اگر همزمان با دوره لیسانس ورکشاپ­‌ها و دوره‌­های اضافی طی کنید، این زمان بیشتر می‌شود. بعضی از کارشناسی ها مانند رشته‌­های فنی و مهندسی ممکن است ۴ سال طول بکشد. البته دوره های فشرده ۲ ساله هم وجود دارد که فرد زود­تر بتواند وارد بازار کار بشود.

در دوره لیسانس دانشجویان می­‌توانند دو رشته را برای تحصیل انتخاب کرده و هر کدام از آن ها را به شکل دو ساله بگذرانند. بنابراین ۲ مدرک و ۲ مهارت به دست آورده و فرصت های شغلی بیشتری پیدا می­‌کنند.

پس به طور کلی دوره لیسانس در انگلستان بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد، که در طول این دوره دانشجویان عموما ۳۶۰ واحد درسی را می‌گذرانند.

·        شهریه مقطع لیسانس در انگلستان:

میانگین شهریه برای دانشجویان بین المللی در مقطع لیسانس ۱۲ هزار پوند است. شهریه رشته های عمومی و علوم انسانی به طور میانگین حدود ۱۰ هزار پوند و شهریه رشته های پزشکی حدود ۳۸ هزار پوند می باشد.

معمولا فوق لیسانس در انگلستان ۱ سال طول می کشد و دکتری ۳ سال

مقطع فوق لیسانس

دوره‌ی فوق لیسانس در انگلستان ۱ ساله و دوره دکتری در این کشور ۳ ساله است. همچنین اخذ بورسیه در این مقاطع تحصیلی نسبت به مقطع لیسانس مرسوم تر است.

·        شهریه مقاطع فوق لیسانس در انگلستان:

هزینه ی تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای رشته های کلاس محور(Classroom Based) از ۱۱ هزار تا ۳۲ هزار پوند و برای رشته های آزمایشگاهی و کارگاهی از ۱۲ هزار تا ۲۷ هزار پوند متغیر است.

آیا دانشجویان حین تحصیل در انگلستان اجازه کار کردن دارند؟

برای اینکه دانشجویان بین المللی راحت تر بتوانند از پس هزینه های تحصیل و زندگی بر آیند، دولت انگلستان اجازه کار تا ۲۰ ساعت در هفته(از دوشنبه تا جمعه) را به آن ها می دهد. همچنین دانشجویان بین المللی می‌توانند در تعطیلات آخر هفته(شنبه و یکشنبه) و همچنین تعطیلات کریسمس و یا ۳ ماه تابستان، به صورت تمام وقت کار کنند.

استفاده از تخفیف های دانشجویی

همچنین می توان از تخفیف های دانشجویی استفاده کرد. یک نوع از این تخفیف ها با نام +۱۸ student oyster photocard شناخته می شود که با استفاده از این کارت تخفیف دانشجو می تواند تا ۳۰ درصد در خرید بلیط های فصلی اتوبوس و مترو صرفه جویی کند.

 

در پایان اگر هرگونه سوال در رابطه با هزینه زندگی و تحصیل و به طور کلی مهاجرت به انگلستان را دارید با وکلای رسمی و تعیین شده موسسه آسمان آبی تماس حاصل فرمایید.

منابع: 

۱ rating ۵/۵

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *