تحصیل در انگلستان | درباره کشور انگلستان | زندگی و تحصیل در انگلستان | آسمان آبی
تحصیل در انگلستان کشور انگستان

آنچه باید در مورد زندگی و تحصیل در انگلستان بدانیم

نویسنده: کارشناس

قطعا تحصیل در انگستان برای افرادی که تمایل دارند در کشوری تحصیل کنند که در صدر کشورهای دانشجوپذیر باشد و زندگی در آن همیشه تازگی به همراه داشته باشد جزو انتخاب‌های اول است. انگلستان جزو ده کشور برتر دنیا از لحاظ کیفیت برجسته‌ی تحصیل، سرمایه‌گذاری‌های پرسود و اقامت راحت شناخت شده است.

عاملی که سبب شده هرساله بیش از هزار متقاضی به منظور تحصیل در انگستان سفر کنند این است که این کشور به عنوان مرکز تجهیزات و توسعه برای تحصیل شناخته شده است.

در شهرهای بزرگ انگلستان، می‌توان زندگی اجتماعی پر جنب و جوش و غنی را تجربه کرد. زبان رسمی این کشور، انگلیسی است و نسبت به کشورهای انگلیسی‌زبان دیگر مانند آمریکا، تنوع لهجه‌ی بیشتری دارد.

نکته‌ی فرهنگی قابل توجهی که در کشور انگستان وجود دارد وجود دوستی بین ادیان مختلف از جمله مسلمان، مسیحی، یهودی، بودایی و هندو است.

درباره‌ی کشور انگلستان

تحصیل در خارج از کشور تجربه‌ای است که زندگی اغلب افراد را دگرگون می‌کند پس می‌بایست مقصد به درستی انتخاب شود.

انگلستان دارای بیش از ۵۰ شهر مناسب برای اقامت دانشجویان است. شهرهای مهم انگلستان عبارتند از لندن، بیرمنگام، منچستر، لیدز، ناتینگهام و نیوکاسل.

در میان شهرهای کشور انگلستان، لندن نمونه‌ی بارز شهر جهانی است؛ قطب اقتصادی، علمی و فرهنگی جهان. دانشگاه‌های لندن در زمینه‌های بیشماری پیشگام بوده‌اند، از کشف پنی‌سیلین و DNA و اثر انگشت گرفته تا هموار کردن راه دریافت جایزه‌ی نوبل برای ۷۰ نفر.

تعداد قابل توجهی کتابخانه با بیش از ۱۵۰ میلیون جلد کتاب و دانشگاه‌هایی که بالاترین امتیاز را در استانداردهای بین‌المللی از آن خود کرده‌اند، دوران تحصیل در کشور انگستان را به تجربه‌ی پرباری تبدیل می‌کنند.

نظام تحصیلی انگستان

سیستم آموزشی انگلستان چهار مرحله‌ی مختلف دارد:

 • Primary Education – آموزش ابتدایی
 • Secondary Education – آموزش متوسطه
 • Further Education – آموزش تکمیلی
 • Higher Education – آموزش عالی

دوره ابتدایی و متوسطه در کشور انگستان از سن ۵ سالگی شروع و تا ۱۶ سالگی ادامه دارد و برای همه‌ی افراد اجباری است. این مدت به ۴ پایه‌ی اصلی (Key Stage) تقسیم می‌شود:

پایه‌ی اول: ۵ تا ۷ سال (مقطع ابتدایی)

پایه‌ی دوم: ۷ تا ۱۱ سال (مقطع ابتدایی)

پایه‌ی سوم: ۱۱ تا ۱۴ سال (مقطع دبیرستان)

پایه‌ی چهارم: ۱۴ تا ۱۶ سال (مقطع دبیرستان)

دوره‌ای که دانش‌آموزان دبیرستان از سن ۱۴ تا ۱۷ سالگی می‌گذارنند، GCSE نام دارد و پس از اتمام این دوره آزمونی از افراد به عمل می‌آید و گواهینامه‌ی GCSE را دریافت می‌کنند. سپس برای ورود به دانشگاه‌ها، دوره‌ی پیش دانشگاهی یا همان آموزش تکمیلی را سپری می‌کنند.

در این دوره دانش‌آموزان دروس پیش‌نیاز برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان را فرامی‌گیرند. پس از گذراندن دوسال دوره‌ی GCSE، دانش‌آموزان دوره‌ای معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی می‌گذرانند. برای افرادی که تمایل دارند در دانشگاه‌های انگلستان رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی بخوانند، دوره‌ی پیش‌دانشگاهی، دوره‌ی A level  نام دارد و افرادی که تمایل دارند رشته‌هایی غیر از رشته‌های مذکور را بخوانند، نام دوره‌ی پیش‌دانشگاهیشان Foundation است.

مزایای تحصیل در انگلیس

با انتخاب انگلیس برای ادامه‌ی تحصیل، فرصت‌های بی‌شماری در اختیار فرد خواهد بود. علاوه بر درس خواندن در معتبرترین دانشگاه‌ها، می‌توان از موزه‌های بی شمار لندن، کاخ باکینگهام و باغ‌های دیدنی دیگر نیز دیدن کرد. شرکت در تورهای عکاسی در اطراف ساعت جهانی بیگ بن، ساختمان پارلمان و وست مینستر نیز گزینه‌های جذابی به‌شمار می‌روند.
با توجه به اینکه ۱۰ درصد از ساکنان لندن با دوچرخه جابجا می‌شوند می‌توان از این وسیله نیز برای بازدید از سطح شهر و گشت‌وگذار استفاده کرد.

زندگی و تحصیل در لندن هر روز غافلگیری جدیدی به همراه دارد! جشنواره‌های موسیقی و دیگر جشنواره‌های هنری‌ای که در لندن برگزار می‌شوند، بیش از ۵ هزار گالری و جذابیت‌های توریستی مانند سالن‌های اپرا و موزه‌های لندن، این شهر را به یکی از جذاب‌ترین شهرهای جهان تبدیل کرده است.

تعداد زیاد دانشجو در این شهر و تخفیف‌های متنوعی که به منظور استفاده از خدمات گوناگون (از بلیط وسایل حمل‌و نقل عمومی گرفته تا رستوران‌ها و گالری‌ها) برای دانشجویان تعبیه شده است جای هیچ نگرانی‌ای در خصوص هزینه‌ها باقی نمی‌گذارد.

کشور انگستان تمام سلیقه‌ها را پوشش می‌دهد؛ طرفداران مد و فشن از لندن که یکی از مراکز مد و فشن در جهان به خصوص استایل خیابانی است استقبال می‌کنند؛ کافه‌ها و رستوران‌های متنوع پاسخگوی نیاز طرفداران غذاهای بین‌المللی خواهد بود؛ افرادی که در میان جنب‌وجوش زندگی شهری به خلوت و آرامش احتیاج دارند می‌توانند از پارک‌های لندن که به همین منظور تعبیه شده‌اند لذت ببرند؛ و در پاسخ به افرادی که می‌خواهند خیالشان بابت پیدا کردن شغل پس از تحصیل راحت باشد، باید گفت انگستان جایی است که حتی در دوره‌های رکود اقتصادی هم موقعیت‌های شغلی بسیاری را برای فارغ‌التحصیلان فراهم آورد.

اما جذاب‌ترین جنبه‌ی دانشجوی بین‌المللی بودن در کشور انگستان این است که فرصت آشنایی با فرهنگ‌های جدید میسر خواهد بود. کشور انگستان با داشتن بیش از ۱۰۰ هزار دانشجوی خارجی به سرزمینی از تلاقی فرهنگ‌های کل کره‌ی زمین تبدیل شده است؛ بنابراین نه تنها این شانس فراهم شده که از اقصی نقاط جهان دوستانی پیدا کرد بلکه مشکلی هم برای یافتن هموطن وجود نخواهد داشت.

درنهایت، اگر قرار باشد فقط به پنج دلیل کشور انگستان را برای تحصیل انتخاب کنید:

۱- برای پذیرش در رشته‌های مهندسی هیچ نیازی به مدرک ریاضی GRE و GMAT نیست. تنها کافیست روند پذیرش شما طی شود.

۲- طول تحصیل کوتاه‌تر است و زودتر مدرک خود را دریافت می‌کنید. دوره‌ی لیسانس ۳ سال، دوره‌ی فوق لیسانس ۱ سال و دوره‌ی دکترا ۳ سال طول می‌کشد. مدت زمان کمتر به معنای هزینه‌ی کمتر است در عین حال که مدرکی معتبر را از دانشگاه‌های معتبری در جهان دریافت خواهید کرد.

۳- دانشگاه‌های کشور انگستان رتبه‌ی بالایی در رنکینگ جهانی دارند و از کیفیت بالای آموزشی برخوردارند که سبب شده از سرتاسر جهان دانشجوها برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند و این کشور به عنوان مکانی بین‌المللی برای ادامه‌ی تحصیل شناخته می‌شود. تحصیل در انگلستان به زبان انگلیسی انجام می‌شود و اعتبار مدارک اخذ شده جهت ورود به بازار کار در هر جای جهان معتبر است.

۴- کشور انگستان فاصله‌ی کوتاه‌تری از ایران دارد (۵ ساعت) و یکی از نزدیک‌ترین مقاصد برای ادامه‌ی تحصیل به شمار می‌رود.

۵- دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز به همراه ببرند و همسرشان نیز اجازه‌ی کار در انگلستان را خواهد داشت.

شرایط سنی تحصیل در انگلستان

برای اخذ بورس و ادامه تحصیل در انگلستان محدودیت سنی وجود ندارد اما برای دریافت ویزا شرایط سنی باید بررسی شود. در صورت داشتن مشمولیت نظام وظیفه برای اخذ ویزا باید فرایند خاصی طی شود و مجوزهای لازم برای خروج از کشور کسب شود. در این خصوص می‌توانید از کارشناسان آسمان آبی مشورت بگیرید.

ویزای تحصیلی انگلستان

اگر به دنبال تحصیل در کشور انگستان هستید، یکی از اقداماتی که لازم است انجام دهید تا در دانشگاه‌های معتبر انگلستان تحصیل کنید، اخذ ویزای تحصیلی در انگلستان است. برای دریافت ویزا می‌بایست مبلغ ۳۲۲ پوند به سفارت این کشور پرداخت کنید.

انواع ویزای تحصیلی انگلستان

 •     Short-term study visa

ویزای کوتاه‌مدت انگلیس بازه‌ی زمانی ۶ الی ۱۱ ماه را شامل می‌شود و قابل تمدید نیست. در صورتی که ویزای کوتاه مدت انگلیس داشته باشید امکان تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های دولتی انگلیس و اجازه‌ی کار نخواهید داشت. همچنین امکان همراه بردن اعضای خانواده را ندارید. ویزای کوتاه مدت انگلستان اغلب برای گذراندن دوره‌های فراگیری زبان انگلستان استفاده می‌شود.

 • Tier 4 (Child) student visa

این نوع ویزای تحصیلی برای کودکان ۴ الی ۱۷ ساله است که قصد ادامه‌ی تحصیل در مدارس انگلستان را دارند.

 • Tier 4 (General) student visa

این نوع ویزای تحصیلی برای افراد بالای ۱۷ سال است که قصد ادامه‌ی تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های انگلستان را داشته باشند.

 • (Tier 1 (Exceptional Talent

این نوع ویزا، ویزای درجه ۱ یا ویزای استعداد درخشان نامیده‌ می‌شود. ویزای استعداد درخشان سهمیه‌ی محدودی دارد و در سال ۵۰۰ نفر از سرتاسر دنیا را شامل می‌شود.

  تحصیل در رشته‌ی پزشکی درخارج از کشور

کار در حین تحصیل در انگلستان

در کشور انگستان افراد بالای ۱۶ سال می‌توانند در حین تحصیل به کار هم مشغول شوند. دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه ۱۰ ساعت کار در هفته را دارند. دانشجویان ارشد و دکترا نیز اجازه‌ی  ۲۰ الی ۳۰ ساعت کار در هفته دارند. حقوق دریافتی بین ۹ الی ۱۲ پوند به ازای هر یک ساعت کاری محاسبه می‌شود.

داشتن همراه هنگام تحصیل در انگلستان

یکی از مواردی که اغلب داوطلبان تحصیل در کشور انگستان تمایل دارند بدانند، داشتن همراه حین تحصیل در انگلستان است. دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه‌ی بردن همراه را ندارند اما دانشجویان ارشد و دکترا می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را همراه ببرند. علاوه‌براین، همسر دانشجو اجازه‌ی کار در انگلستان را نیز خواهد داشت.

هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان

هزینه‌ی زندگی در کشور انگستان به طور متوسط مبلغی بین ۹۰۰ الی ۱۰۰۰ پوند در ماه است. هزینه‌ی تحصیل بنابر مقطع و رشته تحصیلی کمی تفاوت دارد. هزینه‌ی تحصیل در مقطع لیسانس در کشور انگستان مبلغی بین ۹ هزار تا ۱۸ هزار پوند، هزینه‌ی تحصیل در مقطع ارشد مبلغی بین ۹ هزار تا ۱۸ هزار پوند و هزینه‌ی تحصیل در مقطع دکترا مبلغی حدود ۳۶ هزار تا ۴۸ هزار پوند خواهد بود.

کارشناسی ۱۸۰۰۰ – ۹۰۰۰  پوند در سال
کارشناسی ارشد ۱۸۰۰۰ – ۹۰۰۰  پوند ، کل دوره (۱ ساله)
دکترا ۴۸۰۰۰ – ۳۶۰۰۰  پوند ، در سال
مدارس ۳۰۰۰۰ – ۱۷۰۰۰  پوند ، در سال (برای هر سال تحصیلی)

زبان مورد نیاز برای تحصیل در انگلستان

یکی از موقعیت‌های خوب برای فرا گرفتن زبان انگلیسی، تحصیل در انگلستان است. مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی متفاوت است؛ برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های انگلستان مدرک آیلتس با نمره‌ی ۵/۵، مقطع فوق لیسانس آیلتس با نمره‌ی ۶/۵ و مقطع دکتری آیلتس با نمره‌ی ۷ مورد نیاز است.

برای کسانی که مدرک زبان ندارند امکان فراگرفتن زبان انگلیسی قبل از ورود به دانشگاه نیز فراهم است.

تحصیل در دبیرستان‌های انگلیس

دوره‌ی دبیرستان معمولا محدوده‌ی سنی ۱۱ تا ۱۶ سال را شامل می‌شود و در طی آن دانش آموزان دوره‌ی دو ساله‌ی  GCSE را تکمیل می‌کنند. در این دوره دانش‌آموزان دروس پیش‌نیاز برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان را فرامی‌گیرند. پس از گذراندن دوسال دوره‌ی GCSE که مشابه سال اول و دوم دبیرستان در ایران است، دانش‌آموزان دوره‌ای معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی می‌گذرانند. برای افرادی که تمایل دارند در دانشگاه‌های انگلستان رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی بخوانند، دوره‌ی پیش‌دانشگاهی دوره‌ی Alevel  نام دارد و افرادی که تمایل دارند رشته‌هایی غیر از رشته‌های مذکور را بخوانند، نام دوره‌ی پیش‌دانشگاهیشان Foundation است.
در صورتی که مقطع تحصیلی در ایران سوم راهنمایی یا اول دبیرستان باشد می‌بایست از دوره‌ی GCSE1 آغاز به تحصیل شود و بعد از گذشت مدت یکساله‌ی این دوره، وارد دوره‌ی  GCSE2شد.

معرفی دوره‌ی (A level  (Adavanced Level:

این دوره‌ی دوساله معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی در ایران است. افرادی که قصد ادامه‌ی تحصیل در کشور انگستان را دارند، پس از گذراندن این دوره می‌بایست در یک آزمون ورودی شرکت کنند و در صورت پذیرش، وارد دانشگاه‌های انگلستان شوند. دانش‌آموزان برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و دامپزشکی در دانشگاه‌های معروف انگلستان مانند دانشگاه آکسفورد و یا دانشگاه کمبریج حتما باید از دوره‌ی A level فارغ‌التحصیل شده باشند. دانش‌آموزان با توجه به میزان موفقیت در این دوره در در پنج گروه  A, B, C, D, E قرار می‌گیرند و برای ادامه‌ی تحصیل، دانشگاهی را متناسب با گروه قبولیشان انتخاب می‌کنند. هرچه میانگین نمرات کسب شده در دوره‌ی A level بیشتر باشد، شانس تحصیل در دانشگاه‌های معتبرتر بیشتر است.

معرفی دوره‌ی Foundation:

این دوره‌ی یکساله معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی در ایران است و افرادی که تمایل دارند در رشته‌های تجارت و مدیریت، هنر و طراحی، حقوق و علوم انسانی، علوم کامپیوتر و مهندسی تحصیل کنند می‌بایست این دوره را بگذرانند. فارغ‌التحصیلان این دوره برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان نیازی به گذراندن آزمون ورودی ندارند و بدون توجه به نمره‌ی کسب شده به طور مستقیم وارد دانشگاه‌های انگلستان می‌شوند.

هزینه‌ی دوره‌ی Foundation نسبت به دوره‌ی A level کمتر است.

تحصیل در انگلستان در مقطع لیسانس 

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور انگستان، طول مدت کوتاه‌تری (۳ سال) نسبت به کشورهای دیگر دارد.

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در شاخه‌های علوم انسانی و زبان خارجی را دارند در انتهای مقطع لیسانس در انگلیس، مدرک (BA (Bachelor دریافت می‌کنند. افرادی نیز که قصد تحصیل در مقطع لیسانس در انگلیس در شاخه‌های فنی مهندسی را دارند مدرک (BSC (Bachelor of Science دریافت می‌کنند.

تحصیل در انگلستان در مقطع فوق‌لیسانس 

با گذراندن تنها یک سال تحصیلی می‌توانید مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه‌های انگلیس کسب کنید و این مدت کوتاه یکی از مزایای تحصیل در انگلستان به شمار می‌رود. برای تقاضای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در انگلیس ارائه‌ی رزومه و انگیزه نامه اهمیت زیادی دارد که کارشناسان شرکت آسمان آبی این پروسه‌ی پر فراز و نشیب را برای شما آسان می‌کنند.

تحصیل در انگلستان در مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکتری در کشور انگستان نیز طول مدت کوتاه‌تری نسبت به باقی کشورها دارد (بین ۲ الی ۳ سال و نیم). با گذراندن مقطع دکترا در دانشگاه‌های معتبر انگلستان می‌توانید مدرک Dphil و یا EdD را دریافت کنید.

مقطع طول دوره (سال) زبان تدریس پیش نیاز
کارشناسی

۳

انگلیسی پیش دانشگاهی  + مدرک زبان (IELTS ۶ – ۵٫۵)
کارشناسی ارشد

۱

انگلیسی کارشناسی + مدرک زبان (۶ – IELTS 6.5)
دکترا

۳

انگلیسی کارشناسی ارشد + مدرک زبان  (IELTS 7 – 6.5)

دوره‌های زبان در انگلستان

برای گذراندن دوره‌ی زبان در انگلستان لازم است ویزای کوتاه‌مدت دریافت کنید. این ویزا معمولا برای مدت ۶ ماه یا ۱۱ ماه صادر می‌شود. شهریه سالیانه این دوره‌ها در مراکز آموزش زبان بین ۲۰۰۰ تا ۸۰۰۰ پوند و شهریه کالج های دولتی ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ پوند در سال می‌باشد. کالج‌های زبان در انگلیس مجهز به لابراتوارهای پیشرفته‌ی زبان بوده و زبان‌آموزان را در هر سطح و ملیتی می‌پذیرند. در این دوره‌ها علاوه بر کلاس‌های عمومی و آمادگی آزمون‌های تافل و آیلتس، دوره‌های تخصصی زبان نیز در زمینه‌های مختلف ارائه می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در انگلستان

 • انگیزه نامه تحصیلی Statement Of Purpose
 • اصل مدرک زبان انگلیسی (IELTS)
 • رزومه (CV) سوابق کاری و تحصیلی متقاضی
 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه انگلیسی (مدرک تحصیلی، ریز نمرات، مدرک آیلتس)
 • مدارک مالی (هزینه دانشگاه + ۷۲۰۰ پوند برای دانشگاه‌های خارج از لندن یا ۹۰۰۰ پوند برای دانشگاه‌های داخل لندن)
 • اصل مدرک تحصیلی در مقاطع مختلف مانند دیپلم، لیسانس و …+ ترجمه مدارک به زبان انگلیسی
 • ریز نمرات مقاطع تحصیلی + ترجمه مدارک به زبان انگلیسی
 • اصل پاسپورت
 • گواهی سلامت
 • چهار قطعه عکس
 • ارائه پرینت تمکن مالی که گردش مالی فرد

تاریخ شروع کلاس‌ها

تاریخ شروع کلاس‌های دانشگاه‌های انگلستان معمولا از ماه سپتامبر (شهریور) است. تاریخ اعلام درخواست پذیرش با توجه به دانشگاه‌ها و مقاطع مختلف، تفاوت دارد.

بورسیه تحصیل در انگلستان

بورسیه‌های تحصیلی برای تحصیل در انگلستان اغلب به دانشجویان دکترا تعلق می‌گیرد. اما شرکت آسمان آبی شرایط را برای دریافت بورس تحصیلی در دبیرستان و کالج‌ها، لیسانس و فوق لیسانس نیز میسر کرده است. ما در اخذ پذیرش دانشگاه‌ها و کالج‌های انگلستان برای دانشجوهای ایرانی، بهترین بورس‌های تحصیل در انگلستان را فراهم می‌کنیم. این موفقیت ده ساله الهام گرفته از تجارب تیم مشاوران ماست.

شرکت آسمان آبی نماینده‌ی رسمی مدارس و دانشگاه‌های انگلستان در ایران است و با توجه به مطالعات بین ‌المللی مشاوران ما، بهترین گزینه‌ی دانشگاه‌ها و مدارس، متناسب با شایستگی‌های فرد شناسایی شده و با توجه به توانمندی‌ها و مهارت‌های فرد روند اخذ پذیرش برنامه‌ریزی و آغاز می‌شود. با انجام این مراحل، شانس قبولی در دانشگاه‌های انگلستان افزایش می‌یابد.

۱۱ ratings ۴٫۵/۵

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *