۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره
راهنمای جامع ادامه تحصیل در انگلستان (آپدیت 2022)

راهنمای جامع ادامه تحصیل در انگلستان (آپدیت ۲۰۲۲)

نویسنده: کارشناس

آشنایی با بریتانیا برای ادامه تحصیل در انگلستان

قطعا برای افرادی که قصد دارند در کشوری دانشجوپذیر زندگی کنند، ادامه تحصیل در انگلستان جزو انتخاب‌های اول است.کشور انگلستان با تاریخی چند هزار ساله یکی از سرزمین های کهن به شمار می رود. این کشور که در شمال غربی قاره‌ اروپا واقع شده است با کشورهای اسکاتلند، ویلز و ایرلند شمالی و جنوبی، بریتانیای کبیر را تشکیل می دهند. طی سال های متمادی انگلستان جزو ده کشور برتر دنیا از لحاظ کیفیت تحصیل و زندگی، امنیت و مکانی مناسب برای سرمایه‌گذاری‌های پرسود شناخت شده است.

آب و هوا

انگلستان به کشوری معروف است که در تمام سال در آن باران می بارد. اما جالب است که بدانید هوای لندن از رم، نیویورک، ریودوژانیرو و توکیو خشک تر است! دلیل اینکه مردم انگلیس را با باران می شناسند این است که هوای این کشور غیر قابل پیش بینی است و در هر فصلی از سال ممکن است باران ببارد. به طور کلی در تابستان، متوسط دمای لندن بین ۹ تا ۱۸ درجه سلسیوس (۴۸ تا ۶۴ درجه فارنهایت) و در زمستان بین ۲ تا ۷ درجه سلسیوس است (۳۶ تا ۴۵ درجه فرانهایت) است.

زبان و فرهنگ مردم انگلستان

زبان رسمی این کشور انگلیسی است که توسط ۹۸ درصد از مردم صحبت می‌شود. البته گویش‌های مختلفی هم در این کشور وجود دارد. فرهنگ و رسوم انگلیسی ها در میان اروپاییان از شهرت بالایی برخوردار است به گونه ای که انگلیسی ها به اصالت خود بسیار افتخار می کنند و در حفظ فرهنگ خود کوشا هستند. از دیرباز مردم انگلستان به رک بودن، تعصب در فوتبال، وقت شناسی و رعایت حقوق دیگران به خصوص در صف های مختلف معروف هسنتد. یک جمله معروف وجود دارد که اگر دو انگلیسی در کنار هم باشند به سرعت یک صف دو نفره تشکیل می دهند.

لندن، پایتخت انگلستان

شهر لندن مهم ترین و بزرگترین شهر کشور انگلستان می باشد که بعنوان پایتخت این کشور شناخته می شود. این شهر پرجمعیت ترین شهر اتحادیه اروپا است و حدود ۸٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد. مراکز مهم مالی، فرهنگی و تجاری جهان در این شهر واقع شده اند و بدون اغراق در آموزش و پرورش، سیاست، سرگرمی و رسانه ها و هنر تاثیر بسزایی دارد. سیستم حمل و نقل عمومی لندن بسیار مناسب بوده، تا حدی که تقریبا کمتر کسی از وسیله نقلیه شخصی خود در لندن استفاده می کند.

تعداد قابل توجهی کتابخانه با بیش از ۱۵۰ میلیون جلد کتاب و دانشگاه‌هایی که بالاترین امتیاز را در استانداردهای بین‌المللی از آن خود کرده‌اند، دوران تحصیل در لندن را به تجربه‌ی پرباری تبدیل می‌کنند.تحصیل در انگلستان - لندن، پایتخت انگلستان

مزایای تحصیل در انگلیس

با انتخاب انگلیس برای ادامه‌ی تحصیل، فرصت‌های بی‌شماری در اختیار فرد خواهد بود. علاوه بر درس خواندن در معتبرترین دانشگاه‌ها، می‌توان از موزه‌های بی شمار لندن، کاخ باکینگهام و باغ‌های دیدنی دیگر نیز دیدن کرد. شرکت در تورهای عکاسی در اطراف ساعت جهانی بیگ بن، ساختمان پارلمان و وست مینستر نیز گزینه‌های جذابی به‌شمار می‌روند.
با توجه به اینکه ۱۰ درصد از ساکنان لندن با دوچرخه جابجا می‌شوند می‌توان از این وسیله نیز برای بازدید از سطح شهر و گشت‌وگذار استفاده کرد.

زندگی و تحصیل در لندن هر روز غافلگیری جدیدی به همراه دارد! جشنواره‌های موسیقی و دیگر جشنواره‌های هنری‌ای که در لندن برگزار می‌شوند، بیش از ۵ هزار گالری و جذابیت‌های توریستی مانند سالن‌های اپرا و موزه‌های لندن، این شهر را به یکی از جذاب‌ترین شهرهای جهان تبدیل کرده است.

تعداد زیاد دانشجو در این شهر و تخفیف‌های متنوعی که به منظور استفاده از خدمات گوناگون (از بلیط وسایل حمل‌و نقل عمومی گرفته تا رستوران‌ها و گالری‌ها) برای دانشجویان تعبیه شده است جای هیچ نگرانی‌ای در خصوص هزینه‌ها باقی نمی‌گذارد.

کشور انگستان تمام سلیقه‌ها را پوشش می‌دهد؛ طرفداران مد و فشن از لندن که یکی از مراکز مد و فشن در جهان به خصوص استایل خیابانی است استقبال می‌کنند؛ کافه‌ها و رستوران‌های متنوع پاسخگوی نیاز طرفداران غذاهای بین‌المللی خواهد بود؛ افرادی که در میان جنب‌وجوش زندگی شهری به خلوت و آرامش احتیاج دارند می‌توانند از پارک‌های لندن که به همین منظور تعبیه شده‌اند لذت ببرند؛ و در پاسخ به افرادی که می‌خواهند خیالشان بابت پیدا کردن شغل پس از تحصیل راحت باشد، باید گفت انگستان جایی است که حتی در دوره‌های رکود اقتصادی هم موقعیت‌های شغلی بسیاری را برای فارغ‌التحصیلان فراهم آورد.

اما جذاب‌ترین جنبه‌ی دانشجوی بین‌المللی بودن در کشور انگستان این است که فرصت آشنایی با فرهنگ‌های جدید میسر خواهد بود. کشور انگستان با داشتن بیش از ۱۰۰ هزار دانشجوی خارجی به سرزمینی از تلاقی فرهنگ‌های کل کره‌ی زمین تبدیل شده است؛ بنابراین نه تنها این شانس فراهم شده که از اقصی نقاط جهان دوستانی پیدا کرد بلکه مشکلی هم برای یافتن هموطن وجود نخواهد داشت.

درنهایت، اگر قرار باشد فقط به پنج دلیل کشور انگستان را برای تحصیل انتخاب کنید:

۱- طول تحصیل کوتاه‌تر است و زودتر مدرک خود را دریافت می‌کنید. دوره‌ی لیسانس ۳ سال، دوره‌ی فوق لیسانس ۱ سال و دوره‌ی دکترا ۳ سال طول می‌کشد. مدت زمان کمتر به معنای هزینه‌ی کمتر است در عین حال که مدرکی معتبر را از دانشگاه‌های معتبری در جهان دریافت خواهید کرد.

۲- دانشگاه‌های آن رتبه‌ی بالایی در رنکینگ جهانی دارند و از کیفیت بالای آموزشی برخوردارند که سبب شده از سرتاسر جهان دانشجوها برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند و این کشور به عنوان مکانی بین‌المللی برای ادامه‌ی تحصیل شناخته می‌شود. تحصیل در انگلستان به زبان انگلیسی انجام می‌شود و اعتبار مدارک اخذ شده جهت ورود به بازار کار در هر جای جهان معتبر است.

۳- این کشور فاصله‌ی کوتاه‌تری از ایران دارد (۵ ساعت) و یکی از نزدیک‌ترین مقاصد برای ادامه‌ی تحصیل به شمار می‌رود.

۴- دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز به همراه ببرند و همسرشان نیز اجازه‌ی کار در انگلستان را خواهد داشت.

۵- برای پذیرش در رشته‌های مهندسی در مقطع ارشد نیازی به مدرک ریاضی GRE و GMAT نیست ولی داشتن این مدارک شانس شما را برای دریافت بورسیه تحصیلی بالا می‌برد.

ادامه تحصیل در کشور انگلستان

سیستم آموزشی انگلستان

سیستم آموزشی انگلستان چهار مرحله‌ی مختلف دارد:

 • Primary Education – آموزش ابتدایی
 • Secondary Education – آموزش متوسطه
 • Further Education – آموزش تکمیلی
 • Higher Education – آموزش عالی

تحصیل در مدارس انگلستان

دوره ابتدایی و متوسطه از سن ۵ سالگی شروع و تا ۱۶ سالگی ادامه دارد و برای همه‌ی افراد اجباری است. این مدت به ۴ پایه‌ی اصلی (Key Stage) تقسیم می‌شود:

پایه‌ی اول: ۵ تا ۷ سال (مقطع ابتدایی)

پایه‌ی دوم: ۷ تا ۱۱ سال (مقطع ابتدایی)

پایه‌ی سوم: ۱۱ تا ۱۴ سال (مقطع دبیرستان)

پایه‌ی چهارم: ۱۴ تا ۱۶ سال (مقطع دبیرستان)

دوره‌ای که دانش‌آموزان دبیرستان از سن ۱۴ تا ۱۷ سالگی می‌گذارنند، GCSE نام دارد و پس از اتمام این دوره آزمونی از افراد به عمل می‌آید و گواهینامه‌ی GCSE را دریافت می‌کنند. سپس برای ورود به دانشگاه‌ها، دوره‌ی پیش دانشگاهی یا همان آموزش تکمیلی را سپری می‌کنند.

در این دوره دانش‌آموزان دروس پیش‌نیاز برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان را فرامی‌گیرند. پس از گذراندن دوسال دوره‌ی GCSE، دانش‌آموزان دوره‌ای معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی می‌گذرانند.

برای افرادی که تمایل دارند در دانشگاه‌های انگلستان رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی بخوانند، دوره‌ی پیش‌دانشگاهی، دوره‌ A level نام دارد و افرادی که تمایل دارند رشته‌هایی غیر از رشته‌های مذکور را بخوانند، نام دوره‌ی پیش‌دانشگاهیشان Foundation است

تحصیل در دبیرستان‌های انگلستان

دوره‌ی دبیرستان معمولا محدوده‌ی سنی ۱۱ تا ۱۶ سال را شامل می‌شود و در طی آن دانش آموزان دوره‌ی دو ساله‌ی  GCSE را تکمیل می‌کنند. در این دوره دانش‌آموزان دروس پیش‌نیاز برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان را فرامی‌گیرند. پس از گذراندن دوسال دوره‌ی GCSE که مشابه سال اول و دوم دبیرستان در ایران است، دانش‌آموزان دوره‌ای معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی می‌گذرانند. برای افرادی که تمایل دارند در دانشگاه‌های انگلستان رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی بخوانند، دوره‌ی پیش‌دانشگاهی دوره‌ی Alevel  نام دارد و افرادی که تمایل دارند رشته‌هایی غیر از رشته‌های مذکور را بخوانند، نام دوره‌ی پیش‌دانشگاهیشان Foundation است.
در صورتی که مقطع تحصیلی در ایران سوم راهنمایی یا اول دبیرستان باشد می‌بایست از دوره‌ی GCSE1 آغاز به تحصیل شود و بعد از گذشت مدت یکساله‌ی این دوره، وارد دوره‌ی  GCSE2شد.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید:
دبیرستان های انگلستان
تحصیل در انگلستان - تحصیل در دبیرستان‌های انگلستان

تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی

این دوره ها به دوره‌های بین المللی پایه یا دوره‌های پیش دانشگاهی (IFP-International Foundation Programme) معروف هستند. دانشجویان خارجی که دوره دبیرستان را پشت سر گذاشته و نمره‌های خوبی گرفته باشند می‌توانند در این دوره‌های تمام وقت شرکت کنند. این دوره‌ها برای ورود مستقیم دانش آموزان بین‌المللی به دانشگاه‌های انگلستان ارائه می‌شود. قوانین سیستم آموزشی کشور انگلستان باعث می‌شود دانش آموزی که دارای مدرک پیش دانشگاهی از کشور ایران است، برای ادامه تحصیل در انگلیس واجد شرایط نباشد.

این دوره‌ی دوساله معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی در ایران است. افرادی که قصد ادامه‌ی تحصیل در این کشور را دارند، پس از گذراندن این دوره می‌بایست در یک آزمون ورودی شرکت کنند و در صورت پذیرش، وارد دانشگاه‌های انگلستان شوند. دانش‌آموزان برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و دامپزشکی در دانشگاه‌های معروف انگلستان مانند دانشگاه آکسفورد و یا دانشگاه کمبریج حتما باید از دوره‌ی A level فارغ‌التحصیل شده باشند. دانش‌آموزان با توجه به میزان موفقیت در این دوره در در پنج گروه  A, B, C, D, E قرار می‌گیرند و برای ادامه‌ی تحصیل، دانشگاهی را متناسب با گروه قبولیشان انتخاب می‌کنند. هرچه میانگین نمرات کسب شده در دوره‌ی A level بیشتر باشد، شانس تحصیل در دانشگاه‌های معتبرتر بیشتر است.

معرفی دوره‌ی Foundation

این دوره‌ی یکساله معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی در ایران است و افرادی که تمایل دارند در رشته‌های تجارت و مدیریت، هنر و طراحی، حقوق و علوم انسانی، علوم کامپیوتر و مهندسی تحصیل کنند می‌بایست این دوره را بگذرانند. فارغ‌التحصیلان این دوره برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان نیازی به گذراندن آزمون ورودی ندارند و بدون توجه به نمره‌ی کسب شده به طور مستقیم وارد دانشگاه‌های انگلستان می‌شوند. هزینه‌ی دوره‌ی Foundation نسبت به دوره‌ی A level کمتر است.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید:
پیش دانشگاهی در انگلستان

تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور انگستان، طول مدت کوتاه‌تری (۳ سال) نسبت به کشورهای دیگر دارد. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در شاخه‌های علوم انسانی و زبان خارجی را دارند در انتهای مقطع لیسانس در انگلیس، مدرک (BA (Bachelor دریافت می‌کنند. افرادی نیز که قصد تحصیل در مقطع لیسانس در انگلیس در شاخه‌های فنی مهندسی را دارند مدرک (BSC (Bachelor of Science دریافت می‌کنند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید:
دوره لیسانس در انگلستان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

با گذراندن تنها یک سال تحصیلی می‌توانید مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه‌های انگلیس کسب کنید و این مدت کوتاه یکی از مزایای تحصیل در انگلستان به شمار می‌رود. برای تقاضای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در انگلیس ارائه‌ی رزومه و انگیزه نامه اهمیت زیادی دارد که کارشناسان شرکت BlueSky این پروسه‌ی پر فراز و نشیب را برای شما آسان می‌کنند.

دوره­ های فوق لیسانس در انگلستان به دو دسته آموزش محور و پژوهش محور تقسیم می‌شوند. بر اساس آخرین آمار ارائه شده در وب سایت UCAS، شهریه دوره فوق لیسانس در انگلستان از ۱۰ تا ۲۵ هزار پوند در سال با توجه به دانشگاه و شهر محل تحصیل متغیر است. البته، میانگین شهریه‌ دوره فوق لیسانس برای دانشجویان بین المللی در این کشور ۱۵ هزار پوند در سال است. همچنین، میانگین هزینه زندگی در انگلستان نیز سالانه حدودا ۱۰ تا ۱۲ هزار پوند است.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید:
صفر تا صد تحصیل در مقطع فوق لیسانس در انگلستان

تحصیل در مقطع دکترا

در انگلستان طول دوره دکتری و هزینه‌های تحصیل و زندگی نسبت به بسیاری از کشورها نظیر آمریکا بسیار کم­تر است. هزینه‌های تحصیلی متفاوت است، اما معمولا این هزینه ها حدود ۳۶ تا ۴۸ هزار پوند در سال است. با وجود این،کمک هزینه تحصیلی و به طور گسترده ای در دسترس است و بسیاری از دانشجویان دکترا به طورکاملا بورس می‌شوند.

برخی از رشته‌ها مانند رشته‌های مرتبط با علوم تربیتی علاوه بر کارهای تحقیقاتی دوره‌های آموزشی را نیز ممکن است بگذرانند. اما به طور کلی ارزیابی دانشجویان دکترا بر اساس تحقیقات و دستاوردهایی است که در پایان نامه ارائه می‌­دهند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید:

راهنمای اخذ پذیرش

در یک نگاه کلی، دریافت پذیرش از مراکز آموزشی در انگلستان شامل ۶ مرحله است:

۱- انتخاب مدرسه، کالج یا دانشگاه و هم چنین رشته مورد نظر برای ادامه تحصیل

۲- مراجعه به سایت مرکز آموزشی مورد نظر، پرکردن فرم درخواست و احتمالا پرداخت هزینه اولیه برای بررسی

۳- بعد از دریافت نامه پذیرش اولیه از مرکز آموزشی، ارسال کلیه مدارک مورد نیاز

۴- تامین مالی و ارائه مدرک مالی

۵- اقدام برای ویزا با مدرک پذیرش و سایر مدارک مورد نیاز

۶- تدارک دیدن برنامه سفر و زندگی

البته تمام این مراحل در کلام ساده و راحت به نظر می‌رسد اما واقعیت این است که هر کدام پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و قوانین و شرایط هر مرکز متفاوت است؛ به همین دلیل در این مسیر افرادی که مشاور و کارشناس اعزام دانشجو در کنار خود دارند، موفق‌تر و به نتیجه مطلوب نزدیک‌ترند.

آشنایی با بهترین مراکز آموزشی

وقتی صحبت از بهترین مراکز آموزشی می‌شود، در مورد دانشگاه‌ها کار راحت است چون QS هر ساله لیستی از بهترین دانشگاه‌های جهان ارائه می‌کند که انگلیس هم از جایگاه خوبی در این لیست برخوردار است. این جدول رتبه بندی دانشگاه‌های انگلیس در سال گذشته را نشان می‌دهد.

QS World University Rankings 2021 – ۱۰ دانشگاه برتر انگلستان
رتبه در انگلستان رتبه جهانی Institution
۱۵University of Oxford
۲۷University of Cambridge
۳۸Imperial College London
۴۱۰UCL (University College London)
۵۲۰University of Edinburgh
۶۲۷=The University of Manchester
۷۳۱=King’s College London (KCL)
۸۴۹London School of Economics and Political Science (LSE)
۹۵۸University of Bristol
۱۰۶۲The University of Warwick

بهترین مدارس و بهترین کالج‌ها فهرست قابل اعتمادی ندارند که بتوان ارائه داد و هر دانش آموزی می تواند با توجهن به شرایط خود بهترین گزینه را انتخاب کند. اخذ پذیرش از بهترین مراکز آموزشی در هر مقطعی رویا و دست نیافتی نیست؛ به شرط این که مشاورانی درست و حرفه ای در کنار خود داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و تحصیل در انگلیس

مدارک مورد نیاز برای اقدام و اخذ پذیرش تحصیلی عبارتند از :

!- شناسنامه

۲- پاسپورت

۳- آخرین مدرک تحصیلی

۴- ریز نمرات

۵- مدرک زبان

۶- توصیه نامه

هر مرکز آموزشی ممکن است مدارک دیگری را از شما درخواست کند و در واقع این لیست از مرکزی به مرکز دیگر و مهم تر از همه با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت است. نش

شرایط تحصیل در انگلیس

اخذ پذیرش از مراکز آموزشی انگلستان به معنی تحصیل در بهترین نظام آموزشی دنیاست. بررسی و پژوهش های مختلف در نهایت به این نتیجه منجر شده که بهترین شرایط تحصیل در انگلیس وجود دارد و انگلیس پیوسته در رقابت با آمریکا عنوان بهترین نظام آموزشی را به دلایل مختلفی مثل داشتن مدرن ترین شیوه‌های آموزشی، دسترسی به منابع و… به دست می‌آورد. به همین نسبت تحصیل در انگلیس نیازمند جدیت و پشتکار است. دانش آموز یا دانشجو باید پیوسته توانایی و پتانسیل‌های خود را نشان دهد.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در انگلستان

یکی از موقعیت‌های خوب برای فرا گرفتن زبان انگلیسی، تحصیل در انگلستان است. مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی متفاوت است؛ برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های انگلستان مدرک آیلتس با نمره‌ی ۵/۵، مقطع فوق لیسانس آیلتس با نمره‌ی ۶/۵ و مقطع دکتری آیلتس با نمره‌ی ۷ مورد نیاز است.

تحصیل در انگلیس بدون مدرک زبان

اگر درباره تحصیل در انگلیس بدون مدرک زبان چیزی شنیدید بد‌انید که یک جمله تبلیغاتی است و ورود به دانشگاهای انگلیس نیازمند داشتن مدرک زبان است اما یرای کسانی که مدرک زبان ندارند امکان فراگرفتن زبان انگلیسی قبل از ورود به دانشگاه نیز فراهم است. درباره مدارس انگلیس شرایط متفاوت است و هر مدرسه قوانین خاص خودش را دارد که در حین بررسی، مشاوران شرایط هر مدرسه را به شما توضیح می‌دهند.

 

نمره ایلتس مورد نیاز در هر دانشگاهی متفاوت است. برای داشتن اطلاعات دقیق‌تر می‌توانید از جدول زیر کمک بگیرید:

حداقل نمره آیلتس برای دوره‌های بالاتر از لیسانسحداقل نمره آیلتس برای دوره‌های لیسانسنام موسسه آموزشی
۷.۵۷.۰University of Oxford
۷.۰۷.۰University of Cambridge
۷.۰۷.۰Imperial College London
۶.۵۶.۵University College London
۷.۵۷.۰London School of Economics and Political Science
۶.۵۶.۵University of Edinburgh
۷.۰۷.۰King's College London
۷.۵۶.۰University of Manchester
۶.۰۶.۰University of Bristol
۶.۵۶.۵University of Warwick
۷.۰۶.۰University of Glasgow
۶.۵۶.۰University of Sheffield
۶.۵۶.۵Durham University
۶.۵۶.۰University of Birmingham
۶.۵۶.۵University of Southampton

 

تحصیل در رشته های علوم پزشکی انگلستان

تحصیل در رشته داروسازی انگستان

داروسازی در انگلیس یکی دیگر از رشته‌های پردرآمد علوم پزشکی محسوب می‌شود. نام این دوره در انگلستان Mpharm Master of Sciences of Pharmacy است و پیش‌ نیاز ورود به این رشته گذراندن دوره‌ی یک ساله Foundation در کالج‌های انگلستان می‌باشد. در طی این دوره دانش آموزان دروس تخصصی همچون زیست، شیمی، علوم آزمایشگاهی، ریاضی و فیزیک را انتخاب می‌کنند.

هزینه تحصیل در رشته داروسازی در انگلستان برای دانشجویان انگلیسی و بین‌المللی تا حد بسیاری متفاوت است. هزینه تحصیل در رشته داروسازی در انگلیس بین ۱۰ هزار تا ۲۵ هزار پوند محاسبه شده است.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید:
داروسازی در انگلیس

 

تحصیل در انگلستان - تحصیل در رشته داروسازی انگستان

تحصیل در رشته پزشکی انگلستان

به طور کلی دوره‌ی پزشکی در انگلستان ۶ سال به طول می‌انجامد. پس از گذراندن این دوره، دانشجویان می‌بایست دوره‌های عملی را نیز در مراکز درمانی بگذرانند تا بتوانند مدرک پزشکی خود را دریافت کنند. در انتها مدرک گواهی تکمیل آموزش  (CCT – Certificate of Completion Training) به فرد اعطا خواهد شد که مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران نیز است.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید:
رشته پزشکی در انگلستان

تحصیل در رشته دندانپزشکی انگلستان

به‌طور کلی تحصیل در رشته دندان‌پزشکی انگلستان، ۵ سال طول می‌کشد. این دوره تحصیلی شامل سطوح آکادمی و فنی است. در رشته دندان‌پزشکی، دانشجویان علت مشکلات دندانی، روش‌های پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را مطالعه خواهند کرد. به‌طور میانگین، هزینه تحصیل در رشته دندان‌پزشکی انگلستان، بین ۲۰ تا ۵۰ هزار پوند محاسبه می‌شود.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید:
دندانپزشکی در انگلیس

دوره‌های زبان در انگلستان

برای گذراندن دوره‌ی زبان در انگلستان لازم است ویزای کوتاه‌مدت دریافت کنید. این ویزا معمولا برای مدت ۶ ماه یا ۱۱ ماه صادر می‌شود. شهریه سالیانه این دوره‌ها در مراکز آموزش زبان بین ۳۰۰۰ تا ۸۵۰۰ پوند و شهریه کالج های دولتی ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ پوند در سال می‌باشد. کالج‌های زبان در انگلیس مجهز به لابراتوارهای پیشرفته‌ی زبان بوده و زبان‌آموزان را در هر سطح و ملیتی می‌پذیرند. در این دوره‌ها علاوه بر کلاس‌های عمومی و آمادگی آزمون‌های تافل و آیلتس، دوره‌های تخصصی زبان نیز در زمینه‌های مختلف ارائه می‌شود.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید:
معرفی کامل دوره‌های زبان در انگلستان

دوره‌های تابستانی در انگلستان

دوره های تابستانی همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است در فصل تابستان برای تمامی گروهای سنی برگزار می‌شوند. یکی از جذاب‌ترین کشورها برای برگزاری این دوره‌های تابستانی، انگلستان می‌باشد. دوره‌های تابستانی نظیر زبان انگلیسی عمومی، زبان انگلیسی آکادمیک، آمادگی آزمون های بین‌المللی نظیر IELTS، دوره‌های تابستانی خانوادگی ،دوره‌های تابستانی ورزشی (فوتبال، بسکتبال، تنیس، گلف، سوارکاری، شنا و…)، دوره های برنامه نویسی و کد نویسی و… در مدارس، کالج ها و دانشگاه‌های انگلستان برای گروه‌های سنی در  محیطی امن و با کیفیت آموزشی بالا برگزار می‌گردد.

دوره های تابستانی در انگلستان بسیار متنوع هستند. هزینه این دوره ها حدودا به شرح زیر است:

 • دوره های ۳ هفته ای: حدود ۳ هزار پوند
 • دوره های ۴ هفته ای: حدود ۳هزار و ۷۰۰ پوند
 • دوره های ۵ هفته ای: حدود ۴ هزار و پانصد پوند
پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید:
معرفی دوره های تابستانی در انگلستان و کالج های برگزار کننده

آیا تحصیل رایگان در انگلیس امکانپذیر است؟

قانون تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد و باید هزینه تحصیل خود را در کنار هزینه های زندگی پرداخت کنند اما از آن جایی که تحصیلات در این کشور مهم است و از استعدادها حمایت می‌شود، تعداد زیادی بورسیه و کمک هزینه تحصیلی وجود دارد که از سوی دانشگاه‌ها، مدارس، مراکز پژوهشی و موسسات تحقیقاتی به محصلان پرداخت میشود.

بورسیه تحصیلی انگلستان

بورسیه‌های تحصیلی برای تحصیل در انگلستان اغلب به دانشجویان دکترا تعلق می‌گیرد. اما شرکت BlueSky شرایط را برای دریافت بورس تحصیلی در دبیرستان و کالج‌ها، لیسانس و فوق لیسانس نیز میسر کرده است. ما در اخذ پذیرش دانشگاه‌ها و کالج‌های انگلستان برای دانشجوهای ایرانی، بهترین بورس‌های تحصیل در انگلستان را فراهم می‌کنیم. این موفقیت ده ساله الهام گرفته از تجارب تیم مشاوران ماست.

شرکت BlueSky نماینده‌ی رسمی مدارس و دانشگاه‌های انگلستان در ایران است و با توجه به مطالعات بین ‌المللی مشاوران و ارتباطات زیادی که با مراکز آموزشی در انگلستان دارد بهترین گزینه‌ی دانشگاه‌ها و مدارس، متناسب با شایستگی‌های فرد شناسایی شده و با توجه به توانمندی‌ها و مهارت‌های فرد روند اخذ پذیرش برنامه‌ریزی و آغاز می‌شود. با انجام این مراحل، شانس قبولی در دانشگاه‌های انگلستان افزایش می‌یابد. امکان دریافت بورسیه تحصیلی توسط شرکت BlueSky در مقاطع دبیرستان از ۲۰ تا ۷۰ درصد و مقاطع دانشگاهی تا ۵ هزار پوند برای شما وجود دارد.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: همه چیز درباره بورسیه تحصیلی انگلستان (آپدیت ۲۰۲۲)

هزینه های تحصیل و زندگی انگلستان

هزینه‌ی زندگی در انگلیس به طور متوسط مبلغی بین ۱۰۰۰ الی ۱۲۰۰ پوند در ماه است. هزینه‌ی تحصیل بنابر مقطع و رشته تحصیلی کمی تفاوت دارد. هزینه‌ی دوره لیسانس مبلغی بین ۱۰ هزار تا ۲۵ هزار پوند، هزینه‌ی تحصیل در مقطع فوق لیسانس مبلغی بین ۱۰ هزار تا ۲۵ هزار پوند و هزینه‌ی تحصیل در مقطع دکترا مبلغی حدود ۳۶ هزار تا ۴۸ هزار پوند خواهد بود.

کارشناسی
۲۵۰۰۰ – ۱۰۰۰۰  پوند در سال
کارشناسی ارشد
۲۵۰۰۰ – ۱۰۰۰۰  پوند ، کل دوره (۱ ساله)
دکترا
۴۸۰۰۰ – ۳۶۰۰۰  پوند ، در سال
مدارس
۵۰۰۰۰ – ۳۰۰۰۰  پوند ، در سال (برای هر سال تحصیلی)

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید:
هزینه تحصیل و زندگی در انگلیس (آپدیت ۲۰۲۲)

ویزای تحصیلی انگلستان

اگر به دنبال تحصیل در کشور انگستان هستید، یکی از اقداماتی که لازم است انجام دهید تا در دانشگاه‌های معتبر انگلستان تحصیل کنید، اخذ ویزای تحصیلی در انگلستان است. برای دریافت ویزا می‌بایست مبلغی را برای دریافت ویزا پرداخت کنید که این مبلغ بسته به نوع ویزا متفاوت است و شما می‌توانید در سایت اداره مهاجرت انگلستان بر اساس نوع ویزای خود مبلغ را مشاهده کنید.

انواع ویزای انگلستان کدامند؟

 1. ویزای کار و سرمایه گذاری (Work & Business Visas)
 2. ویزای تحصیلی (Study Visas)
 3. ویزای توریستی (Visitor Visas)
 4. ویزای پزشکی (Medical Visas)
 5. ویزای خانواده (Family Visas)
 6. ویزای ازدواج (Marriage Visas)
 7. ویزای اقامت دائم (Settlement Visas)
 8. ویزای ترانزیت (Transit Visas)
پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید:
راهنمای جامع انواع ویزا در انگلستان

 

تحصیل در انگلستان - ویزای تحصیلی انگلستان

کار دانشجویی در کنار تحصیل در انگلستان

در انگستان افراد بالای ۱۶ سال می‌توانند در حین تحصیل به کار هم مشغول شوند. دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند. دانشجویان ارشد و دکترا نیز اجازه‌ی  ۲۰ الی ۳۰ ساعت کار در هفته دارند. حقوق دریافتی بین ۹ الی ۱۲ پوند به ازای هر یک ساعت کاری محاسبه می‌شود. دانشجویان این فرصت را دارند که با کار دانشجویی در کنار تحصیل بخشی از هزینه های خود را پرداخت کنند.

داشتن همراه هنگام تحصیل

یکی از مواردی که اغلب داوطلبان تحصیل در انگلیس تمایل دارند بدانند، داشتن همراه حین تحصیل در انگلستان است. دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه‌ی بردن همراه را ندارند اما دانشجویان ارشد و دکترا می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را همراه ببرند. علاوه‌براین، همسر دانشجو اجازه‌ی کار در انگلستان را نیز خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا اقدام برای پذیرش برای تحصیل در انگلستان، می‌توانید با کارشناسان BlueSky تماس حاصل نمایید. همچنین می‌توانید دیدگاه‌ها و سوالات خود در رابطه با تحصیل و زندگی در انگلستان در همین صفحه با ما در میان بگذارید.

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۴.۵ / ۵. تعداد آرا : ۵۴

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

سخن پایانی

انگلستان به دلایل زیادی از جمله کیفیت بسیار بالای آموزش و امکانات فراوانی که در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد تبدیل به بهشتی برای دانشجویان سراسر دنیا شده است. زبان انگلیسی و تنوع نژادی به دانشجویان خارجی کمک می‌کند به راحتی با محیط پیرامون و سیستم آموزشی کشور ارتباط تنگاتنگ پیدا کنند. ما در این مقاله سعی کردیم به طور خلاصه اطلاعاتی جامع را در خصوص ادامه تحصیل در انگلستان به شما ارائه دهیم و شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات جامع در خصوص هر بخش سایر مقالات در سایت BlueSky را مطالعه کنید و یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول تحصیل در انگلستان و راهنمای اخذ پذیرش

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی از مراکز آموزشی انگلستان وجود دارد؟

بله. اخذ بورسیه در این کشور رقابتی است تعداد زیادی از این بورسیه های تحصیلی برای جذب دانشجویان نخبه و با استعداد کشورهای دیگر است. ممکن است شما جزو آن دسته از افرادی باشید که اخذ بورسیه تحصیل رایگان به شما این امکان را دهد که تحصیل ارزانی برای شما فراهم شود. معدل بالا و هرگونه مدرک هنری ورزشی و تحصیلی از شرط‌ های دریافت بورسیه تحصیلی است. 

مزایای تحصیل در کشور انگلستان چیست ؟

سطح بالای دانشگاههای این کشور از لحاظ رتبه بندی در دنیا. 38% از افرادی که جایزه نوبل دریافت کرده اند از فارغ التحصیلان این کشور هستند. تحصیل و زندگی در کشور انگلستان نسبت به کشورهای استرالیا و ایالات متحده ارزان تر است.کشور بریتانیا خدمات درمان فوق العاده ای ارائه می‌کند. اگر شما به مدت 6 ماه یا بیشتر در این کشور تحصیل کنید از خدمات درمانی انگلیس می توانید استفاده کنید. همچنین در هنگام تحصیل اجازه کار تا 20 ساعت در هفته را دارید. از دیگر مزایای تحصیل در انگلستان دانشجویان محصل در این کشور بیشترین رضایت را از تجربه تحصیل در این کشور را در میان کشور های انگلیسی زبان را دارند.

آیا پس از گذراندن دوره دبیرستان در انگلستان امکان تحصیل در دانشگاههای برتر انگلستان وجود دارد؟

بله. شما پس از گذراندن دوره دبیرستان با توجه به معدل و رشته انتخابی خود می توانید مستقیما وارد دانشگاه شوید و در 100 دانشگاه برتر دنیا در انگلستان تحصیل کنید.

چقدر فرصت داریم برای پذیرش و بورس اقدام کنیم؟

برای زمانبندی دقیق باید توجه داشته باشید که خدمات پذیرش و بورس 3 ماه طول می‌کشد. همچنین 2 ماه را برای گرفتن ویزا در نظر یگیرید

اقامت پس از تحصیل در انگلستان برای دانشجویان بین المللی به چه صورت است؟

دانشجویان بین‌المللی فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اجازه دارند دارند به مدت 2 سال در انگلستان بمانند و به کار کردن مشغول شوند. همچنین افرادی که در مقطع دکترا تحصیل کرده‌اند نیز می‌توانند پس از پایان تحصیلات خود 3 سال در این کشور بمانند و از مزایا اقامت بعد از تحصیل انگلستان بهره‌مند شوند. دانشجویان مقطع لیسانس هم می‌توانند به مدت 2 سال در انگلستان بمانند و کار پیدا کنند.

britishcouncil

نظرات

 1. مطالبتون عالیه. موفق باشید  ۲ 2. سلام.
  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون.
  من ۱۵ سالمه و میخوام برای تحصیل در یکی از مدارس دولتی شبانه روزی اقدام کنم.
  میشه لطفا بیشتر درباره ی هزینه ها، مدارک مورد نیاز و خوابگاه ها توضیح بدهید؟  ۲  • کارشناس تحصیل در خارج
   ۲۸ آذر ۱۳۹۹ در ۰۸:۰۹

   فائزه عزیز سلام
   پیشنهاد می‌کنم مقاله تحصیل در مدارس شبانه روزی انگلستان را مطالعه کنید که در آن به مواردی اعم از شرایط دبیرستان، خوابگاه ها ، بورسیه تحصیلی، هزینه ها و … پرداخته‌ایم.

   چنانچه پس از خواندن مقاله پاسخ خود را نیافتید در صورت تمایل با ما تماس بگیرید تا مشاوران شما را بیشتر راهنمایی کنند.
   شماره تماس دفتر تهران : ۹۱۰۰۷۲۷۴   ۲ 3. سلام علیکم، بنده مدرک دیپلم انسانی دارم که ۱۸ سالگی گرفتم و مدرک پیش دانشگاهی رو هم در ۲۰ سالگی و بلافاصله در حوزه علمیه مشغول به تحصیل شدم و هنوز هم همچنان مشغول هستم، میخاستم ببینم با این گپ تحصیلی که من دارم میتونم برای توجیه گپ تحصیلی مشغولیت در حوزه علمیه رو نشان بدم یا نه؟  ۰  • جواد عزیز سلام.
   بله می‌توانید به عنوان گپ تحصیلی بگویید مشغول به تحصیل در حوزه علمیه بوده‌اید.   ۱ 4. ممنون از مطالبتون خیلی مفید بود  ۰ 5. ممنون از مطلب خوبتون ولی ….
  در مورد تحصیل در انگلستان لطفا ویدیو های بیشتری در این صفحه قرار بدین
  در مورد کالج ها و مدرسه ها و دانشجو هایی که تحصیل در انگلیس رو انتخاب کردن  ۰  • کارشناس تحصیل در خارج
   ۵ مرداد ۱۴۰۰ در ۰۳:۲۷

   علی عزیز سلام.
   با تشکر از نظر ارزشمند شما. حتما در خصوص مواردی که اشاره کردید ویدیوهای متنوع در سایت قرار خواهیم داد.   ۰ 6. سلام.تشکر از مطالب و مقالات شما.
  برای ارائه تمکن مالی و اخذ ویزای تحصیلی انگلیس ، پوند به نرخ دولتی محاسبه میشه یا آزاد؟  ۰  • کارشناس تحصیل در خارج
   ۱ خرداد ۱۴۰۱ در ۱۰:۱۶

   سلام، وقت بخیر.
   با توجه به آپدیت شدن روز به روز شرایط مهاجرت تحصیلی و ویزا برای مطلع شدن از شرایط تمکن و ویزا باید با وکلای مهاجرت مشورت شود.
   لطفا جهت اطلاعات بیشتر با مشاورین مجموعه در تماس باشید.   ۰ 7. برای تحصیل در انگلیس سوال داشتم
  این که به نسبت کشور کانادا آیا هزینه تحصیل در انگلیس کمتره یا بیشتر؟
  و این که آیا مقاله ای دارین در مورد هزینه ها و چالش های تحصیل در انگلیس که معرفی کنین
  ممنون می شم  ۰  • کارشناس تحصیل در خارج
   ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۰۳:۴۷

   سلام. وقت بخیر،

   هزینه‌های تحصیل و زندگی در انگلستان بانرخ پوند محاسبه می‌شود و هزینه‌های تحصیل در کانادا با نرخ دلار کانادا.
   هزینه‌ها برای تحصیل نسبت به مرکز آموزشی متغیر می‌باشد.
   برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌های هزینه تحصیل در انگلستان و کانادا را می‌توانید در وب‌سایت بلواسکای مطالعه کنید و هچنین با مشاورین مجموعه می‌توانید برای راهنمایی بهتر در ارتباط باشید.   ۰دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question