۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا (آپدیت ۲۰۲۲)

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا (آپدیت 2022)

اگر شما می‌خواهید بدانید که حداقل هزینه‌ تحصیل و زندگی در کانادا که به آن نیاز دارید شامل چه مواردی می‌شود، باید به شما بگوییم هزینه تحصیل شما (با توجه به نوع دوره و رشته متفاوت است)، مسکن، حمل و نقل (عمومی یا وسیله نقلیه شخصی) در سطح شهر، مواد غذایی از اصلی‌ترین هزینه‌ها برای تحصیل و زندگی در کانادا به شمار می‌روند. شما می‌توانید با کار دانشجویی و یا دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی (انواع بورسیه‌های تحصیلی) بخشی از این هزینه‌ ها را بپردازید. در ادامه به بررسی کامل هر کدام از موارد و هزینه تقریبی آن خواهیم پرداخت.

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد جهان برای تحصیل دانشجویان بین المللی است که تجربه‌ها و فرصت‌های مختلفی با توجه به گستردگی این کشور چند فرهنگی و زیبا را در اختیار آنها قرار می‌دهد که از مزایای تحصیل در کانادا برای دانشجویان به شمار می‌آید. هزینه‌ تحصیل در کانادا در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند :ایالات متحده، انگلستان و استرالیا مقرون به صرفه‌تر است، البته هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با کشورهای دیگر همچنان بالا محسوب می‌شود.

شورای وزارت آموزش و پروش کانادا (CMEC) یک نرم افزار آنلاین در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار داده‌است که آنها می‌توانند هزینه‌ تحصیل خود را برای دانشگاههای مختلف کانادا محاسبه کنند و در خصوص مدارک مورد نیاز که برای اخذ پذیرش مورد نیاز است به آنها اطلاعات جامعی را می‌دهد.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: کانادا کشوری با بالاترین شاخص کیفیت زندگی

 

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا - هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا

هر دانشگاه در کانادا هزینه تحصیل خود را به صورت منحصر به فرد تعیین می‌کتد. این هزینه‌ها به موارد مختلفی از جمله نوع برنامه‌ای که فرد انتخاب می‌کند، اینکه دانشجوی بین‌المللی هستید یا شهروند کانادایی و در چه مقطعی (لیسانس، فوق لیسانس و.. ) قصد ادامه تحصیل دارید بستگی دارد. بر طبق آخرین آمار کانادا هزینه تحصیل در دانشگاه در سالهای اخیر برای دانشجویانی که شهروند کانادا هستند ۵.۳ درصد کاهش و برای دانشجویان بین‌المللی ۷.۶ درصد افزایش یافته‌است.

اگر شما یک شهروند کانادایی هستید که در کانادا تحصیل می‌کنید، در مقطع کارشناسی متوسط هزینه تحصیل ۶.۴۶۳ دلار کانادا و برای تحصیلات تکمیلی ۷.۰۵۶ دلار کانادا در هر سال باید بپردازید.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس

بر اساس آخرین آمار کانادا، در سال ۲۰۲۲ میانگین هزینه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌المللی ۲۹۷۱۴ دلار کانادا در هر سال است. تحصیل در دوره‌های علوم انسانی به نسبت دوره‌های دیگر ارزان‌تر است (به طور متوسط ۵.۵۴۲ دلار کانادا). در حالیکه رشته‌هایی مانند مهندسی و پزشکی به نسبت سایر رشته‌ها گران‌تر هستند . به طور متوسط هزینه تحصیل در کانادا برای رشته دندانپزشکی ۲۱.۷۱۷ دلار کانادا در هر سال و برای رشته پزشکی ۱۴.۱۶۲ دلار کانادا. شهریه رشته‌های مدیریتی در کانادا به نسبت کشورهای دیگر مقرون به صرفه‌تر است و به طور میانگین ۶.۸۲۷ دلار کانادا در هر سال است.

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا - هزینه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس

هزینه تحصیل در کانادا در مقاطع فوق لیسانس و دکتری

اگر می‌خواهید در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل کنید، هزینه تحصیل در این دوره‌ها معمولا کمتر از دوره‌ی لیسانس است و بسته به نوع برنامه انتخابی شما متفاوت است. بر اساس آخرین آمار کانادا، در سال ۲۰۲۲ متوسط هزینه تحصیل در کانادا در مقطع تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین‌المللی حدود ۱۷.۷۴۴ دلار کانادا است که به نسبت سال گذشته ۴ درصد افزایش یافته‌است.

به طور کلی در سراسر دنیا هزینه دوره‌های آموزشی MBA معمولا گران‌ترین برنامه‌ها هستند و به طور میانگین هزینه آن  ۵۶.۳۲۸ دلار کانادا است، در حالیکه در کانادا هزینه MBA به طور میانگین ۲۷.۳۹۷ دلار کانادا است.

 

جمع یندی هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف کانادا

در آخر اگه بخواهیم هزینه های تحصیل در مقاطع گوناگون کانادا را در یک جدول به طور خلاصه بیاوریم، این هزینه ها به صورت زیر خواهد بود. همانطور که در بخش های قبلی نیز اشاره کردیم این هزینه ها با توجه به رشته، دانشگاه انتخابی، شهر و استانی که در آن تحصیل می‌کنید متفاوت خواهد بود و برای اینکه به صورت دقیق از این هزینه ها مطلع شوید بهتر است به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

دوره تحصیلیهزینه
دبیرستانحدود ۸ تا ۲۵ هزار دلار کانادا در هر سال (متغیر با توجه به مدرسه و مقطع تحصیلی)
کالج و دوره‌های کارآموزیحدود ۸ تا ۲۰ هزار دلار کانادا در هر سال (متغیر با توجه به نوع کالج و دوره)
لیسانسحدود ۱۰ تا ۴۵ هزار دلار کانادا در سال (متغیر با توجه به دانشگاه و رشته‌ی مورد نظر)
پست بک (Post-Bacc)حدود ۱۲ تا ۲۰ هزار دلار کانادا در سال (متغیر با توجه به دانشگاه، کالج و رشته‌ی مورد نظر)
فوق لیسانسحدود ۸ تا ۴۵ هزار دلار کانادا در هر سال (متغیر با توجه به دانشگاه و رشته‌ی مورد نظر)
دکتریحدود ۱۲ تا ۴۵ هزار دلار کانادا در هر سال (متغیر با توجه به دانشگاه و رشته‌ی مورد نظر)

هزینه‌ زندگی در کانادا

اگرچه در شرایط اخذ ویزای کانادا ذکر شده‌است که شما باید حداقل ۱۰.۰۰۰ دلار کانادا (۱۳.۰۰۰ دلار اگر در کبک درس می‌خوانید) در حساب خود داشته‌باشید، اما هزینه زندگی شما در کانادا بیشتر از این مبلغ است و این هزینه بستگی به شهری که در آن زندگی می‌کنید و هزینه‌های شما در زندگی دارد و برای هر شخص می‌تواند متفاوت باشد. زیرا زندگی در شهرهای بزرگتر معمولا گران‌تر از زندگی در شهرهای کوچکتر است.

بر اساس تخمین دانشگاه مونترال (Université de Montréal) هزینه زندگی دانشجویان به صورت کلی و به طور میانگین سالی ۱۴.۷۰۰ دلار کانادا است. که برای هزینه‌هایی مانند مسکن، غذا، کتاب و وسایل کمک آموزشی، هزینه تلفن و .. نیاز دارند.

به طور مشابه بر اساس تخمین دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) که واقع در ونکوور است هزینه زندگی دانشجویان به طور میانگین سالی ۱۵.۵۰۰ دلار کانادا است که این هزینه شامل بیمه درمانی نمی‌شود . هزینه بیمه ۸۶۴ دلار کانادا است، که برای زندگی در این شهر نیاز دارند.

بر اساس  ۲۰۱۹ Mercer Cost of Living Survey، تورنتو گرانترین شهر برای زندگی در کانادا است که هزینه زندگی در تورنتو بسیار نزدیک به هزینه زندگی در ونکوور است و هزینه در هر دو شهر به نسبت سایر شهرهای کانادا به ویژه در هزینه اجاره خانه بیشتر است.

سه نوع اقامت دانشجویی (homestay، اقامت در خوابگاههای دانشگاه و اجاره خانه در شهری که تحصیل می‌کنید) که از لحاظ هزینه متفاوت هستند و سالانه حدود ۳.۰۰۰ تا ۷.۵۰۰ دلار کانادا برای آنها باید بپردازید. اگر شما بخواهید به صورت انفرادی خانه‌ای را اجاره کنید حدود ۸.۴۰۰ دلار کانادا باید بپردازید و علاوه بر هزینه اجاره خانه باید هزینه قبوض نیز پرداخت کنید. خوابگاههای دانشگاهها معمولا ارزان‌تر هستند و برخی از دانشگاهها به شما برنامه غذایی نیز ارائه می‌دهند تا شما امکان خرید مواد غذایی از فروشگاههای مختلف را داشته‌باشید.

در زیر به طور میانگین هزینه زندگی برخی از موارد در کانادا بر اساس سایت Numbeo در سال قبل ارائه شده‌است:

 • خوردن غذا در یک رستوران: ۱۶ دلار کانادا برای هر فرد
 • بلیط یک طرفه در حمل و نقل عمومی محلی: ۳ دلار کانادا
 • نان: ۲.۸۶ دلار کانادا
 • بلیط سینما: ۱۳.۵۰ دلار کانادا
 • هزینه ماهانه یک باشگاه ورزشی: ۴۸.۲۵ دلار کانادا

شما برای تحصیل در کانادا باید بیمه سلامت داشته باشید که هزینه آن سالانه به صورت تخمینی ۸۰۰-۶۰۰ دلار کاناداست. همچنین شما یک بودجه‌ی اضافی باید برای مواردی مثل لباس گرم زمستانی و .. نیز در نظر بگیرید.

درکدام یک از شهرهای کانادا هزینه اجاره مسکن گران تر است؟

توجه به هزینه های اجاره مسکن بسیار مهم است. زیرا معمولا مقدار قابل توجهی از درآمد هر شخص در کانادا صرف هزینه مسکن می شود.

به طور متوسط ​​هزینه اجاره یک آپارتمان دو خوابه در کانادا تقریباً ۱۰۰۰ دلار کانادا در هر ماه است. البته این هزینه در هر شهر یا استان می تواند متفاوت باشد. مثلا شهر ونکوور در استان بریتیش کلمبیا و شهر تورنتو در استان انتاریو نرخ اجاره بالاتری به نسبت سایر شهرهای کانادا دارند.

ارزان ترین نرخ اجاره مسکن در کانادا مربوط به استان کبک است. مثلا در شهر مونترال، که دومین شهر پرجمعیت کانادا است، هزینه اجاره یک آپارتمان دو خوابه حدود ۱۲۰۰ دلار در ماه است. چنانچه بخواهید یک آپارتمان دو خوابه در شهر تورنتو اجاره کنید مبلغی بیش از دو برابر این هزینه باید پرداخت کنید.

هزینه تحصیل و زندگی دز کانادا - هزینه اجاره مسکن در کانادا

هزینه ویزا و بررسی درخواست در کانادا (Application Fee)

شما برای تحصیل در کانادا برای دوره‌هایی که طول آنها بیش از ۶ ماه است، نیاز به اخذ اجازه تحصیل (Study Permit) دارید که نشان می‌دهد شما به عنوان یک محصل در کانادا مشغول به تحصیل هستید. هزینه درخواست برای اخذ اجازه تحصیل در کانادا ۱۱۸.۵۰ دلار کانادا است.

هزینه بررسی درخواست (Application Fee) بستگی به دانشگاه و کشوری که شما به آن درخواست خود را ارسال می‌کنید دارد. به طور مثال هزینه بررسی درخواست شما برای دانشگاه بریتیش کلمبیا در مقطع لیسانس برای شهروندان کانادایی ۷۰ دلار کانادا و دانشجویان بین‌المللی ۱۱۸.۵۰ دلار کانادا است. در برخی از شرایط ممکن است شما نیازی به پرداخت این هزینه نداشته‌باشید.

کمک هزینه مالی برای تحصیل در کانادا

بورسیه‌ها، کمک هزینه‌ها و بورس‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل در کانادا هستند، در هر دو مقطع لیسانس و تحصیلات تکمیلی وجود دارد. این موارد شامل بورس‌های تحصیلی ویژه برای پیشرفت ورزشی و تحصیلی و بورسیه‌های تحصیلی خاص می باشد.

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا بورس های تحصیلی خود را به متقاضیان ارائه می‌دهند، بنابراین ممکن است شما بتوانید برای بورسیه‌ای که به صورت انحصاری توسط دانشگاهی که می خواهید در آنجا تحصیل کنید، درخواست دهید. در همه موارد، مهم است که در اسرع وقت برای بورسیه اقدام کنید، زیرا بودجه بورس تحصیلی محدود و بسیار رقابتی است. همچنین به متقاضیان بین‌المللی توصیه می‌شود که در مورد فرصت‌های بورس تحصیلی در خارج از کشور که توسط سازمان‌هایی در کشور خود نیز ارائه می‌شود تحقیق کنند.

یکی از موارد قابل توجه بورس‌ها برای تحصیل در کانادا، برنامه بورسیه تحصیلی مشترک المنافع کانادا است که بورس‌های تحصیلی را به دانشجویان سایر کشورهای مشترک المنافع اعطا می‌کند. همچنین می‌توانید اطلاعات کمک‌های مالی را در وب سایت مرکز اطلاعات کانادا برای اعتبارنامه‌های بین‌المللی مفید بدانید. بورس‌های تحصیلی بیشتر برای تحصیل در کانادا را می توان در اینجا مشاهده کنید.

مشاغل دانشجویی در کانادا

اگر مایل هستید یک کار پاره‌وقت به عنوان کمک هزینه‌ برای خود در حین تحصیل در کانادا بدست آورید، می‌توانید بدون نیاز به مجوز کار در طول ترم دانشگاه ۲۰ ساعت در هفته و به طور تمام وقت در تعطیلات زمستانی یا تابستانی در دانشگاه یا خارج از دانشگاه کار کنید.

برای اینکه در حین تحصیل اجازه کار داشته‌باشید باید:

 • اجازه تحصیل معتبر داشته باشید
 • یک دانشجوی تمام وقت باشید
 • از یک موسسه آموزشی معتبر در مقطع پس از دبیرستان (post-secondary) پذیرش داشته‌باشید.
 • در یک برنامه آموزشی آکادمیک، فنی و حرفه‌ای یا کالج تحصیل کنید که پس از آن مدرک معتبر، دیپلم یا گواهی دریافت کنید.

همچنین برای کار در کانادا یا دریافت مزایا و خدمات از برنامه‌های دولتی، باید یک شماره بیمه اجتماعی (SIN) از یکی از مراکز خدمات کانادا دریافت کنید.

در پایان اگر هرگونه سوال در رابطه با هزینه تحصیل و زندگی در کانادا و به طور کلی مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا را دارید با وکلای رسمی و تعیین شده موسسه بلو اسکای  تماس بگیرید.

 

 

سخن پایانی

بسیاری از شهرهای کانادا جزو لیست بهترین مکان ها برای زندگی هستند. اما هزینه زندگی در این کشور زیبا بسته به هر استان، شهر یا حتی محله ای که در آن زندگی می کنید، می تواند متفاوت باشد. به همین دلیل بررسی هزینه های زندگی قبل از تصمیم به مهاجرت یا تحصیل در کانادا بسیار مهم است. به این دلیل که با بررسی دقیق شرایط می توانید به درستی، شهر محل اقامتتان را برای زندگی یا تحصیل در کانادا انتخاب کنید. ما در این مقاله تلاش کردیم تا تخمینی از هزینه‌های زندگی در کانادا به شما ارائه دهیم و چنانچه تمایل دارید اطلاعات دقیق تری با توجه به انتخاب شهر و استان مورد نظر خود در کانادا دریافت کنید با مشاوران ما در BlueSky تماس بگیرید.

topuniversities

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا : 8

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

 1. میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی در کانادا چه قدر است ؟  ۰  • کارشناس تحصیل در خارج
   ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۰۳:۱۸

   سلام. وقت بخیر،
   قوانین ویزا و سفارت مرتبا در حال تغییر است معمولا به میزان هزینه ۱ سال تحصیل و ۱ سال زندگی برای تمکن توصیه می‌شود که به نسبت شرایط فرد متغیر است.
   لطفا برای اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط فردی و دقیق تر با مشاورین ما در بلواسکای تماس بگیرید.   ۰دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question