۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره

تحصیل در بهترین مدارس کانادا

دبیرستان‌های کانادا

آموزش و پرورش در کانادا زیر نظر دولت‌ های فدرال و استانی اداره می‌شود. دبیرستان در کانادا در حوزه استانی قرار دارد و برنامه آموزشی تحت نظارت استان است. تحصیل در دبیرستان‌های کانادا به صورتی است که دانش ‌آموزان می‌‌توانند برای یادگیری زبان انگلیسی، حالت فشرده، برنامه‌های دانشگاهی و انگلیسی یکپارچه را انتخاب کنند. برای کسانی که دارای مهارت‌‌های قوی زبان انگلیسی هستند، برنامه‌های مختلف تحصیلی وجود دارد که پس از آن می‌توانند دیپلم متوسطه دریافت کنند. در کانادا هم دبیرستان خصوصی و هم دبیرستان دولتی وجود دارد. دانش‌آموزان بین‌المللی برای تحصیل در دبیرستان‌های دولتی باید شهریه پرداخت کنند ولی تحصیل برای دارندگان اقامت موقت کانادا، شهروندان کانادا رایگان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در مدرسه های کانادا ادامه مطالب را مطالعه فرمایید.

 

سیستم آموزشی مدارس کانادا

اگر به فکر ادامه تحصیل فرزند خود در کانادا هستید، باید بدانید کانادا یک کشور بسیار پیشرفته است و سیستم آموزشی آن یکی از با کیفیت‌ترین سیستم‌‌های آموزشی در جهان است به همین دلیل بسیاری از دانشجوها تحصیل در کانادا را برمی‌گزینند. آموزش در کانادا اولویت بسیار بالایی برای دولت این کشور دارد و در هر استان ممکن است متفاوت باشد اما چون سیستم آموزشی وابسته به دولت فدرال کاناداست، آموزش در سراسر کانادا معمولا به صورت یکسان اجرا می‌شود. ممکن است  در بعضی استان‌ها اختلاف‌های جزئی (نوع برنامه‌های درسی ارائه شده، شرایط سنی و.. ) وجود داشته‌ باشد اما شباهت در سیستم آموزش از تفاوت‌ها بیشتر است. هزینه تحصیلی به نسبت تحصیل در کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان و استرالیا کمتر است و در ادامه، فرزندان شما امکان تحصیل در یکی از ۹۶ دانشگاه برتر دنیا و دریافت مدارک تحصیلی معتبر مورد تایید در سراسر دنیا را خواهند داشت. در کانادا تحصیل به زبان انگلیسی است و شما با تحصیل در این کشور، زندگی در کشوری امن، باکیفیت بالا و مهاجر پذیر با تنوع فرهنگی بالا را تجربه خواهید کرد و امکان کار همزمان در طول تحصیل نیز برای شما فراهم خواهد بود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید، امکان دریافت ویزای کار برای همسر دانشجو و امکان تحصیل فرزندان دانشجویان بین ‌المللی در مدارس دولتی کانادا نیز فراهم است وافرادی که متقاضی تحصیل در کانادا هستند، بلافاصله پس از پایان تحصیل می‌توانند برای دریافت اقامت ویزای کار اقدام کنند.

در کشور کانادا هم آموزش دولتی و هم آموزش خصوصی وجود دارد. آموزش در کانادا به طور کلی به چهار مرحله تقسیم می‌شود: آموزش پیش دبستانی، آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه و تحصیلات بعد از دوره متوسطه که شامل برنامه‌ های کالج، دانشگاه و آموزش فنی و حرفه‌ای است. سال تحصیلی در کانادا از سپتامبر (بعد از روز کارگر) شروع می‌شود و نزدیک به پایان ماه جون به جز بعضی از مناطق در استان کبک به پایان می‌رسد. معمولا در اکثر استان ‌های کانادا تحصیل دانش‌آموزان تا کلاس دوازدهم (هفده تا هجده سالگی) اجباری است. در کبک، تا پایان دوره دبیرستان و قبل از ورود به دانشگاه دوره‌ی تحصیل ۱۳ سال طول می‌کشد و پس از پایان دوره‌ی دبیرستان (سن ۱۶ تا ۱۷ سالگی) با پایان مقطع یازدهم تحصیل در مدارس تمام می‌شود.

برنامه درسی در کلیه دبیرستان‌ های کانادا به گونه‌ای طراحی شده‌است که دانش‌آموزان را برای ادامه‌ی تحصیل در دانشگاهها  یا مهارت‌های لازم عملی برای ورود به حرفه‌ و شغلی آماده می‌کند. با توجه قوانین برنامه‌های متنوع حرفه‌ای برای آمادگی در ورود به مشاغل مختلف و همچنین امکان ورود به دانشگاه پس از گذراندن دوره‌ های دبیرستان وجود دارد. در کشور کانادا زمانیکه دانش ‌آموزان از مقطع دبیرستان فارغ‌ التحصیل می‌شوند، می‌توانند کالج و یا دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند و در آن به تحصیل بپردازند.

شرایط تحصیل در مدارس کانادا

زمانیکه دانش‌آموزان با موفقیت پایه‌ی هشتم را به پایان می‌رسانند، آنها دوباره به دوره‌ی بالاتری، دوره دبیرستان، راه می‌یابند. تحصیل در دبیرستان‌های کانادا یک دوره چهار ساله است، که در پایه‌های زیر ارائه می‌شود:

 • پایه نهم (۱۵-۱۴ سالگی)
 • پایه دهم (۱۶-۱۵ سالگی)
 • پایه یازدهم (۱۷-۱۶ سالگی)
 • پایه دوازدهم (۱۸-۱۷ سالگی)

فقط در استان انتاریو، دانش‌آموزان می‌توانند در سال پنجم مدرسه که به عنوان پایه‌ی دوازدهم شناخته می‌شود، تحصیل کنند. طبق قانون کشور کانادا، بدون در نظر گرفتن اینکه در چه مقطعی هستند، دانش‌آموزان حداقل باید تا ۱۶ سالگی تحصیل کنند.  این قانون برای همه‌ی استانها به جز استانهای انتاریو و نیوبرانزویک اعمال می‌شود و در آن استانها دانش‌آموزان باید تا ۱۸ سالگی یا تا زمانیکه دوره‌ی دبیرستان آنها به پایان نرسیده‌است و مدرک خود را دریافت نکرده‌اند به تحصیل بپردازند. تقریبا ۹۰ درصد دانش‌آموزان در کانادا دبیرستان را با موفقیت پشت سر می‌گذارند و مدرک دیپلم خود را دریافت می‌کنند.

تحصیلات دوره دبیرستان در استان کبک تا پایه‌ی یازدهم ادامه دارد، و پس از آن می‌توان تحصیلات را در کالج ادامه داد. که تحصیل در این دوره می‌تواند یک دوره‌ی دو ساله پیش‌دانشگاهی باشد که به صورت تئوری است یا اینکه یک دوره‌ی سه ساله باشد که در آن دوره مهارتهای عملی آموزش داده می‌شود.

برنامه درسی در کلیه مدرسه های کانادا به گونه‌ای طراحی شده‌است که دانش‌آموزان را برای ادامه‌ی تحصیل در دانشگاهها و یا مهارت‌های لازم عملی برای ورود به حرفه‌ و شغلی آماده می‌کند. با توجه قوانین برنامه‌های متنوع حرفه‌ای برای آموزش برای آمادگی در ورود به مشاغل مختلف وجود دارد. همچنین امکان ورود به دانشگاه پس از گذراندن دوره‌های دبیرستان وجود دارد. در برخی از مناطق حتی دوره‌هایی ارائه می‌شود که به دانش‌آموزان دوره‌هایی را ارائه می‌دهد که به طور همزمان هم دوره مدرسه و هم دوره‌های پس از مدرسه را ارائه می‌دهد.

دبیرستان‌ها و مدارس خصوصی کانادا 

تحصیل در مدرسه های خصوصی کانادا در هر استان وجود دارد و یک گزینه  مناسب و جذاب برای تحصیل در خارج از کشور برای دانش‌آموزان بین‌المللی است.. بسیاری از رهبران تجاری و سیاسی کانادا فارغ ‌التحصیلان مدارس خصوصی کانادا هستند. دبیرستان‌‌های خصوصی کانادا باید ابتدا در وزارت کشور و یا منطقه خود ثبت شده باشند. برنامه‌های درسی و استانداردهای مدرسه های خصوصی توسط وزارت‌خانه‌های مربوط در کانادا باید تعیین و تایید شود. مدرسه های کانادا  به صورت پسرانه، دخترانه و یا مختلط هستند. برخی از مدارس خصوصی شبانه‌روزی هستند و برخی از این مدارس روزانه هستند. بسیاری از مدارس خصوصی به یک مذهب خاص اعتقاد دارند و بر آموزه‌‌های اخلاقی خاصی تمرکز می‌کنند و استانداردهای علمی دقیقی را اعمال می‌کنند.

دبیرستان‌های کانادا - دبیرستان‌های خصوصی کانادا 

مدرسه های دولتی کانادا

بسیاری از دبیرستان‌های دولتی در کانادا سعی می‌کنند دانش‌آموزان را برای حضور در دانشگاه آماده کنند. تقریبا تمام دبیرستان‌ها در کانادا برنامه های آموزشی روزانه ارئه می‌دهند. دبیرستان‌های دولتی کانادا دارای برنامه‌هایی مبتنی بر آموزش سکولار یا غیر مذهبی است. ‌تحصیل در دبیرستان‌های دولتی کانادا، برای افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند، شهروندان کانادا، فرزندان متقضیانی که ویزای کار کانادا را دارند و فرزندان دانشجویان بین‌المللی رایگان است اما برای دانش‌آموزان بین‌المللی رایگان نیست و هزینه آنها اندکی از تحصیل در مدارس خصوصی کانادا کمتر است.

مطالعه این مقاله هم می تواند برایتان جالب باشد : هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

مدرسه های شبانه‌روزی کانادا 

دبیرستان­‌های شبانه‌روزی در کانادا در حالت کلی می­‌تواند به صورت های زیر باشد:

 • دبیرستان‌های مختلط
 • دبیرستان به صورت تک جنسیتی
 • دبیرستان‌های مذهبی
 • مدارس نظامی
 • مدارس متوسطه
 • مدارس شبانه‌روزی ۵ روزه
 • مدارس پیش‌دانشگاهی هنر.

دبیرستان‌های کانادا - تحصیل در دبیرستان های شبانه روزی کانادا

مزیت‌های مدرسه های شبانه‌روزی کانادا

 • تدریس به زبان انگلیسی
 • دوره های آموزشی ترمی و دوره ای
 • هزینه‌های مناسب تر نسبت به سایر کشورها
 • فضاهای آموزشی پیشرفته
 • فراهم بودن امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خوب
 • کم تعداد بودن کلاس‌ها و تسلط معلم به همه دانش‌آموزان
 • سیستم نظارتی مناسب و امنیت
 • خوابگاه‌های خوب
 • رفاه اجتماعی بالا و زیرساخت‌های شهری خوب همراه با برخورداری از طبیعت زیبا

معرفی ۱۰ مدرسه برتر شبانه روزی کانادا

برای دانش آموزان خارجی مدارس شبانه روزی به دلیل نگه داری ۲۴ ساعته و ارائه خدمات اقامتی، برنامه‌های فوق العاده خارج از ساعت مدرسه انتخاب مناسبی هستند و نگرانی برای پدر و مادرها بابت شرایط مراقبتی بچه‌ها باقی نمی‌ماندو برای آشنایی با ۱۰ مدرسه برتر شبانه روزی کانادا اینجا را مطالعه کنید.

 

هزینه و شهریه تحصیل در مدارس کانادا

شهریه مدارس دولتی و خصوصی بسیار متفاوت است. مدارس دولتی برای شهروندان کانادایی رایگان است و دانش آموزان بین المللی باید شهریه پرداخت کنند. البته این شهریه در مقایسه با مدارس خصوصی پایین‌تر است. شهریه مدارس خصوصی هم برای شهروندان و دانش آموزان بین المللی متفاوت است. امکانات مدرسه، محل قرار گیری مدرسه، سطح علمی، افتخارات مدرسه  و … در تعیین شهریه مدارس کانادا موثر هستند. جذب دانش آموز خارجی در مدارس کانادا در مقطع دبستان متداول نیست و برای مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی درخواست دانش آموزان بین‌المللی بررسی و در صورت تایید پذیرش می‌شود. هزینه و شهریه تحصیل در دبیرستان‌های کانادا از ۸ تا ۴۰ هزار دلار متغیر است که به خصوصی یا دولتی بودن و شرایط مدرسه بستگی دارد. فاکتور مهم دیگر در تعیین میزان شهریه مدارس خصوصی کانادا روزانه یا شبانه روزی بودن آنهاست. مدارس شبانه روزی به دلیل خدمات نگه داری ۲۴ ساعته و برنامه‌های فوق العاده که برای دانش آموزان دارند، شهریه بالاتری دریافت می‌کنند. دانش آموزان مدارس روزانه به هزینه و شهریه مدارس باید مبلغ هزینه‌های زندگی را اضافه کنند که به طر کلی بین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در ماه است. البته این هزینه بسته به شهر محل زندگی، سبک زندگی و… بازده متغیری دارد.

 

شروع مدارس در کانادا

آغاز سال تحصیلی جدید در کانادا اول سپتامبر است و دانش آموزان بین المللی باید تا پیش از این زمان، ویزای خود را دریافت کرده و به خاک کانادا وارد شده باشند.  تقویم آموزشی مدارس با هم متفاوت است و هر مدرسه این امکان را دارد که تقویم آموزشی خودش را ارائه کند؛ به خصوص مدارس خصوصی که اختیار عمل بیشتری در این زمینه دارند. پایان سال تحصیلی هم آخرین روز ماه جون است. در طول سال تحصیلی، تعطیلات سال نو  وتعطیلات بهاری در تقویم آموزشی مدارش پیش بینی شده که اغلب پایان یک ترم تحصیلی و شروع ترم تحصیلی جدید است. دانش آموزان بین المللی که به هر دلیل نتوانند اول سپتامبر در مدرسه حاضر شوند، باید هماهنگی‌های لازم را با مدرسه انجام دهند.

دبیرستان‌های کانادا - بلو اسکای نماینده دبیرستان Bodwell High School

لباس فرم مدارس کانادا

در کانادا، لباس فرم مدرسه در اکثر مدارس دولتی یا مدارس خصوصی مورد نیاز نیست یعنی اجباری برای استفاده از لباس فرم وجود ندارد؛ مگر در شرایط استثنایی مانند اجراهای مدرسه یا سفرهای علمی و بین المللی. با این حال، دبیرستان های کاتولیک در انتاریو (کلاس ۹-۱۲) نیاز به لباس فرم دارند. علاوه بر این، از سال ۲۰۱۱، هیئت امنای مدارس منطقه کاتولیک تورنتو یک مدل لباس مناسب آبی و سفید سرمه ای را در تمام مدارس ابتدایی خصوصی اعلام کرد.  اکثر مدارس خصوصی لباس فرم مشخصی را برای دختران و پسران اعلام می‌کنند ولی مدارس دولتی در این زمینه قوانین و سخت گیری‌های کمتری دارند .

مدارس ایرانی در کانادا

برای کسانی که دوست دارند، فرزندانشان ضمن تحصیل در کانادا، زبان فارسی بیاموزند، بهترین گزینه مدارس ایرانی در شهرهای مختلف کاناداست. از این مدارس می‌توان به مدرسه بین المللی البرز، مدرسه فارسی تورنتو، مدرسه ایرانیان، مدرسه ایرانی دهخدا و… اشاره کرد. در این مدارس در کنار، دروس دیگر مدرسه، زبان فارسی تدریس و از معلمان فارسی زبان استفاده می‌شود.

ویزای همراه برای تحصیل در مدارس کانادا

دانش آموزان زیر ۱۲ سال باید  با یک همراه وارد کانادا شوند و به این منظور برای فرد همراه ویزای توریستی ۵ ساله صادر می‌شود. برای سایر دانش آموزان یعنی ۱۲-۱۸ سال، وجود همراه ضرورت ندارد اما می‌توانند درخواست ویزای همراه بدهند که در صورت موافقت، ویزای توریستی ۵ ساله برای فرد همراه صادر خواهد شد.

خوابگاه کشور کانادا و شرایط زندگی در آن

نوع اقامتی که انتخاب می کنید به بودجه، انتظارات و مدت زمانی که قصد اقامت در کانادا را دارید بستگی دارد. وقتی به دنبال انتخاب محل سکونت خود هستید، اول باید با دفتر دانش آموزان بین المللی صحبت کنید؛ آنها می توانند در جستجوی مسکن به شما کمک کنند؛ البته این امر در دانشگاه‌ها متداول‌تر است ولی برای نخستین روزها و ماه‌های اقامت در یک کشور جدید، گزینه مناسبی است تا فرد راه و رسم زندگی در شهر جدید را یاد بگیرد.

بسیاری از مدارس در کانادا محل اقامتی را در داخل یا نزدیک محوطه مدرسه به شکل خوابگاه/سالن های اقامتی، خانه های شهری و آپارتمان ارائه می دهند. خوابگاه ها (خوابگاه ها) ساختمان های بزرگ تری هستند که افراد زیادی را در خود جای داده اند . از خانه های شهری مجزا هستند و معمولاً سه تا شش دانشجو یا دانش آموز را در خود جای می دهند.

اتاق های خوابگاه از نظر اندازه و کیفیت متفاوت هستند؛ آنها معمولا یک آشپزخانه، حمام، و امکانات لباسشویی مشترک دارند و مستقیماً توسط مدرسه مدیریت می شوند. بسیاری از خوابگاه ها همچنین دارای یک سالن غذاخوری هستند که دانشجویان می توانند برای استفاده از آن برنامه غذایی خریداری کنند. اغلب بر اساس جنسیت از هم جدا می شوند، احتمالاً یک یا دو هم اتاقی با شما در اتاق می خوابند. مدارس برای خدمات خوابگاهی هزینه مجزا دریافت می‌کنند که از ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار کانادا در سال متغیر است.

اخذ بورسیه تحصیلی در مدارس کانادا

امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در دبیرستان‌های کانادا به اندازه انگلستان مرسوم نیست و نمی‌توان به عنوان یک گزینه قطعی برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی در نظر گرفت. هر چه مقطع تحصیلی بالاتر رود یعنی از لیسانس به بعد، امکان دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا بیشتر می‌شود. از نظر کارشناسان اخذ بورسیه تحصیلی در مدارس کانادا یک امر تقریبا غیرممکن است؛ مگر در شرایط خاص

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در دبیرستان‌های کانادا و اقامت تحصیلی  با مشاوران بلو اسکای تماس بگیرید.

سخن پایانی

دبیرستان ها در کانادا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. چنانچه دانش آموز شهروند کانادا باشد تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای او رایگان است ولی برای دانش آموزان بین المللی هزینه تحصیل در دبیرستان های دولتی کانادا تفاوت زیادی با مدارس خصوصی ندارد. چنانچه یک دانش آموز بین المللی که سن او زیر 18 سال است بخواهد در مدارس کانادا تحصیل کند باید به همراه یکی از والدین خود به کانادا برود یا اینکه برای او گاردین بگیرند. کانادا به یکی از والدین دانش آموزان بین المللی زیر 18 سال در کانادا ویزای توریستی می‌دهد تا بتواند به همراه فرزند خود به کانادا برود. چنانچه به فکر تحصیل در دبیرستان های کانادا هستید ما در BlueSky، نماینده بسیاری از مدارس دولتی و خصوصی کانادا آماده پاسخ به سوالهای شما هستیم.

studycountry

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا : 17

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question