معرفی دوره دبیرستان | BlueSkyStudy | آسمان آبی
high-school-courses-in-uk-switzerland-australia

دوره دبیرستان حدواسط دوره دبستان و تحصیلات دانشگاهی است و در کشورهای مختلف بازه‌های سنی متفاوتی را در بر می گیرد. در دوره دبیرستان دانش آموزان برای ورود به دانشگاه آماده می شوند و علاوه بر فراگیری دروس مرتبط با تحصیلات آکادمیک آمادگی های لازم در ارتباط با مهارت های اجتماعی، مدیریت روابط و فعالیت های گروهی را کسب می کنند.

در اکثر کشورها دوره دبیرستان شامل سنین ۱۸-۱۱ سالگی می شود و علاوه بر آموزشهای علمی معمولا دانش آموزان از آموزش در زمینه های هنری، ورزشی و …نیز بهره مند می شوند. پس از اتمام دوره  دبیرستان دانش آموزان بسته به اهداف خود می توانند وارد فضای آکادمیک یا بازار کار شوند.

 

انگلستان
استرالیا
انگلستان

سیستم آموزشی دوره دبیرستان انگلیس

از ۱۱ سالگی تا ۱۶ سالگی را شامل می‌شود و در مرحله کلیدی ۳ و ۴ را در بر می‌گیرد. این سطح تا تکمیل دوره  GCSE ادامه می‌یابد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه در انگلیس اجباری بوده و ادامه تحصیلات پس از آن اختیاری است.

تحصیلات تکمیلی ( معادل پیش دانشگاهی):

زمانی که دانش آموز دوره تحصیلات متوسطه خود را تمام می‌کند این انتخاب را دارد که تحصیلات خود را تا دوره A-LEVEL ، GNVQ و  BTEC یا مدارک مشابه ادامه دهد. دانش آموزانی که قصد ورود به کالج یا دانشگاه را دارند باید تحصیلات تکمیلی خود را کامل کنند.

شرایط ورود:

هر کدام از این سطوح آموزشی ملزومات خاص خود را دارند.

A Level

معادل دوره ی پیش دانشگاهی در کشور ما

Foundation

دوره آمادگی ورود به دانشگاه

GCSE

شروع مقطع دبیرستان در انگلیس با این دوره

استرالیا

دوره دبیرستان در استرالیا 

دوره‌ی تحصیلی در استرالیا قبل از دانشگاه به دو بخش ابتدایی و دبیرستان تقسیم می‌شود که این مدارس دولتی یا خصوصی هستند. دانش‌آموزان دبیرستانی در پایان دوره تحصیل خود بسته به ایالتی که در آن مشغول به تحصیل‌اند مدارک متفاوتی دریافت می‌کنند. اما به هر حال این مدرک‌ها معادل دیپلم در ایران محسوب می‌شوند. پس از اتمام دوره دبیرستان در صورت تمایل برای ورود به دانشگاه دانش‌آموزان باید دوره پیش‌دانشگاهی را نیز بگذرانند. در طول دوره دبیرستان دانش‌آموزان ملزم به آموزش دروس تخصصی و اختیاری هستند. دروس اختیاری معمولا شامل درس‌هایی مانند هنر و تربیت بدنی می‌شود. دروس تخصصی هم می‌توانند مرتبط با رشته دانشگاهی باشند که فرد تصمیم دارد در آن رشته ادامه تحصیل دهد.

شرایط تحصیل برای دانش آموزان ایرانی:

مدارک مربوط به اتمام دوره دبستان و راهنمایی برای ورود به دوره دبیرستان در استرالیا الزامی هستند. عمدتا در فرایند پذیرش به نمرات دروس تخصصی مانند ریاضی اهمیت داده می‌شود. برای دانش آموزان زیر ۱۸ سال نیازی به ارائه مدرک آیلتس نیست. چنانچه دانش آموزی از سطح زبان قابل قبولی برخوردار نباشد باید در استرالیا دوره‌های زبان را بگذراند.

  • دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال لزوما باید یک همراه از خانواده خود که بالای ۲۲ سال دارد داشته باشند. در غیر این صورت باید شخصی را به عنوان حامی و قیم در استرالیا معرفی کنند.
  • تنها مدارس شبانه روزی در استرالیا خوابگاه دارند.

سال تحصیلی

سال تحصیلی در استرالیا شامل ۴ ترم (حدود ۴٠ هفته) آموزش و ١٢ هفته تعطیلات است. اولین ترم تحصیلی از اواخر ژانویه شروع شده و آخرین ترم در اوایل دسامبر به پایان می‌رسد. در استرالیا تنها ۷-۶ هفته تعطیلات تابستانی وجود دارد و باقی تعطیلات آموزشی منحصر به تعطیلات دو هفته‌ای میان ترمی است.

  • زمان بندی ترم‌ها در هر ایالت فرق می‌کند.

هزینه تحصیل در دوره دبیرستان

  • این شهریه بسته به نوع دانشگاه و رشته متفاوت است. اما سالانه ۶۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ دلار برای مدارس دولتی و ۱۸۰۰۰تا ۳۰۰۰۰ دلار برای مدارس خصوصی و شبانه روزی تخمین زده می‌شود.
  • هزینه زندگی در استرالیا برای یک دانش آموز  سالانه در حدود ۱۸۰۰۰دلار است.

دبیرستان های استرالیا