۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره
معرفی دوره‌های دبیرستان در کانادا، انگلستان، سوئیس و استرالیا

معرفی دوره‌های دبیرستان در کانادا، انگلستان، سوئیس و استرالیا

دوره دبیرستان حدواسط دوره دبستان و تحصیلات دانشگاهی است و در کشورهای مختلف بازه‌های سنی متفاوتی را در بر می گیرد. در دوره دبیرستان دانش آموزان برای ورود به دانشگاه آماده می شوند و علاوه بر فراگیری دروس مرتبط با تحصیلات آکادمیک آمادگی های لازم در ارتباط با مهارت های اجتماعی، مدیریت روابط و فعالیت های گروهی را کسب می کنند.

در اکثر کشورها دوره دبیرستان شامل سنین ۱۸-۱۱ سالگی می شود و علاوه بر آموزشهای علمی معمولا دانش آموزان از آموزش در زمینه های هنری، ورزشی و …نیز بهره مند می شوند. پس از اتمام دوره  دبیرستان دانش آموزان بسته به اهداف خود می توانند وارد فضای آکادمیک یا بازار کار شوند.

 

انگلستان
استرالیا
کانادا
ترکیه
جمهوری چک
انگلستان

سیستم آموزشی دوره دبیرستان انگلیس

از ۱۱ سالگی تا ۱۶ سالگی را شامل می‌شود و در مرحله کلیدی ۳ و ۴ را در بر می‌گیرد. این سطح تا تکمیل دوره  GCSE ادامه می‌یابد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه در انگلیس اجباری بوده و ادامه تحصیلات پس از آن اختیاری است.

تحصیلات تکمیلی ( معادل پیش دانشگاهی):

زمانی که دانش آموز دوره تحصیلات متوسطه خود را تمام می‌کند این انتخاب را دارد که تحصیلات خود را تا دوره A-LEVEL ، GNVQ و  BTEC یا مدارک مشابه ادامه دهد. دانش آموزانی که قصد ورود به کالج یا دانشگاه را دارند باید تحصیلات تکمیلی خود را کامل کنند.

شرایط ورود:

هر کدام از این سطوح آموزشی ملزومات خاص خود را دارند.

A Level

معادل دوره ی پیش دانشگاهی در کشور ما

Foundation

دوره آمادگی ورود به دانشگاه

GCSE

شروع مقطع دبیرستان در انگلیس با این دوره

استرالیا

دوره دبیرستان در استرالیا 

دوره‌ی تحصیلی در استرالیا قبل از دانشگاه به دو بخش ابتدایی و دبیرستان تقسیم می‌شود که این مدارس دولتی یا خصوصی هستند. دانش‌آموزان دبیرستانی در پایان دوره تحصیل خود بسته به ایالتی که در آن مشغول به تحصیل‌اند مدارک متفاوتی دریافت می‌کنند. اما به هر حال این مدرک‌ها معادل دیپلم در ایران محسوب می‌شوند. پس از اتمام دوره دبیرستان در صورت تمایل برای ورود به دانشگاه دانش‌آموزان باید دوره پیش‌دانشگاهی را نیز بگذرانند. در طول دوره دبیرستان دانش‌آموزان ملزم به آموزش دروس تخصصی و اختیاری هستند. دروس اختیاری معمولا شامل درس‌هایی مانند هنر و تربیت بدنی می‌شود. دروس تخصصی هم می‌توانند مرتبط با رشته دانشگاهی باشند که فرد تصمیم دارد در آن رشته ادامه تحصیل دهد.

شرایط تحصیل برای دانش آموزان ایرانی:

مدارک مربوط به اتمام دوره دبستان و راهنمایی برای ورود به دوره دبیرستان در استرالیا الزامی هستند. عمدتا در فرایند پذیرش به نمرات دروس تخصصی مانند ریاضی اهمیت داده می‌شود. برای دانش آموزان زیر ۱۸ سال نیازی به ارائه مدرک آیلتس نیست. چنانچه دانش آموزی از سطح زبان قابل قبولی برخوردار نباشد باید در استرالیا دوره‌های زبان را بگذراند.

 • دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال لزوما باید یک همراه از خانواده خود که بالای ۲۲ سال دارد داشته باشند. در غیر این صورت باید شخصی را به عنوان حامی و قیم در استرالیا معرفی کنند.
 • تنها مدارس شبانه روزی در استرالیا خوابگاه دارند.

سال تحصیلی

سال تحصیلی در استرالیا شامل ۴ ترم (حدود ۴٠ هفته) آموزش و ١٢ هفته تعطیلات است. اولین ترم تحصیلی از اواخر ژانویه شروع شده و آخرین ترم در اوایل دسامبر به پایان می‌رسد. در استرالیا تنها ۷-۶ هفته تعطیلات تابستانی وجود دارد و باقی تعطیلات آموزشی منحصر به تعطیلات دو هفته‌ای میان ترمی است.

 • زمان بندی ترم‌ها در هر ایالت فرق می‌کند.

هزینه تحصیل در دوره دبیرستان

 • این شهریه بسته به نوع دانشگاه و رشته متفاوت است. اما سالانه ۶۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ دلار برای مدارس دولتی و ۱۸۰۰۰تا ۳۰۰۰۰ دلار برای مدارس خصوصی و شبانه روزی تخمین زده می‌شود.
 • هزینه زندگی در استرالیا برای یک دانش آموز  سالانه در حدود ۱۸۰۰۰دلار است.
کانادا

سیستم آموزش دوره‌ی دبیرستان در کانادا

آموزش دوره‌ی دبیرستان در کانادا از پایه‌ی 9 تا 12 را شامل می‌شود بجز ایالت کبک که برای این مقطع از پایه‌ی 7 شروع و در پایه‌ی 11 به پایان می‌رسد. تحصیلات تا سن 16 یا 18 سالگی در کانادا اجباری است که بستگی به آن ایالت دارد.

هزینه تحصیل در دوره دبیرستان

تحصیلات برای همه دانش آموزان ساکن این کشور در سیستم مدارس دولتی کانادا رایگان است. اما تحصیل در مقطع دبیرستان برای دانش آموزان بین المللی سالانه هزینه‌ای حدود 8000دلار کانادا تخمین زده می‌شود.

شرایط ورود

 • گذراندن مقاطع پیش از دبیرستان و تطابق آن با مقاطع تحصیلی در کانادا
 • تسلط به زبان انگلیسی و یا زبان فرانسوی منحصرا برای ایالت کبک
 • ارائه ریز نمرات دوره‌ی قبل کارنامه از کشور خود دانش آموز

ممکن است مهلت پذیرش برای مدارس خاص دولتی و مدارس خصوصی وجود داشته باشد از همین رو، جهت ثبت نام با خود مدارس تماس حاصل فرمایید.

ترکیه

سیستم آموزشی دوره ی دبیرستان در ترکیه

آموزش در دبیرستان‌های ترکیه، در واقع آموزش نوجوانان بین /1415 تا 19/18 سال در پایه‌ی 9 تا 12 و حداقل چهار سال پس از تحصیلات ابتدایی را شامل می شود. آموزش مقطع متوسطه عمومی شامل دبیرستان ها، دبیرستان های آموزش زبان خارجی، دبیرستان های آناتولی، دبیرستان های آموزش معلمان آناتولی و دبیرستان های هنرهای زیبا آناتولی است.تحصیلات متوسطه به مدت چهار سال اجباری است که تا سال 2005 مدت زمان آن 3 سال بوده است.

سال تحصیلی در ترکیه

سال تحصیلی نه ماهه است و از سپتامبر تا ژوئن ادامه دارد و به دنبال آن تقریباً سه ماه تعطیلات تابستانی است. سال تحصیلی باید حداقل از 180 روز مدرسه تشکیل شود و به دو ترم تقسیم شده است که در فوریه دو هفته تعطیلی دارد. ترم اول در سپتامبر آغاز می شود و در ژانویه به پایان می رسد. ترم دوم در فوریه آغاز می شود و در ژوئن پایان می یابد. این قالب در سراسر کشور اجرا می شود.علاوه بر تعطیلات تابستانی و زمستانی، دانش آموزان همچنین در روز‌های زیر تعطیل می باشند (تاریخ از سال به سال تغییر می کند): 

 • تعطیلات عید
 • روز حاکمیت ملی و کودکان
 • بزرگداشت روز آتاتورک
 • تعطیلات ماه رمضان

در دبیرستان های دولتی و دبیرستان های حرفه ای، دانش آموزان هر روز در شش کلاس شرکت می کنند که هر کلاس تقریباً 40 دقیقه طول می کشد. در دبیرستان های خصوصی آناتولی، برنامه روزانه معمولاً طولانی تر است و هر روز هشت کلاس تشکیل می‌شود، که شامل یک دوره ناهار نیز می باشد. به همه دانش آموزان کلاس نهم کلاس های یکسان در سراسر کشور آموزش داده می شود که در موارد خاص تفاوت جزئی دارند. این کلاس ها عبارتند از: زبان ترکی، ادبیات ترکی، ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، هندسه، تاریخ جهان، جغرافیا، دین و اخلاق، تربیت بدنی، زبان خارجی (در بیشتر موارد انگلیسی)، زبان دوم خارجی (معمولاً آلمانی) اما می توانند از بین زبان های فرانسوی، ایتالیایی، ژاپنی، عربی، روسی یا چینی نیز انتخاب کنند.

 

مدارس مقطع متوسطه بیشتر بر نوع خاصی از حرفه تمرکز دارند. که عبارتند از:

مدارس متوسطه فنی برای تحصیل مهندسی، الکترونیک، شیمی، ماشین آلات و ساخت و ساز

مدارس متوسطه حرفه ای برای گردشگری، مطالعات صنعتی، بهداشت عمومی، آموزش های تجاری و کشاورزی

 

چگونگی پذیرش در دبیرستان های ترکیه

قوانین پذیرش در دبیرستان‌ها تقریباً هر ساله تغییر می‌کند. بعضی اوقات مدارس خصوصی امتحانات مختلفی دارند، گاهی 3 امتحان برای 3 سال برگزار می شود و گاهی اوقات فقط یک امتحان وجود دارد در بعضی اوقات نیز  فقط به نمرات مدرسه دانش آموزان نگاه می‌کنند. هدف از تحصیلات متوسطه این است که دانش آموزان سطح خوبی از دانش مشترک را به دست آورند و آن‌ها را برای تحصیلات عالی، شغل، زندگی و تجارت متناسب با علایق، مهارت ها و توانایی های آن‌ها آماده کند.

 

 

هزینه ی دبیرستان های ترکیه

بیشتر دبیرستان ها متعلق به دولت هستند و فرصت های آموزشی رایگان را فراهم می‌آورند. به منظور ایجاد فرصت های برابر برای دانش آموزان با بودجه محدود، دبیرستان های دولتی با امکانات شبانه روزی وجود دارند. این مدارس بصورت رایگان بوده و دانش آموزان با توجه به نتایج آزمون در مدارس ثبت نام می شوند. دبیرستان های خصوصی بسیاری نیز وجود دارد که هزینه‌ی آنها توسط والدین پرداخت می شود. فارغ التحصیلان دبیرستان ها در صورت موفقیت در امتحانات ورودی دانشگاه ها می توانند وارد دانشگاه ها شوند.

 

جمهوری چک

سیستم آموزشی دوره دبیرستان جمهوری چک

تحصیلات مقطع متوسطه در جمهوری چک در رشته های عمومی و حرفه ای ارائه می شود. سن دانش آموزان این مقطع معمولاً 15 تا 18/19 سال می باشد. به طور کلی مقطع دبیرستان در جمهوری چک حداقل چهار سال به طول می‌انجامد که پایه های ۱۰ تا ۱۳  را شامل می‌شود.

 

تحصیلات متوسطه می تواند به صورت عمومی یا شغلی باشد. دانشجویانی که با مدرک حرفه ای فارغ التحصیل می شوند اغلب در سیستم آموزش کلاسیک ادامه نمی دهند و بلافاصله در رشته مورد نظر خود برای فعالیت شغل خود را دنبال می کنند. تعداد زیادی از دانش آموزان در دوره متوسطه تحصیل نمی کنند.

 

سال تحصیلی

سال تحصیلی از اولین هفته سپتامبر آغاز می شود و در آخرین هفته ژوئن خاتمه می‌یابد. سال تحصیلی به طور کلی به دو ترم تقسیم می شود که با امتحانات پایان می‌پذیرد. تاریخ تعطیلات توسط هر مدرسه به صورت جداگانه اعلام می شود و ممکن است اندکی متفاوت باشد.

 

دوره‌ی پیش دانشگاهی

دوره پیش دانشگاهی در جمهوری چک یک دوره یک ساله است که دانش‌آموزان می‌بایست پنج روز در هفته در مدرسه حضور پیدا کنند و شامل 660 ساعت آموزش دروس مختلف به زبان چکی و 100 ساعت به آموزش به زبان انگلیسی می‌باشد. هزینه تحصیل در دوره پیش دانشگاهی در چک حدود 2700 تا 3000 یورو برای یک سال است.

 

زبان آموزش

بیشتر برنامه های آموزش عالی در جمهوری چک به زبان چکی تدریس می شوند اما بسیاری از آن‌ها به زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی نیز تدریس می‌شوند.

 پس از تحصیلات متوسطه، شرط لازم برای ورود به تحصیلات عالی امتحان ماتوریتا است. مدارس متوسطه برای دارندگان گواهینامه VET این امکان را فراهم می‌سازد تا تحصیلات متوسطه را با آزمون ماتوریتا بدست آورند.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question