امکانات دبیرستان های ترکیه

تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه

نویسنده: مهدی کاظمی

کشور ترکیه یکی از بهترین مقاصد برای سفر، مهاجرت و تحصیل است. سالانه بسیاری از ایرانیان برای ادامه تحصیل و استفاده از شرایط و کیفیت نظام آموزشی بالای این کشور اقدام به گرفتن بورسیه و مهاجرت برای تحصیل می کنند. در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه می پردازیم. بهترین مدارس و میزان شهریه آن ها را مورد بحث قرار می دهیم و در کل تمامی این شرایط را برای ویزای همراه و دانشجویان ایرانی بررسی می کنیم.

شرایط عمومی تحصیل دوره دبیرستان در کشور ترکیه

به دلیل نزدیک بودن کشور ترکیه به ایران و داشتن یک نظام آموزشی مشابه با آن، بسیاری از خانواده های ایرانی تمایل دارند تا فرزندان خود را برای تحصیل به این کشور راهی کنند. دلیل دیگر را می‌توان هزینه های پایین برای پرداخت شهریه و زندگی در آن بیان کرد.

نظام آموزشی کشور ترکیه تحت کنترل و نظارت دولت ترکیه است. به همین دلیل افراد باید از سن ۶ تا ۱۴ سالگی به صورت اجباری در مدارس به صورت رایگان تحصیل کنند. زمان شروع مدارس نیز در کشور ترکیه از اواسط ماه سپتامبر تا اوایل ماه اکتبر است و تا پایان ماه می ادامه دارند.

در سنین شش تا چهارده سال دانش آموزان در مقطع ابتدایی و مقطع متوسطه اول یک دوره ۸ ساله را به صورت اجباری و رایگان باید درس بخوانند. بعد از آن مجاز هستند تا وارد دوره دبیرستان یا متوسطه دوم شوند. اصولاً اکثر دبیرستان های کشور ترکیه دارای آزمون ورودی هستند که شرط اصلی پذیرش در آن ها است. بعد از قبولی در آزمون یک دوره چهار ساله را دانش آموزان پیش رو خواهند داشت. مقاطع دبیرستان کشور ترکیه در زمینه های متفاوتی از جمله علوم دینی، فنی و هنرستان ها مشغول به تدریس هستند و به راحتی و با توجه به علاقه شخصی، دانش آموز می‌تواند در آزمون دبیرستان مربوطه شرکت کند. همانند ایران دروس شامل شیمی، ریاضی، فیزیک، زیست شناسی، اقتصاد و تاریخ در هر یک از پایه های آن ها تدریس خواهد شد. تقریبا تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه رایگان است و در برخی از مدارس که خصوصی هستند دانش آموزان بسته به مقطع و گرایش خود و همچنین شرایط اختصاصی مدرسه هزینه هایی را باید پرداخت نمایند. جالب است بدانید که در کشور ترکیه مدارسی مخصوص ایرانیان وجود دارد که نه تنها به زبان فارسی تدریس می کنند بلکه کادر این مدارس نیز ایرانی هستند.

انواع دبیرستان ها در ترکیه

 

بهترین دبیرستان های کشور ترکیه و هزینه تحصیل در آن ها

نسبت به سایر کشورهای خارجی، هزینه های تحصیل در کشور ترکیه بسیار کمتر و مقرون به صرفه تر است. این موضوع در کنار قرار داشتن بهترین دانشگاه ها در این کشور، دانش آموزان را ترغیب کرده است تا برای تحصیل در مقطع دبیرستان کشور ترکیه را انتخاب کنند. از سویی این کشور دارای یک فرهنگ مشترک و بسیار غنی است و به دلیل موقعیت جغرافیاییش مابین سه قاره آفریقا، آسیا و اروپا، به صورت یک پل ارتباطی بسیار قوی شناخته می شود. دلیل دیگر انتخاب ترکیه برای تحصیل دوره دبیرستان آشنایی و کسب تجربه از زندگی در یک کشور به سبک اروپایی است که پس از گذشت مدتی دانش آموز برای تحصیل و زندگی در یک کشور اروپایی دیگر اقدام می کند. چرا که ترکیه یک میانبر برای مهاجرت و زندگی در کشورهای اروپایی است.

هزینه های تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه با توجه به شهر و مدرسه انتخابی متفاوت است. بیشتر افراد، مدارس بین المللی شهر های بزرگی چون ازمیر و استانبول را بری تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه انتخاب می کنند. در ادامه برخی از معتبرترین و بهترین مدارس بین المللی این دو شهر را معرفی می کنیم.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: راهنمای جامع تحصیل در ترکیه

 

هزینه تحصیل دوره دبیرستان در شهر استانبول

Istanbul International School و ENKA Schools Istanbul از جمله دبیرستان های بین المللی در شهر استانبول هستند که هزینه تحصیل در آن ها به ترتیب در زیر آورده شده است.

  • $ LWIS Istanbul International School 42,838 – 68,540
  • $ Eyuboglu Schools 50,750 -71250
  • $ Jasmine International Schools 25,328 – 44,325
  • $ Istanbul International School 54,000 – 84,000
  • $ ENKA Schools Istanbul 83,174 – 90,428

 

هزینه تحصیل دوره دبیرستان در شهر ازمیر

$ MEF international school 9,650 – 28,725

$ SEV izmir 70,500 – 80,000

$ SEV American College 99,000 – 109,000

$ Ozel Gelisim Iikoretim Okulu 44،۲۳۰

 

شرایط اخذ بورس تحصیلی دوره دبیرستان در ترکیه

افرادی که دارای رزومه تحصیلی بسیار مناسبی هستند، بورسیه تحصیلی را دریافت می کنند. مقدار بورسیه دریافتی برای دانشجویانی که در مقاطع آموزش عالی در حال تحصیل هستند، بیشتر است؛ اما همچنان در نظر داشته باشید که تحصیل در برخی از دبیرستان های ترکیه رایگان است و تنها نیاز به قبولی در آزمون ورودی را دارید. همچنین برای تحصیل در این مدارس نیاز است تا ابتدا اجازه اقامت در این کشور را دریافت کنید تا در این مدارس ثبت نام شوید. برای دریافت تخفیف در مدارس خصوصی نیز با داشتن توانمندی ها و نشان دادن آن ها می‌توانید در پرداخت شهریه تخفیف بگیرید.

شرایط دبیرستان و کالج های ترکیه برای تحصیل دوره دبیرستان

تمامی دبیرستان های ترکیه شرایط مخصوص به خودشان را دارند و این دانش آموزن هستند که با توجه به اهداف خود برای آیندشان می‌توانند یکی از این دبیرستان ها را انتخاب کنند. دبیرستان های آنادلو مدارسی که هم خصوصی و هم دولتی هستند، مسیری برای ورود به بهترین دانشگاه ها می باشند. در این مدارس علاوه بر زبان انگلیسی دانش آموزان زبان فرانسه و آلمانی نیز می آموزند.

آن دسته از دانش آموزانی که می خواهند در رشته های پزشکی، حقوق و فنی مهندسی تحصیل کنند، برای دوره دبیرستان باید در مدارس فنی بیلمیلر دوره دبیرستان خود را سپری کنند. در این دبیرستان بسته به نوع درس از یکی از زبان های انگلیسی و ترکی برای تدریس استفاده می کنند. مدرسه های دیگری برای تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه وجود دارند که تنها علوم دینی در آن ها تدریس می شود. لازم به ذکر است مدارس خارجی نیز در کشور ترکیه هستند که دوره دبیرستان به زبان های آلمانی و فرانسوی و دیگر زبان ها به دانش آموزان بسیاری درس داده می شود.

مدارس Bahçeşehir Koleji، Robert Koleji، Aka Koleji، Akdeniz Minikler koleji، Al Nahda International School، Aljazari International School، American Collegiate Institute، Ar-El Egitim Kurumalar و AREL Sport and Cultural Complex از بهترین مدارس کشور ترکیه به شمار می روند.

 

امکانات دبیرستان های کشور ترکیه

با توجه به این موضوع که پیش تر بیان کردیم، مدارس دبیرستان ترکیه، در دو بخش خصوصی و دولتی تقسم می شوند، تمامی هزینه ها و امکاناتی که در اختیار دانش آموزان خود قرار می دهند، متفاوت از یکدیگر هستند. مدارسی که با دریافت شهریه کار می کنند، منابع و امکانات بهتری را ارائه می دهند. تدریس در آن ها توسط برترین اساتید در زمینه های آموزشی صورت می گیرد و در کنار زبان انگلیسی، زبان های آلمانی و فرانسوی نیز آموزش داده می شوند. در دبیرستان های بین المللی کشور ترکیه به دلیل اینکه تعداد دانش آموزان در هر کلاس کمتر است، یادگیری دانش آموزان به مراتب از دیگر مدارس بیشتر است و دانش آموزان موفق تری را به جامعه اهدا می کند. برگزاری کلاس های فوق برنامه از جمله کلاس های ورزشی، کامپیوتر و مهارت های زندگی از دیگر ویژگیها این مدارس است.

شرایط اخذ بورس تحصیلی دبیرستان در ترکیه

شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه

پذیرش تحصیلی برای تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه، اولین شرط است. بنابراین باید هزینه ای که برای مدرسه در نظر گرفته شده است پرداخت گردد و مدارکی از جمله: داشتن پاسپورت معتبر، مدارک تحصیل سال های آخر مقطع قبلی به همراه ریز نمرات، داشتن توصیه نامه از معلمین، ارائه انگیزه نامه برای پذیرش تحصیلی و جوایز معتبر علمی و فرهنگی (در صورت داشتن آن ها) نیز به مدرسه مورد نظر داده شود.

پس از دریافت پذیرش از مدرسه، دانش آموز باید برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کند. تمکن مالی نیز که نشان دهنده داشتن هزینه های زندگی و تحصیل هستند نیز در کنار مدارک نامبرده شده باید تحویل گردد.

هزینه های زندگی دانش آموزان دوره دبیرستان در ترکیه

معمولا دانش آموزانی که برای تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه پذیرفته می شوند، در مدارس شبانه روزی و دارای خوابگاه ساکن می شوند. میزان هزینه های خوابگاه برای آن ها به نوع امکاناتی که در اختیارشان قرار می دهند وابسته است. میزان این هزینه ها معمولا بین دویست تا پانصد دلار در ما است. (بسته به نوع خوابگاه دارد).

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: کارشناسی ارشد در ترکیه

 

شرایط دریافت ویزای همراه برای تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه

برخی از خانواده ها تمایل دارند که در مدت تحصیل فرزندشان در کنارشان باشند. بهترین ویژگی مدارس ترکیه این است که خانواده ها در مدت تحصیل قرزندشان در در این کشور بدون نیاز به ویزا می‌توانند به دیدن آن ها بروند. در صورتی که این خانواده ها در کشور ترکیه ملکی را خریداری کنند، می‌توانند به صورت اقامت و یا توریستی در این مدت در این کشور حضور داشته باشند. البته در صورتی که ارزش این ملک برابر با دویست و پنجاه هزار دلار باشد، پاسپورت و مجوز کشور ترکیه را نیز دریافت می کنند. اگر ارزش آن کمتر از دویست و پنجاه هزار دلار باشد اقامت موقت کشور ترکیه را دریافت می نمایند که تا ۱۰ سال قابل تمدید است و فرزندانشان می‌توانند در مدارس آن منطقه نیز تحصیل کنند.

طول دوره دبیرستان در ترکیه

تحصیل در مقطع متوسطه در کشور ترکیه چهار سال است. برخی از دبیرستان ها بر حسب تصمیمات اتخاذ شده یک سال را نیز به آموزش زبان های خارجی اختصاص می دهند.

 

انواع دبیرستان ها در کشور ترکیه

دبیرستان های دولتی که تحصیل استاندارد را دارند.

دبیرستان های امام هتیپ (Imam hatip)‌ که دروس مذهبی و زبان عربی را تدریس می کنند.

دبیرستان های فنی و حرفه ای که به آموزش های فنی اختصاص دارند.

دبیرستان های آناتولی که زبان های خارجه را تدریس می کنند.

دبیرستان های علوم که دوره های علمی را برگزار می کنند.

دبیرستان های آموزش فنی و حرفه ای صنعتی که دروس مربوط به علوم صنعتی را به دانش آموزان تدریس می کنند.

دبیرستان های آموزش فنی و حرفه ای برق که دروس مربوط به الکترونیک را به دانش آموزان تدریس می کنند.

دبیرستان های خصوصی که تمامی موارد ذکر شده در بالا را ارائه می دهند.

شرایط عمومی تحصیل دوره دبیرستان در ترکیه

چه دروسی در دوره دبیرستان در ترکیه تدریس می شوند؟

دروسی که در سال های اول و دوم دوره دبیرستان در ترکیه تدریس می شوند معمولا درس های زبان ترکی استانبولی، ریاضیات، شیمی، زیست شناسی، جغرافی،‌ زبان خارجی (فرانسه، ایتالیایی، ژاپنی، عربی، روسی، چینی و انگلیسی) و ادبیات ترکی استانبولی است. در خصوص زبان باید بیان کنم که زبان انگلیسی تدریس می شود و دیگر زبان های نامبرده به صورت زبان خارجی دوم آموزش داده می شوند.

در سال چهارم دانش آموزان باید همانند دبیرستان های ایرانی،‌ در امتحانات نهایی شرکت کنند. با قبولی در این امتحانات و کسب نمره مورد قبول دانشگاه، برای ادامه تحصیل در رشته های مورد نظرشان در دانشگاه اقدام می کنند. البته برای پذیرش در هر رشته نیاز است تا دروسی را با نمرات مخصوص در دوره دبیرستان قبول شوند. برای مثال برای تحصیل در رشته های اقتصاد، حقوق، روابط بین الملل، روانشناسی و مدیریت بازرگانی باید در دروس ریاضی و زبان ترکی استانبولی دوره دبیرستان، بیشترین نمره را کسب کنند. همچنین برای پذیرش در رشته هایی مانند علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، پزشکی و دیگر رشته های مربوط به علوم، باید در درس علوم دوره دبیرستان بیشترین نمره را به دست بیاورند. برای قبولی و تحصیل در رشته های تاریخ و جغرافی نیز باید در درس علوم انسانی نمره بیشتری بیاورند.

شرایط ثبت نام در مدرسه ایرانیان در شهرهای استانبول و آنکارا

مدارس ایرانی موجود در کشورهای دیگر همانند مدارس ایرانی کشور ترکیه، زیر نظر وزارت آموزش و پروش کشور ایران و تحت قوانین آن فعالیت دارند. معلمانی که در این مدارس مشغول به تدریس هستند، معلمانی با تجربه و مجرب از کشور ایران هستند که آزمون های مختلفی را برای کسب این سمت با موفقیت پشت سر گذاشته اند؛ بنابراین سطح علمی مدارس ایرانیان در کشور ترکیه، قابل اطمینان است. کشور ترکیه در سه مقطع در مدرسه ایرانیان ترکیه به زبان فارسی دانش آموز می پذیرد. شایان ذکر است این مدارس زیر نظر وزارت امور خارجه ایران در کشور ترکیه، با سیستم آموزشی همانند کشور خودمان و به زبان فارسی فعالیت دارند. افراد برای ثبت نام در این مدارس می‌توانند به راحتی به یکی از شهرهای کشور ترکیه که مد نظرشان است مراجعه کنند. در صورتی که تمایل دارید برای اقامت طولانی مدت در کشور ترکیه اقدام کنید، فرزند خود را در مدارس ترکی این کشور ثبت نمایید تا با فرهنگ و اجتماع آن ها آشنا شوند. توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام مدرک تاییدیه اقامت، مدارک تحصیلی پایه یا دوره قبلی فرزندتان (که از مدرسه قبلی او تایید شده است) و گذرنامه را باید ارائه دهید.

 

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۴.۳ / ۵. تعداد آرا : ۱۹

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

سخن آخر

همانطور که گفته شد برای تحصیل دوره دبیرستان ترکیه باید در آزمون های ورودی مدارس آن شرکت کنید. پس از گذراندن ۴ سال در دبیرستان باید ابتدا در امتحانات نهایی شرکت کرده و شروط لازم برای قبولی در دانشگاه مورد نظر را پشت سر بگذارید و براساس نمرات شما در دروس بیان شده در مقاله، می‌توانید در هر یک از رشته های فنی، پزشکی و مهندسی ثبت نام کنید. پیش از هر گونه اقدام بهتر است با مشاورانی که در این حوزه فعالیت دارند، مشورت کنید.

educations studyinturkey

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question