۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره

تحصیل در چک؛ راهنمای جامع تحصیل در بهشت اروپا (آپدیت ۲۰۲۲)

تحصیل در چک؛ راهنمای جامع تحصیل در بهشت اروپا (آپدیت 2022)

امروزه جوانان بسیاری قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. در این بین، یافتن کشوری که هم هزینه های زندگی مقرون به صرفه ایی داشته باشد و هم از کیفیت بالایی برخوردار باشد کار دشواری است. در بین همه مقاصدی که افراد برای ادامه تحصیل و زندگی انتخاب می کنند، کشور های اروپایی جایگاه ویژه ای دارند. کیفیت بالای آموزش، امنیت، فرهنگ بالا و سایر موارد موجب شده اند که این کشور ها محبوبیت زیادی در بین جوانان داشته باشند. تنها مشکل کشور های اروپایی ممکن است هزینه های بالای زندگی در آن ها باشد. ولی چه می شود اگر یک کشور اروپایی وجود داشته باشد که هزینه های زندگی  تحصیل در آن بسیار مقرون به صرفه باشد؟

تحصیل در جمهوری چک دقیقا چیزی است که یک فرد علاقه مند به تحصیل در خارج به دنبال آن است. این کشور با داشتن همه امکانات یک کشور اروپایی در کنار هزینه های بسیار مقرون به صرفه می تواند یکی از بهترین انتخاب ها باشد.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: درباره کشور جمهوری چک، عروس اروپا

 

موقعیت جغرافیایی جمهوری چک

واقع در اروپای مرکزی

هم مرز با آلمان (شمال‌غربی)، لهستان (شمال‌شرقی)، اتریش (جنوب‌غربی)، اسلواکی (جنوب‌شرقی)

عضو اتحادیه اروپا

کشوری معتدل با بارندگی‌های مناسب

زبان چکی

پایتخت پراگ

حکومت جمهوری

شهر های مهم کشور چک

پراگ

چسکه بودیوویتسه

پلزن

کارلووی واری

مزایای تحصیل در جمهوری چک

 • تحصیل به زبان انگلیسی
 • هزینه های تحصیل نسبتا پایین در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی
 • رتبه بالای دانشگاه ها در سطح جهانی
 • شرایط زندگی مناسب
 • برخورداری از طیف گسترده رشته های دانشگاهی
 • تجربه زندگی در کشوری تاریخی و امن

سیستم آموزشی

به طور کلی، تحصیلات در کشور چک از ۶ سالگی شروع می شود و تا ۱۹ سالگی ادامه دارد. دوران ابتدایی ۹ سال به طول می انجامد و دوران دبیرستان ۴ ساله است. دوره های قبل از شروع تحصیل در دانشگاه در کشور چک به زبان رسمی این کشور ارائه می شود.

بین دوران دبیرستان تا دانشگاه، یک دوره یک ساله پیش دانشگاهی وجود دارد که دروس مختلفی تدریس می‌شوند اما تاکید اصلی روی آموزش زبان است تا دانش آموزان برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی اماده باشند. دانشجویان بین المللی هم که می‌توانند در این دوره یک ساله شرکت کنند که هزینه آن بین ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو است.

از جمله دانشگاه های برتر کشور چک می توان به دانشگاه چارلز، دانشگاه ماساریک، دانشگاه صنعتی چک، دانشگاه پالاسکی، آکادمی هنرهای اجرایی و دانشگاه اقتصاد اشاره کرد.

مقاطع تحصیلی در چک

 • به صورت معمول دوره های کارشناسی چک بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. دانشجویان بین المللی با ارائه مدرک پیش دانشگاهی و یا ۱۲ سال تحصیل خود می توانند برای ادامه تحصیل در چک اقدام نمایند. از دیگر مدارک حائز اهمیت می توان به معدل اشاره کرد که به صورت معمول ارائه معدل ۱۴ از شروط دانشگاه های چک می باشد.
 • دوره های کارشناسی ارشد چک به صورت معمول ۱ تا ۳ سال به طول می انجامد. دانشجویان با ارائه پایان نامه در پایان تحصیل می توانند موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد شوند.
 • دوره های دکترا در کشور چک به صورت معمول بین ۳ تا ۵ سال به طول می انجامد. دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد را در کشور چک سپری کرده باشند، تحصیلات آنان در مقطع دکترا رایگان خواهد بود. دانشجویان بین المللی، لازم است در ابتدانظر یک استاد راهنما را جلب کنند.

 

نشان های مطالعاتی

برای هر دوره مطالعاتی، نشان های مطالعاتی به شما تعلق می گیرد که در واقع نشان دهنده این است که شما برای گذراندن این دوره مطالعاتی چند ساعت صرف کرده ‌اید. دانشگاه‌ های جمهوری چک از سیستم Bologna استفاده می‌ کنند. در ضمن لازم است بدانید از آنجا که جمهوری چک در اروپا واقع ‌شده، تمام دانشگاه‌ های آن از سیستم ECTS یا سیستمی مشابه با آن استفاده می‌ کنند.

نحوه ارزیابی دانشجویان به صورت ترکیبی و با استفاده از موارد زیر انجام می‌گیرد

 • نشان های مطالعاتی
 • امتحان‌ های شفاهی یا کتبی

نشان های مطالعاتی درجه دار (نوعی ارزیابی که مشخص می‌ کند دانشجو تا چه میزان توانسته به اهداف پیش‌بینی ‌شده دست پیدا کند)

در برخی از دانشگاه ‌ها یا در برخی از رشته‌ های خاص ممکن است در طول ترم نیاز به آزمون های میان ترم‌ باشد.

دانشجو برای اینکه بتواند در امتحان پایان ترم شرکت ‌کند نیاز است که نمرات ارزیابی که در طول ترم کسب می‌ کند، به حد نصاب قابل قبولی برسد.

در دانشگاه‌ های جمهوری چک از شیوه‌ های تدریس مختلفی مثل کنفرانس، سمینار، انجام آزمایش، تمرین دادن به دانشجو و یا انجام کار های عملی استفاده می ‌شود. در اغلب دانشگاه ‌ها حضور دانشجو در سمینار های برگزار شده الزامی است.

تحصیل در جمهوری چک - نشان های مطالعاتی جمهوری چک

هزینه تحصیل در جمهوری چک

اگر فردی به زبان چکی کاملا تسلط داشته‌ باشد می ‌تواند به صورت رایگان در موسسات آموزشی و دولتی به ادامه تحصیل بپردازد، زیرا مسئله آموزش در موسسات دولتی جمهوری چک کاملا رایگان است. البته بعضی هزینه های جانبی شامل هزینه های  مراحل پذیرش، هزینه های افزایش مدت تحصیل بیش از یک حد مشخص و هزینه های تحصیل در یک زبان خارجی ممکن است محاسبه شوند.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: سوغات کشور جمهوری چک

 

تحصیل به زبان انگلیسی در کشور چک

آیا دوست دارید که در جمهوری چک به زبان انگلیسی تحصیل کنید؟ هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی چیزی در حدود ۳۰۰۰ الی ۲۲،۳۵۰ یورو در سال متفاوت است. مبلغ دقیق به موسسه مربوطه و برنامه تحصیلی بستگی دارد. چندین دوره به زبان انگلیسی یا به زبان های خارجی دیگر تدریس می شود.
هزیینه تحصیل در رشته های کامپیوتر : ۳۰۰۰ تا ۵۸۰۰ یورو

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی : ۶۵۰۰ تا ۱۸۰۰۰ یورو

هزینه تحصیل در رشته حقوق : ۴۰۰۰ تا ۱۷۴۰۰ یورو

میزان هزینه‌ ای که به عنوان شهریه از دانشجو ها اخذ می ‌شود برای دانشجویان EU/EAA و غیر EU/EAA یکسان است.

به خاطر داشته باشید میزان شهریه در دانشگاه‌ های خصوصی بیشتر است و این دانشگاه ها با شهریه های گوناگونی دانشجویان را ثبت نام می کنند.

در مقایسه با کشورهایی که در غرب اروپا واقع شده ‌اند، هزینه‌ های زندگی در جمهوری چک بسیار کمتر است.

هزینه‌های عمومی یک دانشجو در جمهوری چک

خوابگاه : ۱۲۵ یورو در ماه
اتاق در خانه اشتراکی : ۲۵۰ یورو در ماه
سوئیت اختصاصی: ۳۷۰ یورو در ماه
غذا : ۱۵۰-۲۵۰ یورو
تفریحات ( سینما، کنسرت و…): ۴۰-۱۰۰ یورو در ماه
حمل و نقل با کارت دانشجویی : ۵-۱۰ یورود در ماه
بیمه دانشجویی که با توجه به سطح بیمه و طول دوره متفاوت است.

طول دوره و هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور چک

طول دوره تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور چک به طور معمول ۵ سال است. که برای تحصیل در این رشته، لازم است در ابتدا دوره های پیش پزشکی را بگذرانید. سپس در آزمون ورودی دندان‌ پزشکی دانشگاه‌های مختلف شرکت نمایید. از سال سوم، دوره های کارورزی و بالینی آغاز خواهند شد.

هزینه تحصیل در در دانشگاه‌های چک بستگی به زبان تحصیل دارد. هزینه تحصیل به زبان چکی بسیار ارزان و حتی در برخی موارد رایگان است. هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور چک به زبان انگلیسی، سالیانه حدود ۱۵ هزار یورو ، معادل ۳۸۰ هزار کرون جمهوری چک (CZK) است.

طول دوره و هزینه تحصیل رشته پزشکی در چک

طول دوره تحصیل پزشکی عمومی در کشور چک در اغلب دانشگاه ها ۶ سال است. طی ۳ سال اول دوره تحصیلی، آموزش بالینی در محیط دانشگاه و در ۳ سال دوم آموزش بالینی در بیمارستان تدریس می شود.

هزینه تحصیل رشته پزشکی در جمهوری چک به زبان انگلیسی حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار یورو در سال است که با توجه به نوع دانشگاه متفاوت است. علاوه بر این هزینه، دوره پیش پزشکی یا (Pre-Medical) نیز سالیانه حدود ۴ تا ۶ هزار یورو هزینه دارد.

برای مثال دوره دندان پزشکی در دانشگاه Charles سالیانه حدود ۱۲.۵۰۰ تا ۱۴.۷۰۰ یورور هزینه دارد و ۵ سال به طول می انجامد.

آیا برای دانشجویان بین المللی گرفتن بورسیه چک امکان پذیر است؟

این سوال یکی از سوالات متداول علاقه مندان به تحصیل در جمهوری چک است. آیا شما هم به تحصیل در جمهوری چک علاقه مند دارید اما نگران هزینه های آن هستید؟ در این قسمت ما به مهمترین بورسیه های تحصیلی که برای دانشجویان بین المللی در جمهوری چک وجود دارد را بررسی می کنیم.

بورسیه های دولتی

کشورهای واجد شرایط

 •  اتیوپی
 • بوسنی و هرزگوین
 • جورجیا
 • کامبوج
 • مولداوی
 • اوکراین
 • زامبیا

مقاطع تحصیلی

– دوره های به زبان چک برای  مدرک کارشناسی ارشد به علاوه یک دوره آمادگی یک ساله زبان چک.
– دوره ها به زبان انگلیسی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا

بورسیه های دانشگاه

این بورسیه ها از هر دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت هستند. که باید برای بررسی شرایط هر کدام به سایت هر دانشگاه مراجعه کنید.

بورس تحصیلی صندوق CIS

کشورهای واجد شرایط

 • آلبانی
 •  ارمنستان
 • آذربایجان
 • بلاروس
 • بوسنی هرزگوین
 • گرجستان
 • کوزوو
 • مقدونیه شمالی
 • مولداوی
 • مونته نگرو
 • صربستان یا اوکراین

برای دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا

بورس تحصیلی مرکز تحرک بین المللی موراویای جنوبی

کشورهای واجد شرایط
کشورهای غیر اتحادیه اروپا
برای دوره های مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا به زبان چک

 

برای بررسی بیش تر شرایط هر کدام از این بورسیه ها و مقادیر آن ها با مشاوران خبره بلواسکای تماس بگیرید.

تحصیل در جمهوری چک - بورس تحصیلی مرکز تحرک بین المللی موراویای جنوبی

تایید مدرک

اگر در خارج از کشور چک تحصیل کرده باشید، برای ادامه تحصیل در جمهوری چک باید مدارک شما توسط مراکز رسمی این کشور تایید شود.

تایید مدرک توسط دانشگاه

گاهی یک دانشگاه خاص خودش این کار را برای متقاضیان تحصیل در آن جا انجام می دهد. اما این تاییدیه به طور کلی معتبر نیست و نمی تواند برای  پذیرش در سایر موسسات جمهوری چک استفاده شود.

تایید توسط تالار شهر پراگ

برای گرفتن یک تاییدیه جامع باید به Prague City Hall مراجعه کنید. این تاییدیه نیاز به مراجعه شخصی دارد و حدوداً دو الی سه ماه طول می کشد.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: کم هزینه ‌ترین کشورها برای مهاجرت

 

برای اخذ پذیرش ادامه تحصیل در چک باید چه کارهایی انجام دهید؟

انتخاب یک رشته مطالعاتی در جمهوری چک

اگرچه بیشتر رشته‌ های تحصیلی در جمهوری چک با زبان رسمی این کشور تدریس می ‌شوند اما نیازی به نگرانی نیست زیرا رشته ‌های تحصیلی بسیار زیادی هم برای دانشجویان خارجی که به زبان چکی آشنا و مسلط نیستند، وجود دارد.

با جستجو در وبسایت دانشگاه‌ های مختلف چک متوجه خواهید شد که کدام دانشگاه برنامه تحصیلی مورد علاقه شما را عرضه می ‌کند. برنامه ‌های مطالعاتی مبتنی در زبان چکی در دانشگاه‌ های دولتی جمهوری چک کاملا رایگان خواهند بود اما مطالعه در زبان‌ های خارجی باعث می‌ شود هزینه‌ ای را بابت شهریه بپردازید. با این وجود میزان شهریه در دانشگاه ‌های جمهوری چک در مقایسه با کشورهای غرب اروپا و همچنین ایالات متحده بسیار کمتر است.

به دِدلاین (فرجه تعریف ‌شده) توجه‌ کنید

ددلاین تعریف ‌شده برای ارائه درخواست در دانشگاه‌ های جمهوری چک معمولا بین ماه فوریه و آپریل است اما پیش ‌نیازها در هر موسسه آموزشی می ‌تواند یک بازه زمانی متفاوت داشته ‌باشد. به همین دلیل شما باید همواره ددلاین‌ها و پیش ‌نیازهای مربوط به هر موسسه آموزشی را به دقت مورد بررسی و مطالعه قرار دهید.

آماده سازی اسناد و مدارک لازم

شرایط اولیه برای اینکه دانشجو بتواند در یک دانشگاه مشغول به تحصیل ‎شود این است که مدرک پیش نیاز ورود به دانشگاه را اخذ کرده باشد. شما برای اینکه بتوانید تحصیل در چک و در مقطع کارشناسی را در یکی از دانشگاه ‌های جمهوری چک آغاز کنید، نیاز است که گواهی مربوط به مدرک دیپلم خود را در اختیار داشته‌ باشید.

همچنین برای اینکه بتوانید در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل ‌دهید باید مدرک مربوط به دوره کارشناسی را اخذ کرده باشید و همینطور برای تحصیل در مقطع دکتری نیاز است که مدرک دوره کارشناسی ارشد را دریافت کرده ‌باشید. دانشگاه ‌های جمهوری چک معمولا از دانشجویان درخواست می‌ کنند که مدارک تحصیلی‌ شان را به وزارت آموزش و پرورش چک ببرند و تاییدیه معتبر بودن آن مدرک را دریافت کنند. فرایند تایید مدارک تحصیلی اخذ شده را nostrifikace می ‌نامند. البته با مراجعه به وبسایت مربوط به وزارت آموزش و پرورش جمهوری چک نیز می ‌توانید اطلاعات مفیدی درباره نحوه تایید مدارک تحصیلی به دست آورید.

آماده سازی پیش‌نیاز های ورودی مخصوص

مسئولیت پذیرش دانشجو در هر دانشگاه بر عهده همان دانشگاه است. لازم است بدانید که دانشگاه ‌ها هر کدام شرایط ویژه ‌ای برای پذیرش دانشجو دارند. علاوه بر مدارک تحصیلی، برای پذیرش در هر دانشگاهی در جمهوری چک حداقل باید یک فرم مربوط به اپلای را پر کنید و هزینه آن را هم پرداخت ‌کنید. هر دانشگاهی ممکن است علاوه بر مدرک تحصیلی و فرم اپلای از دانشجو بخواهد که یک CV، توصیه نامه، تاییدیه مدرک زبان انگلیسی و نامه‌ ای حاوی دلایل و انگیزه ‌های تحصیل در چک و یا هر سند دیگری را ارسال ‌کند.

تحویل دادن درخواست

اغلب دانشگاه‌ ها از فرم‌ های اپلای الکترونیکی استفاده می کنند که به دانشجو اجازه می ‌دهد فرایند پذیرش را به صورت گام به گام و از طریق این فرم‌ ها دنبال‌ کند. با این وجود برخی از دانشگاه‌ ها هم وجود دارند که از دانشجوی متقاضی می‌ خواهند که همراه با ارسال اسناد و مدارک تحصیلی (به صورت پستی) یک رونوشت از فرم اپلای را نیز ارسال‌ کنند. شما پیش از ارسال مدارک و پیش نیاز ها حتما باید قسمت پیش‌نیاز های هر دانشگاه را از طریق وبسایت دانشگاه را مورد بررسی قرار دهید و در صورت هرگونه ابهام یا سوال با مسئولین دانشگاه مقصد تماس بگیرید.

قبول‌ شدن در امتحان ورودی

گاهی اوقات ممکن است برای پذیرش در یکی از دانشگاه ‌های جمهوری چک به آزمون ورودی نیاز داشته باشید. به صورت معمول امتحان ‌‌های ورودی بین ماه مِی تا جوئن یا جولای برگزار می‌ شود مگر اینکه مقامات مسئول دانشگاه، تصمیمات دیگری اتخاذ کنند. امتحانات ورودی معمولا در محیط دانشگاه برگزار می‌ شوند اما گاهی اوقات ممکن است اجازه برگزاری امتحان به صورت غیر حضوری مثل برقراری ارتباط از طریق نرم افزار اسکایپ نیز داده ‌شود. متن سوالات امتحان برای رشته ‌هایی که با زبان انگلیسی تدریس می‌ شوند زبان انگلیسی است و نیاز است که به زبان انگلیسی به این سوالات پاسخ دهید.

دانشجویان خارجی که دوره دبیرستان خود را در کشوری به غیر از جمهوری چک گذرانده‌ باشند و اکنون برای ادامه تحصیل در چک قصد دارند رشته ‌ای که به زبان چکی تدریس می شود را انتخاب نمایند، باید در یک آزمون مجزا شرکت کنند تا میزان استعداد و موفقیت آن ‌ها در زبان چکی مورد سنجش و ارزیابی قرار بگیرد.

دریافت نتایج

نتایج این امتحانات و درخواست دانشجو برای پذیرش معمولا تا پایان ماه جوئن اعلام می‌ شود. در صورت پذیرش، ممکن است دانشگاه مقصد از شما بخواهد که شهریه مورد نیاز برای اولین ترم تحصیلی را پرداخت ‌کنید. پس از آن شما یک نامه رسمی برای دریافت ویزا و دیگر کارهای مربوط به اقامت خود دریافت خواهید کرد. پس از دریافت این نامه تنها یک گام دیگر برای آغاز تحصیل در چک فاصله دارید و آن مرحله چیزی نیست جز تقاضای ویزا.

تقاضای ویزا

دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باید به سفارت محلی یا کنسولگری چک مراجعه و درخواست ویزای دانشجویی کنند. لطفاً توجه داشته باشید که کل مراحل کار به برخی از مدارک نیاز دارد و ممکن است ۶۰ روز طول بکشد ، بنابراین توصیه می شود از قبل برای ویزا اقدام کنید. مقررات اخذ ویزا هر از گاهی تغییر می کند ، بنابراین اطلاعات ذکر شده در اینجا فقط باید به عنوان راهنما در نظر گرفته شود. شما همیشه باید با سفارت محلی یا کنسولگری چک خود مشورت کنید یا وب سایت وزارت کشور جمهوری چک را برای آخرین اطلاعات در مورد شرایط ویزا بررسی کنید.

بلیط پرواز بگیرید

پس از دریافت بلیط هواپیما به کشور جمهوری چک وارد شوید و از اقامت خود لذت ببرید.

ویزای تحصیلی کشور چک

لازم به ذکر است که دریافت ویزای تحصیلی چک دارای قوانین و شرایط به خصوصی است و فرآیند اقدام و دریافت ویزای تحصیلی در چک، چندان ساده نیست. طبق بررسی های انجام شده، در سال اخیر، سفارت جمهوری چک مدت زمانی بین ۱۰ تا ۱۲ ماه را برای بررسی درخواست متقاضی و صدور روادید درنظر می گیرد که زمان نسبتا طولانی است.

به همین دلیل، به متقاضیان تحصیل در چک توصیه اکید می گردد که در زمینه دریافت ویزای تحصیلی چک حتما با کارشناسان Blue Sky مشورت کنید تا ضمن ارائه مشاوره و کمک جهت اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های کشور چک ، شما را در پروسه دریافت ویزای تحصیلی نیز راهنمایی کنند.

همانند سایر کشورهای اروپایی، تمامی دانشجویان فارغ التحصیل شده از دانشگاه های جمهوری چک، این شانس را دارند که در صورت پیدا کردن کار بتوانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار جمهوری چک تبدیل کنند. افرادی که بتوانند بعد از پایان مقطع تحصیلی خود در کشور چک کار پیدا کنند می توانند بعد از ۳ تا ۵ سال کار کردن و پرداخت مالیات به دولت چک  (بسته به حقوق و شرایط)  درخواست اقامت دایم نمایند.

ویزای تحصیلی کشور چک - ویزای تحصیلی کشور چک

برای تحصیل در جمهوری چک چه مدارکی مورد نیاز است؟

 • در ابتدا باید فرم ویزای دانشجویی را تکمیل کنید و هزینه ویزا را پرداخت نمایید.
 • برای دریافت ویزا به نامه پذیرش رسمی و معتبر از کالج یا دانشگاه جمهوری چک نیاز دارید.
 • شما باید اصل گذرنامه‌ای که حداقل سه ماه پس از مهلت ویزا اعتبار داشته باشد، به همراه داشته باشید.
 • ۶ قطعه عکس ۳*۴
 • اصل شناسنامه به همراه ترجمه به زبان چکی
 • بلیط هواپیما
 • نامه تمکن مالی به ارزش ۱۲ هزار یورو
 • به همراه داشتن مدارک تحصیلی متقاضی شامل دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران در جمهوری چک

گروه الف (ممتاز)

 1. Charles University in Prague
 2. Czech Technical University in Prague
 3. Masaryk University
 4. Palacky University in Olomouc

گروه ب (خوب)

 1. Brno University of Technology
 2. Technical University of Liberec
 3. University of Chemistry and Technology Prague
 4. University of Economics Prague
 5. University of Ostrava
 6. University of West Bohemia

گروه ج (متوسط)

 1. Czech University of Life Sciences Prague
 2. University of Economics in Bratislava

شرایط مهاجرت به جمهوری چک و اقامت دائمی در این کشور

از آنجایی که قوانین حاکم بر مهاجرت در جمهوری چک به تازگی سخت ‌تر شده‌ اند، لازم است کسانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، توجه ویژه ‌ای به مدارک لازم برای گرفتن ویزا و… داشته باشند و درخواست‌ ها و اسناد خود را با دقت آماده کنند.

همچنین در صورت رد شدن درخواست برای ویزا به علت ‌های مختلف، متقاضی باید سریعاً با یک وکیل متخصص در حوزه مهاجرت به جمهوری چک مشورت کند و اقدامات لازم بعدی را انجام دهد. مهاجرانی که بیش از ده سال در جمهوری چک اقامت داشته ‌اند و یا اجداد آن ‌ها از اهالی چک بوده و در طول صد سال گذشته این کشور را ترک کرده ‌اند، می ‌توانند برای گرفتن شهروندی و پاسپورت جمهوری چک اقدام کنند و از این طریق به بقیه کشورهای اتحادیه اروپا نیز به راحتی دسترسی داشته باشند.

حتی اگر از طریق خانوادگی نتوانید شهروندی چک را دریافت کنید، با عضویت در جامعه هم ‌وطن جمهوری چک، می ‌توانید اجازه اقامت دائمی در این کشور را دریافت کنید و وضعیت اقامت خود را ارتقا دهید.

 

شرایط مهاجرت به جمهوری چک - شرایط مهاجرت به جمهوری چک

کار کردن در جمهوری چک

شهروندانی که به هیچ یک از کشورهای اتحادیه اروپا تعلق ندارند، برای کار در جمهوری چک نیاز به ویزای کاری یا پروانه کسب دارند. همچنین برای اینکه یک فرد شاغل با مهارت بالا در جمهوری چک باشید، لازم است یک کارت کارمندی و یا یک کارت آبی تهیه کنید.

کار کردن در حین تحصیل

بسیاری از دانشجویان همزمان هم کار می کنند و هم تحصیل. داشتن یک کار نیمه وقت یا کار تابستانی در جمهوری چک بسیار رایج است. گزینه های کاری برای دانشجویان بین المللی نیز وجود دارد. فقط آماده باشید که پیشنهاد کار ممکن است محدود باشد زیرا بیشتر مشاغل نیاز به تسلط به زبان چک دارند.

کارت کارمندی

کارت کارمندی برای تمام مشاغل، بدون در نظر گرفتن سطح صلاحیت حرفه‌ ای مورد نیاز برای هر شغل، مورد استفاده قرار می ‌گیرد. البته فرصت شغلی که برای آن، شخص درخواست کارت کارمندی می ‌دهد، باید از طرف مرکز ثبت‌ نام برای فرصت ‌های شغلی دارندگان کارت کارمندی ایجاد شده باشد.

دریافت کارت آبی (Blue Card) پس از اتمام تحصیلات

برای اینکه یک Blue Card اروپا را دریافت کنید، باید سه سال یا بیشتر از زمانی که در یک مرکز تحصیلی دیپلم گرفته ‌اید، گذشته باشد. کارت‌ های آبی برای شغل‌ هایی که در مرکز ثبت ‌نام کار معرفی می ‌شوند، به متقاضی تعلق می ‌گیرند. شغل ‌هایی که برای کارت ‌های آبی درنظر گرفته می ‌شوند، معمولاً شغل‌ هایی هستند که توسط شهروندان جمهوری چک یا اتحادیه اروپا به طور کامل پر نشده ‌اند.

بهترین شغل برای دانشجویان پس از اتمام تحصیل آنها در چک

آسان‌ترین راه برای زندگی و کار در جمهوری چک، از طریق تدریس زبان انگلیسی است. موسسه ‌های زیادی در سراسر کشور وجود دارند که مجوز تدریس زبان ارائه می ‌کنند. پیدا کردن کار در مدارس نیز به علت درخواست بالا برای مدرس انگلیسی، بسیار ساده است. با توجه به اینکه در چه مدرسه ‌ای کار می‌ کنید و چه مقدار کار برای شما تعریف می ‌شود، مدرسین زبان حقوقی بین ۲۰ هزار تا ۳۵ هزار کرون چک دریافت می‌ کنند. بیشترین حقوق سالیانه برای یک شغل مشخص در جمهوری چک به ترتیب به پراگ، برنو و پلزن تعلق دارد و هر چقدر به سمت شهرهای کوچک‌ تر بروید، میزان حقوق سالیانه نیز کمتر می شود. البته دستمزد یک مدرس زبان انگلیسی برای مهیا کردن شرایط یک زندگی راحت، کاملاً کفایت می ‌کند.

 

سخن پایانی

امروزه تحصیل در خارج از کشور به یکی از رویاها و اهداف دانش آموزان و دانشجویان تبدیل شده‌ است. قاره اروپا یکی از محبوب‌ ترین مقاصد دانشجویان برای ادامه تحصیل است. البته برای ادامه تحصیل در قاره اروپا دانشجو ناچار است که هزینه‌ های سنگینی را متقبل‌ شود، مخصوصا اگر بخواهد در کشورهای پیشرفته اروپایی مثل آلمان و انگلیس به تحصیل ادامه ‌دهد. اما دانشجویان می‌ توانند با حداقل هزینه در برخی از کشورها به تحصیل بپردازند. جمهوری چک یکی از این کشور ها است.

تحصیل در چک نه تنها از نظر مالی مقرون به صرفه ‌است بلکه مزایای بسیار زیادی برای دانشجو هم از نظر آموزشی و هم از نظر محیط اقامتی دارد. ما در این نوشته تلاش‌ کردیم تمامی ویژگی ‌های تحصیل در کشور خوش آب و هوا و زیبای جمهوری چک را مورد بررسی‌ قرار دهیم. درخواست ‌دادن برای ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه ‌های جمهوری چک فرایند ساده و آسانی دارند و دانشجوهایی که برای پذیرش در یکی از دانشگاه‌ ها و ادامه تحصیل در چک درخواست می‌ دهند، معمولا شانس بالایی برای پذیرش در دانشگاه ‌های این کشور بلوک شرقی اروپا دارند.

ما در این مطلب فرایند گام به گام درخواست پذیرش تا تمامی اموری که پس از پذیرش نیاز است توسط دانشجو انجام شود را بیان  کردیم. اگر قصد ادامه تحصیل در یک کشور اروپایی و مقرون به صرف را دارید، کشور جمهوری چک می‌ تواند یک هدف ایده‌ آل و قابل دسترس باشد.

سوالات متداول درباره تحصیل در جمهوری چک

متوسط هزینه های زندگی یک دانشجو در پراگ چقدر است؟

هزینه های زندگی در جمهوری چک بسیار مقرون به صرفه است. متوسط هزینه های زندگی دانشجویان از 300 تا 650 یورو در هر ماه می شود. این هزینه شامل وعده های غذایی، اسکان، حمل و نقل عمومی و تفریح است.

آیا تحصیل در جمهوری چک کار درستی است؟

بیش از 60000 دانشجوی بین المللی از سراسر جهان در پایتخت جمهوری چک، شهر پراگ به تحصیل مشغول هستند. این تعداد دانشجوی بین المللی نشان می دهد که جمهوری چک مقصد بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل است.

تحصیل در جمهوری چک به چه زبانی است؟

تحصیل در این کشور هم به زبان انگلیسی و هم به زبان چکی ممکن است. در نهایت انتخاب با شماست که کدام یک را انتخاب کنید.

در صورتی که بخواهم به زبان انگلیسی تحصیل کنم چه قدر هزینه دارد؟

تحصیلات عالی جمهوری چک به زبان انگلیسی واقعا مقرون به صرفه است! شهریه های رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند از  180 تا 22،350 یورو در سال متغیر هستند. البته مبلغ دقیق بستگی به دانشگاه و رشته تحصیلی مربوطه دارد.

 

 

 

educations czechuniversities isnprague

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا : 11

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

 1. ممنون از کلی اطلاعات مفیدتون

  سوال هم اینه که من میخوام دندان پزشکی در چک تحصیل کنم به زبان چکی آیا ارائه میشه به صورت رایگان؟

  و میتونم برای دوره زبان چکی که مدت یکساله دارن اقدام کنم
  اگه میشه چه موقع هست و هزینش؟!

  • کارشناس تحصیل در خارج
   ۱ خرداد ۱۴۰۱ در ۱۰:۱۲

   سلام، وقت بخیر.

   ممنون از شما بابت زمانی که صرف خواندن این مقاله کرده اید. رشته دندان پزشکی به ۲ زبان انگلیسی و چکی ارائه میشود که تحصیل به زبان انگلیسی هزینه دارد اما تحصیل به زبان چکی رایگان است. هزینه یادگیری دوره‌های زبان چکی از ۳ هزار یورو تا ۶ هزار یورو متغییر است. لطفا جهت اطلاعات بیشتر با مشاورین مجموعه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question