راهنمای جامع رشته های علوم پزشکی در انگلیس

راهنمای جامع رشته های علوم پزشکی در انگلستان (آپدیت ۲۰۲۱)

نویسنده: کارشناس تحصیل در خارج

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در انگلستان، با امکان دریافت بورسیه تحصیلی

این روزها با توجه به محبوبیت رشته های علوم پزشکی در سراسر دنیا افراد زیادی این رویا را در سر دارند که در یکی از بهترین کشورهای دنیا در رشته های علوم پزشکی تحصیل کنند. همانطور که می‌دانید انگلستان یکی از بهترین نظام های آموزشی در سراسر دنیا را دارد و مقصد بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل است. ما در این مقاله سعی داریم که به صورت خلاصه شما را با رشته های علوم پزشکی در انگلستان، شرایط ورود به این رشته ها، برترین دانشگاههای برای ادامه تحصیل و هزینه تحصیل رشته های علوم پزشکی انگلستان در سال ۲۰۲۱ آشنا کنیم. پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

تحصیل رشته پزشکی در انگلستان، از اخذ پذیرش تا پرداخت هزینه ها

هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان از سرتاسر دنیا برای پذیرش در رشته‌ی پزشکی در دانشگاه‌های با کیفیت انگلستان با هم رقابت می‌کنند. شرایط تحصیل در رشته‌ی پزشکی برای افرادی که نمرات ممتازی کسب کرده‌اند آسان خواهد بود. در صورتی که فرد تجربه‌ی فعالیت در محیط‌های درمانی مانند بیمارستان درمانگاه و … را داشته باشد می‌تواند به عنوان پیشینه‌ی کاری خود به دانشگاه‌ ارائه کند زیرا مطلع بودن از چگونگی خدمات پزشکی برای متقاضیان بین‌المللی اهمیت زیادی دارد.

پزشکی در انگلستان

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: آنچه قبل از تحصیل و مهاجرت به انگلستان باید بدانید

 

شرایط ورود به رشته پزشکی در انگلستان

ورود به دانشگاه‌های پزشکی در انگلستان به نسبت سایر کشورهای دنیا سخت تر است. چرا که کیفیت آموزش و تحصیل در این دانشگاه‌ها از استاندارد بالاتری در مقایسه با سایر کشورهای جهان برخوردار است.

پیش‌نیاز ورود به رشته پزشکی در انگلستان گذراندن دوره‌ی GCSE و سپس دوره‌ی دوساله‌ی A Level در کالج‌های انگلستان و کسب نمرات بالا در درس‌های شیمی و زیست شناسی است. شما پس از گذراندن این دو دوره باید در آزمون‌های UKCAT یا BMAT شرکت کنید و پس از دریافت نمره‌ی مورد نیاز وارد دانشگاه‌های پزشکی شوید. ذکر این نکته حائز اهمیت است که هر دانشگاه شرایط ویژه‌ی خود را برای پذیرش دارد. همچنین گاهی لازم است دانشجویان برای ورود به برخی از دانشگاه‌های پزشکی در انگلستان مصاحبه‌هایی را انجام دهند و به سوالاتی درباره‌ی دلایل انتخاب رشته پزشکی، علاقه‌مندی‌ها، شرح توانایی‌ها و سابقه‌ی فعالیت‌هایشان پاسخ دهند.

طول دوره پزشکی در انگلستان

به طور کلی طول دوره‌ی پزشکی در انگلستان ۶ سال است. پس از گذراندن این دوره، دانشجویان باید دوره‌هایی عملی در مراکز درمانی کشور انگلستان بگذرانند تا بتوانند مدرک پزشکی خود را دریافت کنند در پایان این دوره گواهی Certificate of Completion به دانشجویان داده می‌شود که این گواهی مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز است.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: ۷نکته‌ی مثبت تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان

 

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان

هزینه‌ی گذراندن دوره‌ی A level حدود ۲۰۰۰۰ – ۲۳۰۰۰ پوند است و هزینه‌ی زندگی نیز حدود ۱۰۰۰۰ – ۱۲۰۰۰ پوند در سال است. شهریه‌ی دانشگاه‌ها در انگلستان با توجه به دانشگاه و شهر متغیر است. اما به طور میانگین شهریه‌ی دوره‌ی پزشکی و دندان پزشکی حدود  ۱۷,۲۷۰ پوند در سال برای دو سال اول است. و ۳۵,۱۷۰ پوند در سال برای سه سال پایانی است. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های برتر انگلستان از ۱۳ هزار پوند تا ۵۰ هزار پوند در سال متغیر است.

دانشگاههای برتر انگلستان در رشته پزشکی

 • University of Oxford
 • University of Cambridge
 • UCL (University College London)
 • Imperial College London
 • King’s College London
 • The University of Edinburgh
 • London School of Hygiene and Tropical Medicine
 • University of Glasgow
 • The University of Manchester
 • Cardiff University

بورسیه تحصیلی رشته پزشکی در انگلیس

بورسیه تحصیلی رشته پزشکی در انگلستان

امکان دریافت بورسیه برای داوطلبان تحصیل در انگلستان به دو شکل امکان پذیر است:

دانشجو با یک بیمارستان قرارداد می‌بندد تا به صورت پاره‌وقت در آنجا کار کند و بیمارستان هم متعهد می‌شود که هزینه‌های تحصیل دانشجو را مهیا کند. بورسیه دیگری که برای دانشجویان رشته‌ی پزشکی مهیا است به این ترتیب است که بیمارستان با دانشجو قرارداد می‌بندد که تمام هزینه‌های تحصیل او را پرداخت کند و در مقابل دانشجو متعهد می‌شود پس از فارغ‌التحصیلی در آن بیمارستان کار کند.

علاوه بر موارد گفته شده در بالا، دانشگاه‌های انگلستان به دانشجویان ممتاز اهمیت زیادی می‌دهند و در صورتی که نمرات دانشجویان A باشد می‌توانند از بورسیه های تحصیلی دانشگاه های انگلستان که معمولا شامل تخفیفاتی در پرداخت شهریه می‌شوند استفاده کنند.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: هزینه تحصیل و زندگی در انگلیس

 

آینده فارغ التحصیلان رشته پزشکی انگلستان

دانشجویان فارغ التحصیل رشته پزشکی می‌توانند پس از پایان تحصیلات خود به صورت مستقل یا در بیمارستان‌ها مشغول به کار شوند. همچنین پزشکان می‌توانند به عنوان استاد و محقق در دانشگاه‌ها مشغول به تحقیق و آموزش شوند.

درآمد سالانه پزشکان در انگلستان

درآمد سالانه پزشکان در بریتانیا با توجه به تخصص و سابقه کاری در حدودا ۵۶ تا ۱۰۰ هزار پوند در سال است.

دندانپزشکی در انگلستان، ورود به دنیای برترین دندانپزشکان دنیا

دندانپزشکی یکی از رشته‌های پردرآمد انگلستان است. برای تحصیل در این رشته رقابت زیادی بین دانشجویان در انگلستان و در سراسر دنیا وجود دارد. این استقبال بیش از هرچیزی به خاطر کیفیت بالای خدمات آموزشی در انگلستان، پیروی از استانداردهای جهانی و همچنین مجهز بودن دانشگاه‌های انگلستان به تجهیزات پیشرفته‌ی پزشکی است. دانشجویان این رشته علاوه بر گذارندن دروس تئوری می‌بایست مهارت‌های عملی را نیز با شرکت در دوره‌های کارآموزی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فراگیرند.

شرایط ورود به رشته دندانپزشکی در انگلستان

برای تحصیل رشته دندانپزشکی در انگلیس، دانشگاه‌ های انگلستان شرایط متفاوتی با هم دارند. به‌همین دلیل پیش از اقدام برای ارسال مدارک مورد نیاز برای دانشگاه مورد نظرتان از شرایط ورود به آن دانشگاه آگاه شوید.

همچنین، متقاضیان با مراجعه به سایت مرکز اطلاع رسانی ملی انگلستان (UKNARIC) می‌توانند صلاحیت و ویژگی‌های دانشگاه ‌های مختلف کشور انگلستان را با یکدیگر مقایسه کنند.

به‌طور کلی برای ورود به رشته دندان‌پزشکی انگلستان داشتن شرایط زیر الزامی است.

 • مدرک دوره A-Level با گذراندن دوره‌های شیمی و زیست‌شناسی؛
 • مدرک آیلتس با میانگین نمره بالای ۷؛
 • گواهی سلامت؛

علاقمندان به رشته دندانپزشکی در انگلیس باید برای ورود به این رشته، دو مرحله را پشت سر بگذارند.

۱.  دوره A-level

دوره A-Level معادل دوره پیش‌دانشگاهی در ایران است. به‌طور معمول برای ورود به دانشگاه‌های دندانپزشکی در انگلستان، دانش‌آموزان بعد از اتمام دوره تحصیلی، دوره ۲ ساله A-level را می‌گذرانند.

۲.  آزمون  UKCAT

آزمون (UKCAT (UK Clinical Aptitude، بخشی از پروسه انتخاب برخی از مدارس دندان‌پزشکی و پزشکی بریتانیا محسوب می‌شود. این آزمون آنلاین برای سنجش توانایی‌ها، نگرش، تفکرات انتقادی و استدلال منطقی طراحی شده است.

ورود به رشته دندانپزشکی در انگلستان

طول دوره دندانپزشکی در انگلستان

معمولا طول دوره تحصیل در رشته دندان ‌پزشکی انگلستان، ۵ سال  است. این دوره تحصیلی شامل سطوح آکادمی و فنی است. در رشته دندان ‌پزشکی، دانشجویان علت مشکلات دندانی، روش‌های پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را مطالعه خواهند کرد. فارغ‌التحصیلان رشته دندان‌پزشکی انگلیس دوره خود را با مدرک کارشناسی دندان‌پزشکی به پایان خواهند رساند. علاوه بر این ، دندان ‌پزشکی در انگلیس، یکی از رقابتی‌ترین رشته ها محسوب می‌شود و متقاضیان برای شروع به کار، نیاز به کسب نمره‌های بالای علمی دارد.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: چگونه پس از تحصیل در انگلستان اقامت این کشور را بگیریم؟

هزینه تحصیل در رشته دندان پزشکی در انگلستان

همان طور که بخش قبل درباره مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه‌ های انگلستان در رشته دندان‌پزشکی اشاره شد، دانشگاه ‌ها و مدارس این کشور در مقاطع و دانشگاه‌ های مختلف، هزینه‌های متفاوتی دریافت می‌کنند؛ اما به‌طور میانگین، هزینه تحصیل در رشته دندان‌پزشکی انگلستان، بین ۳۰ تا ۵۰ هزار پوند محاسبه می‌شود.

دانشگاههای برتر انگلستان در رشته دندانپزشکی

 • دانشگاه داندی (Dundee)
 • دانشگاه آبردین (Aberdeen)
 • دانشگاه پلیموث (Plymouth)
 • دانشگاه کینگز کالج لندن (King’s College London)
 • دانشگاه کویین بلفاست (Queen’s University Belfast)
 • دانشگاه مرکزی لانکاشیر (Lancashire)
 • دانشگاه لیورپول (Liverpool)
 • دانشگاه گلاسگو (Glasgow)
 • دانشگاه نیوکاسل (Newcastle)
 • دانشگاه کاردیف (Cardiff)

آینده فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی انگلستان

فارغ‌التحصیلان رشته دندان‌پزشکی در ابتدا به عنوان کارآموز در NHS یا بخش خصوصی شروع به کار می‌کنند. با توجه به اینکه دانشجویان در دانشگاه‌های دندان‌پزشکی انگلستان طیف وسیع از مهارت‌های این رشته را یاد گرفته‌اند، امکان اشتغال در هر کدام از حوزه‌های دهان و دندان برای آن‌ها وجود دارد. دانشجویان بعد از آن در حوزه مورد نظر به افزایش مهارت‌های خود می‌پردازند. گفتنی است که دندان‌پزشکان می‌بایست در دانش‌های علمی این حوزه به روز باشند. مشاغل مرتبط با گرایش دندان‌پزشکی شامل:

 • پرستاران دندان‌پزشکی
 • بهداشت دهان و دندان
 • متخصصین دندان‌پزشکی
 • تکنسین‌های دندان‌پزشکی و پشتیبانی دندانپزشکی
 • مدرسان دندان‌پزشکی

آینده فارغ التحصیلان دندانپزشکی انگلستان

درآمد سالانه دندانپزشکان در انگلستان

دندان‌ پزشکی یکی از پردرآمدترین رشته های علوم پزشکی در انگلستان به شمار می‌آید. معمولا فارغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی در انگلستان پس از تحصیل بین ۲۰ تا ۴۰ هزار پوند حقوق سالانه دریافت می‌کنند. بعلاوه، دندان‌پزشکان به جز دریافت حقوق از طریق کار در مطب‌های شخصی خود سالانه حدود ۹۰ تا ۱۱۰ هزار پوند درآمد کسب می‌کنند.

دانشجویان دندانپزشکی در صورتی که پس از پایان تحصیلات خود در بخش خدمات دندان‌پزشکی NHS فعالیت کنید، بین ۳۰ تا ۹۰ هزار پوند درآمد خواهید داشت.

ورود به رشته داروسازی در انگلستان، شرایط تحصیل و آینده شغلی

داروسازی در انگلستان یکی از رشته‌های پردرآمد علوم پزشکی محسوب می‌شود. نام این دوره در انگلستان Mpharm Master of Sciences of Pharmacy است و پیش‌ نیاز ورود به این رشته گذراندن دوره‌ی یک ساله Foundation در کالج‌های انگلستان است. در طی این دوره دانش آموزان دروس تخصصی‌ای مانند زیست شناسی، شیمی، علوم آزمایشگاهی، ریاضی و فیزیک را می‌گذرانند.

شرایط ورود به رشته داروسازی در انگلستان

برای تحصیل در دانشگاه‌های داروسازی، دانشجویان باید در دروس پیش‌نیاز نمره قبولی گرفته باشند. باتوجه به این موضوع، پیش‌نیاز ورود به رشته داروسازی، داشتن مهارت در دروس ریاضی، شیمی و انگلیسی است. علاوه‌بر این داشتن مدرک A-Level و آیلتس با نمره بالای ۶.۵ ضروری است.

دانش‌آموزانی که در ایران مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی دریافت کرده‌اند و هدف آن‌ها تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه ‌های انگلیس است، باید دورهFoundation in Pharmacy  را در کالج‌های معتبر این کشور بگذرانند و در دانشگاه‌های طرف قرارداد، تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهند. علاوه‌براین، دانش‌آموزان می‌توانند از دانشگاه‌های foundation داروسازی پذیرش بگیرند. مدت دورهFoundation in Pharmacy  یک سال است و دانش‌آموزان باید دروس تخصصی زیست‌شناسی، شیمی، ریاضی و فیزیک را بگذرانند. علاوه‌ براین، شرکت‌کنندگان این دوره برای مصاحبه‌های ورودی دانشگاه‌های داروسازی انگلیس آماده می‌شوند. لازم به ذکر است که گذراندن دوره foundation نسبت به دوره ۲ ساله A-Level کوتاه‌تر است و دانش‌آموزان می‌توانند به‌راحتی وارد رشته داروسازی شوند.

شرایط ورود به داروسازی در انگلستان

طول دوره داروسازی در انگلستان

دانشجویان رشته داروسازی پس از گذراندن دوره ۴ ساله Mpharm، به مباحث داروسازی، شیمی، زیست‌شناسی و تا حدی کسب‌وکار در این حوزه تسلط پیدا خواهند کرد. دانشجویان در این دوره با بیماران در در بیمارستان ها در تعامل هستند. دانشجویان رشته داروسازی پس از اتمام دوره Mpharm وارد بازار کار می‌شوند. همچنین، این دانشجویان می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا نیز اقدام کنند.

متقاضیان در دوره‌های داروسازی با نحوه تولید داروها، کاربرد آ‌ن‌ها در زیست‌شناسی، بیوشیمی و آسیب‌شناسی آشنا می‌شوند. به علاوه، در این دوره استاندارها و روش‌های مشاوره دارویی به بیماران به‌صورت کاملا کاربردی قابل یادگیری است. تمرکز سال آخر داروسازی در انگلستان روی دوره‌های عملی است که به‌عنوان کارشناسی ارشد پیوسته از آن یاد می‌شود.

دانشجویان پس از اتمام دوره ۴ ساله داروسازی، دوره ۱ ساله کارآموزی را می‌گذرانند. پس از اتمام این دوره و موفقیت در آزمون ثبت داروسازان، به‌عنوان یک داروساز معتبر شناخته می‌شوند.

هزینه تحصیل در رشته داروسازی در انگلستان

هزینه تحصیل در رشته داروسازی در انگلستان برای دانشجویان انگلیسی و بین‌المللی تا حد بسیاری متفاوت است. هزینه تحصیل در رشته داروسازی در انگلیس به طور میانگین بین ۱۰ هزار تا ۲۵ هزار پوند تخمین زده می‌شود.

دانشگاههای برتر انگلستان در رشته داروسازی

 1. University of Bristol
 2. Ulster University
 3. University of Nottingham
 4. Queen’s University, Belfast
 5. University of Liverpool
 6. Cardiff University
 7. University of Birmingham
 8. Robert Gordon University
 9. University of Leeds

آینده فارغ التحصیلان رشته داروسازی انگلستان

دانشجویانی که دوره ۴ ساله تخصص داروسازی در انگلستان را بگذرانند امکان فعالیت در داروخانه‌ها و مراکز پخش دارویی را دارند. علاوه بر این، فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در آزمایشگاه ها، دامپزشکی ها و بیمارستان ها برای ارائه مشاوره دارویی خدمت کنند. به طور کلی مشاغل مرتبط با گرایش داروسازی در انگلستان به ۳ بخش اصلی تقسیم می‌شوند:

داروسازی: اکثر داروسازان در انگلیس در داروخانه‌های عمومی و بیمارستان‌ها فعالیت دارند. این پزشکان بر تحویل دارو به بیماران نظارت دارند تا دارویی اشتباها ارائه نشود. همچنین، در این شغل میزان دوز دارو و نحوه استفاده از آن به بیماران توضیح داده می‌شود.

دستیار داروساز: دستیاران داروسازی در انگلستان به‌طور معمول در بیمارستان‌ها فعالیت می‌کنند. این افراد اقدامات لازم در خصوص دریافت نسخه، تحویل دارو و نظارت به انبار دارو را بر عهده دارند.

تکنسین داروسازی: تکنسین‌های تخصص داروسازی در انگلستان در بیمارستان‌ها و داروخانه‌های عمومی فعالیت دارند. این افراد نسبت به تحویل دارو و دوز مصرفی تسلط دارند. بعلاوه، تکنسین‌های داروسازی در آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت نیز امکان فعالیت دارند.

درآمد سالانه داروسازان در انگلستان

مطابق گزارشات سایت indeed در فوریه ۲۰۲۰ میانگین درآمد داروسازان در انگلیس معادل ۳۷ هزار پوند است؛ این میزان تا ۵۰ هزار پوند قابل تغییر است.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: دوره لیسانس در انگلستان

 

دامپزشکی در انگلستان، یک پیشنهاد ویژه برای دوستداران حیوانات

رشته دامپزشکی یکی دیگر از رشته‌هایی است که امتیازات مربوط به شاخص اشتغال‌به‌کار فارغ‌التحصیلان در آن از محاسبات تعیین موقعیت‌ دانشگاه حذف شده‌است. این امتیازات هنوز هم در جدول نشان قابل‌مشاهده‌اند، اما گروه بازنگری برنامه‌ریزان دانشگاهی همگی معتقد بودند که نرخ اشتغال‌به‌کار فارغ‌التحصیلان این رشته به‌قدری نزدیک به یکدیگر است که تفاوت‌های کوچک می‌توانند موجب تحریف رتبه‌بندی کلی شوند. رشته دامپزشکی در جدول اشتغال‌به‌کار فارغ‌التحصیلان در رتبه چهارم، و در جدول دستمزد برای مشاغل حرفه‌ای در جایگاه ششم قرار دارد.

شرایط ورود به رشته دامپزشکی در انگلستان

برای ورود به رشته دامپزشکی نیاز است که در دوره دو ساله A-level تحصیل کنید. یکی از شرایط ورود تمام دانشکده های دامپزشکی دانشگاههای انگلستان گذراندن درس زیست شناسی و کسب نمره A در این درس است. معمولا برای ورود به اکثر دانشکده های دامپزشکی لازم است درس هایی مثل شیمی، فیزیک یا ریاضیات هم گذرانده باشید.

طول دوره دامپزشکی در انگلستان

طول دوره‌های تحصیل در رشته دامپزشکی در دانشگاه‌های انگلستان‌ یک سال کوتاه‌تر از دیگر کشور‌هاست. طول دوره کارشناسی رشته دامپزشکی انگلستان ۳ سال است و طول دوره فوق لیسانس دامپزشکی در انگلستان تنها‌ یک سال است.

طول دوره دامپزشکی در انگلیس

دانشگاههای برتر انگلستان در رشته دامپزشکی

 • University of Glasgow
 • Royal Veterinary College, University of London
 • University of Bristol
 • University of Edinburgh
 • University of Liverpool
 • University of Nottingham
 • University of Cambridge
 • University of Surrey

آینده فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی انگلستان

یک دانشجو دامپزشکی در انگلستان پس از فارغ التحصیلی باید خود را برای کار با حیوانات که ممکن است برخی از آنها بوی بدی بدهند آماده کند.  همچنین دامپزشک ها می‌توانند در کارهای دیگری نظیر تدریس، تحقیق و پژوهش در حوزه دامپزشکی، کار در دولت، چک کردن سالم بودت گوشت حیواناتی که می‌خوریم و تحقیق روی رفتار حیوانات کار کنند.

پرستاری در انگلستان، یکی از برترین شغل‌ها دربریتانیا

شغل پرستاری بسیار متنوع است. ‌می‌توانید پرستاری از معلولین، بزرگسالان، کودکان‌ یا سلامت روان را انتخاب کنید. همینطور ‌می‌توانید رشته‌ای را انتخاب کنید که در آن دو زمنیه از زمینه‌های بالا را مطالعه می‌کنید و‌ یک مدرک در دو زمینه دریافت کنید. دیگر زمینه‌های شغلی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه برای رشته پرستاری تدریس در دانشکده پرستاری، پرستاری در زندان، پرستار منطقه، ویزیتور بهداشت‌ یا پرستار تئاتر هستند. پرستاری رشته‌ای رقابتی است و دانشجویان باید نشان دهند که از نظر تحصیلی برای کار در این زمینه آماده هستند. دانشجویان پرستاری باید دانش ریاضی، ادبیات و مهارت‌های ارتباطی خوبی داشته و بتوانند به عنوان عضوی از‌ یک تیم کار کنند.

شرایط ورود به رشته پرستاری در انگلستان

دانشجویانی که می‌خواهند در مقطع لیسانس پرستاری انگلستان تحصیل کنند باید دوره GCSE و دوره A-levels را با اخذ نمرات A در درس های زیست شناسی، فیزیک، شیمی، ریاضیات و علوم اجتماعی بگذرانند. همچنین داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۷ که هر بخش آن کمتر از ۶.۵ نباشد، الزامیست. در مقطع فوق لیسانس نیز مدرک لیسانس و مدرک زبان آیلتس مورد نیاز است. اما یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که دانشجویان بین المللی در هر کدام از مقاطع لیسانس و فوق لیسانس پرستاری در انگلستان باید دوره های ONP را که شامل ۴۰۰ ساعت کار عملی است، در کنار سایر واحدهای تئوری باید بگذرانند. گذراندن این دوره ONP برای متقاضیان و دانشجویان این بستر را فراهم می‌کند که به عنوان یک پرستار انگلیسی در بخش NMC یا سازمان کار پرستاران پس از فارغ التحصیلی یه آسانی وارد بازار کار شوند.

طول دوره پرستاری در انگلستان

شرایط تحصیل پرستاری در انگلیس و ورود به دوره های کارشناسی و تحصیل کارشناسی ارشد پرستاری در انگلستان با سیار کشورها متفاوت است زیرا هر دانشگاه شرایط متفاوتی را برای ورود به رشته پرستاری دارند. اما اکثر دانشگاههای انگلستان پیش شرط گذراندن یک  دوره ۲ ساله A-levels را برای دانشجویان دارند. علاوه بر این گذراندن دوره  GCSE که در آن دروسی از جمله انگلیسی، ریاضیات، زیست شناسی و شیمی آموزش داده می شود نیز الزامیست. در این دوره ها مدرک زبان آیلتس نیز مورد نیاز می باشد.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: صفر تا صد تحصیل در مقطع فوق لیسانس در انگلستان

طول دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های انگلستان‌ یک سال کوتاه‌تر از دیگر کشور‌ها، مانند آمریکا، هستند. به همین دلیل، طول دوره کارشناسی رشته پرستاری انگلستان ۳ سال است، نه ۴ سال. این موضوع برای دوره کارشناسی ارشد نیز صدق می‌کند و طول دوره فوق لیسانس پرستاری در انگلستان تنها‌ یک سال است، در حالی که دوره ارشد در دیگر کشور‌ها دو سال طول ‌می‌کشد. کوتاه‌تر بودن دوره باعث کاهش هزینه‌های تحصیل در رشته پرستاری ‌می‌شود.

دوره پرستاری در انگلستان

هزینه تحصیل در رشته پرستاری در انگلستان

سطوح شهریه مختلفی برای دانشگاه‌های انگلستان در رشته پرستاری وجود دارند. دانشگاه‌های انگلستان دانشجویان خود را به سه دسته تقسیم ‌می‌کنند: دانشجویان انگلیسی، دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان بین المللی. دانشگاه‌های انگلستان به طور میانگین سالانه شهریه‌ای برابر ۹۲۵۰ پوند برای مقطع کارشناسی از دانشجویان انگلیسی دریافت ‌می‌کنند. شهریه دانشجویان بین المللی تفاوت‌های زیادی دارد و از حدود ۱۰۰۰۰ پوند شروع شده و ‌می‌تواند تا ۳۸۰۰۰ پوند‌ یا بیشتر برای رشته‌های سلامت برسد. با در نظر گرفتن این که هزینه میانگین زندگی در انگلستان ۱۳۰۰۰ پوند در سال است، پرداخت این هزینه‌ها برای دانشجویان ممکن است مشکل باشد.

دانشگاههای برتر انگلستان در رشته پرستاری

 • University of Edinburgh
 • University of Liverpool
 • University of Glasgow
 • Coventry University
 • University of Portsmouth
 • Keele University
 • Swansea University
 • University of Manchester
 • University of Northumbria
 • University of Birmingham

درآمد سالانه پرستاری در انگلستان

پرستاران با صلاحیت کامل ‌می‌توانند درآمدی بین ۲۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ پوند در سال داشته باشند. پرستاران ‌می‌توانند انتظار داشته باشند که در لندن، که هزینه‌های زندگی بالاتر هستند، حقوق بالاتری داشته باشند. درآمد متوسط‌ یک پرستار استخدام شده در انگلستان ۲۳۰۰۰ پوند در سال است. به همراه امتیازها و دیگر انواع اضافه حقوق،‌ یک پرستار رسمی با کمتر از ۲۰ سال سابقه کار ‌می‌تواند تا ۳۴۰۰۰ پوند در سال درآمد داشته باشند. پرستاران با بیش از ۲۰ سال سابقه کار ‌می‌توانند انتظار ۱۵% بیشتر از حقوق ذکر شده در بالا را داشته باشند.

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا : ۳

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

britishcouncil medicalstudyguide gdc-uk

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم اطلاعات مفیدی در خصوص ادامه تحصیل در رشته های پرطرفدار علوم پزشکی در انگلستان را به شما ارائه دهیم. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و پاسخ سوالات احتمالی خود با کارشناسان ما در بلواسکای در ارتباط باشید.

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question