۷نکته‌ی مثبت تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان

نویسنده: کارشناس

دانشگاه‌های انگلستان به‌قدری برای تحصیل توصیه شده‌اند که دانش‌آموزان و دانشجویان سراسر جهان، از آذربایجان گرفته تا زامبیا، هر ساله رهسپار این کشور می‌شوند. در این مقاله قصد داریم دانش‌آموزان را از تجربه فوق‌العاده‌ی حضور در دانشگاه‌های انگلستان مانند آکسفورد (Oxford)، کمبریج (Cambridge)، امپریال کالج لندن (Imperial College London) و سنت اندروز (St Andrews) آگاه کنیم. اما چه عواملی تحصیل شما در یک دانشگاه بریتانیایی را به تجربه‌ای درخشان تبدیل می‌کند؟ در ادامه برخی از ویژگی‌های بهترین دانشگاه‌های بریتانیایی را بررسی می‌کنیم:

۱- سطح آموزشی عالی

واضح‌ترین دلیل برای انتخاب دانشگاه‌های انگلستان کاملا ساده است: آن‌ها جزو بهترین‌ دانشگاه‌های جهان هستند.

طبق رده‌بندی تایمز از برترین دانشگاه‌های تحصیلات تکمیلی جهان، دانشگاه‌های انگلستان در میان رده‌های برتر قرار دارند. دانشگاه آکسفورد عنوان بهترین دانشگاه و دانشگاه کمبریج رتبه‌ی دوم این لیست را از آن خود کرده‌اند. همچنین امپریال کالج لندن در رتبه‌ی هشتم برترین دانشگاه‌ها قرار دارد. با تفسیر دقیق جداول مربوط به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها علت برجسته بودن دانشگاه‌های انگلستان مشخص می‌شود. عوامل متعددی وجود دارد که کیفیت آموزش در دانشگاه‌های انگلستان را قابل توجه می‌کند. مهم‌ترین عامل، سبک آموزشی، به ویژه در دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج است. گرچه سخنرانی‌های بزرگ نیز وجود دارد، اما تمرکز تدریس بر آموزش (در دانشگاه آکسفورد) و نظارت (در دانشگاه کمبریج) است – دو اصطلاح «آموزش» و «نظارت» به یک ایده اشاره دارند. آموزش / نظارت نوعی ابزار تدریس فشرده است، یک معلم برای یک یا دو دانشجو. دانشجویان باید از ایده‌های خود تحت یک برنامه‌ی درسی در زمینه‌ی مورد علاقه‌ی خود دفاع کنند. گرچه این سبک ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد، اما ابزاری کلیدی است که دانشجویان آکسفورد و کمبریج، آن‌ها را با اطمینان، واضح و آگاهانه، به‌عنوان یک مهارت حیاتی نه تنها برای تسلط بر موضوع خود، بلکه همچنین برای بقیه زندگی خود، می‌آموزند. در حالی که تدریس به صورت یک به یک بیشتر در آکسبریج (لقب دو دانشگاه قدیمی جهان، آکسفورد و کمبریج) برگزار می‌شود، دیگر دانشگاه‌های برجسته در انگلیس نیز تدریس در گروه‌های کوچک را اولویت‌ کارشان قرار می‌دهند تا هر دانشجو فرصتی برای ارائه، بحث، پرورش و اصلاح ایده‌های خود داشته باشد.

یکی دیگر از عواملی که شاید به اندازه‌ی سبک آموزشی در دلایل موفقیت دانشگاه‌های انگلستان مورد بحث قرار نگرفته است، رویکردی است که طبق آن دانشجویان را انتخاب می‌کند. برخی از دانشگاه‌ها تنها بر اساس نتایج امتحانات دانشجویان را انتخاب می‌کنند، و برخی دیگر – نظیر دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا – جوانبی دیگر را برای عملکرد چشمگیر در فعالیت‌های مختلف مانند ورزش و موسیقی در نظر می‌گیرند؛ دانشگاه‌های انگلستان بر عملکرد تحصیلی تمرکز می‌کنند اما به آن اکتفا نمی‌کنند بلکه به فراتر از نتایج می‌پردازند. دانش جویانی که قصد دارند به یکی از دانشگاه‌های برتر انگلستان وارد شوند باید نه تنها در رشته‌ی انتخابی خود توانمند باشند، بلکه اشتیاق برای تحصیل در آن را نیز نشان دهند، مثلا با مشارکت در فعالیت‌های مرتبط با دوره فوق لیسانس، و یا نشان دادن شور و شوق خود در انگیزه‌نامه‌ی شخصی. نتیجه‌ی نهایی این است که دانشگاه‌های برتر انگلستان پر از افرادی هستند که نه تنها در موضوعات مورد علاقه‌شان بسیار خوب عمل می‌کنند، بلکه در خصوص آن‌ها بسیار مشتاق هم هستند. و از آنجا که کیفیت تحصیلی دانشگاه به همان اندازه که به تلاش اساتید مرتبط است، به تلاش و سطح دانشجویان نیز بستگی دارد، چنین روشی برای انتخاب دانشجویان می‌تواند تفاوت چشمگیری ایجاد کند.

۲- فعالیت‌های فوق برنامه‌ی گسترده

فقط به این دلیل که دانشگاه‌های انگلستان دانشجویان را بر اساس فعالیت‌های جانبیشان انتخاب نمی‌کنند – حداقل نه به همان اندازه که دانشگاه‌های آمریکا به این فعالیت‌ها اهمیت می‌دهند – به این معنی نیست که افراد فوق‌العاده‌ای در سطح بالا در دانشگاه‌های انگلستان وجود ندارد. در حقیقت، برخی از دانشگاه‌های انگلستان تقریبا به همان اندازه برای فعالیت‌های فوق برنامه‌شان شناخته شده‌اند. به عنوان مثال، در کمبریج بعضی از فارغ‌التحصیلان مشهور، بیشتر از تحصیلات توانسته‌اند در فعالیت‌های فوق برنامه‌ی دانشگاه پیشرفت کنند و از همان طریق به شهرت برسند. افرادی از جمله داگلاس آدامز، اسکندر آرمسترانگ، ریچارد اویاد، استفان فری، مل گیدرویچ، هیو لوری، سو پرکینز، امت تامپسون و تقریبا تمام اعضای گروه طنز انگلیسی مانتی پایتان در این لیست قرار دارند.

تئاتر و کمدی فقط یک نمونه است که دانشگاه‌های انگلستان در آن پیشرفته‌ترند. این موضوع برای بسیاری از دانشگاه‌ها غرورآمیز است؛ آن‌ها برای تقریبا همه چیز یک انجمن دارند، از بازی التیمیت فریزبی Ultimate Frisbee گرفته تا گروه‌هایی برای بحث در مورد هر چیز دیگری که ممکن است با آن روبرو شوید. برخی از دانشجویان تلاش دارند در هر فعالیتی که انجام می‌دهند پیشرفت کنند. برخی دیگر فقط به چشم سرگرمی به آن‌ها نگاه می‌کنند. به همین دلیل احتمالا متوجه خواهید شد که دانشگاه برای یک فعالیت ثابت، چندین انجمن دارد تا بتواند هریک از این رویکردهای مختلف را پشتیبانی کند. مثلا یک باشگاه قایقرانی برای افرادی که به‌طور جدی به قایقرانی می‌پردازند و یک باشگاه قایقرانی برای افرادی که صرفا علاقه دارند تجربه‌ی قایقرانی داشته باشند. اگر موضوعی وجود دارد که شما به آن علاقه‌مندید ولی هنوز انجمنی در دانشگاه برایش ایجاد نشده می‌توانید از طریق انجمن‌های دانشجویی درخواست بدهید و برای خودتان یک گروه تشکیل دهید.

۳- موسیقی خوب

انگلستان مجموعه‌ای از جزایری است که تنها ۶۵ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. این رقم کمتر از یک درصد جمعیت جهان است، اما همانطور که در بالا دیده شد، تاثیرات قابل توجهی در آموزش عالی دارد. زمینه‌ی دیگری که انگلستان به‌شدت در آن می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد، موسیقی است و این امر می‌تواند برای دانش‌آموزانی که تصمیم می‌گیرند در کدام کشور برای تحصیل درس بخوانند، مهم باشد. انگلستان یک کشور کوچک با سیستم حمل و نقل عمومی نسبتا خوب (صرف‌نظر از آنچه که ممکن است مردم محلی بدانند)، برای رفتن به شهرهای بزرگ مانند لندن، منچستر یا بیرمنگام است. اگر می‌خواهید سال‌های دانشجویی خود را به کنسرت‌های برخی از بهترین نوازندگان در جهان بروید، دانشگاه‌های انگلستان انتخاب خوبی هستند. این فقط در مورد موسیقی پاپ نیست. انگلستان مقصدی عالی برای تقریبا هر نوع ژانر موسیقی است. به عنوان مثال، اگر در تابستان در لندن یا نزدیکی آن باقی بمانید، می‌توانید بلیط‌های تخفیف را به کنسرت‌های Proms کلاسیک یا بلیط‌های آخرین لحظه برای موزیک‌های West End را دریافت کنید.

۴- غذای خوشمزه

انگلستان از نظر انواع غذاهای با کیفیت شهرت خوبی در جهان دارد. یکی از دوران‌هایی که شهرت غذاهای بریتانیایی به اوج خود رسید، هنگامی بود که پنیر پارمزان وارد انواع غذاهای این کشور شد. پس از آن قوانین آشپزی این کشور دستخوش تغییرات بسیاری شد و به مرور ذائقه‌ی مردم انگلستان پیشرفت کرد.

اما بریتانیای دهه ۷۰، ۸۰ و حتی ۹۰ با بریتانیای امروز تفاوت زیادی دارد. گرچه برخی از غذاهای بریتانیایی طعم‌های ثابتی داشتند، اما در سال‌های اخیر تحت تاثیر انقلابی آرام قرار گرفته‌اند. یک عامل مهم این انقلاب غذایی سفر است؛ مردم بریتانیا به طور فزاینده‌ای به خارج از کشور سفر می‌کنند و پس از بازگشت به خانه، بیشتر از کافه‌ها و رستوران‌های محلی خود انتظار دارند. یکی دیگر از عوامل پیشرفت غذاها، مهاجرت مردم دیگر کشورهاست که منجر به تنوع غذایی شگفت‌انگیز و آشپزی در شهرهای بریتانیا و تجربه‌ی غذاهای هیجان‌انگیز همجوار می‌شود. علاقه‌مندان به غذاهای سنتی نیز با بعضی تغییرات، دستورهای پخت را به‌روز می‌کنند.

بر همین اساس غذاهایی که در دانشگاه‌ها برای دانشجویان سرو می‌شود از کیفیت بالایی برخوردار هستند. علاوه بر آن می‌توانید در شهرهای مختلف با توجه به سلیقه‌ی غذایی‌تان از غذاهای رستوران‌های مختلف لذت ببرید.

۵- معماری بی‌نظیر

یکی دیگر از اهداف کلیدی برای دانشجویان خارج از کشور – به ویژه کشورهایی که بنا‌های قدیمی کمی دارند – بازدید از معماری زیبای دانشگاه‌های انگلستان، به ویژه دانشگاه‌های باستانی مانند آکسفورد، کمبریج و سنت اندروز است. به عنوان مثال آکسفورد از هر دوره معماری بزرگ در تاریخ انگلستان از سال ۱۰۰۰ میلادی یه نمونه بنا دارد. اگر معماری شما را جذب می‌کند یا اگر می‌خواهید خودتان معمار شوید، به نظر می‌رسد فقط نیاز دارید از در ورودی خانه‌ی خود خارج شوید تا تاریخ معماری را نظاره کنید. شاید برایتان جالب باشد که بسیاری از صحنه‌های مختلف فیلم هری پاتر در دانشگاه‌های انگلستان فیلم‌برداری شده که بازدیدشان برای عموم آزاد است.

همچنین این واقعیت را نمی‌توان نادیده گرفت که معماری زیبا، الهام‌بخش است؛ مطالعه در کتابخانه‌ای که از زیبایی، نفس را بند می‌آورد، تاثیری شگفت‌انگیز بر انگیزه شما برای کار می‌گذارد. بنابراین ممکن است برای شما جذابیت ساختمان‌ها، انگیزه‌ای برای انتخاب یک دانشگاه باشد؛ این موضوع می‌تواند روی خلق‌وخو و انگیزه‌ی کاری شما تأثیر بگذارد.

۶- تاریخ غنی

دانشگاه‌های انگلستان در طول قرن‌ها همپای وقایع تاریخی پیش رفته‌اند. پایه و اساس دانشگاه آکسفورد به سال‌های خیلی دور بازمی‌گردد اما تاریخ دقیق آن مشخص نیست، گرچه شواهدی از تدریس در دانشگاه آکسفورد وجود دارد که از سال ۱۰۹۶ شروع شده و قدیمی‌ترین دانشگاه در دنیای انگلیسی زبان است. هنگامی‌که در یکی از دانشگاه‌های انگلستان حضور می‌یابید، روی همان زمینی راه می‌روید که افراد مشهور راه رفته‌اند و پا جای پای آن‌ها می‌گذارید. افراد مشهور بسیاری مانند نخست وزیران انگلستان (از جمله ترزا مای، دیوید کامرون و تونی بلر) در آکسفورد تحصیل کرده‌اند؛ اولیور کرمول (Oliver Cromwell)، چارلز داروین و دیوید اتنبورو ((David Attenborough در کمبریج دانشجو بوده‌اند؛ پرنس ویلیام و کیت میدلتون در سنت اندروز درس می‌خوانده‌اند؛ و هیل ولز ( (HG Wellsو الکساندر فلمینگ(Alexander Fleming)  تحصیل کرده‌ی امپریال کالج لندن هستند. اگر علاقه‌مند به تاریخ هستید، این مکان‌ها نه تنها الهام‌بخش شما هستند، بلکه بعضی وقایع تاریخی در مکان‌های رخدادشان با پلاک آبی رنگ مشخص شده‌اند و ممکن است در سالن غذاخوری یا اتاق مطالعه به چشمتان بخورد.

۷- تنوع ملیت‌ها

یکی از مهم‌ترین نکات مثبتی که در رفتن به دانشگاه وجود دارد ملاقات با افراد بی‌شمار و متفاوت است. همان افرادی که وقت زیادی با آن‌ها سپری می‌کنید، گروه‌های مطالعاتی تشکیل می‌دهید، دوست خواهید شد، شاید یک آپارتمان را نیز با آن‌ها به اشتراک بگذارید. ممکن است دوستیتان مادام‌العمر باشد و حتی ممکن است همسر آینده خود را ملاقات کنید، همانطور که ویلیام و کیت در سنت اندروز همدیگر را ملاقات کردند. با توجه به همه این‌ها، کسانی که با شما تحصیل می‌کنند می‌توانند تقریبا به همان اندازه‌ی رشته تحصیلیتان یا دانشگاه محل تحصیلتان حائز اهمیت باشند. به یاد داشته باشید که هر ساله هزاران نفر از مردم سراسر جهان به دانشگاه‌های انگلستان می‌روند. یکی از بهترین نکات در مورد دانشگاه‌های انگلستان، تنوع قابل ملاحظه‌ای است که دانشجویان را از هر قاره در جهان و از تقریبا هر کشوری دور هم جمع می‌کند. اگر یکی از اهدافتان از دانشگاه رفتن این است که با دیدگاه‌ها و ایده‌های جدیدی روبرو شوید، تنوع فوق‌العاده‌ای از مردم جهان در دانشگاه‌های انگلستان می‌تواند همه چیز را تغییر دهد و به شما کمک کند جهان را از چشم دانشجویان مختلف با فرهنگ‌های مختلف ببینید.

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا : ۰

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question