۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

انگلیس دارای سابقه‌ای بلند مدت در آموزش عالی است. از آنجا که حدود یک چهارم دانشگاه­‌های انگلستان دارای بالاترین رتبه‌ها در دنیا هستند، سالانه نزدیک به نیم میلیون دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. بنابراین برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس را دارند، انگلیس بی‌شک یکی از بهترین گزینه‌­هاست. در ادامه از صفر تا صد تحصیل در مقطع فوق لیسانس در انگلستان را می خوانید.

آیا قصد ادامه تحصیل در انگلیس را دارید اما نمی دانید چگونه؟

اگر پاسخ شما مثبت است، با ما همراه باشید و جدیدترین راهنمای کاربردی و کلیدی ارائه شده به منظور چگونگی اقدام برای تحصیل در دانشگاه رویایی‌تان در انگلستان را مطالعه کنید. در ادامه به طور مختصر با شرایط تحصیل در دوره فوق لیسانس در کشور انگلستان آشنا می شویم.

انواع دوره‌های فوق لیسانس در انگلستان

دوره­ های فوق لیسانس در انگلستان به دو دسته آموزش محور و پژوهش محور تقسیم می‌شوند.

 • دوره­‌های آموزش محور:

دوره‌های آموزش محور همانند دوره لیسانس شامل گذراندن واحدهای درسی، سمینارها و انجام کارهای عملی است. در این دوره ها توانایی دانشجویان از طریق شرکت در آزمون‌ سنجیده می‌شود.

 • دوره‌های پژوهش محور:

دوره‌های پژوهش محور عموما بر مبنای تحقیق و پژوهش برگزار می‌شوند. در این دوره ها دانشجویان بیشتر زمان خود را صرف تحقیق روی یک موضوع خاص و آماده کردن پایان نامه خود می‌کنند. این دوره برای دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند مناسب‌تر است.

دوره‌های فوق لیسانس در انگلستان معمولا ۱ سال طول می‌کشد. البته طول برخی از دوره های پژوهش محور از ۱۸ ماه تا ۲ سال است.

در سیستم تحصیلات تکمیلی انگلستان، دانشکده‌ها عموما دوره های پیش نیاز برای دوره فوق لیسانس ارائه می دهند تا دانشجویان مهارت ها و دانش مورد نیاز برای بدست آوردن جایگاه در دوره ارشد را فرا گیرند.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: مهمترین نکات شرح‌حال‌نویسی برای پذیرش تحصیلی

انواع رشته های فوق لیسانس در انگلستان

فوق لیسانس در انگلستان - انواع رشته های فوق لیسانس در انگلستان

رشته‌های بسیاری برای گذراندن دوره تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های انگلیس وجود دارد. در لیست زیر محبوب‌ترین رشته های مقطع فوق لیسانس در انگلستان آمده است:

 • کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (Business Administration)
 • کارشناسی ارشد علوم سلامت (Health Sciences)
 • کارشناسی ارشد زبان های خارجی (Language Studies)
 • کارشناسی ارشد طراحی (Design)
 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر (Computer Science)
 • کارشناسی ارشد مدیریت محیط زیست (Environmental Management)
 • کارشناسی ارشد روابط بین الملل (International Relations)

از دیگر رشته‌های ارائه شده در مقطع فوق لیسانس در انگلستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تاریخ باستانی
 • فلسفه
 • انسان شناسی
 • فناوری
 • پزشکی
 • هنر(فیلم، موسیقی، هنرهای زیبا)
 • انگلیسی(ادبیات، زبان شناسی)
 • تاریخ
 • علوم(بیولوژی، بیوشیمی، نجوم)
 • حقوق
 • علوم اجتماعی(جامعه شناسی، روانشناسی)

شهریه دوره فوق لیسانس در انگلستان

بر اساس آخرین آمار ارائه شده در وب سایت UCAS، شهریه دوره فوق لیسانس در انگلستان از ۱۰ تا ۲۵ هزار پوند در سال با توجه به دانشگاه و شهر محل تحصیل متغیر است. البته، میانگین شهریه‌ دوره فوق لیسانس برای دانشجویان بین المللی در این کشور ۱۵ هزار پوند در سال است. همچنین، میانگین هزینه زندگی در انگلستان نیز سالانه حدودا ۱۰ تا ۱۲ هزار پوند است.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در انگلستان

 

دانشگاه های معتبر انگلستان برای ادامه تحصیل در دوره فوق لیسانس

در ادامه لیست برخی از معتبرترین دانشگاه های انگلستان که برای ادامه تحصیل در این کشور حتما باید نگاهی به آن ها داشته باشید، آمده است:

دانشگاه های زیر نیز برای گذراندن دوره های آنلاین فوق لیسانس در انگلستان گزینه خوبی به شمار می روند:

دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه های انگلستان

فوق لیسانس در انگلستان - بورسیه دانشگاه های انگلستان

تقریبا از تمامی دانشگاه های انگلستان امکان دریافت بورسیه وجود دارد. البته میزان بورس که دانشجو می‌تواند به عنوان کمک هزینه دریافت کند بستگی به شهر و دانشگاه و رشته ای دارد که فرد انتخاب می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به وب سایت دانشگاه ها مراجعه کنید و در بخش بورسیه ها (funding) برای دانشجویان بین‌المللی، موقعیت های بورسیه موجود و میزان بورسیه را بررسی کنید. همچنین می توانید، لیست کاملی از تمامی کمک هزینه های تحصیلی (Scholarship) و گزینه‌های دریافت بورس را در وبسایت آموزشی British Council پیدا کنید.

لازم به ذکر است که با توجه به محدود بودن فرصت ها و موقعیت های دریافت کمک هزینه تحصیلی خصوصاً برای دوره فوق لیسانس، بایستی هر چه سریعتر برای این موضوع اقدام کنید تا شانس دریافت فاند را از دست ندهید.

آیا امکان کار در حین تحصیل برای یک دانشجو در مقطع لیسانس در انگلستان وجود دارد؟

چنانچه شما در دانشگاهی تحصیل کنید که هم در لیست  UKVI و هم در لیست «موسسات شناخته شده» باشد، شما اجازه کار در حین تحصیل دارید. دانشجویان بین‌المللی که در مقطع فوق لیسانس به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل هستند، اجازه کار پاره وقت در طول ترم تا حداکثر ۲۰ ساعت در هفته و کار تمام وقت در تعطیلات را خواهند داشت که به این ترتیب این دانشجویان قادر خواهند بود بخشی از هزینه تحصیل و زندگی خود در انگلستان را با کار دانشجویی پرداخت کنند.

نحوه اخذ پذیرش در دوره فوق لیسانس در انگلستان

بر خلاف دوره لیسانس در انگلستان ، سیستم متمرکزی برای بررسی درخواست ها و اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس در انگلستان وجود ندارد. در بیشتر مواقع دانشجو برای اخذ پذیرش از دانشگاه انتخابی اش باید درخواستش را مستقیما به دانشگاه ارسال کند. تنها استثنا در این خصوص، دوره های تربیت معلم (Teacher Training Courses) هستند که دانشجو می تواند از طریق یک سیستم متمرکز بنام UCAS Teacher Training درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کند.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: تهیه مدارک مورد نیاز و اقدام برای پذیرش

 

نکات مربوط به اخذ پذیرش

   • آسان ترین روش انجام فرایند اخذ پذیرش، ارسال درخواست پذیرش آنلاین از طریق وبسایت دانشگاه و پیگیری روند پیشرفت آن توسط خود دانشجو است.
   • همچنین دانشجو به عنوان یک روش جایگزین می تواند پکیج پذیرش را دانلود کرده یا تلفنی آن را درخواست کند و ادامه روند مراحل پذیرش را طریق پست انجام دهد.
   • در انگلیس اکثر دانشگاه ها برای دوره فوق لیسانس، پایان مهلت ثبت نام رسمی ندارند (به جز رشته های دوره تربیت معلم، رشته حقوق و رشته پزشکی).
   • هر دانشگاه در انگلیس برای بررسی درخواست های پذیرش دانشجویان، چهارچوب زمانی مخصوص به خودش را دارد. این پروسه معمولا بین ۲ هفته تا ۲ ماه طول می کشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش

هرچند مدارک مورد نیاز هر دانشگاه در انگلستان با دیگری متفاوت است اما دانشجویان بین المللی به طور کلی برای ادامه تحصیل در دوره های فوق لیسانس انگلستان باید مدارک زیر را داشته باشند:

   • شناسنامه
   • پاسپورت (کارت شناسایی بین المللی)
   • رزومه سوابق کاری
   • توصیه نامه(در صورت نیاز)
   • مدرک زبان انگلیسی (ترجیحا IELTS UKVI با نمره بالای ۶.۵)
   • کپی مدرک کارشناسی یا مدرک معادل کارشناسی
   • ریز نمرات دانشگاه
   • ساپورت مالی

مراحل نهایی پس از دریافت نامه پذیرش برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در انگلستان

اگر قصد تحصیل در انگلستان را دارید، باید بدانید که پس از اتمام فرایند پذیرش، چند مرحله اضافه را نیز باید بگذرانید:

   • ارائه بیمه درمانی (در صورت معتبر نبودن بیمه، دانشجو باید مبلغ ۷۰ تا ۱۴۰ پوند در ماه پرداخت کند)
   • اقدام برای اخذ ویزای دانشجویی انگلستان (Tier4)
   • پیش ثبت نام در وبسایت دانشگاه قبل از رفتن به انگلستان (برخی از دانشگاه ها)

اگر هنوز سوالی در ذهنتان دارید که پاسخ آن را در این مطلب نیافتید یا نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه اقدام برای تحصیل در دوره فوق لیسانس در انگلستان دارید، همین الان با مشاوران و کارشناسان مجرب Blue Sky تماس بگیرید.

آخرین به روز رسانی: ژانویه ۲۰۲۰

منابع:

سخن پایانی

طول دوران تحصیل در مقطع فوق لیسانس در انگلستان یک سال است که طول این دوره در انگلستان به نسبت سایر کشورها کوتاهتر است و از همین رو با توجه به کیفیت بالای دانشگاههای انگلستان و کوتاه بودن این دوره در این کشور دوره فوق لیسانس در انگلستان مورد توجه دانشجویان بین المللی در سراسر دنیا قرار گرفته است. شما در حین تحصیل در مقطع فوق لیسانس در انگلستان می‌توانید 20 ساعت در هفته کار کنید و به این ترتیب بخشی از هزینه های خود را با کار دانشجویی پرداخت کنید. هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس حدود 10 تا 25 هزار پوند است که این مبلغ با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی شما متفاوت خواهد بود. شما می‌توانید برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در انگلستان از بورسیه های تحصیلی متنوعی که این کشور به دانشجویان بین المللی خود می‌دهد نیز استفاده کنید و در بهترین دانشگاههای دنیا تحصیل کنید.

 

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا : 29

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

 1. سلام، وقتتون بخیر.
  من دانشجئ ترم ۵ پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ایران هستم، قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد در رشته پرستاری رو دارم.
  آیا ارشد پرستاری هم ۱ سال زمان میبره؟
  بورس تحصیلی به این رشته تعلق میگیره؟
  در حین تحصیل می تونم کار پاره وقت مربوط به رشتم داشته باشم؟
  بعد از پایان ارشد، اجازه دارم به عنوان یک پرستار در انگلستان مشغول به کار بشم یا اینکه باید آزمون های دیگه ای رو پاس کنم؟  ۰  • سارا عزیز سلام.

   معمولا فوق لیسانس در انگلستان یک ساله هستند. بورس های متنوعی وجود دارد که در سایت دانشگاهها میبایست جستجو شود.
   دانشجو اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته دارد. معمولا بعد از لیسانس و فوق دو سال اجازه کار نیز داده می‌شود.
   برای بررسی دقیق‌تر میبایست شرایط شما توسط مشاوران بلواسکای بررسی شود. شما می‌توانید با ما تماس بگیرید.

   شماره تماس:
   ۰۲۱۹۱۰۰۷۲۷۴   ۰ 2. سلام و وقت بخیر من لیسانس حقوق دارم برای فوق لیسانس چه رشته هایی رو میتونم انتخاب کنم که مثل همون حقوق باشه و گیر ندن  ۰  • کارشناس تحصیل در خارج
   ۷ آذر ۱۴۰۰ در ۱۰:۳۹

   مریم عزیز سلام،

   شما می‌توانید برای مقطع فوق همه گرایش‌های رشته حقوق که مرتبط هست را انتخاب کنید، در غیر این صورت برای تحصیل در رشته های مدیریتی هم مجاز هستید.
   برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.   ۰ 3. با سلام برای مقطع ارشد مدرک تافل هم مورد تایید دانشگاه های انگلستان هست یا خیر؟  ۰  • کارشناس تحصیل در خارج
   ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ در ۰۹:۱۹

   امین عزیز سلام

   اکثر مدارک زبان رسمی و بین المللی مورد تایید دانشگاههای انگلیس می‌باشد اما از جهت ویزا در حال حاظر مدرک تافل مورد قبول نیست. البته هر زمانیکه متقاضی تمایل به اقدام دارد میبایست دبل چک کند.   ۰ 4. وقتتون به خیر:
  من مدرک مدیریت بازرگانی از سازمان مدیریت صنعتی هستم ، سئوال من اینه که مدرک من قابل قبول برای دانشگاه انگلستان هست؟  ۰دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question