۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره

شرایط تحصیل در دوره پیش دانشگاهی در جمهوری چک

کشور جمهوری چک

دوره پیش دانشگاهی در چک یک انتخاب فوق العاده برای دانش‌آموزانی است که قصد دارند در کالج و یا دانشگاه های چک یا سایر کشورها مشغول به تحصیل شوند. این دوره به شما این فرصت را می‌دهد که مهارت های زبان خود را افزایش دهید. در نتیجه این افزایش مهارت، یادگیری مطالب برای شما بسیار آسان‌تر می شود. همچنین، این امکان برای شما فراهم می شود که با محیط جدید خود، سازگاری بیشتری داشته باشید. از تمامی این موارد مهم تر این است که شیوه آموزش دوره های پیش دانشگاهی در چک به صورت کاملا کاربردی است.

در این مقاله سعی کرده ایم تمام اطلاعات لازم در خصوص برنامه های درسی و توضیحات مربوط به تحصیل دوره پیش دانشگاهی در چک را برای شما گردآوری کنیم. مشاوران خبره Blue Sky  همواره در تلاش اند تا در مسیر مهاجرت تحصیلی، با توصیه های حرفه ای، به شما کمک کنند.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: درباره کشور جمهوری چک، عروس اروپا

 

دوره پیش دانشگاهی در چک

دوره پیش دانشگاهی در چک

اگر بخواهیم دوره preparatory و یا دوره پیش دانشگاهی را در چک به طور خلاصه توضیح دهیم، باید بگوییم که این دوره یک ساله است و شامل ۶۶۰ ساعت آموزش دروس مختلف به زبان چکی و ۱۰۰ ساعت به زبان انگلیسی است. دانش‌آموزان پنج روز در هفته باید در مدرسه حضور یابند. هر روز ۴ درس به زبان چکی آموزش داده می شود و دوبار در هفته به مدت دو ساعت نیز دوره های عصرگاهی به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند.

هزینه تحصیل در دوره پیش دانشگاهی در چک حدود ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو برای یک سال است.

در کلاس‌های زبان، دانش‌آموزان زبان عمومی و مهارت های آکادمیک خود را تقویت می کنند. در این کلاس ها، به صورت فشرده موارد زیر آموزش داده می شوند:

 1. ویژگی‌ها و نحوه دستور زبان گفتاری و علمی
 2. یادگیری واژگان جدید
 3. تمرین نوشتن متن‌های علمی ( مانند مقاله )
 4. یادگیری مهارت های شنوایی زبان
 5. یادگیری مهارت های خواندن زبان و…

زمان شروع دوره پیش دانشگاهی در چک

دانش‌آموزان از ۱۷ سالگی می‌توانند در دوره پیش دانشگاهی در چک شرکت کنند. تاریخ شروع این دوره‌ها به طور معمول از اول اکتبر هر سال می باشد که شامل ۲ ترم به مدت حدود ۵ ماه است.

دوره پیش دانشگاهی در چک

سطح علمی مدارس جمهوری چک

چک از برترین کشورهای توسعه یافته است. این کشور با بالاترین نرخ رشد اقتصادی در اروپا، دارای جمعیتی تحصیل کرده است. نام ۱۴ مدرسه کشور جمهوری چک در بین بهترین مدارس بین المللی قرار گرفته است. این مدارس به دو زبان چکی و انگلیسی آموزش می‌دهند. مدرسه بین المللی پراگ که در سال ۱۹۴۸ تاسیس شده است از برنامه درسی بین المللی پیروی می‌کند و مدرک دیپلم آن مورد تایید بسیاری از مراکز آموزشی در سطح جهان است.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: برترین دانشگاه های کشور چک

 

دوره پیش دانشگاهی در چک

مدرسه بین المللی چارلز

مدرسه بین المللی چارلز میزبان دانش‌آموزان از بیش از ۲۵ ملیت مختلف است. تحصیل دوره پیش دانشگاهی در مدرسه چارلز از فرصت‌های منحصر به فرد است. شما با تحصیل در این مدرسه، بخشی از خانواده بین المللی چارلز خواهید بود و در نتیجه این فرصت را پیدا می کنید که با فرهنگ کشورهای مختلف آشنا شوید.

از مهمترین ویژگی های این مدرسه این است که دانش آموزان در آنجا احساس امنیت و راحتی می‌کنند. با تحصیل در این مدرسه، دانش آموزان این فرصت را پیدا می کنند که با فرهنگ یک کشور خارجی آشنا شوند و با شرایط جدید خود را وفق دهند. مدرسه چارلز به رشد دانش‌آموزان در مهارت های مختلف بسیار اهمیت می‌دهد. به همین دلیل رشته های متعددی را تدریس می کند. از این طریق، مدرسه به دانش‌آموزان این فرصت منحصر به فرد را می‌دهد که رشته مورد علاقه خود برای تحصیل را انتخاب کنند.

با توجه به اینکه هر یک از دانش‌آموزان ویژگی های منحصر به فردی دارند، این مدرسه با روش‌های نوین آموزش، سعی در پرورش‌ استعداد دانش‌‌آموزان دارد. مدرسه چارلز نه تنها برنامه های درسی را به طور کامل آموزش می‌دهد، بلکه در تلاش است تا دانش‌آموزان با ارزش ترین دروس را در این مدرسه فرا یابند. که از نمونه‌های آن می‌توان به تعامل با دیگران اشاره کرد. دانش آموزان در این مدرسه با توجه به سن، ملیت و همچنین سطح زبان انگلیسی به گروه های کوچک تقسیم می‌شوند. در این گروه های کوچک، حداکثر دو نفر از یک ملیت قرار می گیرند، تا دانش آموزان این فرصت را داشته باشند که با فرهنگ های دیگر آشنا شوند.

لازم به ذکر است که شما با تحصیل دوره پیش‌دانشگاهی در مدرسه چارلز ، این فرصت را خواهید داشت که بلافاصله پس از فارغ التحصیل شدن، در برترین دانشگاه‌ها در سطح جهان، مشغول به تحصیل شوید.

پیش دانشگاهی در چک

دانش‌آموزان مدرسه چارلز، روز خود را چگونه می‌گذرانند؟

 • شرکت در کلاس‌های انگلیسی: در این دوره ها، زبان انگلیسی توسط استادان native آموزش داده می شود.
 • شرکت در کلاس‌های عملی: کلاس های هنری، شیرینی پزی، ورزشی از جمله فوتبال، از جمله کلاس های عملی این مدرسه است.
 • فعالیت های عصرانه: در کنار درس، تفریح را نباید فراموش کرد. از خدمات مدرسه چارلز این است که در طول مدت تحصیل، شما را به موزه‌های معروف، مکان‌های مهم و دیدنی پراگ و یا فعالیت های گروهی (مانند سینما در فضای باز) می برد.

برای تحصیل دوره پیش دانشگاهی در چک به چه مدارکی نیاز است ؟

مواردی که در ادامه ذکر می‌شود تقریبا مهم ترین مدارکی هستند که باید در زمان اقدام برای تحصیل، آماده داشته‌باشید. همچنین باید در نظر داشت که مدارک مورد نیاز مدارس مختلف با یکدیگر متفاوت هستند:

 • گواهی و یا مدرکی برای اثبات تسلط بر زبان انگلیسی و یا چکی
 • تکمیل فرم درخواست مدرسه
 • دیپلم دبیرستان
 • ریزنمرات ۲ سال آخر
 • گذرنامه
 • عکس دیجیتال
 • شهریه

ویزای تحصیلی کشور چک

لازم به ذکر است که دریافت ویزای تحصیلی چک دارای قوانین و شرایط به خصوصی است و فرآیند اقدام و دریافت ویزای تحصیلی در چک ، چندان ساده نیست. طبق بررسی های انجام شده، در سال اخیر، سفارت جمهوری چک مدت زمانی بین ۱۰ تا ۱۲ ماه را برای بررسی درخواست متقاضی و صدور روادید درنظر می گیرد که زمان نسبتا طولانی است. به همین دلیل، به متقاضیان تحصیل در چک توصیه اکید می گردد که در زمینه دریافت ویزای تحصیلی چک حتما با کارشناسان Blue Sky مشاوره نمایند تا ضمن ارائه مشاوره و کمک جهت اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های کشور چک ، شما را در پروسه دریافت ویزای تحصیلی نیز راهنمایی کنند.

به طور کلی مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کشور چک به شرح زیر است:

 • ۲ قطعه عکس پرسنلی
 • اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی
 • گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • معرفی یک حساب بانکی جهت اثبات پشتوانه مالی
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • در صورت تاهل ارائه سند ازدواج
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

هزینه زندگی در چک

یکی از عوامل مهم در تصمیم گیری هر فرد برای زندگی در یک کشور دیگر، هزینه زندگی در آن کشور است. با توجه به مناسب بودن هزینه زندگی در چک ، این فاکتور را می توان به عنوان یکی از مزایای تحصیل در این کشور دانست. به طور میانگین هزینه زندگی یک نفر در ماه حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است که از این مبلغ، حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه هزینه اجاره خانه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا اقدام برای پذیرش برای تحصیل مقطع پیش دانشگاهی در چک و همچنین دانشگاه های برتر این کشور، می‌توانید با کارشناسان Blue Sky  تماس حاصل نمایید. همچنین می‌توانید دیدگاه‌ها و سوالات خود در رابطه با تحصیل در چک در همین صفحه با ما در میان بگذارید.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا : 1

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question