۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره

پیش دانشگاهی در انگلستان

پیش دانشگاهی در انگلیس

هر دانش آموزی به منظور آمادگی ورود به دانشگاه‌های انگلستان در مقطع لیسانس، می‌بایست دوره پیش دانشگاهی در این کشور را بگذراند. گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی در انگلیس به ۲ روش امکان پذیر است:

 • گذراندن دوره پیش دانشگاهی در کالج ها
 • گذراندن دوره پیش دانشگاهی در دانشگاه ها

به دلیل خاص بودن سیستم آموزشی هر کشور، متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان در مقطع لیسانس را دارند، باید در دوره پیش دانشگاهی شرکت کنند و از لحاظ آکادمیک و سطح زبان انگلیسی شرایط لازم برای ورود به دانشگاه های انگلستان را کسب کرده تا بتوانند برای پذیرش اقدام کنند.

دوره‌های پیش دانشگاهی بین المللی( IFP-International Foundation Programme)

این دوره ها به دوره‌های بین المللی پایه یا دوره‌های پیش دانشگاهی (IFP-International Foundation Programme) معروف هستند.

دانشجویان خارجی که دوره دبیرستان را پشت سر گذاشته و نمره‌های خوبی گرفته باشند می‌توانند در این دوره‌های تمام وقت شرکت کنند.

این دوره‌ها برای ورود مستقیم دانش آموزان بین‌المللی به دانشگاه‌های انگلستان ارائه می‌شود. قوانین سیستم آموزشی کشور انگلستان باعث می‌شود دانش آموزی که دارای مدرک پیش دانشگاهی از کشور ایران است، برای ادامه تحصیل در انگلیس واجد شرایط نباشد.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: دبیرستان های انگلستان

 

مزایای دوره IFP در انگلستان

همان‌طور که اشاره شد، دوره IFP دانش آموز را جهت ورود به دانشگاه در رشته‌های کارشناسی آماده می کند. این دوره متشکل از دروس دانشگاهی انتخابی دانش آموز، زبان انگلیسی در سطوح دانشگاهی و همچنین مهارت‌های تحصیلی است.

 • دانش‌آموزان خارجی با پشت سر گذاشتن دورهIFP (به شرطی که دوره را با موفقیت و با نمره‌های مورد نیاز پشت سر بگذارند و شرایط رشته مورد نظر را داشته باشند)، شانس بیشتری برای اخذ پذیرش در رشته و دانشگاه دلخواه خود خواهند داشت.
 • دوره های پیش دانشگاهی در انگلستان برای دانش آموزانی است که در کشورهایی درس خوانده اند که مدارک تحصیلی آن ها در کشور انگلستان مورد قبول نباشد.
 • دانش آموزان بین المللی عموما باید نمره های بالایی در کارنامه خود داشته باشند تا بتوانند برای شرکت در این دوره ها اقدام کنند.
 • دوره های IFP در تاریخ های متنوعی ارائه می شود تا همه دانش آموزان با شرایط متفاوت بتوانند در این دوره ها شرکت کنند.
پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: ۱۰ دلیل برای تحصیل در خارج از کشور

هزینه تحصیل در دوره های پیش دانشگاهی چقدر است؟

 • پیش دانشگاهی در کالج: بین ۲۰ تا ۳۰ هزار پوند در سال
 • پیش دانشگاهی در دانشگاه: بین ۱۰ تا ۲۵ هزار پوند در سال

بنابراین بدیهی است که گذراندن دوره پیش دانشگاهی در دانشگاه بسیار به صرفه تر و ارزانتر از پشت سر گذاشتن این دوره در کالج خواهد بود.

انواع دوره های پیش دانشگاهی در انگلستان

دوره‌‌ی ۲ ساله A-level معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی در ایران است.

افرادی که قصد ادامه‌ی تحصیل در دوره‌ی پیش دانشگاهی در انگلیس را دارند، پس از گذراندن این دوره می‌بایست در یک آزمون ورودی شرکت کنند و در صورت قبولی، وارد دانشگاه‌های انگلستان شوند.

 • تحصیل در دوره های A-level انگلستان هم برای دانش آموزانی که مدرک دیپلم خود را اخذ کرده اند مناسب است، هم افرادی که هنوز در دوره دبیرستان مشغول به تحصیل هستند واجد شرایط برای تحصیل در این دوره می باشند. به عبارت دیگر اگر دانش آموز، سال دوم دبیرستان خود را به پایان رسانده باشد می‌تواند وارد دوره A-level شده و پس از طی کردن مدت ۲ ساله این دوره وارد بهترین دانشگاه های انگلستان شود که این امر خود میتواند موجب صرفه جویی در وقت و هزینه های دانش آموزان و والدین آن‌ها گردد.
 • دانش آموزانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در انگلستان را دارند می توانند با شرکت در دوره A-level و با کسب نمره های مناسب در این دوره به برترین دانشگاه های انگلستان مانند دانشگاه آکسفورد، کمبریج، یو سی ال و … راه پیدا کنند.
 • ضمنا دانش آموز برای تحصیل در دوره A-level نیازمند داشتن مدرکی برای اثبات دانش زبان انگلیسی خود می باشد. در حال حاضر متقاضی حداقل باید نمره آزمون آیلتس ۵/۵ را داشته باشد.
 • دروسی که در این دوره ارائه می شود با توجه به رشته انتخابی فرد برای ادامه تحصیل در دانشگاه متفاوت بوده ولی به طور کلی شامل دروسی مانند ریاضی، زیست، شیمی، علوم اجتماعی و … می باشد.
 • نمره بندی این دوره از A تا E است و هرچه دانش آموزان نمره بهتری را در دروس ارائه شده کسب نمایند شانس تحصیل در دانشگاه های برتر انگلستان برایشان بیشتر خواهد بود. با توجه به تعداد زیاد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در انگلستان اگر نمرات دانش آموز در محدوده D تا E هم باشد، باز امکان انتخاب دانشگاهی با سطح کیفی متوسط را خواهد داشت. دانشجو در صورت کسب نمرات عالی در این دوره می تواند از بورسیه تحصیلی در انگلستان نیز بهره مند شود.
پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: تحصیل در مدارس شبانه روزی انگلیس

 

 

 • دوره Foundation

دانش آموزانی دبیرستانی که دارای ۱۷ سال تمام هستند می‌توانند دوره فاندیشن را بگذرانند. دروس این دوره با توجه به رشته‌ای که فرد برای ادامه تحصیل در دانشگاه انتخاب می‌کند، تعیین می‌شود. در این دوره فرد علاوه بر زبان انگلیسی دروسی مانند زیست شناسی، شیمی، ریاضی، فیزیک، علوم اجتماعی و … را می‌گذراند.

 • دوره‌ی Foundation در انگلستان ۹ ماهه یا ۱ ساله است که توسط کالج‌ها یا دانشگاه‌ها ارائه می‌شود.
 • این دوره‌ معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی در ایران است و افرادی که تمایل دارند در رشته‌های داروسازی، تجارت و مدیریت، هنر و طراحی، حقوق و علوم انسانی، علوم کامپیوتر و مهندسی تحصیل کنند می‌بایست این دوره را بگذرانند.
 • اگر شما تمایل به تحصیل در دوره Foundation را دارید می‌بایست مدرک دیپلم خود را در ایران با میانگین نمرات خوب اخذ کرده باشید ولی نیازی نیست حتما دوره پیش دانشگاهی را گذرانده باشید.

اگر سن شما کمتر از ۱۷ سال است و مدرک دیپلم خود را اخذ کرده اید ما می‌توانیم برای شما پذیرش قطعی برای تحصیل در دوره فاندیشن را بدون نیاز به مدرکی دال بر آشنایی شما به زبان انگلیسی اخذ نماییم و این امکان را برای شما فراهم کنیم که زبان انگلیسی خود را در کشور انگلستان تقویت کنید. از طرف دیگر اگر سن شما بیش از ۱۷ سال است نیاز به ارائه مدرکی دارید که موید تسط شما به زبان انگلیسی باشد. کالج های انگلستان برای اعطای پذیرش به افراد بالای ۱۷ سال، نمره آیلتس حداقل ۵/۵ می‌خواهند. با توجه به اینکه مدرک زبان انگلیسی می‌تواند ۱۰ امتیاز از امتیاز های مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان را فراهم آورد، داشتن آن لازم و ضروری است.

این مطلب هم می تواند برای شما جالب باشد: نکته‌های کاربردی برای دانشجویان تازه وارد تحصیل در انگلستان

«اگر هنوز نمی‌دانید چگونه می توانید زبان انگلیسی خود را تقویت کنید و به سطح لازم برسانید همین حالا با ما تماس بگیرید.»

فارغ‌التحصیلان دوره فاندیشن برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان نیازی به گذراندن آزمون ورودی ندارند و بدون توجه به نمره‌ی کسب شده به طور مستقیم وارد دانشگاه‌های انگلستان می‌شوند.

مزایای تحصیل دوره های پیش دانشگاهی در کشور انگلستان

 1. تحصیل به زبان انگلیسی امری واجب و ضروری است که بسیاری از مردم جهان با توجه به بین المللی بودن زبان انگلیسی به دنبال آن هستند. شما با تحصیل به زبان انگلیسی فقط محدود به چند کشور خاص نمی شوید و طیف گسترده ای از کشورهای جهان را برای کار و زندگی آینده خود پیش رو دارید. این موفقیت را مدیون دانش و تحصیل به زبان انگلیسی هستید.
 2. نظام آموزشی کشور انگلستان بسیار مدرن، منظم و دارای اعتبار جهانی است و اگر شما دوره های پیش دانشگاهی را در انگلستان تحصیل نمایید از مدرکی بسیار معتبر و با ارزش برخوردارید و این مدرک در کشورهای بسیاری برای شما دارای کاربرد دارد و می‌توانید در صورت تمایل ادامه تحصیل خود را در دیگر کشورهای دنیا بگذرانید.
 3. تحصیل در دوره های A-level و Foundation در انگلستان موجب معادل سازی مدرک اخذ شده شما از ایران(دبیرستان،‌ دیپلم و یا پیش دانشگاهی) با مدرک نظام آموزشی انگلستان می شود. همچنین وجود این دوره ها به شما امکان می دهد بدون نیاز به اتمام دوره دوازده ساله دیپلم، وارد کشور انگلستان شوید که این امر باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما خواهد شد.
 4. امکانات آموزشی، رفاهی و تفریحی کالج های انگلستان بی اغراق در بالاترین سطح جهانی قرار دارد. والدین میتوانند بدون هیچ نگرانی فرزندان نوجوان خود را برای تحصیل در کالج های انگلستان ثبت نام نموده و مطمئن باشند با این عمل خود، آینده شغلی و تحصیلی فرزند خود را بیمه نموده اند. کشور انگلستان سالهاست ثابت نموده یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل دانش آموزان بین المللی است و می‌تواند علاوه بر خود محصل، تمام توقعات والدین را نیز تامین نماید.
 5. لازم به ذکر است دانش آموزان حین گذراندن دوره Foundation یا A-Level اجازه‌ی ۱۰ تا ۲۰ ساعت کار در هفته را نیز دارند که میزان اجازه کار در حین تحصیل بستگی به نظر آفیسر ویزا دارد.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: ۱۰ مزیت تحصیل در خارج از کشور در دوره دبیرستان

 

ثبت نام در دوره های پیش دانشگاهی انگلستان

دوره پیش دانشگاهی در انگلستان چندین بار در طول سال برگزار می‌شود(سپتامبر، ژانویه، آپریل و می). متقاضیان برای درخواست پذیرش در این دوره باید ۳ ماه قبل از شروع دوره، پروسه ثبت نام را آغاز کرده و مدارک لازم را به مشاورین تحصیلی موسسه ارائه نمایند تا برای گذراندن دوره مناسب در کالج مورد نظرشان پذیرفته شوند.

به طور کلی متقاضیان با توجه به رشته درسی مورد نظر و مورد علاقه شان می توانند در ۴ گروه درسی هنر، مهندسی، مدیریت و علوم پزشکی در دوره های پیش دانشگاهی انگلستان ثبت نام کنند.

سخن پایانی

دانشجویان بین المللی پس از پشت سر گذاشتن دوره دبیرستان برای ورود مستقیم به دانشگاه‌های انگلستان باید وارد دوره پیش دانشگاهی شوند. دوره پیش دانشگاهی در انگلستان یک دوره‌ی یک تا دوساله است که در دو دوره A-LEVEL یا Foundation برگزار می‌شود. دانش‌آموزان برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و دامپزشکی در دانشگاه‌های معروف انگلستان مانند دانشگاه آکسفورد و یا دانشگاه کمبریج حتما بایددوره‌ی A level که یک دوره دو ساله است را بگذرانند و افرادی که تمایل دارند در رشته‌های داروسازی، تجارت و مدیریت، هنر و طراحی، حقوق و علوم انسانی، علوم کامپیوتر و مهندسی تحصیل کنند می‌بایست دوره فاندیشن که یک دوره 9 ماهه تا یک ساله است را بگذرانند.

برای تحصیل در دوره‌های A-level و Foundation امکان دریافت بورسیه تحصیلی توسط BlueSky برای شما وجود دارد که میزان دریافت بورسیه تحصیلی پس از بررسی شرایط شما توسط کارشناسان ما مشخص خواهد شد.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا : 7

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question