L O A D I N G

داروسازی در انگلیس

نویسنده: کارشناس

داروسازی در انگلیس یکی دیگر از رشته‌های پردرآمد علوم پزشکی محسوب می‌شود. نام این دوره در انگلستان Mpharm Master of Sciences of Pharmacy است و پیش‌ نیاز ورود به این رشته گذراندن دوره‌ی یکساله Foundation در کالج‌های انگلستان می‌باشد. در طی این دوره دانش آموزان دروس تخصصی همچون زیست، شیمی، علوم آزمایشگاهی، ریاضی و فیزیک را انتخاب می‌کنند.

طول مدت تحصیل در رشته داروسازی ۳ سال برای اخذ مدرک کارشناسی در رشته داروسازی و یک سال نیز برای آموختن مهارت‌های عملی در مراکز بهداشتی– درمانی است. در برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه King College London پس از گذارندن ۴ سال در نهایت فرد با اخذ مدرک فوق لیسانس از این رشته فارغ التحصیل می‌شود و به عنوان متخصص داروساز محسوب می‌شود. در اغلب کشورهای اروپایی این دوره حدود ۵ – ۶ سال به طول می‌انجامد اما در انگلستان با گذارندن کوتاه‌‌ترین مدت اخذ مدرک یعنی ۴ سال می‌توان صلاحیت داروسازی را به دست آورد.

 تحصیل در رشته داروسازی در انگلستان

دانشجویان رشته داروسازی پس از گذراندن دوره ۴ ساله Mpharm، به مباحث داروسازی، شیمی، زیست‌شناسی و تا حدی کسب‌وکار در این حوزه تسلط پیدا خواهند کرد. علاوه‌ براین، دانشجویان در این دوره با بیماران در تعامل هستند و این موضوع با حضور در بیمارستان‌ها صورت می‌گیرد. برای دانشجویان رشته داروسازی پس از اتمام دوره Mpharm امکان اشتغال وجود دارد؛ همچنین، این دانشجویان می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا نیز اقدام کنند.

متقاضیان در دوره‌های داروسازی با نحوه تولید داروها، کاربرد آ‌ن‌ها در زیست‌شناسی، بیوشیمی و آسیب‌شناسی آشنا می‌شوند. بعلاوه، در این دوره استاندارها و روش‌های مشاوره دارویی به بیماران به‌صورت کاملا کاربردی قابل یادگیری است. تمرکز سال آخر داروسازی در انگلستان روی دوره‌های عملی است که به‌عنوان کارشناسی ارشد پیوسته از آن یاد می‌شود.

دانشجویان پس از اتمام دوره ۴ ساله داروسازی، دوره ۱ ساله کارآموزی را می‌گذرانند. پس از اتمام این دوره و موفقیت در آزمون ثبت داروسازان، به‌عنوان یک داروساز معتبر شناخته می‌شوند.

ابتدا این مقاله را بخوانید: ۱۰ شهر برتر دانشجویی در بریتانیا ‏

داروسازی در انگلیس

چرا انگلستان بهترین کشور برای تحصیل در رشته داروسازی است؟

 1. برای دانشجویانی که انگلستان را به‌عنوان مقصد برای تحصیل در رشته داروسازی انتخاب می‌کنند، امکان آشنایی و تسلط به مباحث شیمی و درمان بیماران با داروهای کاربردی وجود دارد.
 2. انگلستان دارای دانشگاه‌ها و کالج‌های مطرح دنیا مانند آکسفورد، کمبریج و غیره است. این مراکز آموزشی فضای رقابت‌ناپذیری را برای دانشجویان این حوزه فراهم می‌کند و امکان تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها را به همراه دارد.
 3. مدارکی که در رشته داروسازی توسط دانشگاه‌های انگلستان ارائه می‌شوند دارای استانداردهای جهانی و مورد تایید سایر کشورهاست.
 4. دانشجویان داروسازی پس از تحصیل در انگلستان، امکان اشتغال به کار در حوزه‌های مختلف و اماکنی نظیر داروخانه، بیمارستان و آزمایشگاه‌ها را دارند.
 5. مدت تحصیل در رشته داروسازی در انگلستان نسبت به سایر کشورها کوتاه‌تر است.
 6. دانش‌آموزان می‌توانند با شرکت در دوره ۲ ساله A-Level یا دوره ۱ ساله Foundation به‌راحتی وارد رشته داروسازی در انگلستان شوند و نیازی به مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد نخواهند داشت.
 7. مسافت کوتاه انگلیس تا ایران، آموزش به زبان انگلیسی و محدودیت زمانی دوره داروسازی از دیگر مزایای تحصیل در رشته داروسازی در انگلستان است.

شرایط ورود به رشته داروسازی در انگلیس

برای تحصیل در دانشگاه‌های داروسازی، دانشجویان می‌بایست در دروس پیش‌نیاز نمره قبولی گرفته باشند. باتوجه به این موضوع، پیشنیاز ورود به رشته داروسازی، داشتن مهارت در دروس ریاضی، شیمی و انگلیسی است. علاوه‌بر این داشتن مدرک A-Level و آیلتس با نمره بالای ۶.۵ ضروری است. لازم به ذکر است که دانشجویان می‌بایست هر کدام از مهارت‌های امتحان آیلتس را با نمره بالاتر از ۶ قبول شوند.

شرایط ورود به رشته داروسازی در انگلستان برای دانش‌آموزان با مدرک دیپلم

دانش‌آموزانی که در ایران مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی دریافت کرده‌اند و هدف آن‌ها تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه‌های انگلیس است، می‌بایست دورهFoundation in Pharmacy  را در کالج‌های معتبر این کشور بگذرانند و در دانشگاه‌های طرف قرارداد، تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهند. علاوه‌براین، دانش‌آموزان می‌توانند از دانشگاه‌های foundation داروسازی پذیرش بگیرند. مدت دورهFoundation in Pharmacy  ۱ سال است و دانش‌آموزان دروس تخصصی زیست‌شناسی، شیمی، ریاضی و فیزیک را انتخاب می‌کنند. علاوه‌ براین، شرکت‌کنندگان این دوره برای مصاحبه‌های ورودی دانشگاه‌های داروسازی انگلیس آماده می‌شوند. لازم به ذکر است که گذراندن دوره foundation نسبت به دوره ۲ ساله A-Level کوتاه‌تر است و دانش‌آموزان می‌توانند به‌راحتی وارد رشته داروسازی شوند.

  همه آن‌چه که باید در مورد دوره آمادگی دکترا ( Pre-PhD ) در انگلستان بدانید

هزینه تحصیل در رشته داروسازی در انگلیس

هزینه تحصیل در رشته داروسازی در انگلستان برای دانشجویان انگلیسی و بین‌المللی تا حد بسیاری متفاوت است. هزینه تحصیل در رشته داروسازی در انگلیس بین ۱۰ هزار تا ۲۵ هزار پوند محاسبه شده است.

درآمد داروسازان در انگلستان

مطابق گزارشات سایت indeed در فوریه ۲۰۱۹ میانگین درآمد داروسازان در انگلیس معادل ۳۷ هزار پوند است؛ این میزان تا ۱۲ هزار پوند قابل تغییر است.

مشاغل مرتبط با گرایش داروسازی در انگلیس

دانشجویانی که دوره ۴ ساله تخصص داروسازی در انگلستان را سپری می‌کنند امکان فعالیت در داروخانه‌ها و مراکز پخش دارویی را دارند. بعلاوه، فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در آزمایشگاه، دامپزشکی و بیمارستان برای ارائه مشاوره دارویی خدمت کنند. به طور کلی مشاغل مرتبط با گرایش داروسازی در انگلستان به ۳ بخش اصلی تقسیم می‌شوند:

 • داروساز: عموم داروسازان در انگلیس در داروخانه‌های عمومی و بیمارستان‌ها فعالیت دارند. این پزشکان بر تحویل دارو به بیماران نظارت دارند تا دارویی اشتباها ارائه نشود. همچنین، در این شغل میزان دوز دارو و نحوه استفاده از آن به بیماران توضیح داده می‌شود.
 • دستیار داروساز: دستیاران داروسازی در انگلستان به‌طور معمول در بیمارستان‌ها فعالیت می‌کنند. این افراد اقدامات لازم در خصوص دریافت نسخه، تحویل دارو و نظارت به انبار دارو را بر عهده دارند.
 • تکنسین داروسازی: تکنسین‌های تخصص داروسازی در انگلستان در بیمارستان‌ها و داروخانه‌های عمومی فعالیت دارند. این افراد نسبت به تحویل دارو و دوز مصرفی تسلط دارند. بعلاوه، تکنسین‌های داروسازی در آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت نیز امکان فعالیت دارند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز بخوانید: مزیت‌های تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان

داروسازی در انگلیس

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس در رشته داروسازی

 • پاسپورت معتبر؛
 • عکس پرسنلی؛
 • رضایت‌نامه والدین برای دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال؛
 • مدارک لازم برای اثبات ارتباط والدین برای دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال؛
 • گواهی بهداشت سلامت و عدم ابتلا به بیماری سِل؛
 • مدارک تحصیلی؛
 • مدرک ATAS برای دانشجویان کارشناسی ارشد؛
 • مدرک زبان انگلیسی که نشان دهد شما در یکی از دوره‌های معتبر زبان انگلیسی با نمره مود نیاز قبول شده‌اید؛
 • مدارک لازم برای اثبات توان مالی زندگی و پرداخت شهریه تحصیلی در انگلستان. این هزینه برای اقامت در لندن ۱۶۰۰ پوند و خارج از لندن ۱۳۰۰ پوند است؛
 • ترجمه و تایید مدارک فوق توسط وزارت دادگستری و امور خارجه؛

توصیه میکنیم این مقاله را بخوانید: تهیه مدارک مورد نیاز و اقدام برای پذیرش

بهترین دانشگاه‌های داروسازی در انگلیس

لیست زیر شامل ۱۰ دانشگاه برتر انگلستان در رشته داروسازی است. این رتبه‌بندی در سال ۲۰۱۹ صورت گرفته است.

 1. University of Bristol
 2. Ulster University
 3. University of Nottingham
 4. Queen’s University, Belfast
 5. University of Liverpool
 6. Cardiff University
 7. University of Birmingham
 8. Robert Gordon University
 9. University of Leeds
 10. Kingston University London

لیست دانشگاه‌های داروسازی در انگلیس

در جدول زیر نام دانشگاه‌های داروسازی بریتانیا ذکر شده است.

انگلستان
نام شهر نام دانشگاه
Birmingham Aston University
Bath University of Bath
Bradford University of Bradford
Brighton University of Brighton
Preston University of Central Lancashire
Leicester De Montfort University
Norwich University of East Anglia
Huddersfield University of Huddersfield
Liverpool Liverpool John Moores University
Keele Keele University
Waterloo King s College London
South London Kingston University / St George s
University of Kent Medway School of Pharmacy – University of Greenwich
Bloomsbury UCL School of Pharmacy
Hatfield University of Hertfordshire
Manchester University of Manchester
Nottingham University of Nottingham
Portsmouth University of Portsmouth
Reading University of Reading
Sunderland University of Sunderland
Wolverhampton University of Wolverhampton
ایرلند شمالی
Belfast Queen s University Belfast (QUB)
Coleraine University of Ulster (UU)
اسکاتلند
Glasgow University of Strathclyde
Aberdeen Robert Gordon University
ولز
Cardiff Cardiff University (Cardiff School of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences)
ایرلند
Cork University College Cork
Dublin Royal College of Surgeons in Ireland
Dublin Trinity College, Dublin

 

۲ ratings ۲٫۵/۵

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *