در شرایط کرونایی، با خیال راحت از خدمات غیرحضوری BlueSky استفاده کنید.مشاوران ما در اینجـــا ، آماده ارائه خدمات رایگان به شما هستند.
۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره
دندانپزشکی در انگلیس

دندانپزشکی در انگلیس

نویسنده: کارشناس

دندانپزشکی در انگلیس نیز مانند پزشکی یکی از رشته‌های بسیار پر طرفدار در جهان است. به طور کلی دوره‌ی دندان پزشکی در انگلیس ۵ سال به طول می‌انجامد. همچنین یکی از رشته‌های پردرآمد در انگلستان، رشته‌ی دندان‌پزشکی است و برای تحصیل در این رشته رقابت بسیار تنگاتنگی بین داوطلبان هم در انگلستان و هم در سرتاسر دنیا برقرار است. این استقبال بیش از هرچیزی به خاطر کیفیت بالای خدمات آموزشی در انگلستان، پیروی از استانداردهای جهانی و همچنین مجهز بودن دانشگاه‌های انگلستان به تجهیزات پیشرفته‌ی پزشکی است. دانشجویان این رشته علاوه بر گذارندن دروس تئوری می‌بایست مهارت‌های عملی را نیز با شرکت در دوره‌های کارآموزی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فراگیرند.

تحصیل دندان‌پزشکی در انگلستان

به‌طور کلی تحصیل در رشته دندان‌پزشکی انگلستان، ۵ سال طول می‌کشد. این دوره تحصیلی شامل سطوح آکادمی و فنی است. در رشته دندان‌پزشکی، دانشجویان علت مشکلات دندانی، روش‌های پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را مطالعه خواهند کرد. فارغ‌التحصیلان رشته دندان‌پزشکی انگلیس دوره خود را با مدرک کارشناسی دندان‌پزشکی به پایان خواهند رساند. بعلاوه، دندان‌پزشکی در انگلیس، یکی از رقابتی‌ترین دوره‌ها تلقی می‌شود و متقاضیان برای شروع به کار، نیاز به کسب نمره‌های بالای علمی دارد.

ابتدا این مقاله را بخوانید: پذیرش دوره لیسانس در انگلستان چگونه است؟

دوره تحصیلی دندانپزشکی در انگلستان

اولین سال از دوره ۵ ساله تحصیلی رشته دندان‌پزشکی بر پایه دانش پزشکی و بالینی در زمینه‌های آناتومی، فیزیولوژی، زیست‌شناسی دهان و بیوشیمی تمرکز دارد. در انتهای سال اول نیز دانشجویان زیر نظر اساتید خود، کار عملی را تجربه می‌کنند. تجربه کار عملی، روی نمونه‌های شبیه‌سازی شده صورت می‌گیرد. سال دوم رشته دندان‌پزشکی در انگلیس مطالعه روی موضوعات دندان‌پزشکی عملی، پروتز دندانی و پریودنتیکس است. در سال سوم، دانشجویان عمیقا به مطالعه روی موضوعات مربوط به دندان‌پزشکی می‌پردازند و شروع به استقلال در کار عملی و تجربی خواهند کرد. در حالی که دانشجویان در سال چهارم، فرصت بیشتری برای ارتقاء مهارت در این حوزه دارند و به‌عنوان یک دندانپزشکی واقعی در دانشکده خود شروع به کار خواهند کرد. در سال آخر تحصیل در دندان‌پزشکی انگلستان، دانشجویان نیمی از دوره تحصیل را داخل دانشکده دندان‌پزشکی می‌گذرانند و نیمه دیگر را در جامعه دندان‌پزشکان به همکاری ادامه خواهند داد.

دندانپزشکی در انگلیس

در نهایت پس از اتمام دوره تحصیلی دندان‌پزشکی، متقاضیان موفق به دریافت مدرک لیسانس دندان‌پزشکی (BDS) می‌شوند.

در دوره تحصیلات تکمیلی دندان‌پزشکی، مباحثی در خصوص هسته دندان‌پزشکی و آموزش‌های تخصصی ارائه می‌شود. پس از تکمیل دوره ۵ ساله کارشناسی، دندان‌پزشکان می‌بایست در شورای عمومی دندان‌پزشکی (GDC) ثبت نام کنند تا به‌عنوان یک دندانپزشک واجد شرایط شناخته شوند.

GDC استانداردهای آموزش دندانپزشکی بریتانیا در سطح کارشناسی و تحصیلات تکمیلی است.

این مقاله هم میتوانید برایتان جالب باشد: آنچه باید راجع به دوره‌ی آمادگی فوق لیسانس در انگلستان بدانید

شرایط پذیرش دانشجویان دندان‌پزشکی در انگلستان

برای ورود به رشته دندان‌پزشکی انگلستان، هر کدام از دانشگاه‌های این کشور شرایط متفاوتی در نظر می‌گیرند. به‌همین دلیل قبل از اقدام به ارسال مدارک برای دانشگاه مورد نظرتان از شرایط ورود به آن آگاه شوید.

همچنین، متقاضیان با مراجعه به وبسایت مرکز اطلاع رسانی ملی انگلستان (UKNARIC) می‌توانند صلاحیت و ویژگی‌های دانشگاه‌های انگلیس را با یکدیگر مقایسه کنند.

به‌طور کلی برای ورود به رشته دندان‌پزشکی انگلیس داشتن شرایط زیر الزامی است.

 • کارشناسی بین‌المللی در حوزه مربوطه؛
 • مدرک دوره A-Level با گذراندن دوره‌های شیمی و زیست‌شناسی؛
 • مدرک آیلتس با میانگین نمره بالای ۷؛
 • گواهی سلامتی؛

علاقمندان به رشته دندانپزشکی در انگلیس باید برای ورود به این رشته، دو مرحله را پشت سر بگذارند.

۱.  دوره A-level

دوره A-Level معادل دوره پیش‌دانشگاهی در ایران است. به‌طور معمول برای ورود به رشته دندان‌پزشکی در دانشگاه‌های عالی رتبه انگلستان، دانش‌آموزان بعد از اتمام دوره تحصیلی، دوره ۲ ساله A-level را می‌گذرانند. برای آشنایی بیشتر با دوره A-Level، مطلب دوره‌های پیش‌دانشگاهی در انگلستان را مطالعه کنید.

۲.  آزمون  UKCAT

آزمون (UKCAT (UK Clinical Aptitude، بخشی از پروسه انتخاب برخی از مدارس دندان‌پزشکی و پزشکی بریتانیا محسوب می‌شود. این آزمون آنلاین برای سنجش توانایی‌ها، نگرش، تفکرات انتقادی و استدلال منطقی طراحی شده است. این آزمون متشکل از ۵ بخش و به شرح جدول زیر است.

بخش‌های آزمون UKCATتعداد سوالاتزمان پاسخگویی/ دقیقه
Verbal reasoning۴۴۲۱
Quantitative reasoning۳۶۲۴
Abstract reasoning۵۵۱۳
Decision analysis۲۸۳۲
Situational judgement۶۷۲۷

آزمون UKCAT در دانشگاه‌های آبردین، کاردیف، کالج لندن، ادینبورگ، گلاسگو، منچستر، نیوکاسل، بلفاست، شفیلد و غیره برگزار می‌شود.

هزینه تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در انگلستان

همان طور که پیش‌تر در مورد مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های انگلستان در رشته دندان‌پزشکی اشاره شد، دانشگاه‌ها و مدارس این کشور در مقاطع و دانشگاه‌های مختلف، هزینه‌های متفاوتی دریافت می‌کنند؛ اما به‌طور میانگین، هزینه تحصیل در رشته دندان‌پزشکی انگلستان، بین ۳۰ تا ۵۰ هزار پوند محاسبه می‌شود.

دانشگاه‌های تحت پوشش دولت انگلستان، هزینه‌های دانشجویان را به دو دسته تقسیم‌بندی می‌کنند:

 • هزینه تحصیل دندان‌پزشکی برای دانشجویان انگلیسی

هزینه‌های تحصیل دانشجویان انگلیسی میان دانشگاه‌های انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی متفاوت است، بنابراین قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظرتان درخواست‌های خود را بررسی کنید. به طور معمول، دانشجویان انگلیسی یا بومی ملزم به حداقل اقامت و شهروندی سه سال متوالی در منطقه اقتصادی اروپا هستند. بعلاوه، متقاضیان کشورهای اتحادیه اروپا امکان دریافت وام تحصیلی و کمک هزینه زندگی دارند.

 • هزینه تحصیل دندان‌پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی

شورای بریتانیا به دانشجویان بین‌المللی با توجه به شرایط آن‌ها، کمک هزینه تحصیل و زندگی ارائه کرده است. همچنین، متقاضیان هنگام جستجو برای انتخاب دانشگاه مورد نظرشان باید از هزینه‌های این دوره‌ها و بورس تحصیلی اطلاع پیدا کنند زیرا نوع و مقدار هزینه‌ها و بورس‌های تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف متغیر است. برای اطلاع از هزینه‌ها و بورس تحصیلی دندان‌پزشکی انگلستان از وبسایت شورای بریتانیا کمک بگیرید.

توصیه میکنیم این مقاله را بخوانید: هزینه تحصیل و زندگی در انگلیس

دندانپزشکی در انگلستان

ویزای تحصیلی دندانپزشکی انگلستان

دریافت اجازه ورود به خاک انگلستان برای همه کسانی که مایل به تحصیل در این کشور هستند، اجباری است. متقاضیان نیاز به اخذ ویزای Tier4 دارند. برای دریافت اطلاعات و نحوه دریافت این ویزا به وبسایت ویزا و مهاجرت انگلستان مراجعه کنید.

این مقاله نیز می تواند برایتان جالب باشد: همه چیز درباره انواع ویزای انگلستان

کار دانشجویی حین تحصیل دندانپزشکی در انگلیس

یکی از سوالات مهم دانشجویان دندان‌پزشکی در انگلستان، امکان کار حین تحصیل در این کشور است. گفتنی است که معمولاً به دانشجویان بین‌المللی اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته داده می‌شود تا کمک هزینه‌ای برای شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در انگلستان باشد.

مشاغل مرتبط با گرایش دندانپزشکی در انگلستان

فارغ‌التحصیلان رشته دندان‌پزشکی در ابتدا به عنوان کارآموز در NHS یا بخش خصوصی شروع به کار می‌کنند. با توجه به اینکه دانشجویان در دانشگاه‌های دندان‌پزشکی انگلستان طیف وسیع از مهارت‌های این رشته را یاد گرفته‌اند، امکان اشتغال در هر کدام از حوزه‌های دهان و دندان برای آن‌ها وجود دارد. دانشجویان بعد از آن در حوزه مورد نظر به افزایش مهارت‌های خود می‌پردازند. گفتنی است که دندان‌پزشکان می‌بایست در دانش‌های علمی این حوزه به روز باشند. مشاغل مرتبط با گرایش دندان‌پزشکی شامل:

 • پرستاران دندان‌پزشکی
 • بهداشت دهان و دندان
 • متخصصین دندان‌پزشکی
 • تکنسین‌های دندان‌پزشکی و پشتیبانی دندانپزشکی
 • مدرسان دندان‌پزشکی

حقوق دندانپزشکان در انگلستان

محل کار

میزان درآمد/ سالانه

پس از اتمام دوره تحصیل۲۰ تا ۴۰ هزار
NHS خدمات دندان‌پزشکی۳۰ تا ۹۰ هزار پوند
مطب شخصی۹۰ تا ۱۱۰ هزار

دندان‌پزشکی یکی از پردرآمدترین شاخه‌های پزشکی به حساب می‌آید. معمولا فارغ‌التحصیلان دانشکده دندانپزشکی در انگلستان در اولین دوره پس از تحصیل بین ۲۰ تا ۴۰ هزار پوند حقوق سالانه دریافت می‌کنند. بعلاوه، دندان‌پزشکان به جز دریافت حقوق از این طریق با کار در مطب‌های شخصی خود سالانه حدود ۹۰ تا ۱۱۰ هزار پوند درآمد کسب می‌کنند.

در صورتی که در  بخش خدمات دندان‌پزشکی NHS فعالیت کنید، بین ۳۰ تا ۹۰ هزار پوند درآمد خواهید داشت.

انواع تخصص‌های دندانپزشکی در انگلستان

همواره حضور دندان‌پزشکان برای درمان مشکلات دندانی و دهانی بسیار تاثیرگذار است. همچنین، با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، درمان برخی از مشکلات دندانی و زیبایی به این مجموعه اضافه شده است. در لیست زیر به برخی از تخصص‌های رشته دندان‌پزشکی می‌پردازیم.

 • دندان‌پزشک عمومی
 • متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت (پروستودانتیست)
 • متخصص درمان ریشه (اندودانتیست)
 • متخصص ارتودنسی
 • متخصص جراحی لثه
 • جراح دهان، فک و صورت
 • متخصص اطفال
 • متخصص بهداشت دهان و دندان
 • نمایندگی فروش لوازم دندان‌پزشکی
 • درمانگر دندان‌پزشکی
 • تکنسین آزمایشگاه آموزشی
 • مدیر خدمات بهداشتی
 • نویسنده علمی در حوزه دندان‌پزشکی
 • دندانپزشکی دامپزشکی
 • و غیره

بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی در انگلستان

به طور کلی، اکثر دانشگاه‌ها و مدارس دندان‌پزشکی انگلستان از کیفیت بالایی برخوردارند. بنابراین اگر تمایل به تحصیل در رشته دندان‌پزشکی انگلیس را دارید، باید انتخاب دقیقی از دانشگاه‌های دندان‌پزشکی داشته باشید. در لیست زیر با ده دانشگاه معتبر دندان‌پزشکی در انگلستان آشنا شوید.

 • دانشگاه داندی (Dundee)
 • دانشگاه آبردین (Aberdeen)
 • دانشگاه پلیموث (Plymouth)
 • دانشگاه کینگز کالج لندن (King’s College London)
 • دانشگاه کویین بلفاست (Queen’s University Belfast)
 • دانشگاه مرکزی لانکاشیر (Lancashire)
 • دانشگاه لیورپول (Liverpool)
 • دانشگاه گلاسگو (Glasgow)
 • دانشگاه نیوکاسل (Newcastle)
 • دانشگاه کاردیف (Cardiff)

در صورتی که رویای تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در انگلیس را دارید، با مشاوران ما تماس بگیرید. علاوه‌براین، نظرات و سوالات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منابع:

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۳.۵ / ۵. تعداد آرا : ۴

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

سخن پایانی

اگر شما می‌خواهید در رشته دندانپزشکی در کشور انگلستان تحصیل کنید توصیه می‌شود 20-21 سال داشته باشید و برای تحصیل در رشته دندانپزشکی انگلستان به طور میانگین به سالی 30 هزار پوند نیاز دارید. توصیه ما به شما این است که اگر قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی دارید دو سال آخر دبیرستان خود را به انگلستان بروید و در دوره A-Level تحصیل کنید و به این طریق کار خود را برای ورود به برترین دانشگاههای انگلستان و تحصیل در رشته دندانپزشکی آسان تر کنید.

تحصیل رایگان در رشته دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر نیست ولی ما در بلو اسکای می‌توانیم برای شما بورسیه تحصیلی دریافت کنیم. شما می‌توانید برای ارزیابی شرایط خود با مشاوران ما در BlueSky تماس بگیرید.

نظرات

 1. سلام. من انگلیس هستم. ویزای الحاق به خانواده دارم. ۳۴ سال سن دارم و متاهل و خانم. میخوام انگلیس دندانپزشکی رو شروع به خوندن کنم.
  دیپلم و پیش‌دانشگاهی ریاضی دارم.
  پروسه گرفتن مدرک دندانپزشکی برای من چقدر طول میکشه؟  ۰ 2. سایت شما عالی هستش
  امیدوارم موفق باشید  ۰ 3. سلام
  من به تازگی از دانشگاه خوبی تو ایران فارق التحصیل شدم و دندان پزشک هستم . ۳ مقاله بین المللی دارم ایلتس ۷.۵ هم دارم . چطور برای دریافت ویزا می تونم اقدام کنم و آیا امکان ادامه تحصیل در انگلیس دارم ؟  ۰  • کارشناس تحصیل در خارج
   ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ در ۱۲:۳۳

   شمیم عزیز سلام.
   شما می‌توانید برای یک دوره مستر در انگلیس اقدام کنید و سپس در آزمون شرکت کنید و رشته خودتان را ادامه دهید. خدمات ویزا توسط وکیل برای شما انجام می‌شود.

   برای بررسی شرایط خودتون توسط کارشناسان بلو اسکای، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

   شماره تماس:
   ۰۲۱۹۱۰۰۷۲۷۴   ۰دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question