دوره آمادگی فوق لیسانس

همه‌ی آن‌چه که باید راجع به دوره‌ی آمادگی فوق لیسانس در انگلستان بدانید

نویسنده: کارشناس

شاید برای شما هم این سوال پیش آماده باشد که دوره آمادگی فوق لیسانس چیست؟ چرا باید در این دوره­ها شرکت کنید؟ آیا شرکت در این دوره­‌ها سودمند است یا نه؟ در دوره آمادگی فوق لیسانس چه مهارت­‌هایی کسب خواهید کرد؟ دوره آمادگی فوق لیسانس در انگلستان در کدام دانشگاه­‌ها ارایه می‌شود؟

در این مطلب شما را با دوره آمادگی فوق لیسانس، چرایی الزام گذراندن این دوره و شرایط شرکت در این دوره راهنمایی خواهیم کرد. پس اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید این مطلب را تا آخر مطالعه کنید.

تحصیل در دانشگاه­‌های خارج از ایران به معنای زندگی در محیطی جدید و ناشناخته است. اگر تجربه زندگی یا تحصیل در کشور­های دیگر را نداشته باشید، ممکن است فرایند سازگاری با این فضا جدید برای شما کمی دشوار شود. عدم سازگار بودن با محیط جدید پیامدهایی چون افت تحصیلی، عدم توانایی استفاده کامل و صحیح از امکانات تهیه شده برای همه دانشجویان، نداشتن ارتباط­‌های قبلی با دانشجویان و اساتید جدید را در پی خواهد داشت. دانشگاه­‌های انگلستان برای آسان کردن این گونه دشواری­‌ها و بهره­‌وری هر چه بیشتر دانشجو از محیط آکادمیک شرایطی را فراهم آورده که دانشجو قبل از شروع دوران تحصیلات عالی توانایی آن را داشته باشد که محیط، امکانات و حقوقش را بشناسد؛ در این صورت هنگام روبرو شدن با چالش های آینده تحصیلی، راه­‌حل­‌ها و چاره­‌های بیشتری خواهد داشت.

نحوه ارائه دروس و استراتژی تحصیلی دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید با دانشگاه­های ایران بسیار متفاوت خواهد بود، بنابراین برای بازدهی بیشتر در این شرایط جدید، دانشجویانی که مدرک لیسانس خود را در ایران کسب کرده­اند و تمایل دارند برای اخذ پذیرش کارشناسی ارشد در انگلستان اقدام کنند بهتر است در دوره آمادگی فوق لیسانس در دانشگاه مورد نظرشان شرکت کنند.

دوره ­های آمادگی فوق لیسانس به صورت دوره ­های ۲ الی ۳ ترم تحصیلی(۶-۹ ماه) در دانشگاه­‌های برتر انگلستان ارائه می­‌شوند.

دانشجویان در دوره­‌های آمادگی فوق لیسانس چه مهارت­‌هایی کسب خواهند کرد؟

  • تقویت زبان انگلیسی :

یکی از مهمترین ابزارهای زندگی در یک کشور جدید دانستن زبان آن کشور است. یکی از شروط مهم پذیرش در دانشگاه­های خارج از کشور دانستن زبان انگلیسی است، به همین دلیل افرادی که نمره­های بالای آزمون­های زبان تافل، آیلتس و … را کسب کرده باشند برای تحصیل در آن دانشگاه­ها پذیرفته می­شوند. لذا می­توانید قبل از شروع دوره فوق لیسانس در دوره آمادگی فوق لیسانس مهارت زبان انگلیسی خود را تقویت کنید تا در کلاس­های درس و سمینار­ها و ورکشاپ­ها به مشکل زبان برنخورید.

  • آموزش روش­‌های تحقیق نوین ، نوشتن مقاله­‌های معتبر، پایان نامه و تز

همانطور که میدانید در دوره فوق لیسانس تحقیق و پروژهش بسیار اهمیت پیدا میکند. در دوره آمادگی فوق لیسانس شیوه درست پژوهش و جمع ­آوری و تحلیل اطلاعات را آموزش می­بینید. این به شما کمک میکند بتوانید در دوران تحصیل فوق لیسانس مقاله های معتبر تری را بنویسید و منتشر کنید همچنین به شما در نوشتن پایانامه کمک فراوانی خواهد کرد.

  • اصول کامپیوتر

اصول کامپیوتر و یادگیری استفاده از نرم افزارها برای بصری سازی ایده ­ها، تحلیل داده ها، برنامه نویسی و همچنین کار با نرم افزار های گوناگون برای نوشتن و ویرایش مقاله از ملزومات دوره فوق لیسانس است که در دوره آمادگی فوق لیسانس این ابزارها را به خوبی فرا خواهید گرفت.

  • آموزش نحوه ارائه

ارائه خوب، ارزش کار را دوچندان م‌ی­کند. این که آموزش ببینیم چگونه باید تحقیق ها و مقالات را ارائه بدهیم که برای همه به راحتی قابل درک باشد و آ‌ن‌­ها را خسته و ­آزرده خاطر نکند مهارتی بسیار مهم است. که در دوره آمادگی فوق لیسانس آن را فرا خواهید گرفت.

  • آشنایی بیشتر با رشته تحصیلی و گرایشی که قصد تحصیل در آن را دارید.

از طریق دوره آمادگی کارشناسی ارشد، یک دانش جامع از موضوعی که قرار است در آن به تحصیل بپردازید پیدا می­کنید. خیلی از دانشگاه­های انگلستان گذراندن دوره آمادگی فوق لیسانس را در رشته­ های مربوط به علوم مدیریت، تجارت و MBA اکیدا توصیه می­نمایند .

  • آشنایی با محیط و فرهنگ انگلستان قبل از شروع دوره تحصیلی

علاوه بر این شما قبل از گذراندن دوره فوق لیسانس تجربه زندگی در یک کشور دیگر را کسب کرده و بنابراین شوک فرهنگی و دوری از خانواده بر شما غالب نشده و افت تحصیلی کمتر اتفاق می­افتد .

با گذراندن این دوره شما دانش فنی و ابزار مورد نیاز برای تحقیق و پژوهش­‌های خود را فرا گرفته و در زمان تحصیل وقت خود را صرف تحقیقات ارزشمند می­‌کنید نه یادگیری ابزارهای مورد نیازتان.

گذراندن دوره آمادگی فوق لیسانس برای چه کسانی ضروری است؟

دانشجویانی که تصمیم به تغییر رشته تحصیلی دارند؛ برای آشنایی بیشتر دانشجویان، با رشته جدیدی که نسبت به آن آگاهی کامل ندارند گذراندن این دوره بسیار توصیه می­شود.

دانشجویانی که نمره حد نصاب زبانرا برای دوره فوق لیسانس را کسب نکرده­اند؛ دانشجویان با گذراندن این دوره می­توانند سطح زبان انگلیسی خود را ارتقا دهند تا در دریافت اطلاعات و برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل نشوند.

دانشجویانی که مایلند وارد دانشگاه­هایی با رنکینگ بالا شوند و معدل دوره لیسانس آنها پایین است، باید دوره آمادگی فوق لیسانس را بگذرانند.

دانشجویانی که از سیستم آموزشی به مدت زیادی دور بوده اند و مشغول به کار بوده اند، برای شروع دوباره تحصیل و ورود به سیستم دانشگاهی جدید لازم است این دوره را طی کنند.

دانشجویانی که قصد دارند قبل از شروع دوره فوق لیسانس خودشان را با شرایط زندگی در انگلستان تطبیق دهند.

برای شرکت در دوره آمادگی فوق لیسانس باید چه شرایطی داشته باشیم؟

این دوره­ها محدودیت سنی داشته و دانشجویان باید دارای سنی بیشتر از ۲۱ سال باشند.

برای شرکت در این دوره باید مدرک لیسانس خود را از دانشگاهی شناخته شده و معتبر دریافت کرده باشید.

حداقل نمره آیلتس برای پذیرفته شدن در دوره ۲ ترمه آمادگی فوق لیسانس ۵/۵ و دو دوره ۳ ترمه ۵ می­باشد.

دانشگاه­‌هایی که در کشور انگلستان دوره آمادگی فوق لیسانس برگزار می­‌کنند.

دوره آمادگی فوق لیسانس در دانشگاه های انگلستان


Coventry University London Campus

University of Huddersfield

Istituto Marangoni

Keele University

Kingston University

Lancaster University

University of Law

University of Leeds

Leeds Beckett University

University of Leicester

University of Lincoln

Royal Holloway

University of London

The University of Sheffield

University of Strathclyde

University of Surrey

University of Sussex

۴ ratings ۴٫۵/۵

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *