۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره

تحصیل در مقطع دکترا در انگلستان

دانشگاه‌های انگلستان در مقطع دکترا در نخستین رده‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌اند. همچنین بهره‌مندی دانشگاه‌­های انگلستان از فضاهای آکادمیک و امکانات آموزشی مجهز و به‌روز آن را به یکی از مناسب­‌ترین کشورها برای گذراندن دوره دکترا تبدیل کرده است.

در انگلستان طول دوره دکتری و هزینه‌های تحصیل و زندگی نسبت به بسیاری از کشورها نظیر آمریکا بسیار کم­تر است. بنابراین علاوه بر این که امکان اشتغال و کسب درآمد در حین تحصیل در انگلستان وجود دارد، با زود­تر تمام شدن این دوره و کسب مدرک دکترا سریع­تر به کسب درآمد دست پیدا می­‌کنید. همچنین با داشتن مدرک معتبر دکترا در انگلستان شانس اشتغال و کاریابی پس از اتمام تحصیل برای شما بسیار افزایش پیدا می­‌کند.

شرایط زندگی نیز برای تحصیل در انگستان بسیار مناسب است زیرا فاصله جغرافیایی انگلستان با ایران نسبتا کم است و شرایط رفت ­وآمد به انگلستان بسیار راحت‌­تر از سایر کشورها است. فرهنگ کشور انگلستان بسیار مشابه ایران است و وفق یافتن با محیط راحت‌­تر است.

با تحصیل در انگلستان در محیطی قرار می‌­گیرید که توانایی مکالمه به زبان انگلیسی‌­تان افزایش یافته و امکان گسترش ارتباطات بین‌­المللی‌­تان با سایر افراد گسترش پیدا می­‌کند.

دوره دکترا در انگلستان

دوره دکترا معمولا به عنوان آخرین مقطع تحصیلی شناخته می‌­شود. به طور کلی دوره دکترا در انگلستان پژوهش‌محور است و دانشجویان براساس علاقه و توانایی دوره و استاد مورد نظر خود را انتخاب کرده و نسبت به اخذ پذیرش اقدام می‌کنند. در طول این دوره دانشجو به کار و تحقیقات عمیق بر روی یک موضوع تخصصی پرداخته و در نهایت پایان‌ن‍‌‌امه خود را با محتوای ۸۰،۰۰۰ تا ۱۰۰،۰۰۰کلمه را ارائه می‌دهد که در آن باید به نتایج جدیدی دست یافته باشد

برخی از رشته‌ها مانند رشته‌های مرتبط با علوم تربیتی علاوه بر کارهای تحقیقاتی دوره‌های آموزشی را نیز ممکن است بگذرانند. اما به طور کلی ارزیابی دانشجویان دکترا بر اساس تحقیقات و دستاوردهایی است که در پایان نامه ارائه می‌­دهند.

دوره دکترا در انگلستان

طول دوره دکترا در انگلستان چقدر است؟

دوره دکترا را می­‌توان به شکل پاره‌­وقت یا تمام­‌وقت گذراند. طول دوره دکترای تمام وقت معمولا سه یا چهار سال طول می­‌کشد. در حالی که مدت زمان دکترا پاره وقت شش یا هفت ساله است. البته معمولا در دوره‌­های تمام­‌وقت مهلت پایان نامه را تا یک سال تمدید می­‌کنند؛ بسیاری از دانش آموزانی که در دوره­‌های دکترای سه ساله ثبت نام می­‌کنند پایان نامه خود را در سال چهارم تحویل می­‌دهند.
اکثردوره­‌های دکترا در انگلستان در ماه سپتامبر یا اکتبر آغاز می­‌شود.

انتخاب موضوع دوره دکترا

دو گزینه برای مطالعات دکترا وجود دارد:

  • برای بسیاری از دوره‌­های دکترا شما موضوع پژوهشی خود را انتخاب می‌­کنید و به طور مستقل تحت نظارت یک دانشگاه درباره پروژه کار می­‌کنید.
  • موضوع یک دکترا ممکن است به عنوان بخشی از یک پروژه دانشگاه باشد.گاهی اوقات این دانشجو دوره دکترا “ studentship” نامیده می شود و به این معنی است که شما در یک پروژه پیش تعیین شده کار خواهید کرد.

مراحل گذراندن دوره دکترا در انگلستان به چه صورت است؟

استاندارد PhD معمولا به سه مرحله تقسیم می شود. به طور مثال، دکترای سه ساله ممکن است الگوی زیر را دنبال کند:
سال اول – شما با استاد راهنمای خود ملاقات خواهید کرد تا در مورد موضوع پیشنهادی‌تان برای مطالعه صحبت کنید، مشورت بگیرید و یک برنامه عملیاتی با مهلت مقرر تنظیم کنید. سپس به بررسی تحقیقات و پایان نامه های دیگر که در این زمینه کار کرده اند می­پردازید و آنها را ارزیابی و نقد می کنید تا مسیر پروژه را روشن کنید. در این زمان باید اطمینان حاصل کنید که تحقیق شما چیزی به تحقیقات گذشته اضافه خواهد کرد و تکراری نخواهد بود.

سال دوم – در سال دوم سمت سوی مسیر شما به سمت جمع آوری داده‌­ها، تحلیل آن­ها و توسعه پایان­‌نامه شما تغییر خواهد کرد. در واقع نوشتن فصل اول پایان نامه شما را آغاز خواهد شد. همچنین ممکن است نتایج و ایده‌­های خود را در کنفرانس­‌های دانشگاهی ارائه دهید یا یافته‌­های خود را به دیگران آموزش دهید. ممکن است با دانشجوهای دیگر که درباره موضوع مشابه با موضوعتان کار می­‌کنند همراه شوید و با همکاری هم پروژه را پیش ببرید. می­‌توانید پژوهش‌­های خود را از طریق کارگاه‌­ها، سخنرانی­‌ها و یا ارسال مقاله برای انتشار در یک مجله دانشگاهی یا کتاب با عموم مردم در اشتراک بگذارید.

سال سوم – از سال سوم دکترا گاهی اوقات به عنوان مرحله نوشتن می­‌کنند. برای جلسه دفاع دکترا حدود ۳ ساعت زمان در نظر گرفته می‌شود. در طول این مدت باید طرح خود را به کمیته داوری ارائه و از آن دفاع کنید.

مراحل گذراندن دوره دکترا در انگلستان

نحوه اخذ پذیرش

برای اخذ پذیرش در انگلستان باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • داشتن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط البته در برخی از دانشگاه‌ها امکان ورود به دوره دکترا از لیسانس امکان‌پذیر است.
  • داشتن مدرک زبان آیلتس (بالای ۷) و تافل (بالای ۹۰) ( این شرایط بسته به دانشگاه و رشته متفاوت است)
  • معدل بالا
  • نوشتن پروپوزال
  • برخی از دانشگاه‌ها دوره ۶ ماهه پیش‌دکترا را برگزار می‌کنند و کسانی را که تجربه نوشتن پروپوزال و مقاله ندارند را برای ورود به دوره دکتری آماده می‌کنند.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در انگلستان

هزینه‌های تحصیلی در مقطع دکتر در انگلستان با توجه به رشته تحصیلی، شرایط تحصیل و دانشگاه بسیار متفاوت است، اما به طور کلی حدود ۳۶ تا ۴۸ هزار پوند در سال هزینه دارد. با وجود این،کمک هزینه تحصیلی و به طور گسترده ای در دسترس است و بسیاری از دانشجویان دکترا به طورکاملا بورس می‌شوند.

بورسیه‌های تحصیلی

دانشگاه‌های انگلیس برای دانشجویان بین‌المللی دوره دکترا امکان دسترسی به بورسیه‌های مختلفی را فراهم می‌کند. برخی از این بورسیه‌ها عبارتند از:

۱) بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج انگلستان (Gates Cambridge Scholarships)

بورسیه دانشگاه کمبریج مخصوص دانشجویان بین‌­المللی است که به ۸۰ نفر از دانشجویان برتر تعلق میگیرد. این بورسیه شامل کمک هزینه تحصیل و مخارج زندگی در انگلستان است.

۲) بورسیه تحصیلی دانشگاه آکسفورد (Rhodes Scholarships at University of Oxford )

این بورس شامل همه‌­ی هزینه‌های تحصیل و زندگی در دوران تحصیل می‌­باشد و حتی شامل بلیط رفت و آمد به کشور خود در پایان سال­‌های تحصیلی می­‌شود. ظرفیت بورس دانشگاه آکسفورد ۹۵ نفر است. 

۳) بورسیه تحصیلی دانشگاه ادینبورگ( Edinburgh Global Research Scholarships)

بورسیه تحصیلی دانشگاه ادینبورگ به ۳۰ نفر از دانشجویان تمام وقت که سطح علمی قابل توجه داشته باشند تعلق می­گیرد. 

۴) بورسیه تحصیلی دنیس هلند در کالج لندن( Denys Holland Scholarship at University College London )

بورسیه تحصیلی دنیس هلند به مدت ۳ سال معتبر است و ازش مادی آن سالانه ۹۰۰۰ پوند است.

۵) بورسیه تحصیلی دانشگاه ساسکس انگلستان(University of Sussex Chancellor’s International Scholarships )

این بورسیه براساس عملکرد تحصیلی دانشجو در سال‌های گذشته به او تعلق می­‌گیرد؛ مبلغ این بورسیه ۵ هزار پوند است که به ۶۰ دانشجو تعلق می‌گیرد.

۶) بورسیه تحصیلی دانشگاه بریستول (Bristol University Think Big Scholarships)

بورسیه فکر بزرگ با بودجه ۵۰۰ هزار پوند مخصوص دانشجویان خارجی در کلیه مقاطع تحصیلی از لیسانس تا فوق لیسانس است که به دانشجویان فوق لیسانس و دکترا بین ۵ تا ۱۰ هزار پوند تعلق می‌گیرد.

۷) بورسیه تحصیلی دانشگاه لندن(University of West London International Ambassador Scholarships )

بورسیه تحصیلی دانشگاه لندن به ارزش ۵۰۰۰ پوند برای یک سال تحصیلی به دانشجویان بین‌­المللی تا ۱۰۰ نفر ارائه می­‌شود.

۸) بورسیه تحصیلی دانشگاه بریتیش انگلستان ( University of West England Chancellor’s Scholarships)

دانشگاه بریتیش بریستول سالانه ۱۰۰۰۰۰ پوند کمک هزینه تحصیلی اهدا می­‌کند که در ازای ان باید کار آموزی در اداره توسعه بین‌­المللی و سایر ادارات انجام بدهد.

۹) بورسیه تحصیلی دانشگاه شیفلد هالم انگلستان(Sheffield Hallam University Transform Together Scholarships)

این کمک هزینه شامل برگرداندن ۵۰ درصد از هزینه تحصیل به دانشجو می­‌شود.

هر کدام از بورسیه های نامبرده در بالا یا هر بورسیه دیگری در انگلستان زمان مشخصی برای ارائه درخواست دارند که برای هر کدام خاص و متفاوت است که باید در سایت دانشگاه چک شود. 

کار در حین تحصیل برای دانشجویان مقطع دکترا

طبق قوانین اداره مهاجرت انگلستان، دانشجویانی که بورسیه‌ی دولتی مؤسسه‌های آموزش عالی را دارند و ویزای Tier4 دانشجویی دارند، می‌توانند حداکثر تا ۲۰ ساعت در هفته، در طول ترم و به صورت تمام وقت در تعطیلات مشغول به کار شوند.

امیدواریم محتوای این مقاله برای شما مفید بوده باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انگلستان و اخذ پذیرش از دانشگاه‌­های کشور انگلستان مطلب زیر را مطالعه کنید.

سخن پایانی

دوره دکترا در انگلستان یک دوره پژوهش محور است. در این دوره دانشجو باید بر اساس مدارک تحصیلی گذشته خود با اساتید مکاتبه کند و یک استاد راهنما بر اساس موضوعی که می‌خواهد روی آن پژوهش کند انتخاب کند. در حین تحصیل در دوره دکترا یک دانشجو می‌تواند 20 ساعت در هفته کار کند و بخشی از هزینه های خود را با کار دانشجویی پرداخت کنند. مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در انگلستان سه سال است که در مقایسه با سایر کشورها کمتر است. شما با تحصیل در مقطع دکترا در کشور انگلستان می‌توانید آینده کاری خود را تضمین کنید

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا : 18

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

  1. خیلی مطلب خوب و مفیدی بود

  2. سلام بنده ۵۳سال دارم با ارشد روانشناسی عمومی دانشگاه آزاد با چه شرایطی در انگلستان میتونم دکتری بخونم؟

  3. ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question