۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره

تحصیل در کالج‌های کانادا

تحصیل در کالج های کانادا

تحصیل در کالج ‌های کانادا فرصتی هیجان انگیز برای شما

در دوره کالج در کانادا به دانشجو آموزش‌ های فنی و عملی برای ورود به بازار کار پس از اتمام دوره ارائه می‌شود. در کالج های کانادا روی مهارت‌های عملی بیشتر تمرکز می‌شود و به مطالب تئوری کمتر پرداخته می‌شود. پس اگر شما می‌خواهید بعد از اتمام تحصیل خود به سرعت وارد بازار کار شوید بهتر است در دوره کالج در کانادا تحصیل کنید. برای کسب مهارت عملی در این دوره باید دوره کارورزی که یکی بخش‌های اصلی تحصیل در کالج است را بگذرانید. پس از اتمام دوره کارورزی و کسب مهارت عملی، امکان ورود شما به بازار کار تسریع می‌یابد. همچنین شانس دانشجو برای استخدام افزایش پیدا می‌کند.

اگر شما قصد اخذ اقامت پس از اتمام تحصیل در کالج ‌های کانادا را دارید، باید به نوع و مدت دوره و اعتبار کالج انتخاب شده توجه فرمایید. اگر یک کالج در کانادا در این لیست نباشد، به دانشجو پس از اتمام دوره تحصیلی ویزای کاری (work permit) داده نمی‌شود و دانشجو مجبور است یا برای دوره تحصیلی دیگری در یک موسسه آموزشی دیگر اقدام کند یا خاک کشور کانادا را ترک کند. در برخی موارد هم دانشجو می‌تواند پیش از اتمام تحصیل به دنبال کار بگردد و چنانچه کاری پیدا کند برای ویزای کار اقدام کند که این کار در اکثر موارد کاری دشوار است. به شما پیشنهاد می کنیم حتما راهنمای جامع تحصیل در کانادا رو هم مطالعه کنید.

برای اینکه شما از اعتبار کالجی که قصد اقدام برای آن را دارید اطلاع پیدا کنید و همچنین بدانید که آیا شما پس از پایان تحصیل در کالج مربوطه امکان اخذ PGWP را دارید، می‌توانید به سایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید. شما باید ابتدا استان مورد نظر را در سایت انتخاب کنید. سپس نام شهری که کالج مورد نظرتان در آنجا قرار گرفته است و کالجی که قصد دارید از آن پذیرش بگیرید را جستجو کنید. در صورتیکه در این سایت کالج مورد نظر شما صلاحیت دریافت PGWP پس از تحصیل را داشته باشد شما می‌توانید پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا ویزای کار دریافت کنید و در این کشور کار کنید.

Kevin Kamal مدیر ارتباطات موسسه WES کانادا نظر خود را راجع به کالج ها در کانادا اینگونه بیان کرد:

«کالج ‌ها در کانادا از لحاظ تاریخی وظیفه‌ی خدمت به جوامع محلی را به عهده داشته‌اند. ضمن طراحی برنامه‌های مطالعاتی بر اساس روند بازار کار و نیاز کارفرمایان، در راه‌اندازی خدمات و شغل‌های نوآورانه موفقیت زیادی کسب کرده‌اند.»

کالج کانادا

تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا چیست؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه تفاوت دانشگاه و کالج در کانادا را بررسی کنیم:

 • کالج ها روی مهارت‌ های عملی برای ورود به بازار کار و دانشگاهها روی مهارت‌های آکادمیک، تئوری و پژوهشی تمرکز دارند.
 • کلاس ها در کالج های کانادا نسبت دانشگاه ها جمعیت کمتری دارند و به همین دلیل اساتید در کالج ها تمرکز بیشتری روی فعالیت ‌های دانشجو دارند.
 • هزینه تحصیل در کالج در کانادا به نسبت دانشگاه در کانادا کمتر است.
 • برای اخذ پذیرش در دوره کالج در کانادا به نمره زبان پایین‌تری به نسبت دانشگاهها نیاز است.
 • کالج ها در کانادا دارای کلاس‌های کوچکتری به نسبت دانشگاهها در کانادا هستند.

مزایای تحصیل در کالج های کانادا

 • ورود سریع و آسان پس از اتمام تحصیل در کالج به بازار کار در کانادا
 • امکان دریافت اقامت دائم کانادا
 • امکان اخذ ویزای کار و استفاده از برنامه PGWP پس از پایان تحصیل در کالج در کانادا
 • زندگی در کشور مهاجر پذیر کانادا با بالاترین کیفیت زندگی
 • امکان ۲۰ ساعت کار دانشجویی در حین تحصیل در کالج های کانادا
 • امکان انقال واحدهای درسی از کالج به دانشگاه در صورت قصد ادامه تحصیل در دانشگاه

 

کالج در کانادا

برخی از دوره‌های کالج‌ در کانادا

 • دیپلما در کانادا (Diploma Programs)

شما در ایران پس از گذراندن دوره چهارم دبیرستان مدرک دیپلم خود را اخذ می‌کنید. ولی در کانادا دوره دیپلما، دوره‌ای متفاوت با دیپلم دبیرستان است. شما پس از گذراندن تقریبا ۳۰ واحد درسی کالج در کانادا می‌توانید این مدرک را دریافت کنید. طول این دوره معمولا دو سال است و برای شرکت در این دوره نیازی ندارید که حتما مدرک دیپلم دوره متوسطه خود را گرفته باشید.

 • DEC در کانادا

این دوره در دو برنامه آموزشی پس از سال سوم دبیرستان در کبک ارائه می‌شود.

 1. دوره پیش‌دانشگاهی: دو سال به طول می‌انجامد. پس از آن دانش‌آموز می‌تواند وارد دانشگاه شود.
 2. دوره فنی و حرفه‌‌ای: سه سال به طول می‌انجامد. پس از آن دانشجویان با آموختن مهارت‌های عملی مربوط به حرفه خود می‌توانند مستقیما وارد بازار کار شوند.
 • سرتیفیکیت در کانادا (Certificate Programs)

شما برای اخذ پذیرش در این دوره حتما باید دیپلم دوره دبیرستان داشته‌باشید. تقریبا ۳۰ واحد درسی در این دوره می‌گذرانید. طول این دوره معمولا یک سال است. به دلیل اینکه طول این دوره یک سال است، به دانشجویان بین‌المللی توصیه نمی‌گردد.

 • لیسانس در کانادا (bachelor programs)

این دوره همان دوره لیسانس است. که در کالج ها در کانادا نیز ارائه می‌شود. برای اخذ پذیرش در این دوره باید مدرک دیپلم دبیرستان و پیش‌دانشگاهی داشته‌باشید. طول این دوره سه تا چهار سال است.

 • پست بک در کانادا (post baccalaureate programs)

یک دوره بین لیسانی و فوق لیسانی است که شما برای اخذ پذیرش در این دوره در کالج های کانادا حتما باید مدرک لیسانس داشته‌باشید. طول این دوره معمولا دو سال است و در دوره پست بک در کالج های کانادا،به دانشجو در سال اول مهارت تئوری و در سال دوم مهارت‌های عملی آموزش داده می‌شود، که در سال دوم دانشجو به کارورزی در شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ مشغول می‌شود. این دوره به دانشجویان بین‌المللی به شدت توصیه می‌شود زیرا پس از پایان این دوره فرصت خوبی برای ورود به بازار کار در کانادا خواهند داشت.

canada education

 

برای اخذ پذیرش از کالج در کانادا به چه شرایطی نیاز است؟

 • داشتن مدرک معتبر زبان (مانند تافل، آیلتس و.. )
 • داشتن مدرک تحصیلی معتبر (دیپلم دبیرستان، لیسانس، فوق لیسانس و … )
 • ریزنمرات مقطع تحصیلی قبل متقاضی
 • پرداخت هزینه اخذ پذیرش (مثل اپلیکشن فی، دیپوزیت و…)
 • داشتن هزینه شهریه
 • بیمه اجتماعی پس از ورود به کانادا
 • داشتن هزینه زندگی در کانادا
 • محدودیت سنی برای اخذ پذیرش وجود ندارد اما برای اخذ ویزا ممکن است در سنین بالا به مشکل بربخورید

 

ترم دانشجویی

 

هزینه تحصیل و زندگی در کالج در کانادا

هزینه تحصیل دوره‌های مختلف کالج در کانادا که شامل شهریه، وسایل کمک درسی مانند کتاب‌های درسی و کمک درسی و .. کانادا با توجه به رشته، تعداد واحدهای اخذ شده در سال، نوع کالج و .. متفاوت است. شهریه کالج ها سالیانه از حدود ۷ هزار دلار کانادا تا ۱۸ هزار دلار کانادا با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد متغیر است. شما برای اطلاع دقیق از شهریه کالج ها در کانادا می‌توانید به سایت هر کالج مراجعه کنید و شهریه رشته و دوره مورد نظر خود را مشاهده کنید.

به طور مثال در سایت کالج های استان انتاریو لیست تمامی کالج های استان انتاریو وجود دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت هر کدام از آنها به طور تقریبی شهریه کالج های مختلف در انتاریو را مشاهده کنید. شما علاوه بر هزینه ‌های تحصیل در کالج در کانادا برای زندگی در کانادا هم با توجه به استان و شهری که در آن تحصیل می‌کنید به طور میانگین هزینه‌ای در حدود ۸۰۰ تا ۲ هزار دلار کانادا با توجه به نوع زندگی و فعالیت‌های خود در نظر بگیرید. به طور مثال اگر شما در ونکوور زندگی کنید هزینه ای به مراتب بالاتر از حالتی است که در مونترال زندگی می‌کنید باید بپردازید. هزینه زندگی شامل هزینه مسکن، مواد غذایی، تفریحات و .. می‌شود. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه زندگی در کانادا می‌توانید پست هزینه تحصیل در کانادا را مطالعه کنید.

در این زمینه می توانید از مشاوران ما در موسسه بلواسکای مشاوره رایگان دریافت کنید. همچنین پیشنهاد می کنیم حتماً سوالات متداولی که در ادامه به آن اشاره کرده ایم را مطالعه بفرمایید.

هزینه تحصیل و زندگی

آیا امکان کار دانشجویی در حین تحصیل در کالج در کانادا برای دانشجو وجود دارد؟

بله. همانند سایر دوره های تحصیلی اگر فردی قصد تحصیل در کالج را داشته باشد، در طی دوران تحصیل خود می‌تواند ۲۰ ساعت در هفته کار کند. در تعطیلات نیز اجازه کار تمام وقت یعنی ۴۰ ساعت در هفته را دارد.

آیا امکان اخذ ویزای همراه برای همسر متقاضی تحصیل در کالج در کانادا وجود دارد؟

بله. همسر متقاضی تحصیل در کالج در کانادا می‌تواند درخواست ویزای همراه دهد. با داشتن ویزای همراه، همسر دانشجو اجازه کار در کانادا دریافت می‌کند و همراه دانشجو می‌تواند ۴۰ ساعت در هفته کار کند.

حداقل نمره زبان برای اخذ پذیرش در کالج در کانادا چه نمره‌ای است؟

به طور مثال حداقل نمره زبان آیلتس برای اخذ پذیرش از کالج در کانادا ۶ تا ۶.۵ است. این نمره تقریبا معادل نمره ۷۷ تا ۸۵ تافل می‌شود. شما در صورتیکه حداقل نمره مورد نیاز برای پذیرش در کالج های کانادا را دریافت نکنید دوره پیش نیاز زبان را کالج ها می‌توانید بگذرانید. دانشجویان بین‌المللی در صورتیکه حداقل نمره زبان را کسب نکرده باشند ممکن است در پروسه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی با مشکل روبه رو شوند.

ترم‌ های تحصیلی کالج در کانادا به چه صورت است؟

معمولا دوره های مختلف برای تحصیل کالج در کانادا وجود دارد. در ترم های پاییز (شروع ترم از سپتامبر)، زمستان (شروع ترم از ژانویه) و تابستان (شروع ترم از می) ارائه می‌شود. ترم های پاییز و زمستان برای اخذ پذیرش برای دانشجویان بین المللی متداول‌تر است.

آیا امکان انتقال واحد درسی از کالج در کانادا به دانشگاه در کانادا وجود دارد؟

دانشجویی که در کالج‌ های کانادا تحصیل می‌کند، پس از انتخاب دوره تحصیلی و شروع دوره بر اساس نمراتی که کسب می‌کند و معدل خود می‌تواند در صورت وجود درس‌ های مشترکی که در کالج پاس کرده‌است با دانشگاه مربوطه، درس‌های خود را به دانشگاه مورد نظر خود انتقال دهد. به این روش اصطلاحا Credit Transfer می‌گویند.

canada.ca canadavisa wes

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا : 18

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

 1. سلام در دوره پست بک گفتید مدرک لیسانس لازم هستش مثلا اگه من بخوام رشته بازاریابی دیجیتال رو بخونم ولی مدرک لیسانسم مهندسی مکانیک هستش مشکلی پیش میاد ؟
  منظور مدرک لیسانس باید مرتبط با رشته ای باشه که میخوایم بخونیم ؟  ۰  • امیر عزیز سلام.

   امکان تغییر رشته وجود دارد ولی ممکنه برای دریافت ویزای تحصیلی به مشکل بخورید. باید شرایط شما با جزئیات بیشتری بررسی شود. برای بررسی شرایط خودتون با ما تماس بگیرید.

   شماره تماس:
   ۰۲۱۹۱۰۰۷۲۷۴   ۰دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question