۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره

تحصیل پزشکی در کانادا؛ راهنمای جامع رشته های علوم پزشکی کانادا [۲۰۲۲]

تحصیل پزشکی در کانادا؛راهنمای جامع رشته های علوم پزشکی کانادا [2021]

صفر تا صد دانشگاه علوم پزشکی در کانادا

این روزها تحصیل در رشته های علوم پزشکی در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد. با توجه به امکانات و تسهیلاتی که کشور کانادا به دانشجویان بین المللی و شهروندان خود می‌دهد، مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی قرار گرفته است. با توجه به سوالات متداول متقاضیان تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کانادا ما در این مقاله اطلاعات کاربردی ای به شما در خصوص تحصیل در رشته تخصصی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و پرستاری در کانادا ارائه خواهیم داد. پس از پایان این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل پزشکی در کانادا ا کسب خواهید کرد.

تحصیل پزشکی در کانادا، در چند پاراگراف

تحصیل پزشکی در کانادا با توجه به بازار کاری این رشته طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. رشته پزشکی شامل رشته های تخصصی مختلف است. برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا محدودیت سنی برای افراد وجود دارد و این موضوع یکی از نکات مهمی است که در هنگام اخذ پذیرش در این رشته باید به آن توجه کرد. برای ورود به رشته های پزشکی در کانادا دانشجویانی که سن آنها کمتر از ۲۵ سال است الویت بالاتری نسبت به سایر دانشجوها دارند. با افزایش سن دانشجو شانس دریافت پذیرش تحصیلی رشته پزشکی در کانادا کم می‌شود. در ادامه به جزئیات این رشته خواهیم پرداخت.

شرایط ورود به رشته‌های علوم پزشکی در کانادا

برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا دانشجو باید لیسانس خود را در یک رشته علوم پایه که مرتبط با رشته پزشکی است بگیرد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمام داشگاهها برای پذیرش در رشته پزشکی در کانادا الزاما به مدرک لیسانس نیاز ندارند. به طور مثال دانشگاههای استان کبک به دانشجویان پس از گذراندن دو سال تحصیلی در کالج‌های این استان (دوره CEGEP) که دوره‌ای معادل با سال دوازدهم و سال اول دانشگاه در سایر استان‌های کانادا است؛ اجازه ورود به رشته پزشکی در کانادا را می‌دهد. بیشتر دانشگاهها در استان‌های غربی کانادا مانند استان بریتیش کلمبیا به دو سال سابقه تحصیلی دانشگاهی برای ورود به رشته پزشکی نیاز دارند. در بیشتر دانشگاههای استان انتاریو دانشجویان برای ورود به رشته پزشکی نیاز به حداقل ۳ سال تحصیلات دانشگاهی دارند.

برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کانادا به معدل دانشجو (GPA) ، نمره آزمون پذیرش کالج پزشکی (MCAT)، مصاحبه با دانشگاه، رزومه دانشجو، انگیزه‌نامه، پروپوزال دانشجو نیاز است. معدل مورد نیاز برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاههای پزشکی کانادا معمولا باید بیشتر از ۳.۵ از ۴ باشد. معمولا معدل ۳.۸ از چهار که معادل ۹۵% از کل نمره است مورد انتظار دانشگاههای پزشکی است. در ادامه به معرفی آزمون ام کت (MCAT) می‌پردازیم. همچنین برای ورود به دانشکده پزشکی اکثر دانشگاها در کانادا، دانشجو باید برخی از درس‌ها را مانند زیست‌شناسی، شیمی عمومی، شیمی آلی، فیزیک (به صورت تئوری و عملی) و زبان انگلیسی را گذرانده باشد.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: تحصیل در کانادا و راهنمای اخذ پذیرش (آپدیت ۲۰۲۲)

 

طول دوره پزشکی در کانادا

برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا لازم است، چهار سال در رشته های علوم پایه (یا هر رشته دیگر به شرط گذراندن پیش نیاز دروس علوم پایه) تحصیل کنید. پس از این چهار سال، پس از قبولی آزمون دانشگاه مورد نظرتان وارد رشته پزشکی در کانادا می‌شوید. طول دوره تحصیل پزشکی در کانادا، چهار سال است. پس از اخذ مدرک پزشکی عمومی ۳ تا ۷ سال برای دریافت تخصص در دوره رزیدنتی باید تحصیل کنید. طول این دوره با توجه به نوع تخصص مورد نظرتان متفاوت است.

تحصیل پزشکی در کانادا - شرایط رشته پزشکی در کانادا

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا

به طور کلی می‌توان گفت هزینه تحصیل رشته پزشکی در کانادا در حدود ۲۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار در سال است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که این هزینه با توجه به دانشگاهی که فرد برای پذیرش آن درخواست می‌دهد، شهر و استان که دانشگاه او در آن قرار گرفته، تعداد واحدهای درسی که دانشجو در یک سال تحصیلی اخذ می‌کند متفاوت خواهد بود.

بورسیه تحصیلی برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

برای رفاه حال و زندگی راحت‌تر دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا،دانشگاه‌ ها و مراکز آموزشی کانادا  بورسیه‌ هایی را برای آنها در نظر می ‌گیرند. گاهی این بورسیه‌ ها تمام هزینه ‌های شخصی و تگاهی برخی از هزینه های حصیلی را پوشش می‌دهد. لازم به ذکر است که در هر صورت برای هر بورسیه شرایطی لازم است تا دانشجو جزو افراد واجد الشرایط قرار گیرد. برخی از این بورسیه‌ ها عبارت اند از:

۱.بورسیه ‌های تشویقی برای دانشجویان استعداد درخشان و معدل بالا

۲.بورسیه‌ های ورودی برای دانشجویان جدید الورود و سال اولی

۳. بورسیه‌ های تحقیقاتی یا RA برای دانشجویانی که به تحقیق و پژوهش و همچنین نگارش مقالات علمی می ‌پردازند

۴. بورسیه ‌های دستیار تدریس یا TA برای دانشجویانی که به تدریس دانشجویان ترم پایینی در کنار اساتید می ‌پردازند

۵.بورسیه ‌های کارآموزی برای دانشجویانی که مشتاق انجام کار های پاره وقت در کنار تحصیل خود هستند

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، که دانشجویان می ‌توانند علاوه بر بورسیه‌ ها و کمک‌ هزینه ‌های تحصیلی، وام‌ های دانشجویی را نیز از صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه های کانادا دریافت کنند.

دانشگاههای برتر کانادا در رشته پزشکی

 • دانشگاه تورنتو (University of Toronto)
 • دانشگاه مک گیل (McGill University)
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)
 • دانشگاه مک مستر (McMaster University)
 • دانشگاه مونترال (University de Montreal)
 • دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)
 • دانشگاه کلگری (University of Calgary)
 • دانشگاه وسترن (University of Western Ontario)
 • دانشگاه کوئینز (Queen’s University)
 • دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University)
 • دانشگاه اتاوا (University of Ottawa)

 

آینده فارغ التحصیلان رشته پزشکی کانادا

دانشجویان رشته پزشکی در کانادا پس از فارغ التحصیلی می‌توانند در بیمارستان ها،‌ کلینیک ها، مراکز درمان و یا به صورت خصوصی کار کنند. دانشجویان فارغ التحصیل در رشته پزشکی معمولا در یکی از شاخه های پزشکی عمومی، پزشک زنان و زایمان، پزشک پوست و مو، پزشک اطفال، ارتوپدی و یا بسیاری از حوزه های دیگر می‌توانند کار کنند. شغل فارغ التحصیلان رشته پزشکی بر اساس تخصص و محیط کار تفاوت دارد. پزشکان در کانادا می‌توانند در محیط های کم استرس، مانند محیط کار پزشک مراجعین پزشکی خصوصی داشته باشند.

به طور کلی آینده ی شغلی پزشکان و پزشک عمومی در کانادا خوب است. دولت پیش بینی کرده است که با توجه به بالا رفتن سن غالب مردم جامعه کانادا و رشد جمعیت سالمندان این کشور نیاز به پزشک در آینده ای نزدیک با رشد زیادی رو به رو خواهد شد.

درآمد سالانه پزشکان در کانادا

شغل پزشکی در کانادا یکی از پردرآمدترین مشاغل است . طبق آمار رسمی کانادا متوسط درآمد یک پزشک خانواده و پزشکان عمومی در کانادا، ۱۲۵,۰۰۰ دلار در سال است. میانگین درآمد یک پزشک در کانادا حدود ۴۲ تا ۳۰۰ دلار در هر ساعت است. پزشکان بیشتر درآمد خود را از طریق پزشک خانواده بودن بدست می‌آورند. بر اساس به روزترین آمار بالاترین دستمزد ساعتی پزشکان در انتاریو با حدود ۸۰ دلار و کمترین دستمزد یک پزشک در شهر ونکوور، بریتیش کلمبیا با حدود ۵۵ دلار در ساعت است.

دندانپزشکی در کانادا، با امکان دریافت بورسیه تحصیلی

دانشجویان برای اینکه بخواهند مدرک دندانپزشکی عمومی را در کانادا دریافت کنند، می‌تواند سه دوره مختلف را برای گذراندن و کسب مدرک مورد نیاز انتخاب نمایند. این دوره‌ها شامل فیزیولوژی، پیشگیری، معاینه، تشخیص و درمان نقص و اعوجاج در دهان و دندان‌ها، فک و بافت‌های اطراف آن می‌شود. آن‌ها با گسترش مطالعات خود در این دوره‌ها می‌توانند پس از انجام آزمون، با توجه به رتبه‌ای کسب می‌کنند، جایگاه مورد نظر خود را در رشته دندانپزشکی انتخاب نمایند.

شرایط ورود به رشته دندانپزشکی در کانادا

برای تحصیل در رشته ی دندانپزشکی در کانادا باید یک دوره ۲ تا ۴ ساله تحصیلات دانشگاهی را پیش از ورود به رشته دندانپزشکی بگذرانید. بهتر است برای ورود به این رشته دوره های کارشناسی علوم پایه، علوم اجتماعی، انسان شناسی را بگذرانید. دوره‌های اول و دوم آموزش دندانپزشکی، شامل آموزش رشته‌های فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، شیمی و … می‌شود. دانشجویان پس از یادگیری این مباحث نظری باید برای آموزش‌های عملی به بیمارستان‌ها مراجعه کنند. آموزش عملی در بیمارستان‌ها برای دانشجویان در دوره‌های اول و دوم در نظر گرفته شده‌است.

آموزش‌های دوره سوم برای آن دسته دانشجویانی است که می‌خواهند متخصص ارتودنسی شوند، آن‌ها باید این دوره را به مدت یک سال بگذرانند، تا بتوانند مدرک دیپلم را در زمینه جراحی دندانپزشکی دریافت کنند.

اولین مدرک حرفه ای دندانپزشکی که می توان آن را معادل مقطع لیسانس دندانپزشکی در نظر گرفت، یک دوره ی چهار ساله در یکی از رشته های دکترای جراحی دندان (DDS) یا دکترای دندان پزشکی (DMD) می باشد برای ورود به اکثر دانشکده های دندانپزشکی در کانادا دانشجو باید در آزمون سراسری دندانپزشکی (DAT) برگزار شده توسط انجمن دندانپزشکی کانادا (ADA) شرکت کند.

علاوه بر موارد گفته شده معدل تحصیلی بالا (معمولا بالاتر از ۷۰) نیز از پیش نیازهای اخذ پذیرش از دانشکده های دندانپزشکی کانادا است. برخی از دانشکده های دندانپزشکی دوره هایی همراه با دوره های DDS یا DMD ارائه می‌دهند. دوره های DDS Advanced Placement نیز در برخی از دانشکده های پزشکی ارائه می شود که متقاضیان موفق به ورود به سال سوم دوره ی DDS خواهند شد.

طول دوره دندانپزشکی در کانادا

دوره تحصیلات دندانپزشکی در کشور کانادا شش سال است. که شامل دو سال پیش نیاز و ۴ سال لیسانس دندانپزشکی است. و در طول این دوره دانشجو موفق می‌شود تا گواهینامه دولتی جراحی دندان و یا ارتودنسی را دریافت کند. سپس با سایر رشته‌های مرتبط و زیرشاخه‌های دندانپزشکی آشنا خواهد شد و در کنار شناخت تحقیقات مختلف در مورد بهداشت دهان و دندان، می‌تواند کار خود را آغاز کند و با در نظر گرفتن شرایط نظر خود را بیان کند.

تحصیل پزشکی در کانادا - تحصیل در رشته دندان پزشکی در کانادا

هزینه تحصیل در رشته دندان پزشکی در کانادا

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا با توجه به دانشگاه و استان و شهر محل تحصیل دانشجو حدود ۴۱ تا ۲۵۰ هزار دلار کانادا متفاوت است. کبک ارزانترین استان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی و بریتیش کلمبیا گرانترین استان است.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

 

دانشگاههای برتر کانادا در رشته دندانپزشکی

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی در رشته دندانپزشکی

بسیاری از دانشجویان برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا، از شرایط گرفتن بورسیه در این کشور استفاده می‌کنند. دانشگاه لاوال یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌ های کانادا است که می‌تواند خدمات بورسیه را به دانشجویان تکمیلی ارائه کنند. در این دانشگاه گروهی برای بررسی رفتارهای عمومی و مسئولانه شکل گرفته است (GREB) و این محققان فعالیت‌های ابتدایی خود را با تحقیق بر مسائل بهداشتی و بالینی آغاز کرده‌اند.

دانشجویانی که تحت نظارت اساتید گروه GREB هستند می‌توانند از خدمات بورسیه این دانشگاه بهره‌مند شوند. بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد ماهانه بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار و برای دانشجویان دکترا، هر سه ماه بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار می‌باشد.

دانشجویان دندانپزشکی در کانادا پس از بورسیه شدن، می‌توانند به صورت کارآموزی اقدام به فعالیت در آزمایشگاه کنند و از این طریق آموزش‌های بیشتری ببینند. علاوه بر این، ممکن است مدیر تحقیقاتی بخواهد درآمد دانشجوی متقاضی بورسیه را از هزینه بورسیه‌های تحقیقاتی خود پرداخت کند.

به طور کلی ۱۵ درصد از دانشجویان می‌توانند به دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا ورود پیدا کنند. این گونه دانشگاه‌ها برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی مختلفی را در زمینه پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری ارائه می‌کنند و همچنان زبان تحصیل ۱۷ دانشگاه فعال در کانادا انگلیسی و فرانسوی است. در پایان باید بگوییم که برای دستیابی به اهداف خود در زمینه پزشکی علاوه بر تلاش و کار زیاد، باید فداکاری کنید و صبوری داشته باشید.

آینده فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی کانادا

آینده ی دانشجویان فارغ‌التحصیل در رشته داندانپزشکی در کانادا با توجه به موقعیت های فراوان شغلی این رشته بسیار خوب است. تعداد مشاغل فراهم شده برای دندانپزشکان تقریبا ۷,۰۰۰ جایگاه است در حالی که پیش بینی شده است تعداد افرادی که به دنبال اشتغال در این رشته هستند، حدود ۵۵۰۰ نفر است. با توجه به این آمار کشور کانادا با کمبود دندانپزشک مواجه خواهد شد. در حقیقت تعداد فارغ التحصیلان این رشته به اندازه ای نیست که بتواند این تقاضا و نیاز را برطرف کند.

درآمد سالانه دندانپزشکان در کانادا

درآمد دندانپزشکان در کانادا با توجه به استان و شهری که کار می‌کنند متفاوت است اما این درآمد به طور میانگین بین ۱۵۰ تا ۳۵۰ هزار دلار در سال متفاوت است. داشتن تخصص در این رشته باعث درآمدهای بالا می شود. افزایش درآمد در بازه ی ۵ تا ۱۰ سال نخست کار به عنوان دندانپزشک به نسبت کم است.

تحصیل داروسازی در کانادا،به صورت جامع و مختصر

رشته داروسازی در کانادا یکی از رشته های پر طرفدار در این کشور است. طبق آمار، کانادا در حال حاضر دارای ۴۱.۶۶۱ داروساز، ۸.۱۸۵ تکنسین داروساز و ۱۰.۹۴۷ داروخانه است. بیش از ۷۰% فارغ التحصیلان رشته داروسازی در کانادا بعد از اتمام تحصیلات خود در داروخانه ها کار می‌کنند.

شرایط ورود به رشته داروسازی در کانادا

برای تحصیل در رشته داروسازی در کانادا، دانشجو باید ابتدا دوره عمومی در مقطع تحصیلی لیسانس یا دوره های معادل فوق دیپلم را بگذراند که این دوره شامل درس‌های شیمی و زیست شناسی، زبان انگلیسی و ریاضی را با نمره بالای ۷۵٪ بگذراند و پس از این دوره در آزمون ورودی رشته داروسازی در کانادا Pharmacy College Admission Test- PCAT شرکت کند و نمره قبولی را بدست آورد.

تحصیل پزشکی در کانادا - داروسازی در کانادا

طول دوره داروسازی در کانادا

دانشجو متقاضی تحصیل در رشته داروسازی پیش  از شروع تحصیل داروسازی در کانادا نیاز است تا لیسانس در یکی از رشته های علوم پایه مانند زیست شناسی از یکی از دانشگاه های کانادا بگیرد. این دوره یک تا سه ساله است و دانشجو پس از آن می تواند برای پذیرش داروسازی در مقطع لیسانس اقدام کند. لیسانس داروسازی یک دوره چهار است. پس از اخذ لیسانس داروسازی دانشجو می تواند در رشته خود ادامه تحصیل دهد و یا با شرکت و گذراندن دوره کارآموزی یک ساله، مجوز داروسازی دریافت کند و با قبولی در آزمون داروسازی وارد بازار کار شود.

دانشگاههای برتر کانادا در رشته داروسازی

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه دالهاوزی
 • دانشگاه مموریال
 • دانشگاه لاوال
 • دانشگاه منیتوبا
 • دانشگاه ساسکچوان
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه کلگری

آینده فارغ التحصیلان رشته داروسازی کانادا

دانشجویان رشته داروسازی در کانادا پس از فارغ التحصیلی می‌توانند در داروخانه ها مشغول به کار شوند و نسخه هایی دارو که توسط پزشکان نوشته شده را برای بیماران تهیه کنند. بیشتر داروسازان در داروخانه ها و بیمارستان ها کار می‌کنند ولی برخی از آنها در مشاغل  دولتی کار می‌کنند. با توجه به افزایش سن افراد در کانادا، این کشور در آینده‌ای نزدیک به تعداد بیشتری داروساز نیاز خواهد داشت.

تحصیل پزشکی در کانادا - آینده فارغ التحصیلان داروسازی کانادا

درآمد سالانه داروسازان در کانادا

حقوق سالانه داروسازان در کانادا حدود ۸۰ هزار دلار تا ۱۰۰ هزار دلار کانادا در سال است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که حقوق داروسازان در استان ها و شهرهای مختلف کانادا ممکن است متفاوت باشد و حتی داروسازان ممکن است حقوقی به مراتب بیشتر از ۱۰۰ هزار دلار در سال داشته باشند.

دامپزشکی در کانادا و هزینه های آن

دامپزشکی یکی از رشته‌های علوم پزشکی است که روی درمان بیماری حیوانات مطالعه می‌کند. علاوه بر این، برای پرورش دام و تحقیق درباره تغذیۀ حیوانات و بهبود محصولات حیوانی شامل مباحث دامپزشکی است. سایت QS در رتبه‌بندی، گوئلف و کلگری و مونترال را به عنوان سه دانشگاه مطرح کانادا در بین پنجاه دانشگاه برتر دنیا در رشته دامپزشکی معرفی کرده است. به همین دلیل تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی تحصیل دامپزشکی در کانادا را انتخاب می‌کنند.

شرایط ورود به رشته دامپزشکی در کانادا

برای تحصیل در رشته دامپزشکی در کانادا ارائه کارنامه حداقل دو سال تحصیلات دانشگاهی ضروری است. دانشجویان در این دوره دو ساله باید دروس مرتبط با زیست‌شناسی، ژنتیک، بیوشیمی، آمار و علوم انسانی یا اجتماعی را گذرانده باشند. برای احراز دانش زبان انگلیسی، ارائۀ مدرک تافل یا مدرک آیلتس ضروری است.

طول دوره دامپزشکی در کانادا

دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل دامپزشکی در کانادا برای ورود به رشته دامپزشکی باید یک دوره علوم پایه ۲ تا ۴ ساله را بگذراند و پس از آن وارد یک دوره ۴ ساله لیسانس دامپزشکی شود. به طور کلی گذراندن یک دو ساله پیش دانشگاهی در زمینه دامپزشکی یا تکمیل کالج در رشته علوم بهداشتی و یا چهار تا پنج سال تحصیل در رشته دامپزشکی در دانشگاه و شرکت در آزمون برای اخذ مدرک دامپزشکی و قبولی در آن ضروری است.

تحصیل پزشکی در کانادا - طول دوره دامپزشکی در کانادا

دانشگاههای برتر کانادا در رشته دامپزشکی

 • دانشگاه گوئلف
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه مونترال

آینده فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی کانادا

بر اساس آمار ارائه شده، بازار کار دامپزشکی در ده سال آینده در کانادا عرضه و تقاضای نسبتا یکسانی خواهد داشت. بر اساس همین آمار در ده سال بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۸ حدود ۳۶۰۰ شغل جدید برای این رشته به وجود خواهد آمد و حدود ۳۶۰۰ دامپزشک به دنبال شغل خواهند بود.

درآمد سالانه دامپزشکان در کانادا

حقوق سالانه دامپزشکان در کانادا به طور میانگین حدود ۸۶ هزار دلار کانادا در سال است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که حقوق دامپزشکان در استان ها و شهرهای مختلف کانادا ممکن است متفاوت باشد. حداکثر حقوق یک دامپزشک می‌تواند تا ۱۴۰ هزار دلار کانادا در سال و حداقل حقوق ۳۱ هزار دلار کانادا در سال باشد.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: انواع ویزا و اقامت در کانادا

 

پرستاری در کانادا، یکی از پنج شغل پردرآمد

پرستاری، یکی دیگر از رشته های علوم پزشکی در کانادا محسوب می‌شود که تمرکز اصلی آن مراقبت از افرادو کمک به آنها در رسیدن به سلامت و کیفیت زندگی و حفظ و بازیابی آن می باشد. پرستاران به واسطه ی رویکرد متفاوت مراقبت از بیماران، آموزش و حوزه ی فعالیتشان، از سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی متفاوت هستند. بسیاری از پرستاران از بیماران مراقبت می کنند و به همین دلیل توجه ویژه ای به این شغل در کانادا شده است.

شرایط ورود به رشته پرستاری در کانادا

شرایط ورود به رشته پرستاری در هر دانشگاه کانادا متفاوت است. معمولا داشتن مدرک فارغ التحصیلی از دبیرستان و داشتن مدرک زبان  انگلیسی یا فرانسه، گذراندن دروس ریاضی، شیمی، فیزیک و زیست شناسی ضروری است.

تحصیل پزشکی در کانادا - ورود به رشته پرستاری در کانادا

طول دوره پرستاری در کانادا

پرستاری در کانادا با ایران متفاوت است. پرستاران در کانادا انواع مختلفی و همگی با عنوان پرستار نام برده نمی‌شوند. پرستاران در کانادا با توجه به مدرک تحصیلی و سابقه کاریشان دارای رتبه بندی هستند:

 • پرستار ثبت شده( (RN)

دارای مدرک لیسانس ۴ ساله در کانادا

 • پرستار ثبت شده عملی (RPN)

پرستارانی که دوره های ۲ الی ۳ ساله پرستاری را در ایالات انتاریو یا کبک گذرانده باشد.

 • پرستار ثبت شده عملی (LPN)

پرستارانی که دوره های ۲ الی ۳ سال پرستاری را در سایر ایالات کانادا گذرانده باشد.

 • پرستار ثبت شده روان پزشکی
 • پرستار سلامت روانی
 • پرستار متخصص

پرستاران ثبت شده که مجوز برخی کارها تخصصی تر مانند تجویز دارو را دارند.

هزینه تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان، تحصیل در کانادا کم هزینه تر است. شهریه ی رشته ی پرستاری در کانادا در هر استان این کشور متفاوت است. به طور میانگین هزینه‌ی سالیانه تحصیل در رشته ی لیسانس پرستارای حدود ۱۹ تا ۲۵ هزار دلار و  ادامه تحصیلات تکمیلی حدود ۱۲ تا ۱۸ هزار دلار کانادا است.

تحصیل پزشکی در کانادا - تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

دانشگاههای برتر کانادا در رشته پرستاری

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه وسترن

درآمد سالانه پرستاری در کانادا

پرستاری در کانادا حقوق و مزایای خیلی خوبی دارد. به طور میانگین حقوق پرستاران در کانادا سالیانه ۷۵ هزار دلار کانادا است که پرستاران با سابقه کاری بیشتر سالیانه تا ۱۲۰ هزار دلار نیز درآمد دارند.

 

 

 

 

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم به طور مختصر شما را با تحصیل در رشته علوم پزشکی کانادا آشنا کنیم. احتمالا متوجه شده‌اید که تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی برای دانشجوهای بین المللی دشوار است و یکی از پیش نیازهای این رشته‌ها شرکت در یک دوره 2 تا 4 ساله در رشته های علوم پایه مانند زیست شناسی، شیمی، ژنتیک و … است. پس از گذراندن این دوره ها دانشجویان برای ورود به رشته های علوم پزشکی در آزمون های معتبر که برای هر رشته متفاوت است می‌بایست شرکت کنند و در صورت قبولی در این آزمون ها وارد رشته های علوم پزشکی خواهند شد. شما می‌توانید برای بررسی شرایط خود برای ورود به دانشگاه علوم پزشکی در کانادا و پاسخ به سوالات خود با کارشناسان مجرب ما در بلو اسکای در ارتباط باشید.

Medicalstudyguide cda-adc.ca prepdoctors.ca

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا : 2

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

 1. در مورد تحصیل رایگان پزشکی در کانادا شنیده بودم
  میخواستم بپرسم آیا واقعا با دریافت بورس این مورد امکان پذیره؟
  و سوال دوم آیا تحصیل پزشکی در کانادا با دیپلم هم امکان پذیره؟
  ممنون از وب سایت خوبتون که در زمینه تحصیل در خارج از کشور اطلاعات خوبی ارائه میدین

  • کارشناس تحصیل در خارج
   ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۰۵:۲۷

   سلام. وقت بخیر،

   با تشکر از زمانی که برای مطالعه این مقاله گذاشتید. شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا بسیار دشوار است و شما بایستی ابتدا در آن کشور در مقطع لیسانس در زمینه علوم پایه و زیست شناسی تحصیلات خود را تکمیل کنید و بعد برای پزشکی اقدام فرمایید. برای شرایط بورس هم باید شرایط شما توسط مشاورین بررسی شود. لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question