۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره

پزشکی در استرالیا (Medicine In Australia)

تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا

رشته پزشکی یکی از محبوب­ ترین رشته‌هایی است که دانشجویان مایل به تحصیل آن در خارج از کشور هستند. پزشکی در استرالیا از جایگاه اجتماعی فوق‌العاده‌ای برخوردار است. استرالیا جز کشورهایی محسوب می‌شود که پزشکان از حقوق ماهانه بالایی برخوردار هستند و آموزش پزشکی با کیفیت بسیار بالایی به دانشجویان ارائه می شود، به این دلیل استرالیا هدف عمده بسیاری از دانشجویان برای رشته پزشکی است.

چنانچه شما تحصیلات آکادمیک خود را نیز در کشور استرالیا گذرانده باشید از شرایط به مراتب بهتری برای کار و فعالیت در این کشور برخوردار خواهید بود. هشت دانشگاه پزشکی استرالیا در رتبه بندی دانشگاه های جهان دارای رتبه بندی بسیار بالایی هستند.

Medicine In Australia

معرفی دوره پزشکی در استرالیا

اخذ مدرک دکترای پزشکی در استرالیا به دو صورت پیوسته/ مستقیم (Undergraduate admission) و ناپیوسته (Post-graduate admission) امکان پذیر است.

در روش پیوسته، تحصیل پزشکی به طور مستقیم بعد از تکمیل دوره ی دوازده ساله‌­ی دبیرستان – و یا مدرک معادل آن – و تنها برای  تعداد محدودی از دانشجویان بین المللی قابل انجام است.

 • شرایط مورد نیاز تحصیل پیوسته­‌ی پزشکی (UG) در استرالیا:
 • کسب نمره ی ۹۹ATAR (ATAR عددی بین ۰ تا ۹۹.۹۹ است که میزان موفقیت دانش­‌آموز را در سال ۱۲ دبیرستان در مقایسه با دیگر دانش‌­آموزان هم سن نشان می دهد).
  • از آنجایی که سیستم آموزشی استرالیا شباهت­‌های زیادی با سیستم آموزشی انگلستان دارد، دانشکده‌­های پزشکی استرالیا A-Levels  را نیز قبول می‌کنند.
 • کسب نمره­‌ی حداقل ۱۷۰ در آزمون ISAT
 • کسب نمرات بالا در دروسی مانند ریاضی و شیمی

شایان ذکر است که پزشکی پیوسته تنها در دانشگاه های معدودی مانند دانشگاه سیدنی،Western Australia و … ارائه می‌شود.

 • شرایط مورد نیاز تحصیل ناپیوسته‌­ی پزشکی (PG) در استرالیا:

در این روش که رایج­‌تر از روش قبل است شخص ابتدا مستلزم به گذراندن دوره ی ۳ الی ۴ ساله­‌ی لیسانس بیوپزشکی (Biomedicine)، علوم پایه (Science) و در برخی دانشگاه‌­ها لیسانس پزشکی (Bachelor of Medical Studies) و یا دیگر رشته‌­های مرتبط با پزشکی می‌باشد. بسته به رشته، ATAR مورد نیاز نیز متفاوت خواهد بود.  به طور مثال، برای لیسانس بیوپزشکی میانگین نمره ی ۹۱ و لیسانس علوم پایه میانگین نمره ی ۷۶ نیاز است. پس از تکمیل دوره‌­ی لیسانس و کسب حداقل نمره­‌ی لازم (GPA  بین ۴.۵ تا ۵ )، شخص می­‌بایست در یکی از آزمون­‌های ورودی دکترای پزشکی که شامل  GAMSAT و MCAT می‌باشد شرکت کند.

پس از قبولی در یکی از این دو آزمون، دانشجویان به مصاحبه ای دعوت شده که به multiple-mini-interview  (MMI) شناخته می‌شود. در صورت پذیرفته شدن در این مصاحبه، دانشجو وارد دور­ه‌­ی دکترای پزشکی شده که ۳ الی ۴ سال طول میکشد (Pre-internship). البته برای رجیستر شدن توسط بورد پزشکی استرالیا می بایست دوره ی یکساله ی کارآموزی (Internship) نیز گذرانده شود.

 

چرا دوره پزشکی را در استرالیا بگذرانیم ؟

 • شرایط عالی برای دانشجویان پزشکی
 • شیوه زندگی عالی و رفاه مناسب در استرالیا
 • کیفیت عالی دانشگاه های پزشکی در استرالیا
 • رده بالای دانشگاه های پزشکی استرالیا در رتبه بندی دانشگاه های جهانی
 • مدرک قابل قبول در تمام کشورهای جهان

استرالیا در سال ۲۰۲۱ در جایگاه ۸امین کشور از نظر کیفیت سیستم آموزشی انتخاب شده است. علاوه بر این، دانشکده‌های پزشکی دانشگاه ملبورن و سیدنی به ترتیب در رده‌ی ۱۸ام و ۱۹امین کالج پزشکی برتر جهان توسط رنکینگ QS معرفی شده‌اند.

Medicine In Australia

 

زمان شروع سال تحصیلی در استرالیا

دوره ‌های تحصیلی استرالیا هر ساله یک بار در ماه فوریه ((February Intake دانشجو می پذیرند. دانشجویان بین المللی می بایست از اوایل تا اواسط فوریه به منظور شرکت در جلسه­‌ی معارفه در محوطه‌­ی دانشگاه حضور یابند. هر دوره شامل ۲ نیمسال تحصیلی (Semester) بوده که هر نیم­سال شامل دو ترم است. بنابراین در هر سال تحصیلی مجموعا ۴ ترم وجود دارد. کلاس‌­های نیمسال اول معمولا از اولین دوشنبه­‌ی ماه مارس شروع شده و تا اوایل ماه ژوئن طول می‌کشند. شروع کلاس­های نیمسال دوم نیز از جولای تا اوایل نوامبر است.

معمولاً شروع ثبت نام برای پذیرش فوریه از ابتدای ماه مارس سال قبل بوده و آخرین مهلت درخواست اکتبر تا نوامبر همان سال خواهد بود.

رشته پزشکی در استرالیا چند سال طول می‌کشد ؟

 • پزشکی عمومی : دوره ۴ تا ۶ ساله
 • تخصص پزشکی : دوره ۳ تا ۶ ساله

 

Medicine In Australia

 

الزامات زبان انگلیسی برای تحصیل پزشکی در استرالیا

رشتهآیلتستافل  (PBT)تافل (IBT)Pearson Test of English (PTE)گواهی زبان انگلیسی پیشرفته کمبریج (CAE)
·       لیسانس بیوپزشکی، علوم پایه و سایر رشته­‌ها۶ (هیچ باندی کمتر از ۶ نباشد)۵۷۷+

TWE 4.5

۷۹+

(رایتینگ ۲۱

اسپیکینگ ۱۸

ریدینگ ۱۳

لیسنینگ ۱۳)

۵۸+

(هیچ باندی کمتر از ۵۰ نباشد)

۱۷۶+

(هیچ باندی کمتر از ۱۶۹ نباشد)

·       دکترای پزشکی ۷ (هیچ باندی کمتر از ۷ نباشد)۹۴+

(رایتینگ ۲۷

اسپیکینگ ۲۳

ریدینگ ۲۴

لیسنینگ ۲۴)

۶۵+

(هیچ باندی کمتر از ۶۵ نباشد)

آزمون GAMSAT و MCAT

 • آزمونGAMSAT آزمونی استاندارد برای ارزیابی توانایی­‌های دانشجویان مایل به تحصیل در رشته­‌های پزشکی و دندانپزشکی است که دو بار در سال، در ماه های مارس و سپتامبر برگزار می شود.

دانشجویانی که در سال ماقبل آخر یا آخر دوره‌­ی لیسانس خود هستند، مجاز به شرکت در GAMSAT هستند. این آزمون سه بخش دارد و برای تحصیل پزشکی در استرالیا کسب حداقل نمره ۵۰ در هر سه بخش آزمون الزامی است.

 

 • آزمون MCAT نیز آزمونی کامپیوتری‌و تستی بوده و چندین­‌بار در سال از ژانویه و مارس تا سپتامبر در سایت­‌های مربوط به آزمون برگزار می‌شود. این آزمون ۴ بخش دارد وبرای پذیرش در اکثر دانشکده های پزشکی استرالیا، نمره MCAT شما می بایست حداقل ۵۰۰ باشد.

فهرست کاملی از دانشگاه‌های علوم پزشکی در استرالیا

۱ ـ University of Adelaide

این دانشگاه در شهر آدلاید و در جنوب استرالیا قرار دارد. این دانشگاه سومین دانشگاه استرالیا از نظر قدمت است. این دانشگاه فقط دوره UG را به دانشجویان پزشکی ارائه می دهد.

 • UG : دانشکده‌هایی که تنها لیسانس پزشکی و جراحی را ارائه می‌دهند.

۲ ـ James Cook University JCU

این دانشگاه در شهر تانزویل در سال ۱۹۷۰ تاسیس شده است. این دانشگاه شهرت فراوانی برای رشته های پزشکی خود دارد. این دانشگاه فقط دوره UG را به دانشجویان پزشکی ارائه می دهد.

۳ ـ University of Tasmania

این دانشگاه در شهر تاسمانی و در جنوب شرقی استرالیا قرار دارد.

 • این دانشگاه فقط دوره UG را ارائه می دهد.
Medicine In Australia

۴ ـ Monash University

این دانشگاه به صورت یک دانشگاه تحقیقاتی در ملبورن استرالیا فعالیت دارد. این دانشگاه هر دو دوره UG و PG را به دانشجویان پزشکی ارائه می دهد.

 • UG : دانشکده‌هایی که تنها لیسانس پزشکی و جراحی را ارائه می‌دهند.
 • PG: دانشکده‌هایی که تنها دکترای پزشکی را ارائه می‌دهند.

۵‌ ـ University of Queensland

این دانشگاه نیز از دانشگاه های برتر استرالیا در دوره پزشکی است.

 • این دانشگاه فقط دوره PG را به دانشجویان پزشکی ارائه می دهد.

۶ ـ Australian National University

این دانشگاه در شهر کانبرا کشور استرالیا قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۴۶ تاسیس شده است و  فقط دوره PG را به دانشجویان پزشکی ارائه می دهد.

Medicine In Australia

۷ ـ Deakin University

این دانشگاه یکی از محبوب ترین دانشگاه های استرالیا برای انتخاب دوره پزشکی است.

 • این دانشگاه فقط دوره PG را به دانشجویان پزشکی ارائه می دهد.

۸ ـ University of Western Australia

این دانشگاه دولتی در استرالیا فقط دوره PG را به دانشجویان پزشکی ارائه می دهد.

۹ ـ University of Melbourne

دانشگاه ملبورن یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی برای دوره پزشکی در استرالیا است که در سال ۱۸۵۳ تاسیس شده است.

 • این دانشگاه دولتی در استرالیا فقط دوره PG را به دانشجویان پزشکی خود ارائه می دهد.

۱۰ ـ  Flinders University

این دانشگاه دولتی در سال ۱۹۶۶ تاسیس شده است و در شهر ادلاید استرالیا قرار دارد. این دانشگاه دولتی در استرالیا دوره PG و دوره P را به دانشجویان پزشکی ارائه می دهد.

 • P : این دانشکده‌ها دوره ‌های دو ساله ‌ای را تحت عنوان لیسانس علوم پزشکی و لیسانس علوم سلامت به دانشجویان ارائه می‌کنند. تحصیل در این دوره ‌ها ورود فارغ‌التحصیلان را به دانشکده پزشکی در استرالیا تضمین می‌کنند. در نهایت فارغ ‌التحصیلان این دوره پزشکی دارای دو مدرک تحصیلی خواهند بود.
Medicine In Australia

۱۱ ـ Griffith University

این دانشگاه یک دانشگاه دولتی در استرالیا است و این دانشگاه دولتی دوره PG و دوره P را به دانشجویان پزشکی ارائه می دهد.

۱۲ ـ UNSW Australia

این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی و دولتی در کشور استرالیا است. این دانشگاه بیش از ۴۵۰۰۰ دانشجو دارد.

 • این دانشگاه دولتی در استرالیا دوره PG و دوره P را به دانشجویان پزشکی ارائه می‌دهد.

۱۳ ـ University of Sydney

این دانشگاه پزشکی در استرالیا دوره PG و دوره P را به دانشجویان پزشکی ارائه  می دهد.

Medicine In Australia

هزینه‌ی تحصیل پزشکی در استرالیا

هزینه‌­ی تحصیل دوره­‌های پزشکی در استرالیا بسته به دانشگاه  از ۵۵۰۰۰ دلار استرالیا تا ۷۱۰۰۰ دلار استرالیا متغیر است. بنابراین می­‌توانید برآوردی حدود ۳۰۰۰۰۰ دلار استرالیا در طول ۷ ساله‌­ی تحصیل خود داشته باشید.

هنگام دریافت آفر تحصیلی از طرف دانشگاه، شما می‌بایست بیعانه‌­ای پرداخت کنید. علاوه بر این، دانشگاه برای ثبت نام شما هزینه‌­ای بین ۱۵۰ تا ۵۰۰ دلار استرالیا دریافت می­‌کند.

 

شرایط کار پس از فارغ التحصیلی پزشکی در استرالیا

دانشجویان بین­‌المللی پس از فارغ­ التحصیلی بسته به شهر زندگی خود می­توانند دو تا چهار سال ویزای کاری دریافت کنند.

به عنوان یک فارغ التحصیل  پزشکی، محدودیت­هایی در مورد محل کار و پرداخت صورت­حساب بیمه (Medicare) برای شما وجود دارد. شما میتوانید پس از رجیستر شدن توسط شورای پزشکی استرالیا در بیمارستان­‌های خصوصی یا دولتی استرالیا مشغول به کار شوید. هرچند ممکن است این امر تا چندین ماه طول بکشد.

 

اگر دوره­‌ی اینترنشیپ خود را در ایران یا کشور دیگری گذرانده­‌اید ، باید قبل از رجیسترشدن، تحت نظارت بورد پزشکی استرالیا ۱۲ ماه مشغول به کار شوید.

پس از کسب تجربه ی کافی به عنوان یک کارآموز(اینترن)، می توانید از طریق کالج های تخصصی برای پذیرش در یک برنامه آموزشی تخصصی پزشکی اقدام کنید. این امر مستلزم تکمیل تعدادی ارزیابی مختلف از جمله معاینات کتبی، بالینی و عملی است. پس از آن می‌توانید به‌عنوان یک پزشک عمومی یا پزشک متخصص یا جراح به‌طور مستقل به طبابت بپردازید.

 

برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه‌های استرالیا و هزینه تحصیلی رشته پزشکی در استرالیا می توانید با مشاوران آسمان آبی تماس بگیرید.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا : 7

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question