۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره

دوره پست بک (Post-Bacc) در کانادا

تحصیل در دوره پست بک در کانادا

تحصیل در دوره پست بک (Post-Bacc) در کانادا فرصتی استثنایی برای شما

دوره Post-Baccalaureate در کانادا یک دوره میان دوره لیسانس و فوق لیسانس است. این دوره به اختصار به دوره Post-Bacc (پست بک) در کانادا معروف است و در رشته‌های مختلفی اعم از مدیریت، بیزینس، اقتصاد و.. ارائه می ‌شود. به دلیل اینکه این دوره تحصیلی در کشورهای آمریکای شمالی وجود دارد و در ایران وجود ندارد ما رشته‌ای معادل با آن در ایران نداریم، و ترجمه‌ای برای این کلمه ارائه نمی‌دهیم و در تمام متن با عنوان پست بک به آن اشاره می‌کنیم. برخی از دانشجویان پس از اتمام دوره لیسانس برای کسب مهارت عملی بیشتر در رشته‌ی تحصیلی خود، تمایل دارند در دوره‌هایی کم هزینه‌تر نسبت به دوره فوق لیسانس شرکت کنند که آنها برای کسب مهارت عملی و ورود به بازار کار می‌توانند در دوره Post-Bacc در کانادا مشغول به تحصیل شوند.

تحصیل در دوره پست بک (Post-Bacc) در کانادا فرصتی استثنایی برای شما

طول دوره پست بک در کانادا دو سال تحصیلی است، که هر سال تحصیلی تقریبا ۸ ماه است. دانشجویان در سال اول در محیط آکادمیک مفاهیم تئوری را می‌آموزند و در سال دوم به صورت عملی در مراکز کار معتبر برای ورود به بازار کار آموزش می‌بینند. دانشجویان در صورتیکه دوره عملی را با موفقیت به انجام برسانند، پس از اتمام دوره می‌توانند در مراکز معتبری که آموزش‌های عملی مرتبط با رشته خود را دیده‌اند استخدام شوند. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمام دانشجویان پس از اتمام دوره Post-Bacc در کانادا وارد بازار کار نمی‌شوند و برخی تمایل دارند به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مشغول شوند.

دانشجویانی که می‌خواهند در دوره فوق لیسانس در کانادا تحصیل کنند و آینده‌ی شغلی خود را با رشته‌ای که در مقطع لیسانس خوانده‌اند ادامه دهند تحصیل در دوره Post-Bacc در کانادا می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد. شما با تحصیل در دوره post-bacc می‌توانید شانس خود را برای ورود به بازار کار در کانادا به طور مستقیم بسیار افزایش دهید و همچنین با گذراندن این دوره مهارت‌های آکادمیک دانشجو نیز به نسبت دوره لیسانس او افزایش خواهد یافت.

همچنین دانشجو در حین تحصیل در دوره post-bacc در کانادا همانند سایر دوره‌های تحصیلی اجازه کار در حین تحصیل به مدت ۲۰ ساعت در هفته را دارد.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در کانادا ، راهنمای جامع تحصیل در کانادا رو هم مطالعه بفرمایید.

تحصیل در دوره Post-Bacc در کانادا

ارزش علمی مدرک Post-Bacc در کانادا

دوره‌ی Post-Bacc در کانادا در رشته‌های مختلف، وسیله‌ای است که شما را به هدفتان که کار کردن با رشته‌ی تحصیلی خودتان است می‌رساند. این دوره فرصت بسیار خوبی است که دانشجو هم سطح آکادمیک و دانشگاهی خود را و هم سطح حرفه‌ای خود را ارتقا دهد، در حالیکه مدرک فوق لیسانس و دکترا در کانادا شما را به طور مستقیم وارد دنیای آکادمیک و تحقیق و پژوهش می‌کند.

یک دانشجو پیش از تصمیم برای تحصیل در دوره Post-Bacc در کانادا باید از خود بپرسد: «آیا چیزهایی که در دانشگاه و در مقطع لیسانس آموخته‌ام، برای اینکه وارد دنیای کار مرتبط با رشته خود شوم برایم کافیست؟ آیا گرفتن مدرک لیسانس از دانشگاهی که از آن فارغ‌التحصیل شده‌ام در زمینه ورود به شغل مرتبط با رشته‌ام که مورد علاقه‌ی من است به من کمک می‌کند؟» اگر پاسخ شما به این سوالات منفی است، حتی در صورتیکه می‌خواهید در مقطع فوق لیسانس در کانادا تحصیل کنید؛ خوب است پیش از تحصیل درمقطع فوق لیسانس در دوره Post-Bacc در کانادا که به نسبت فوق لیسانس کم هزینه‌تر است به تحصیل بپردازید.

ارزش علمی مدرک پست بک (Post-Bacc)

مزایای تحصیل در دوره Post-Bacc در کانادا چیست؟

 • امکان تحصیل در دوره Post-Bacc در کانادا در برخی از دانشگاهها و کالج‌های مطرح کانادا
 • اخذ مدرک Post-Bacc در کانادا بدون مدرک زبان از برخی از دانشگاههای دولتی کانادا
 • ورود سریع به بازار کار پس از پایان دوره Post-Bacc در کانادا
 • امکان استخدام دانشجو پس از پایان کارآموزی
 • امکان اخذ اقامت دائم کانادا
 • یادگیری مهارت‌های عملی مرتبط با رشته مورد علاقه خود

شرایط پذیرش Post-Bacc در کانادا

 • داشتن مدرک لیسانس
 • داشتن مدرک زبان معتبر مانند تافل، آیلتس و .. برای افرادی که در دانشگاههای انگلیسی زبان تحصیل نکرده‌اند. (در برخی دانشگاههای دولتی کانادا بدون مدرک زبان هم می‌توانید در این دوره تحصیل کنید)
شرایط پذیرش دوره Post-Bacc

رشته‌های پرطرفدار در دوره Post-Bacc در کانادا

 • حسابداری
 • مدیریت بازرگانی
 • کارآفرینی
 • مدیریت منابع انسانی
 • تجارت بین‌الملل
 • ریاضیات و اقتصاد
 • بازاریابی
 • مدیریت زنجیره تامین
 • و …
رشته های پرطرفدار در دوره Post-Bacc در آسمان آبی

دوره Post-Bacc در کانادا، پلی به سوی اهداف شما

بسیاری از دانشجویان دوره Post-Bacc در کانادا  مدرک لیسانس دارند، اما تحصیل در دوره پست بک برای دانشجویان با هر سابقه تحصیلی‌ای امکان پذیر است. مثلا دانشجویی دارای مدرک لیسانس در رشته fine art است. او علاقه دارد تمرینات هنری دیگری در سایر رشته‌های هنری داشته باشد، این دانشجو می‌تواند با تحصیل در دوره پست بک، مهارت عملی در رشته مورد علاقه خود را بیاموزد. تحصیل در دوره Post-Bacc در کانادا به هنرمندان مشتاق از سایر رشته‌های هنری کمک می‌کند تا مهارت‌های هنری جدیدتری را بیاموزند. همچنین دانشجویانی وجود دارند که مثلا در رشته مدیریت بازرگانی تحصیل کرده‌اند، که این رشته زیر شاخه‌ای از رشته‌های علوم انسانی است، ولی آنها علاقه دارند مهارتهای عملی در رشته‌ی مدیریت کسب و کار (MBA) کسب کنند و در آینده کاری خود در این زمینه کار کنند. این دانشجویان می‌توانند در دوره‌های Post-Bacc مدیریت کسب و کار تحصیل کنند و پس از تحصیل در این دوره آینده شغلی خود را بر اساس علایق خود بسازند.

در دوره Post-Bacc در کانادا دانشگاهها به دنبال دانشجویانی با پیشینه‌های متنوعی هستند که تعاملی خلاق با جهان دارند. مثلا دانشجویان رشته هنری که می‌خواهند یک استودیوی هنری را توسعه دهند و به ایده‌ها، فلسفه و تاریخ هنر معاصر علاقه نشان می‌دهند. دانشجویان پست بک باید کنجکاو، مشتاق به یادگیری مهارت‌های عملی جدید، سخت کوش، خلاق و دارای هدف‌های بزرگ باشند.

دوره Post-Bacc در کانادا، پلی به سوی اهداف شما

هزینه تحصیل در دوره پست بک (post-bacc) در کانادا

هزینه تحصیل در دوره Post-Bacc در کانادا با توجه به مرکز آموزشی و شهر محل تحصیل شما می‌تواند متفاوت باشد. به طور میانگین هزینه تحصیل در این دوره در دانشگاههای دولتی کانادا سالی ۱۵ تا ۱۸ هزار دلار کانادا است که این هزینه می‌تواند با توجه به رشته، مرکز آموزشی و .. متفاوت باشد. همچنین شما می‌توانید برای اطلاع دقیق‌ از هزینه های زندگی در کانادا مطلب هزینه تحصیل و زندگی در کانادا را مطالعه کنید.

منابع:

 

سخن پایانی

همانطور که در متن بالا هم گفته شد دوره پست بک یک دوره دو ساله بین لیسانس و فوق لیسانس است. در این دوره یک سال به صورت تئوری و یک سال به صورت عملی به شما آموزش داده می‌شود. شما در دوره ای که مشغول به ادامه تحصیل در سال دوم پست بک هستید می‌توانید در شرکت های معتبری که از طرف دانشگاه معرفی می‌شوید به کارآموزی مشغول شوید و بعد از اتمام تحصیلات خود در این شرکتها مشغول به کار شوید. دوره پست بک در کانادا در برخی از دانشگاههای دولتی کانادا هم ارائه می‌شود و اخذ پذیرش از دانشگاههای دولتی کانادا شانس شما را برای دریافت پذیرش بالا می‌برد. هزینه تحصیل در این دوره بین 15 تا 18 هزار دلار کانادا در سال است و شما می‌توانید بخشی از این هزینه‌ها را با انجام 20 ساعت کار در حین تحصیل بپردازید. در آخر شاید این نکته برای شما جالب باشد که ما در BlueSky به دلیل نمایندگان بسیاری که در کانادا داریم می‌توانیم از دانشگاههای دولتی کانادا برای مقطع پست بک بدون مدرک زبان پذیرش بدون شرط بگیریم.

سوالات متداول تحصیل در دوره پست بک

آیا امکان اخذ ویزای همراه برای همراه دانشجو در دوره Post-Baccalaureate در کانادا وجود دارد؟

بله. یک دانشجو برای شرکت در دوره Post-Baccalaureate در کانادا باید ویزای تحصیلی دریافت کند و به او اجازه تحصیل در کانادا (study permit) داده می‌شود. و مانند سایر دوره‌های تحصیلی مثل لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و … همسر دانشجو می‌تواند ویزای همراه دریافت کند و همچنین ویزای کار دریافت می‌کند و اجازه دارد 40 ساعت در هفته در کانادا کار کند.

آیا امکان تحصیل فرزندان دانشجویان بین‌المللی بدون دریافت مجوز تحصیل برای آنها در کانادا در حین حین تحصیل در دوره پست بک وجود دارد؟

بله. اگر یکی از والدین او دارای ویزای کار یا مجوز تحصیل باشد، امکان تحصیل فرزند وی که هنوز به سن قانونی نرسیده است بدون اخذ مجوز تحصیلی (study permit) وجود دارد.

آیا امکان اخذ پذیرش تحصیلی دوره پست بک بدون مدرک زبان وجود دارد؟

توصیه ما به شما این است که برای اینکه تا حد خوبی مطمئن باشید پذیرش و ویزای کانادا را دریافت می‌کنید، در آزمون زبان شرکت کرده باشید و حداقل نمره زبانی که مرکز آموزشی‌ای که برای آن درخواست فرستاده‌اید را کسب کرده باشید. ولی شرکت آسمان آبی نمایندگی مراکزی را دارد که حتی بدون نمره‌ی زبان امکان اخذ پذیرش از آنها با تعداد و فرصتی محدود برای شما فراهم می‌شود.

آیا امکان اخذ اقامت پس از تحصیل در دوره Post-Baccalaureate در کانادا وجود دارد؟

پاسخ به این سوال بله است. یک دانشجو پس از پایان دوره Post-Baccalaureate در کانادا می‌تواند درخواست ویزای کار دهد و مشغول به کار در این کشور شود. همچنین پس پایان ویزای کار دانشجو فرد می‌تواند به یکی از روش‌های اخذ اقامت کانادا مثل اکسپرس انتری برای اقامت کانادا اقدام کند.

شرایط فارغ‌التحصیلی در دوره پست بک چیست؟

فارغ التحصیلان دوره Post-Baccalaureate در کانادا نباید هیچ درسی را با نمره کمتر از c- پاس کنند. همچنین CGPA آنها حداقل باید 6.5 باشد.

 

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد آرا : 30

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

 1. با عرض سلام و احترام . لیسانس حسابداری با معدل ۱۹ و ارشدم را امسال تمام می کنم.
  ایا امکان اخذ بورسیه( سال ۲۰۲۱) برای پست بک حسابداری وجود دارد؟ ایلس در حد جنرال هستم و مشغول فراگیری زبان تخصصی رشته ام هستم .  ۰  • کارشناس تحصیل در خارج
   ۴ آبان ۱۳۹۹ در ۱۰:۲۲

   مریم عزیز سلام.
   متاسفانه برای دوره پست بک، امکان اخذ بورسیه تحصیلی در حال حاضر وجود ندارد.   ۰ 2. با سلام مجدد
  عمه بنده در تورنتو مقیم است. ده ماه تا دریافت ارشدم زمان دارم.با قصدکار و اقامت کانادا
  ۱- چه گزینه ای و روشی را مناسبتر می دانید؟
  ۲- ایا امکان دارد تا در این ده ماهی که فرصت دارم بورسیه پست بک حسابداری (و یا مهندسی مالی) فراهم شود و اطلاع رسانی بفرمایید؟
  با تشکر از زحمات شما کارشناس محترم  ۰ 3. سلام
  من مدرک ارشد مهندسی محیط زیست دارم
  میتونم پست بک رو اقدام کنم؟ چقدر تمکن مالی احتیاج دارم؟  ۰ 4. با سلام/// قصد شرکت در دوره پست بک ۲۰۲۱ را دارم . لطفا راهنمایی فرمایید.
  ایا در دوره ۸ ماه کارورزی مقطع پست بک (مانند کو-اپ )حق الزحمه پرداخت می شود؟
  (CGPA آنها حداقل باید ۶.۵ باشد)معنی واژه CGPA چیست؟  ۰  • مریم عزیز سلام. در حالت کلی خیر. CGPA مخفف Cumulative Grade Points Average است و منظور همان معدل است.
   پیشنهاد میکنم برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه تحصیل در کانادا مقاله «هزینه تحصیل و زندگی در کانادا» را مطالعه کنید.

   چنانچه پس از خواندن مقاله پاسخ خود را نیافتید در صورت تمایل با ما تماس بگیرید تا مشاوران شما را بیشتر راهنمایی کنند.
   شماره تماس دفتر تهران : ۰۲۱۹۱۰۰۷۲۷۴   ۰ 5. سلام…شانس ویزا گرفتن این دوره ها چقدر هست؟  ۰  • نوید عزیز سلام. شانس ویزا به طور کلی به شرایط شما بستگی دارد. این دوره ها در دانشگاههای کانادا هم ارائه می‌شود و به نسبت کالج شانس بیشتری برای ویزا دارد.
   برای بررسی شرایط خودتون توسط کارشناسان بلو اسکای، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

   شماره تماس:
   ۰۲۱۹۱۰۰۷۲۷۴   ۰ 6. سلام
  با مدرک لیسانس حقوق هم میشه برای دوره پست بک اقدام کرد ؟  ۰  • کارشناس تحصیل در خارج
   ۲۹ مرداد ۱۴۰۰ در ۱۰:۲۳

   زهرا عزیز سلام.

   بله، برای ورود به دوره پست بک مدرک لیسانس معمولا الزامی است. برای انتخاب رشته میباییست شرایط متقاضی بررسی شود.
   برای بررسی دقیق‌تر با مشاوران بلواسکای مشورت بفرمایید.

   شماره تماس:
   ۰۲۱۹۱۰۰۷۲۷۴   ۰ 7. برای پذیرس در دوره پست بک شرط معدل داره یا نه؟ و اینکه این دوره تو دانشگاه هست یا کالج؟  ۰  • کارشناس تحصیل در خارج
   ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ در ۰۵:۵۹

   معصومه عزیز سلام،

   به صورت کلی معدل بالای ۱۲ میبایست باشد اما بازهم رشته به رشته متفاوت است و میبایست شرایط شما دقیق‌تر بررسی شود. دوره های پست بکی که ما پیشنهاد م‌یدهیم حتما در دانشگاه هست که شانس ویزای شما بالاتر برود. می‌توانید برای بررسی دقیقتر شرایطتتان با کارشناسان بلواسکای ( Blue Sky ) مشورت بفرمایید.

   شماره تماس:
   ۰۲۱۹۱۰۰۷۲۷۴   ۰ 8. سلام لیست دانشگاه هایی در کانادا (ترجیحا استان انتاریو) که رشته post-bacc رو ارائه میدن کدوم دانشگاه ها هستند؟
  ممنونم  ۰  • کارشناس تحصیل در خارج
   ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ در ۰۲:۰۴

   کوروش عزیز سلام

   دانشگاه‌های متعدی این دوره ها را ارائه می‌دهند که بر اساس شروع هر ترمی ممکن است تغییر کند و بهتر است هر زمانی که قصد اپلای وجود دارد ان زمان چک شود که کدام دانشگاهها ان ترم این دوره را ارائه می‌دهند.   ۰دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question