۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در جمهوری چک

دندانپزشکی در کشور چک

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور چک گزینه اول بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور است. چرا که یکی از مهمترین دغدغه های افرادی که به دنبال تحصیل در رشته های پزشکی می باشند، آزمون ورودی رشته پزشکی و دندانپزشکی می باشد که در بسیاری از کشورها رقابتی و بسیار سخت است، اما این آزمون ها در کشور جمهوری چک چندان سخت نبوده و بسیاری از دانشجویان می توانند با کمی تلاش از عهده آن برآیند. علاوه بر این، اغلب دانشگاه های علوم پزشکی در کشور چک مورد تایید وزارت علوم ایران و همچنین، سایر کشورهای جهان هستند. به همین منظور در این مقاله قصد داریم تا به توضیح و بررسی مزایا، شرایط، هزینه زندگی و هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در چک بپردازیم.

پیشنهاد می کنیم ابتدا این مطلب را مطالعه کنید: راهنمای جامع کشور جمهوری چک ، عروس اروپا

رشته دندانپزشکی در کشور چک

طول دوره تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور چک به طور معمول ۵ سال است. که برای تحصیل در این رشته، لازم است در ابتدا دوره های پیش پزشکی را بگذرانید. سپس در آزمون ورودی دندان‌ پزشکی دانشگاه‌های مختلف شرکت نمایید. از سال سوم، دوره های کارورزی و بالینی آغاز خواهند شد.

هزینه تحصیل در در دانشگاه‌های چک بستگی به زبان تحصیل دارد. هزینه تحصیل به زبان چکی بسیار ارزان و حتی در برخی موارد رایگان است. هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور چک به زبان انگلیسی، سالیانه حدود ۱۵ هزار یورو ، معادل ۳۸۰ هزار کرون جمهوری چک (CZK) است.

 • لازم به ذکر است که وجود محدودیت سنی برای اخذ پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور چک از معایب تحصیل در این کشور در این رشته ها محسوب می شود. متقاضیان پس از اخذ مدرک دیپلم، برای برخی دانشگاه ها تا ۲۱ سالگی و در برخی دانشگاه ها تا ۲۵ سالگی فرصت دارند تا برای اخذ پذیرش در رشته های علوم پزشکی اقدام کنند .

دوره پیش پزشکی در کشور چک

دوره پیش پزشکی در جمهوری چک در دانشگاه های مختلف با توجه به زمان شروع دوره، طی ۶ تا ۹ ماه تدریس می شود. اگر متقاضیان دوره را در ماه سپتامیر شروع کنند، طول دوره ۹ ماه و اگر در ماه ژانویه ثبت نام کنند، ۶ ماه است. در دوره پیش پزشکی دروس ریاضیات، فیزیک، زیست شناسی و شیمی تدریس می شود. هزینه دوره پیش پزشکی، حدود ۶۵۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو است. لازم به ذکر است که شرکت در این دوره ها اجباری نیست و مهم موفقیت در آزمون آن است.

مزایای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور چک

زندگی در اغلب کشورهای اروپایی شامل مزایایی است که کشور چک نیز از آنها مستثنا نیست. از مزایای تحصیل دندانپزشکی در جمهوری چک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تحصیل در یکی از معتبرترین دانشگاه های جهان
 2. امکان اخذ بورسیه و در نتیجه تحصیل به صورت رایگان
 3. اخذ اقامت دائم کشور چک پس از فارغ التحصیل شدن
 4. اجازه ۲۰ ساعت کار دانشجویی برای دانشجویان بین المللی
 5. هزینه مناسب تحصیل در مقایسه با کیفیت آموزش
 6. امکان سفر به سایر کشورهای اروپایی
دندانپزشکی در کشور چک

زبان مورد نیاز برای تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور چک چیست؟

تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور چک هم به زبان انگلیسی و هم به زبان چکی امکان پذیر می باشد. از مزایای تسلط بر زبان چکی، این است که دانشگاه‌هایی که تحصیل در آنها با زبان چکی امکان پدیر است، رایگان هستند. دانشجویان برای ورود به این دانشگاه‌ها باید تسلط قابل قبولی به این زبان داشته باشند. حتی در برخی دانشگاه های این کشور، آزمون ورودی در خصوص زبان چکی گرفته می‌شود. امکان تحصیل در برخی از دانشگاه‌های خصوصی انگلیسی زبان در جمهوری چک وجود دارد، که باید حتما داری مدرک تافل و یا آیلتس باشید.

البته، با توجه به اینکه اغلب مردم چک به زبان انگلیسی صحبت نمی‌کنند، در نتیجه شما برای رفع نیاز خود و گذر ایام نیاز به یادگیری زبان چکی دارید. از آنجائیکه در دوره کارورزی، ارتباط بین پزشک و بیمار بسیار مهم است، اگر شما به زبان چکی تسلط نداشته باشید، احتمالا دوره های کارورزی و بالینی خوبی نخواهید داشت.

اطلاعات بیشتر در خصوص رشته پزشکی در چک را اینجا بخوانید: تحصیل رشته پزشکی در کشور چک

برای تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور چک به چه مدارکی نیاز است؟

داشتن نمرات خوب در دروس زیست شناسی ، شیمی و فیزیک می تواند عاملی مثبت در اخذ پذیرش افراد باشد . پذیرش شدگان می توانند بعد از اتمام تحصیل اقامت دائم کشور چک را دریافت کرده و در آن جا به کار و زندگی مشغول شوند. همچنین پس از پایان تحصیل می‌توانند برای گرفتن تخصص نیز اقدام کنند. برای اخذ پذیرش در این کشور باید بتوانید مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. مدارک شما بسته به رشته دانشگاه یا کالجی که اقدام می نمائید متفاوت است ولی به صورت کلی شامل موراد زیر می باشد:

 • دیپلم تجربی با معدل ۱۶ به بالا
 • مدرک زبان
 • گذراندن دوره پیش پزشکی
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش و پرداخت هزینه بررسی مدارک
دندانپزشکی در کشور چک

دانشگاه‌ها و برخی موسسات مربوط به آن، امتحان‌های ورودی را برنامه ریزی و اجرا می‌کنند. آزمون ورودی در کشور چک و دیگر کشورها، تاریخ مشخصی دارد . این آزمون دو بخش دارد: امتحان تستی کتبی و یک مصاحبه
بخش اول: دانشجویان در یک آزمون ۴ گزینه ای از دروس زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک ، ریاضی ( برای هر بخش ۱۵ سوال ) که بر اساس استاندارد های دانشگاهی طرح شده اند شرکت می کنند. متقاضیان برای پاسخگویی ۷۵ دقیقه زمان خواهند داشت.

بخش دوم: پس از اینکه در آزمون کتبی شرکت کردید و در آن نمره قبولی کسب کردید می بایست در یک مصاحبه حضوری شرکت نمایید. دانشجویان باید در مصاحبه علاقه خود به رشته تحصیلی ، توانایی خود در زمینه های دندان‌ پزشکی و داشتن قدرت دفاع کردن از نظرات خود را در مصاحبه نشان دهند. همچنین به طور رندوم دو سوال انتخاب می‌کنند و باید به آنها پاسخ بدهند.
نتیجه نهایی پس از مصاحبه به دانشجویان اعلام می گردد.

دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت علوم ایران

از بین دانشگاه های پزشکی کشور چک، ۳ دانشگاه زیر مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران هستند. در هر ۳ این دانشگاه ها، علاوه بر رشته های علوم پزشکی، رشته های متعدد دیگری نیز به زبان های انگلیسی و چکی تدریس می شوند. البته قابل توجه است بدانید که پذیرش مدارک پزشکی و دندان‌ پزشکی و داروسازی این کشور به صورت مشروط مورد قبول ایران است. مشروط بودن بدان معناست که باید یک دوره تکمیلی هم در ایران بگذرانید تا مدرکتان در ایران مورد تایید قرار گیرد.

 1. دانشگاه چارلز (Charles University in Prague)
 2. دانشگاه ماساریک (Masaryk University)
 3. دانشگاه پالاکی (Palacky University in Olomouc)

ویزای تحصیلی کشور چک

لازم به ذکر است که دریافت ویزای تحصیلی چک دارای قوانین و شرایط به خصوصی است و فرآیند اقدام و دریافت ویزای تحصیلی در چک ، چندان ساده نیست. طبق بررسی های انجام شده، در سال اخیر، سفارت جمهوری چک مدت زمانی بین ۱۰ تا ۱۲ ماه را برای بررسی درخواست متقاضی و صدور روادید درنظر می گیرد که زمان نسبتا طولانی است. به همین دلیل، به متقاضیان تحصیل در چک توصیه اکید می گردد که در زمینه دریافت ویزای تحصیلی چک حتما با کارشناسان Blue Sky مشاوره نمایند تا ضمن ارائه مشاوره و کمک جهت اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های کشور چک ، شما را در پروسه دریافت ویزای تحصیلی نیز راهنمایی کنند.

به طور کلی مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کشور چک به شرح زیر است:

 • ۲ قطعه عکس پرسنلی
 • اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی
 • گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • معرفی یک حساب بانکی جهت اثبات پشتوانه مالی
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • در صورت تاهل ارائه سند ازدواج
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

هزینه زندگی در چک

یکی از عوامل مهم در تصمیم گیری هر فرد برای زندگی در یک کشور دیگر، هزینه زندگی در آن کشور است. با توجه به مناسب بودن هزینه زندگی در چک ، این فاکتور را می توان به عنوان یکی از مزایای تحصیل در این کشور دانست. به طور میانگین هزینه زندگی یک نفر در ماه حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است که از این مبلغ، حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه هزینه اجاره خانه است. لازم به ذکر است که دانشجویان بین المللی ، این اجازه را دارند که به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در جمهوری چک

همانند سایر کشورهای اروپایی، تمامی دانشجویان فارغ التحصیل شده از دانشگاه های جمهوری چک ، این شانس را دارند که در صورت پیدا کردن کار بتوانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار جمهوری چک تبدیل کنند. افرادی که بتوانند بعد از پایان مقطع تحصیلی خود در کشور چک کار پیدا کنند می توانند بعد از ۳ تا ۵ سال کار کردن و پرداخت مالیات به دولت چک  (بسته به حقوق و شرایط) می توانند درخواست اقامت دایم نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا اقدام برای پذیرش برای تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور چک ، میتوانید با کارشناسان Blue Sky  تماس بگیرید. همچنین می‌توانید دیدگاه‌ها و سوالات خود را در رابطه با تحصیل در رشته دندانپزشکی در چک با ما در میان بگذارید.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا : 1

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question