دندانپزشکی در انگلستان

برترین دانشگاه‌های دندانپزشکی در انگلستان

نویسنده: کارشناس

تحصیل دندانپزشکی در انگلستان

دندانپزشکی در انگلستان یکی از پر رقابت‌ترین رشته‌های تحصیلی است. انتظار می‌رود دانشجویان علاقه‌مند به کسب مدرک در دانشگاه دندانپزشکی، دارای درجات علمی عالی، مشاغل مهم و مهارت‌های ذهنی و فکری لازم برای تکمیل دوره‌هایشان باشند. در انگلستان دانشکده‌های دندانپزشکی زیادی وجود دارد که دوره‌های عالی دندانپزشکی برگزار می‌کنند. می‌توان گفت که دانشجویان با یک دوره آموزشی همه مسائل مشابه با جهت‌گیری‌های شغلی خود را فرا می‌گیرند.

یک دوره دندانپزشکی در انگلستان معمولا ۵ سال طول می‌کشد. سال اول عمدتا بر مفاهیم اصلی دانش بالینی و پزشکی تاکید دارد. در این سال اصول کالبد شکافی، فیزیولوژی، زیست‌شناسی دهان و علم شیمی به شما معرفی می‌شود. در انتهای سال دوره جلسات عملی تحت نظارت افرادی در سطح بالاتر برگزار می‌شود.

در سال دوم مطالعات به موضوعاتی محدود می‌شود که اصول دانش بالینی در دندانپزشکی مانند جراحی دندان، دندانسازی و پیرادندانپزشکی را شکل می‌دهند. به‌عنوان بخشی از جراحی دندان شما، درمان صوری پوسیدگی دندان را آغاز می‌کنید.

در سال سوم آموزش شما مطالعه‌ای عمیق در زمینه موضوعات مرتبط با دندانپزشکی خواهید داشت و کار عملی مستقل خود را آغاز می‌کنید. سال چهارم شما برای شما فرصت‌های زیادی برای تقویت مهارت‌های دندانپزشکی فرآهم می‌کند زیرا در دانشگاه و جامعه، در شرایطی واقعی کار می‌کنید. در سال آخر دانشگاه احتمالا نیمی از سال را در دانشگاه می‌گذرانید و نیم دیگر را در برنامه‌های کمک به جامعه مشغول خدمت می‌شوید. زمانیکه دوره را به صورت کامل گذراندید مدرک کارشناسی جراحی دندان (BDS ) به شما اعطا می‌شود.

دانشگاه‌های برتر دندانپزشکی در انگلستان

عموما بیشتر دانشگاه‌های دندانپزشکی در انگلستان درجه یک بوده و به ندرت با دیگر دانشگاه‌های دنیا قابل مقایسه است. بنابراین اگر شما بخواهید بهترین مدرک دندانپزشکی در انگلستان را بگیرید باید به‌دقت از میان دانشگاه‌های دندانپزشکی دانشگاه مناسبتان را انتخاب کنید.

در ادامه ۱۰ تا از معروف‌ترین دانشگاه‌های دندانپزشکی در انگلستان را معرفی کرده‌ایم که از سوی دانشجویان بیشترین تقاضا را دارند:

• دانشگاه Dundee
• دانشگاه Queen Mary of London
• دانشگاه Manchester
• دانشگاه Plymouth
• دانشگاه Aberdeen
• دانشگاه Queen’s of Belfast
• دانشگاه Birmingham
• دانشگاه Glasgow
• دانشگاه Liverpool
• دانشگاه King’s College of London
• دانشگاه Cardiff
• دانشگاه Bristol
• دانشگاه Central Lancashire
• دانشگاه Leeds
• دانشگاه Sheffield
• دانشگاه Newcastle
دانشگاه Dundee

دانشکده دندانپزشکی در انگلستان در دانشگاه Dundee

با کادر علمی بسیار عالی کسب عالی‌ترین دانش تئوری و عملی شما در رشته دندانپزشکی را تضمین می‌کند. روزنامه گاردین در Guardian University Guide در سال ۲۰۱۸ این دانشگاه را در بین دانشگاه‌های برتر رتبه‌بندی کرده است.

برنامه‌های کارشناسی دندانپزشکی Dundee به دو بخش تقسیم می‌شود که هر بخش به مدرکی متفاوت منتهی می‌شود: کارشناسی جراحی دندان (BDS) و لیسانس علوم بهداشت دهان و دندان (BSc ). برنامه BDS پنج سال به ‌طول می انجامد در حالی که کارشناسی علوم بهداشت دهان و دندان سه سال زمان می‌برد. برنامه‌های بعدی عمدتا بر کارهای عملی تاکید دارند و هدف آن آماده ساختن دانشجو برای کار به‌عنوان درمانگر دندان و یا دستیار دندانپزشک است. این دانشگاه پزشکی برنامه‌های کارشناسی ارشد در زمینه دندانپزشکی را نیز ارائه می‌دهد.

دانشگاه Queen’s Mary

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه Queen’s Mary دانشگاه لندن طیف گسترده‌ای از دوره‌ها را در همه سطوح علمی ارائه می‌دهد: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری. علاوه بر این دوره‌ها Barts و London School of Medicine and Dentistry دوره‌های متنوع و کوتاه CPD برای دندانپزشکان، پرستاران و افراد مجرب در زمینه مراقبت‌های دندانی برگزار می‌کند.

دانشگاه دندانپزشکی Manchester

دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه برای افراد علاقه‌مند به شرکت در آموزش‌های عالی تئوری و عملی مکانی مناسب است. به‌عنوان یک دانشگاه پژوهش محور و به‌عنوان نزدیک‌ترین همکار NHS دانشجویان این دانشگاه فرصت به‌کار گیری دانش در یک محیط زندگی واقعی را دارند. این دانشگاه دوره‌های دندانپزشکی را در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد برگزار می‌کند.

دانشگاه Plymouth

دانشکده دندانپزشکی Peninsula در این دانشگاه ارائه بهترین تجارب آموزشی به دانشجویان خویش را تضمین می‌کند. علاوه بر برنامه‌های آموزشی متنوع این دانشکده امکانات زیادی برای انجام تحقیقات و برگزاری جلسات عملی دارد. دانشجویان کارشناسی دندانپزشکی می‌توانند در پایان دوره کارشناسی مدرک( BDS و یا BScلیسانس علوم) در دندان پزشکی و بهداشت دریافت کنند.
از سوی دیگر در زمان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد آن‌ها می توانند از میان برنامه‌های تحقیق و آموزش تحصیلات عالی برنامه‌هایی را انتخاب کنند. برنامه‌های آموزشی کارشناسی ارشد دندانپزشکی Peninsula عبارتند از: کارشناسی ارشد جراحی‌های جزئی دندان، کارشناسی ارشد پیرا دندان پزشکی، کارشناسی ارشد دندان پزشکی ترمیمی .

دانشگاه Aberdeen

دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه در اسکاتلند تنها دانشگاه دندانپزشکی انگلستان است که افراد دیپلمه را پذیرش می‌کند. با توجه به این موضوع، هدف برنامه‌های آموزش دندانپزشکی آن گسترش و تقویت دانش مدرک پیشین دانشجویان است. دوره کارشناسی دندانپزشکی این دانشگاه ۴ سال به طول می‌انجامد و برنامه‌های آموزشی آن عمدتا بر حرفه‌ای شدن دانشجویان تاکید دارد و نه صرفا «فارغ التحصیل» شدن آن‌ها. در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ابردین سالانه فقط ۲۰ دانشجو پذیرش می‌شوند. علاوه بر این برنامه‌های آموزشی در سطوح علمی بالاتر نیز برگزار می‌شود.

دانشگاه Queen’s of Belfast

برنامه آموزشی دندانپزشکی این دانشگاه یکی از درجه یک‌ترین برنامه‌های دانشگاه‌های دندانپزشکی در انگلستان است و از سال ۱۹۲۰ در ایرلند شمالی آموزش دندانپزشکی ارائه می‌دهد. مدرک لیسانس جراحی دندان این دانشگاه ۵ سال طول می‌کشد و شامل یک سال آموزش بالینی است. در Guardian University Guide در سال ۲۱۷ این دانشگاه مقام اول را کسب کرده است.

دانشگاه Birmingham

دانشکده پزشکی دانشگاه Birmingham برای دانشجویان خود برنامه‌ای بر مبنای اصول تئوری و تجربه بالینی زندگی واقعی فرآهم می‌آورد. دوره کامل آن شامل دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و برنامه مدرک پژوهشی است. علاوه بر دوره‌های دندانپزشکی سنتی دوره‌هایی در Biomedical Materials Science نیز ارائه می‌دهد. هدف آن‌ها از این دوره‌ها ارائه دانش پایه در زمینه علوم پزشکی و مهندسی پزشکی است به‌گونه‌ای که دانشجویان بتوانند بافت‌های آسیب دیده را بازسازی کرده و یا آن‌ها را با بافت دیگری جایگزین کند. از سوی دیگر برنامه‌های تحقیقی این دانشگاه شامل سه حوزه عمده می‌شود: بیومتریال، مراقبت‌های اولیه دندان، آسیب بافت‌ها و بازسازی آن‌ها.

دانشگاه Glasgow

این دانشگاه در مرکز پایتخت اسکاتلند واقع است. دانشگاه و بیمارستان دندانپزشکی Glasgow یکی از معروف‌ترین دانشکده‌های دندانپزشکی انگلستان است. این مرکز دارای تمام تجهیزات و امکانات مدرن و برنامه‌های آموزشی عالی است که به دانشجویان آموزش در سطح جهانی و آمادگی حرفه‌ای برای مقابله با مشکلات بالینی را تضمین می‌کند. این دانشگاه امروزه فقط دوره‌های کارشناسی جراحی دندان را برگزار می‌کند. مدرک کارشناسی جراحی دندان (BDS ) در این دانشگاه ۵ سال به‌طول می‌انجامد. در سال آخر نیمی از سال را به‌عنوان بخشی از آموزش حرفه‌ای صرف کمک به جامعه خواهید کرد.

دانشگاه Liverpool

دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه متعهد به ارائه آموزش‌های دندانپزشکی درخور و مناسب است به‌گونه‌ای که شما به‌عنوان دندانپزشک در شغل خود موفق باشید. برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد آن دوره‌هایی عملی محور هستند. بدین معنی که شما در آینده آمادگی لازم جهت مواجه با مشکلات بالینی در زندگی واقعی را خواهید داشت. علاوه بر این برنامه‌ها دانشکده برنامه‌های کوتاه مدت CPD پیشرفت‌های حرفه‌ای مستمر را برای افرادی که تمایل به انجام کار در اموری مانند دستیار دندانپزشکی و یا درمان شناس دندانپزشکی که نیاز به آموزش‌های حرفه‌ای زیادی ندارد ارائه می‌دهد.

دانشگاه King’s College London

برنامه دندانپزشکی این دانشگاه بر پایه سه بخش است. بخش اول شامل موضوعات اصلی پزشکی و دندانپزشکی است که مقدمتا با علوم زیست پزشکی، علوم رفتاری، واگیر شناسی، آسیب‌شناسی و میکروب شناسی و بیماری‌های انسانی آغاز می‌شود. در بخش دوم دانشجویان عمدتا در مورد جنبه‌های دهانی و دندانی علوم زیست شناختی آموزش می‌بینند. به‌گونه‌ای که در مورد تشخیص و درمان اختلالات و بیماری‌های دندان اطلاعات بسیاری کسب می‌کنند. بخش آخر دوره جنبه‌های عملی حرفه دندانپزشکی را پوشش می‌دهد.

شرایط ورود به دانشکده دندانپزشکی

همانگونه که قبلا ذکر شد دندانپزشکی در انگلستان دارای بیشترین سطح رقابت در آموزش عالی انگلستان است. به بیان دیگر در صورتی که وارد چنین برنامه‌های آموزشی شوید بالاترین نمره‌ها را خواهید داشت. به‌خصوص اینکه باید در برخی از رشته‌های خاص مرتبط با دندانپزشکی معروف به رشته‌های دارای آزمون‌های A-level عملکرد خوبی داشته باشید.

برنامه آموزش دندانپزشکی این رشته‌ها عمدتا شامل زیست‌شناسی و شیمی است. این معیار ممکن است شامل موضوعات GCSE نیز باشد. شرایط ورود به دانشکده دندان پزشکی در همه دانشگاه‌ها یکسان نیست و به عوامل متعددی مانند مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا کشوری که در آن اقامت دارید بستگی دارد. اگر دانشجوی بین‌المللی هستید باید مهارت شما در زبان انگلیسی مورد سنجش قرار گیرد. علاوه بر این دانشگاه ممکن است دستور دهد دانشجویی که حداقل نمره را بگیرد به کشورش برگردد. به همین علت به‌شدت توصیه می‌شود وبسایت‌های آن‌ها را چک کنید و با دقت بخش شرایط ورود به دانشگاه را مطالعه کنید. در صورت داشتن نمره‌هایی خاص دانشگاه ممکن است شما را مجبور کند مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

• نمرات شما ( برای کارشناسی در سطح بین‌الملل معمولا حداقل ۳۷ امتیاز است)
• تبحر در زبان انگلیسی
• شرایط جسمانی و بهداشت
• آزمون ورودی

توجه داشته باشید که از آنجا که به‌عنوان دانشجو در طی جلسات عملی با بیماران در ارتباط نزدیک قرار می‌گیرید دانشگاه ممکن است از شما تائیدیه مصونیت هپاتیت B و C را بخواهد. همچنین شما ممکن است مجبور شوید در آزمون استعداد سنجی بالینی انگلستان (UKCAT ) شرکت کنید که هدف آن ارزیابی سطح توانایی های شناختی شماست.

فرآیندهای تقاضا

بعد از اینکه تصمیم گرفتید که در کدام برنامه آموزشی شرکت کنید و همه شرایط را انجام دادید می‌توانید تقاضا نامه بدهید. فرآیند تقاضا نیز همانند شرایط ورود ممکن است از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. بنابراین شما باید همیشه وبسایت دانشگاه را چک کنید.

فرآیند تقاضا در دانشگاه دندانپزشکی در انگلستان می‌تواند به صورت اینترنتی از طریق برنامه UCAS انجام شود. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است تقاضاهایی را بپذیرند که به صورت اینترنتی و یا حضوری دریافت می‌کنند. با دقت مهلت ارسال تقاضانامه دانشگاه را چک کنید زیرا تقاضانامه بعد از موعد مقرر پذیرفته نمی‌شود.

با مدرک دندانپزشکی در انگلستان چه شغلی می‌توان به‌دست آورد؟

تازمانیکه سلامت دندان در زندگی مسئله مهمی است مراقبت از دندان برای ما یک ضرورت است. زمانیکه شما به این امر، تعداد نامحدودی از خدماتی را اضافه می‌کنید که یک فرد مجرب در دندانپزشکی می‌تواند انجام دهد، متوجه می‌شوید که مدرک دندانپزشکی در انگلستان ارزش تحصیل را دارد.

دانشگاه‌های دندانپزشکی در انگلستان از بهترین‌های دنیا هستند و فارغ‌التحصیلان آن‌ها در رزومه شهرت بالایی دارند. با علم به این موضوع استخدام شدن هیچگاه برای آن‌ها یک نگرانی نبوده است. از نظر درآمد نیز پزشکان مجرب دندانپزشکی پردرآمدترین افراد در حوزه پزشکی بوده و بسیار مورد احترام هستند. بنابراین به‌عنوان دندانپزشک حرفه‌ای درآمد کافی و شهرت خوبی در اجتماع به‌دست می‌آورید.

معمولا فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دندانپزشکی در انگلستان یک سال بعد از اتمام تحصیل در دوره درس پایه شرکت می‌کنند. در طی این دوره می‌توانید در حدود ۳۵۵/۳۱ پوند درآمد داشته باشید اما دندانپزشکان اغلب علاوه بر شغل ثابت خود دارای شغلی آزاد نیز هستند. با این کار درآمد شما به راحتی سالانه از ۱۰۰۰۰۰ پوند بیشتر می‌شود. در خدمات دندانپزشکی همگانی که توسط (HNS ) مرکز خدمات سلامت ملی اداره می‌شود شما سالانه چیزی بین ۸۶۱/۳۸ تا ۱۱۸/۸۳ پوند درآمد خواهید داشت. در حالیکه در بیمارستان‌های NHS مشاوران متخصص دندانپزشکی سالانه بسته به سابقه فعالیت چیزی بین ۷۶۱/۷۶ تا ۴۹۰/۱۰۳ پوند درآمد دارند.

در زیر برخی از مشاغلی که شما با مدرک دندانپزشکی در انگلستان می‌توانید بدست بیاورید آمده است:

• دندانپزشک عمومی
• ارتدونتیست
• دندانساز
• متخصص ترویج سلامت
• جراح فک و دهان
• ریشه شناس دندان
• مدیر خدمات سلامت
• نمایندگی فروش دارو
• دستیار دندانپزشکی
• درمان شناس دندان
• دندانپزشک حرفه‌ای ارتش
• تکنیسین آزمایشگاه آموزشی

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۴.۵ / ۵. تعداد آرا : ۲

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question