در شرایط کرونایی، با خیال راحت از خدمات غیرحضوری BlueSky استفاده کنید.مشاوران ما در اینجـــا ، آماده ارائه خدمات رایگان به شما هستند.
۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره
دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج؛ اطلاعات جامع درباره این دانشگاه

نویسنده: niloufarshahdoust

دانشگاه کمبریج در سال ۱۲۰۹ بنا شده است. این مرکز بعد از دانشگاه آکسفورد، قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی‌زبان دنیاست. شاید ندانید اما از کمبریج به عنوان مرکزی یاد می‌شود که در میان دانشگاه‌های مختلف و معتبر دنیا، بیشترین اثرگذاری را روی جهان داشته است. اگر بخواهیم اشاره‌ای به تعدادی از فارغ‌التحصیلان معروف این دانشگاه داشته باشیم، باید از فرانسیس بیکن، چارلز داروین، استیون هاوکینگ و لودویک ویتگنشتاین نام ببریم. باید بدانید که نیوتون معروف هم سال‌های متمادی از فعالیت‌های علمی‌اش را در دانشگاه کمبریج گذرانده است.

نگاهی کلی به دانشگاه کمبریج

نوع دانشگاهدولتی
شعار دانشگاهما از اینجا دانش و بینش ارزشمند کسب می‌کنیم
تعداد دانشجویان (سال ۲۰۱۹)۲۳۲۴۷
مکانانگلستان، کمبریج
بودجه آموزشی مرکز۲.۱۹ هزار میلیون پوند

دلایل انتخاب کمبریج برای تحصیل

تعداد کثیری از دانشجویان از سراسر دنیا در شهر باستانی کمبریج در دانشگاهی به همین نام تحصیل می‌کنند. این مرکز با بیش از ۳۱ کالج و بخش‌های متعدد دیگر، سال‌هاست در ایجاد جریان‌های فکری علمی و دستاوردهای تخصصی در رشته‌های مختلف از پیشتازان دنیا بوده است. تحصیل در کمبریج یعنی درس‌خواندن و تحقیق‌کردن در مکانی به‌شدت پویا و فعال.

حدود ۱۰۰ کتابخانه در این دانشگاه وجود دارد که بالغ بر ۱۵ میلیون جلد کتاب را در خود جای داده‌اند. باغ گیاه‌شناسی بزرگ دانشگاه، موزه‌ها و امکانات زیاد علمی و آموزشی کمبریج از آن مکانی خاص برای تحصیل می‌سازد. تحصیل در چنین دانشگاهی می‌تواند دورانی سرشار از تجربه‌های ناب متنوعی باشد که زندگی‌سازند. در بخش نخست این مقاله از جریان‌سازبودن دانشگاه کمبریج در دوران‌های مختلف گفته شد.

یکی از جریان‌های مثبتی که در این دانشگاه به راه افتاد، امکان تحصیل بانوان بود. در آغاز فعالیت این دانشگاه، امکان تحصیل فقط برای آقایان فراهم بود. اما به مرور زمان، پای بانوان دانشمند و فرهیخته هم به دانشگاه کمبریج باز شد.

جایگاه بین‌المللی کمبریج در رتبه‌بندی Q.S

در رتبه‌بندی موسسه معتبر Q.S که از سوی بسیاری از اساتید عالی‌رتبه به آن استناد می‌شود، رتبه و جایگاه علمی کمبریج، هفت است. یعنی این دانشگاه در رتبه هفتم بهترین‌ دانشگاه‌های دنیا در رتبه‌بندی Q.S قرار دارد. از نقطه‌نظر ورود فارغ‌التحصیلان به بازار کار هم این دانشگاه، رتبه هشتم در دنیا را دارد.

 

دانشگاه کمبریج

معرفی رشته های دانشگاه کمبریج

کمبریج دارای ۳۱ دانشکده است که هر یک به‌طور مستقل از دانشگاه مرکزی به کسب درآمد مشغولند و امور مالی‌شان تحت کنترل خودشان است. اما همه دانشکده‌ها و مراکزی که به‌نوعی نام کمبریج را یدک می‌کشند، تحت نظارت پردیس مرکزی آن قرار دارند.

یکی از جذابیت‌های دانشگاه کمبریج در ارائه رشته‌ها، این است که در ابتدای انتخاب رشته می‌توانید، موضوعی کلی و عمومی را درباره مبحثی خاص انتخاب کنید اما بعد از طی‌کردن گام‌های نخست تحصیلی، گرایش‌های تخصصی‌تری وجود دارند که می‌توانید به سراغ آنها بروید. یعنی بعد از کسب دیدی کلی است که امکان انتخاب گرایش‌ها و تخصص‌ها در هر رشته برای دانشجویان به وجود می‌آید.

دانشگاه پزشکی کمبریج

در دانشگاه کمبریج دو دوره پزشکی ارائه می‌شود؛ دوره استاندارد (Standard Course) و دوره فارغ‌التحصیلی (Graduate Course). دوره استاندارد برای کسانی است که قبلا رشته‌ای تحصیلی را نخوانده‌اند و دوره فارغ‌التحصیل هم برای کسانی است که مدرک تحصیلی دارند. پزشکی در این دانشگاه دوره‌ای ۶ساله دارد.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: آشنایی با نظام آموزشی انگلستان

خوابگاه و امکانات کمبریج

علاوه بر کتابخانه‌های بسیار غنی موجود در کمبریج، امکانات رفاهی و آموزشی متعدد دیگری هم در این مرکز وجود دارند. برای مثال، تجهیزات رایانه‌ای و دوره‌هایی که برای آموزش در این حیطه برای دانشجویان برگزار می‌شود، راهی مناسب برای هموارترشدن مسیر تحقیق و درس‌خواندن را فراهم می‌کند. مرکز آموزش زبان انگلیسی و چند زبان دیگر هم در دانشگاه کمبریج گامی مثبت در جهت تقویت زبان دانشجویان خارجی و آموزش زبان‌های تازه به افراد انگلیسی‌زبان است.

دانشجویان خارجی با شرکت در کلاس‌های آموزش زبان می‌توانند به‌خوبی با افراد بومی یا همان نیتیو (NATIVE) در ارتباط قرار بگیرند و زبان انگلیسی‌شان را تقویت کنند. انواع موزه‌ها و مجموعه‌های موجود در دانشگاه کمبریج هم باعث می‌شود تا دانشجویان با انبوهی از آثار ارزشمند علمی، هنری و تاریخی روبه‌رو شوند. موزه‌های هنر مدرن، دایناسورها، نقاشی‌های دوران‌های مختلف و…، محیطی جذاب و متنوع برای دانشجویان می‌سازند.

امکانات و تجهیزات دانشگاه کمبریج

بدیهی است که دانشگاهی مانند کمبریج با آن همه سابقه و دستاوردهای درخشان علمی دارای امکانات و تجهیزات بسیار زیادی است. از جمله امکانات متنوع این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مرکز زبان برای تقویت زبان‌های خارجی برای دانشجویان علاقه‌مند به یادگیری زبان‌های تازه و دانشجویان خارجی. منابع آموزشی برای یادگیری بیش از ۱۸۰ زبان در این مرکز مهیاست.
  • انواع موزه‌های علمی و هنری برای بازدید عموم و دانشجویان در این دانشگاه وجود دارند. باغ گیاه‌شناسی، موزه جانورشناسی و… از جمله موارد موجود در این دانشگاه است.
  • اتاق IT و امکانات مبتنی بر فناوری فراوانی هم در مرکزی در این دانشگاه وجود دارد که دانشجویان می‌توانند از خدمات متنوعش بهره‌مند شوند. کتابخانه‌های این مرکز هم که دیگر نیازی به تعریف ندارند. چرا که از کامل‌ترین و بزرگ‌ترین مجموعه‌های دانشگاهی دنیا هستند.
دانشگاه کمبریج

هزینه‌ها

هزینه تحصیل در دانشگاه کمبریج بنا به رشته و مقطع تحصیلی متغیر است.به عنوان دانشجویی خارجی باید مشخص کنید که از پس هزینه‌ واحدهای تحصیلی، دانشکده و  مخارج زندگی روزانه‌تان برمی‌آیید. در این صورت است که می‌توانید ویزای ورود به انگلستان برای تحصیل را دریافت کنید.

روی کارگرفتن در دوران تحصیل قبل از ورود به انگلستان حساب نکنید. چون نخست اینکه، این موضوع از سوی دانشگاه قبل از پذیرش‌تان بررسی می‌شود. یعنی دانشگاه باید بداند که شما توانایی پرداخت هزینه‌ها را بدون کارکردن دارید یا خیر. دوم اینکه کارکردن در ساعات طولانی برایتان به عنوان دانشجو مقدور نخواهد بود و زمان زیادی را هم باید صرف فعالیت‌های علمی و آموزشی کنید.

شرایط دریافت بورسیه و پذیرش از دانشگاه کمبریج

قبل از اقدام برای ارسال پذیرش برای دانشگاه کمبریج باید ملزومات هر رشته را بررسی کنید و ببینید که آیا نمرات‌تان در دروس مورد نظر برای پذیرش در رشته‌ای خاص به حد نصاب اعلام‌شده از سوی دانشگاه می‌رسد یا خیر. ملزومات پذیرش برای تحصیل در دانشگاه کمبریج به‌طور کلی به شرح زیر است. اما هر رشته و هر مقطعی در وبسایت دانشگاه، اعلامیه‌ها و نیازهای مرتبط با خود را در زمینه پذیرش مطرح می‌کند که باید درباره آنها اطلاعات کافی داشته باشید:

  • برای ورود به هر مقطع، باید مقطع قبلی را در دوره‌هایی معتبر و با نمراتی خوب پشت سر گذاشته باشید؛
  • زبان انگلیسی را با ارائه مدارک قابل‌اثبات به‌خوبی بدانید.

بعد از ارسال مدارک خود به دانشگاه، در صورت پذیرش باید منتظر ایمیلی باشید که در آن از شما پرسش‌هایی درباره بخش‌های مختلف رزومه‌تان مطرح می‌شود. بعد از آن، مراحل دیگری از جمله پُرکردن فرم‌ها و نگارش متنی درباره خود در کنار مصاحبه از مراحلی هستند که برای پذیرش در دانشگاه کمبریج به آنها نیاز دارید.

بورسیه‌های تحصیلی کمبریج

بورسیه‌های تحصیلی متنوعی در دانشگاه کمبریج ارائه می‌شود. تعدادی از این بورسیه‌های برای متقاضیانی از کشورهایی خاص هستند و برخی در رقابتی میان دانشجویان خبره به آنها اعطا می‌شوند. در هر حال با مراجعه به وبسایت این دانشگاه در بخش بورسیه‌ها می‌توانید از شرایط متناسب با خودتان اطلاعات کسب کنید. فقط با تکمیل یک فرم در بخش بورسیه‌های سایت می‌توانید وارد رقابت برای کسب بورسیه شوید.

آزمون ورودی دانشگاه کمبریج

برای ورود به دانشگاه کمبریج به عنوان دانشجویی خارجی باید تقاضای پذیرش بدهید. آزمونی در کار نیست. بلکه باید در فرایند اپلای‌کردن، شایستگی خودتان را ثابت کنید. بعد از بررسی‌هایی که برای انتخاب رشته و دانشکده صورت می‌دهید باید به دنبال رجوع به پورتال پذیرش در وبسایت دانشگاه کمبریج باشید و مدارک درخواستی را در سایت آپلود کنید. علاوه بر سطح علمی و رزومه درخشان، در صورتی که شرایط استفاده از بورسیه‌های تحصیلی را نداشته باشید، باید به دانشگاه ثابت کنید که توان مالی لازم برای پرداخت هزینه‌های دانشگاه را دارید و علاوه بر آن به زبان انگلیسی هم مسلط هستید.

ویزای دانشجویی

برای تحصیل در دانشگاه کمبریج و ورود به انگلستان برای تحصیل باید ویزا داشته باشید. نوع ویزایی که باید دریافت شود، ویزای تی‌یر۴ (Tier4) است. در صورت پذیرش از سوی دانشگاه، مساعدت‌های لازم برای دریافت ویزای تی‌یر۴ دانشجو از سوی کمبریج صورت می‌گیرد. داشتن انواع دیگر ویزا به شما اجازه تحصیل در دانشگاه کمبریج یا هر مرکز دیگری در انگلستان را نمی‌دهد.

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا : ۱

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

در آخر

برای تحصیل در دانشگاه کمبریج باید رزومه خوبی داشته باشید تا در فرایند پذیرش به شما اعتنا شود و سوابق تحصیلی‌تان بررسی گردد. سطح کیفی آموزش و دانش دانشجویان این مرکز بسیار بالاست و بدون بهره‌مندی از علم و هوش کافی، عملاً تحصیل در این دانشگاه غیرممکن خواهد بود.

topuniversities

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question