گواهینامه رانندگی در کانادا

هر آنچه از قوانین رانندگی در کانادا ؛ باید بدانید

نویسنده: مهدی کاظمی

ما در این مقاله دانستنی هایی در مورد اینکه چطور برای اخذ گواهینامه رانندگی در استان های مختلف کانادا اقدام کنید، بیمه اتومبیل، قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، خرید و یا اجاره یک خودرو و مسایل ایمنی رانندگی مطالبی را گردآوری کرده‌ایم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

در مورد گواهینامه رانندگی در کانادا چه می دانید

برای رانندگی بصورت قانونی داشتن گواهینامه الزامیست. گواهینامه رانندگی باید توسط خود دولت استان یا منطقه سکونت شما صادر شده باشد. با به همراه داشتن گواهینامه شما می توانید در هر کجای کانادا رانندگی کنید.

شما با داشتن یک گواهینامه معتبر از کشور خود شاید بتوانید برای مدت زمان کوتاهی پس از ورود به کانادا، از آن برای رانندگی استفاده کنید. برای آگاهی از جزئیات بیشتر می توانید به مراکز دولتی استان محل اقامت تان مراجعه کنید.

اگر قصد شما استفاده از گواهینامه رانندگی خارجی در کانادا است، باید برای گرفتن گواهینامه رانندگی بین المللی (IDP) در کشور خود اقدام کنید. گواهینامه بین المللی (IDP) را به دو زبان فرانسوی و انگلیسی به شما خواهند داد.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

 

روند دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا

تمامی این شرایط بسته به استان یا منطقه محل سکونت تان دارد. ناگفته نماند که سوابق رانندگی شما هم تاثیر به سزایی خواهد داشت.

این نکته را یاد اور شویم که:

شما باید در امتحان کتبی قوانین جاده ای شرکت کنید(مطالعه کتابچه راهنما قبل از آزمون را فراموش نکنید) و همچنین در یک یا دو آزمون رانندگی تست دهید.

می توانید جهت کسب آمادگی برای آزمون های رانندگی، با جستجوی دوره های آموزش رانندگی در اینترنت، در آنها ثبت نام کنید. پس از دریافت گواهینامه رانندگی، لازم است آن را هر چند وقت یکبار تمدید نمایید. تاریخ اعتبار بر روی گواهینامه حک می شود. در نظر داشته باشید که باید پیش از پایان اعتبار گواهینامه خود جهت تمدید اقدام نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ گواهینامه رانندگی، گذراندن آموزش های لازم و شرکت در امتحانات رانندگی، به اطلاعات مربوط به محل اقامت خود رجوع کنید.

 • آلبرتا
 • بریتیش کلمبیا
 • مانیتوبا
 • نیوبرانزویک
 • نیوفاندلند و لابرادور
 • سرزمینهای شمال غربی (Northwest)
 • نوا اسکوشیا
 • نوناووت
 • انتاریو
 • جزیره پرنس ادوارد
 • کبک
 • ساسکاچوان
 • یوکان

قوانین رانندگی در کانادا

بیمه خودرو

رانندگی در کانادا با خودرویی فاقد بیمه غیر قانونی است. اگر شما مالک یک خودرویی هستید، باید حتما آن را تحت پوشش بیمه قرار دهید. اگر از خودروی دوستان یا اقوام خود استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که در لیست بیمه آنها قرار گرفته اید.

شما می توانید انواع مختلف طرح های بیمه را که شامل یک یا هر دو پوشش زیر می شود، دریافت کنید:

 1. پوشش صدمات وارده به شما و خسارات وارد شده به خودرو
 2. پوشش هزینه های خسارت و صدمه به دیگران(چنانچه شما در حادثه رانندگی مقصر باشید)

عوامل تاثیر گزار بر هزینه بیمه خودرو

 • سن
 • سوابق رانندگی
 • محل زندگی
 • تجربه رانندگی

همچنین هزینه بیمه در میان شرکت های بیمه ای مختلف، متفاوت است. به همین دلیل، شما باید:

 • اطمینان حاصل کنید که هر طرحی چه مواردی را پوشش می دهد.

بهترین کار تماس با چند شرکت مختلف بیمه ای برای کسب اطلاعات بیشتر است.

قوانین راهنمایی و رانندگی در کانادا

شما باید از قوانین راهنمایی و رانندگی کانادا پیروی کنید. قبل از شروع به رانندگی، زمانی را جهت یادگیری قوانین مربوط به منطقه زندگی خود اختصاص دهید. برای آگاهی از فهرست کامل قوانین و مقررات مربوط به رانندگی، می توانید یک کپی از دستورالعمل های مربوطه که توسط بخش تنظیم مقررات رانندگی در استان مورد نظر شما صادر شده، دریافت کنید. شما معمولا می توانید این راهنماها را در مراکز خدماتی، فروشگاه ها یا به صورت آنلاین دریافت کنید.

در اجرای قوانین رانندگی در کانادا به شدت سختگیری می شود و متجاوزان قانون تحت مجازات و جریمه های سنگین قرار می گیرند.

در صورت تصادف:

اگر در کانادا تصادف کردید به هیچ عنوان صحنه را ترک نکنید که خود یک جرم تلقی می شود. این مورد شامل تصادف با یک وسیله نقلیه دیگر یا تصادف با عابر پیاده می شود.

بعد از تصادف با ماشین چه کنیم؟

 • تماس با شماره تلفن اضطراری (۹۱۱) برای اطلاع به پلیس و در صورت نیاز خبر دادن برای فرستادن آمبولانس
 • حفظ خونسردی و صبر کردن تا زمان رسیدن پلیس یا آمبولانس به صحنه تصادف

تبادل اطلاعات با راننده اتومبیل مقابل (اگر شما با یک خودروی دیگری تصادف کرده اید)، از جمله:

 • نام
 • نشانی
 • شماره تلفن
 • شماره پلاک وسیله نقلیه
 • شماره گواهینامه رانندگی
 • نام شرکت بیمه
 • شماره بیمه نامه

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: مشکلات زندگی در کانادا که شاید به آن‌ها فکر نکرده باشید

 

خرید یا اجاره خودرو در کانادا

شما می توانید با جستجو در اینترنت و یا مراجعه به ادارات حمل و نقل در شهر خود، در مورد نمایندگی های فروش ماشین یا آژانس های کرایه خودرو اطلاعات کسب کنید. اگر فقط برای مدت کوتاهی نیاز به استفاده از خودرو دارید، می توانید یک خودرو از یک آژانس کرایه اجاره کنید. اطمینان حاصل کنید که در صورت نیاز، بیمه خودرو در قرارداد اجاره اتومبیل گنجانده شده باشد.

در برخی از شهرها برنامه های به اشتراک گذاری خودرو وجود دارد که به شما اجازه می دهد بدون خرید یا اجاره یک اتومبیل، از آن استفاده کنید.

رانندگی در کانادا

خرید یک خودرو

شما می توانید یک خودرو جدید یا دست دوم را از یکی از عوامل زیر خریداری نمایید:

نمایندگی فروش اتومبیل

افرادی که قصد فروش ماشین شخصی خود را دارند

اطلاعات و کمک های لازم برای خرید یا فروش یک ماشین را از سازمان تنظیم مقررات رانندگی در استان محل سکونت خود دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات در مورد مسائل مربوط به خریداران وسیله نقلیه می توانید:
 • راهنمای خریداران کانادایی را مطالعه کنید.
 • با اداره امور مصرف کنندگان و خریدارن استان خود تماس بگیرید.
 • لیزینگ یا اجاره خودرو

به جای خرید یک خودرو ، بسیاری از افراد در کانادا ماشین خود را از یک فروشنده اتومبیل به صورت لیزینگ اجاره می کنند. لیزینگ یک توافق قانونی بین شما و فروشنده است که در آن شما:

توافق می کنید که برای استفاده از یک خودرو در یک دوره زمانی خاص (معمولا چندین سال) مبالغی بابت اجاره پرداخت کنید.

پس از اتمام زمان مورد نظر، خودرو را در وضعیتی مناسب به فروشنده بازگردانید.

از آنجا که قرارداد اجاره یک توافق نامه قانونی است، قبل از اینکه آن را امضا کنید حتما درباره شرایط و اصطلاحات موجود در آن اطلاعات کسب کنید.

ایمنی در رانندگی

شورای ایمنی کانادا اطلاعاتی در مورد اینکه رانندگان چگونه می توانند به بهبود و افزایش ایمنی در جاده ها کمک کنند، در اختیار شما قرار می دهد.

کسب اطلاعات لازم درباره مسائل ایمنی مربوط به رانندگی در زمستان یکی از ضروریات است. جاده های برفی و یخی در بسیاری از نقاط کانادا جزو عمده ترین خطرات رانندگی محسوب می شوند. بنابراین همواره به آرامی و با احتیاط در شرایط برفی و یخی رانندگی کنید. همچنین خرید لاستیکهای مخصوص زمستان برای اتومبیل ایده مناسبی است (البته این مورد در بعضی از استانها اجباری است).

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا : ۰

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

سخن پایانی

در صورتی که قصد دارید تا سه ماه در کشور کانادا اقامت داشته باشید، می‌توانید از گواهینامه دارای اعتبار کشور خود استفاده نمایید، ولی در‌صورتی‌که می خواهید این مدت زمان، بیشتر از سه ماه شود، بایستی تایید صلاحیت رانندگی در سطح بین المللی (IDL) را از کشور خود تهیه کنید. در کانادا می‌توانید اتومبیل نیز کرایه فرمایید،لازم به ذکر است دست کم سن برای اجاره اتومبیل ۲۱ سال میباشد و می بایست گواهینامه دارای اعتبار رانندگی داشته باشید، رانندگان ۲۱ تا ۲۵ سال ممکن است ناچار به پرداخت هزینه نیز شوند.

همانطور که گفته شد گواهینامه ایرانیان بعد از ورود به کانادا، تا سه ماه معتبر است و اشخاص مقیم و حتی دانشجویان ایرانی برای اینکه بتوانند گواهینامه کانادایی دریافت نمایند باید نخست در امتحان آیین نامه و بعداز آن در امتحان رانندگی درون شهر شرکت نمایند، در صورت قبولی در‌این امتحانات، گواهینامه ایرانی خویش را تحویل داده و گواهینامه کانادایی اخذ خواهند کرد.

 

 

 

 

 

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question