شادترین کشورهای جهان

شادترین کشور‌های جهان در سال ۲۰۲۰

نویسنده: مژگان امیریوسفی

پاندمیک ویروس کرونا همه‌ی جهان را در بر گرفته و افراد بسیاری در اثر این ویروس جان باخته اند. در زمان‌هایی مانند این، به خبر‌های خوب نیاز داریم. اخیرا سازمان ملل همزمان با روز جهانی شادی، گزارش شاد‌ترین کشور‌های جهان را در روز بیستم ماه مارس منتشر کرده است. فنلاند برای سومین بار متوالی به عنوان شادترین کشور جهان در بالای لیست قرار گرفته است و رتبه‌ی دوم در اختیار دانمارک قرار دارد. این بار سویس با قرار گرفتن در رتبه‌ی سوم و ایسلند در جایگاه چهارم، نروژ را به جایگاه پنجم منتقل کرده اند.

با این که شرایط فعلی ممکن است وضعیت نامناسبی برای اندازه گیری میزان شادی به نظر برسد، محققان می‌گویند در واقع میزان شادی در زمان‌های بحرانی افزایش پیدا می‌کند. یکی از محققان این گزارش توضیح می‌دهد: «پاندمیک جهانی باعث شده است کیفیت زندگی افراد زیادی به خصوص از نظر سلامت و درآمد در خطر قرار بگیرد. همانطور که تحقیقات قبلی در مورد زلزله، سیل، طوفان، سونامی ‌و حتی بحران‌های اقصادی نشان داده اند، یک جامعه با سطح اعتماد بالا همواره در این شرایط به دنبال راه حل بوده و با مشارکت همگانی به دنبال تعمیر آسیب‌ها و ساخت یک زندگی بهتر خواهد بود. این همکاری به طور شگفت انگیزی سطح شادی را در زمان‌هایی که شرایط مانند یک فاجعه به نظر می‌رسد بالا می‌برد.»

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: تقویم تعطیلات و فستیوال‌های بریتانیا

 

دلیل این که مردم در هنگام فاجعه شادتر می‌شوند چیست؟

یکی از محققان نویسنده‌ی این گزارش توضیح می‌دهد: «مردم از تلاش‌های همسایه‌ها و موسسات برای همکاری با هم برای کم کردن مشکلات و کمک به همدیگر خوشحال و شگفت زده می‌شوند. این باعث می‌شود حس تعلق درونی آن‌ها بیشتر شود و از نتیجه‌ی همکاریشان حس غرور پیدا ‌کنند. این حس‌های خوب گاهی حتی جای حس بد ضرر‌های مالی را می‌گیریند.»

گزارش شادی جهانی یک تحقیق سالانه است که توسط شبکه‌ی راه حل‌های پیشرفت پایدار انجام می‌شود. این تحقیق در مورد سطح شادی در ۱۵۶ کشور جهان انجام می‌شود و این کشور‌ها را بر اساس نظر سنجی جهانی گالوپ و شش فاکتور دیگر رتبه بندی می‌کند. این شش فاکتور عبارت اند از: سطح تولید ناخالص داخلی، امید به زندگی، سخاوت، حمایت اجتماعی، آزادی و فساد. اولین گزارش شادترین کشور‌های جهان در سال ۲۰۱۲ منتشر شد.

امسال ایالات متحده آمریکا وضعیت بهتری پیدا کرده است. رتبه ای این کشور سال گذشته ۱۹ بود، اما امسال با کمی‌رشد به ۱۸ ارتقا پیدا کرده است. اما آمریکا هنوز هم با رتبه‌ی ۱۱ خود در سال ۲۰۱۲ فاصله‌ی زیادی دارد. گزارش سال گذشته دلیل تغییر رتبه‌ی آمریکا را این طور توضیح می‌دهد:” مردم آمریکا از سال ۲۰۱۰ به بعد کیفیت زندگی و سطح شادی بالایی نداشته اند.”

چرا فنلاند شادترین کشور جهان است؟

یکی از دلایل کیفیت بالای زندگی در فنلاند سیستم سلامت اجتماعی پیشرفته‌ی این کشور است. مردم فنلاند مطمئن هستند که در صورت بیماری به خدمات درمانی با کیفیت دسترسی خواهند داشت. مردم فنلاند همینطور از حمایت اجتماعی خوبی برخورد دار هستند. در صورتی که یک شهروند فنلاندی شغل و درآمدش را از دست بدهد، بیمار شود یا فرزندانش بیمار شوند، می‌تواند از دولت حمایت مالی دریافت کند تا به زندگی‌اش ادامه دهد. در زمان شیوع ویروس کرونا سازمان‌های شهری و کلیساهای زیادی به اعضای خود کمک کردند. سرویس‌های فرد به فرد آنلاین زیادی نیز برای این که مردم بتوانند از همسایه‌های خود کمک بگیرند به وجود آمدند.

علاوه بر سیستم حمایت اجتماعی و خدمات درمانی، سیستم آموزشی و مزایای بیکاری نیز در فنلاند بسیار خوب هستند. سیستم آموزش فنلاند بعد از کشور‌هایی مانند کره‌ی جنوبی، ژاپن و سنگاپور در میان برترین سیستم‌های آموزشی دنیا قرار دارد. بسیاری از معلمان در فنلاند با بورسیه دولتی مدرک کارشناسی ارشد دریافت کرده و سیستم آموزشی به جای تمرکز بر امتحانات و نمره دهی بر آموزش بر اساس تجربه و فرصت‌های برابر تکیه دارد.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: گشت و گذار در طبیعت شگفت انگیز انگلستان

 

دیگر کشور‌های بزرگ در کجای لیست شاد ترین کشور‌های جهان قرار دارند؟

انگلستان در رتبه‌ی ۱۳ (دو رتبه بالاتر از سال ۲۰۱۹)، آلمان دوباره در رتبه‌ی ۱۷، ژاپن در رتبه‌ی ۶۲ (۴ رتبه پایین تر از سال ۲۰۱۹)، روسیه در رتبه ۷۳ (۵ رتبه پایین تر) و چین در رتبه‌ی ۹۴ (یک رتبه پایین تر) در لیست شادترین کشور‌های جهان قرار گرفته اند.

این گزارش علاوه بر شادترین کشور‌های جهان، غمگین‌ترین کشور‌های جهان را نیز دسته بندی کرده است. امسال افغانستان غمگین‌ترین کشور جهان نام گرفت، رتبه‌های بعدی متعلق به سودان جنوبی و زیمباوه هستند.

گزارش سال ۲۰۲۰ برای اولین بار شادترین شهر‌های جهان را نیز رتبه بندی کرده است. ۱۰ شهر برتر این لیست شهر‌های اسکاندیناوی هستند و پایتخت فنلاند، هلسینکی، شادترین شهر جهان نام گرفته است.

غمگین‌ترین شهر‌های جهان نیز از الگوی مشابهی پیروی می‌کنند. بیشتر این شهر‌ها در کشور‌های کمتر توسعه یافته ای قرار دارند که درگیر جنگ (کابل در افغانستان، سانا در‌یمن)، در گیری‌های مسلحانه (غزه در فلسطین)، جنگ داخلی (جوبا در سودان جنوبی، بانگویی در جمهوری آفریقای مرکزی)، بی ثباتی سیاسی (قاهره در مصر) یا بلایای تخریب گر طبیعی (پورتو پرنس در‌هائیتی) هستند.

نویسندگان گزارش می‌گویند رتبه بندی آن‌ها با دیگر رتبه بندی‌های شادترین شهر‌های جهان متفاوت است چون گزارش آن‌ها تنها به عواملی که دیگر محققان در نظر می‌گیرند بسنده نمی‌کند. نویسندگان گزارش می‌گویند:«رتبه بندی ما بر اساس نظرسنجی از شهروندان این شهر‌ها و نظر آن‌ها در مورد کیفیت زندگی‌شان نوشته شده است. این روش از پایین به بالا بر خلاف دیگر روش‌های از بالا به پایین نظر مردم ساکن این شهر‌ها را در نظر می‌گیرد.»

لیست ۲۰ مورد از شادترین کشور‌های جهان

۱- فنلاند

۲- دانمارک

۳-سویس

۴-ایسلند

۵-نروژ

۶- هلند

۷-سوئد

۸- نیوزیلند

۹- اتریش

۱۰- لوگزامبورگ

۱۱- کانادا

۱۲- استرالیا

۱۳- انگلستان

۱۵- کاستا ریکا

۱۶- ایرلند

۱۷- آلمان

۱۸- آمریکا

۱۹- جمهوری چک

۲۰- بلژیک

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: تحصیل در انگلستان

 

لیست غمگین‌ترین کشور‌های جهان

۱- افغانستان

۲- سودان جنوبی

۳- زیمباوه

۴- رواندا

۵- جمهوری آفریقای مرکزی

۶- تانزانیا

۷- بوتسوانا

۸-‌یمن

۹- مالاوی

۱۰- هند

لیست شادترین شهر‌های جهان

۱- هلسینکی، فنلاند

۲- آرهوس، دانمارک

۳- ولینگتون، نیوزیلند

۴- زوریخ، سویس

۵- کوپنهاگن، دانمارک

۶- برگن، نروژ

۷- اسلو، نروژ

۸- تل آویو، اسرائیل

۹- استکهلم، سوئد

۱۰- بریسبین، اتریش

لیست غمگین‌ترین شهر‌های جهان

۱- کابل، افغانستان

۲- سانا، ‌یمن

۳- غزه، فلسطین

۴- پورتو پرنس، ‌هائیتی

۵- جوبا، سودان جنوبی

۶- دارالسلام، تانزانیا

۷- دهلی، هند

۸- ماسرو، لسوتو

۹- بانگویی، جمهوری آفریقای مرکزی

۱۰- قاهره، مصر

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد آرا : ۲۲

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نتیجه:‌ شادترین کشورهای جهان در سال 2020

اندازه گیری شادی کار مشکلی است،‌ اما سازمان ملل سعی دارد آن را بررسی کند. شبکه‌ی راه حل‌های پیشرفت پایدار در سازمان ملل به طور سالانه گزارش شادی جهانی را منتشر می‌کند. این تحقیق ارتباط میان شادی و پیشرفت را بررسی می‌کند. عوامل موثر بر سطح شادی مردم در این گزارش درآمد،‌ امید به زندگی، حمایت اجتماعی،‌ اعتماد و فساد، آزادی برای تصمیم گیری در زندگی و سخاوت مردم هست. گزارش شادی جهانی سال 2020 اخیرا منتشر شده است. این لیست فنلاند را به عنوان شادترین کشور جهان و افغانستان را به عنوان غمگین‌ترین کشور جهان در سال 2020 معرفی کرده است. شما میتوانید جهت مطالعه اطلاعات بیشتر به بخش وبلاگ سایت آسمان آبی BlueSkyStudy مراجعه کرده و یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

forbes

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question