سوالات متداول در مصاحبه دانشگاه آکسفورد

نکاتی برای پاسخ به سوالات مصاحبه دانشگاه آکسفورد

نویسنده: کارشناس تحصیل در خارج

دانشگاه آکسفورد نمونه سوالات مصاحبه را در طیف وسیعی از موضوعات منتشر کرده است، این مقاله به شما نشان می‌دهد که این دانشگاه با چه نوع پاسخ‌هایی که دانشجویان به مصاحبه کنندگان آنها داده‌اند تحت تأثیر قرار گرفته اند.

آیا بانکداران مستحق حقوقی هستند که دریافت می کنند؟ شما به این سوال چگونه پاسخ می‌دهید؟ هرگونه که شما پاسخ دهید، پاسخ شما به این سوال در واقع نمی تواند پاداش هیچ یک از بانکداران را کاهش دهد، اما می تواند مکانی برای شما در یکی از بهترین دانشگاه های جهان فراهم کند.

روند مصاحبه دانشگاه آکسفورد اغلب به عنوان راهی برای جلب دانشجویان آینده نگر تلقی می شود، اما در واقع اینطور نیست. در عوض هدف از مصاحبه تعیین نحوه برخورد دانشجویان با سوالات در رشته تحصیلی انتخابی خود و نحوه تفکر انتقادی آنها درباره پاسخ‌ها است.

این دانشگاه چند نمونه سوالات مصاحبه را همراه با توضیحات خود مصاحبه کنندگان درباره اینکه چه نوع سوالات برای آزمون آنها طراحی شده است، منتشر کرده است. هر آنچه را که می خواهید مطالعه کنید، این سوالات می تواند به شما توانایی لازم را برای تحت تأثیر قرار دادن مصاحبه کنندگان بدهد.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: مصاحبه های تحصیلی و پاسخ ۱۰ سوال متداول در این مصاحبه ها

 

پاسخ به سوالات مصاحبه دانشگاه آکسفورد

فکر می کنید که جواب را می دانید؟ دوباره فکر کنید

به استثنای برخی از سوالات عملی در رشته های علوم پایه یا موضوعات پزشکی، مصاحبه کنندگان همیشه به دنبال پاسخ صریح و مستقیم نیستند. برخی از سو الات، مانند سوالات اخلاقی یا فلسفی، پاسخی ندارند. اما زمانیکه روشی برای تشخیص پاسخ «درست» از «غلط» وجود دارد، بیشتر اوقات مصاحبه کننده ها از شما سوالاتی نمی پرسند که شما فکر می کنید آنها می‌پرسند.

مثال زیر از یک مصاحبه اقتصادی و مدیریت آمده است:

آیا بانکداران مستحق حقوقی هستند که دریافت می کنند؟ و آیا دولت باید کاری کند که مقداری که آنها می‌گیرند را محدود کند؟ در ظاهر، این یک سوال اخلاقی و مربوط به زندگی شخصی به نظر می رسد. اگر در مصاحبه فلسفه از شخصی این سوال پرسیده شده باشد؛ بهتر است در مورد انصاف و اخلاق صحبت شود. اما در یک مصاحبه اقتصاد و مدیریت ، شما باید انتظار بحث در مورد تئوری های اقتصادی را داشته باشید.

مصاحبه کننده برایان بل، از لیدی مارگارت هال، گفت: «نکته اصلی در مورد این سوال تلاش برای جلب نظر مصاحبه کننده‌ها در مورد اقتصاد و پرداخت است نه اینکه در مورد که این کار منصفانه است یا خیر صحبت شود.» برای تحت تأثیر قرار دادن خوب مصاحبه کننده، داوطلبان باید درمورد اینکه صنعت بانکداری بازار کار رقابتی دارد یا خیر، و اینکه آیا صنعت به طور کلی قابل رقابت است، یا اینکه بر اثر این کار سودهای نامتناسب که بخشی از آنها در حقوق و دستمزد توزیع می شود را نتیجه گرفت که این باعث عدم رقابت در بازار می‌شود.

سوالات در مصاحبه ها اغلب به راحتی بیان می شوند، اما در حقیقت آنها برای به چالش کشیدن فرضیاتی است که ممکن است وجود داشته باشد یا برای تحریک برخی نظریه های مربوطه طراحی شده اند. هر سوال فرصتی برای نشان دادن چگونگی تفکر شماست ، نه لزوماً آنچه که فکر می کنید، بنابراین در دریافت جواب درست اصلاً قاطعانه عمل نکنید.

سوالات متداول در دانشگاه آکسفورد

موارد واضح و بدیهی را نادیده نگیرید

آیا باستان شناسی می تواند کتاب مقدس را «اثبات» یا «انکار» کند؟ در این مثال، از یک مصاحبه مطالعات شرقی، پاسخ غریزی شما احتمالاً درست است: نه، باستان شناسی نمی تواند کتاب مقدس را اثبات یا رد کند، زیرا شواهد و روابط بین شواهد، موضوعات راجع به دین بسیار پیچیده تر از آن است که باستان شناسی به آن اجازه پاسخ داشته باشد. شاید این پاسخ خیلی واضح به نظر برسد. اما دوباره، آنچه در اینجا اهمیت دارد پاسخ شما نیست بلکه نکاتی است که در پاسخ به این سوال خوب است راجع به آن بحث کنید.

مصاحبه کننده آلیسون سالوزن، از کالج منسفیلد، گفت که در پاسخ به این سوال، او به دنبال دانشجویانی است تا نقش های مختلف مطالعه کتاب مقدس دانشگاهی و باستان شناسی و منابع مختلفی را که آنها استفاده می کنند، تشخیص دهند. وی گفت: «در پایان امیدوارم که داوطلب در جهت درک ماهیت بسیار متفاوت این نوع شواهد بحث کند، که گاهی اوقات تصویری مکمل می دهد، در حالی که در موارد دیگر ممکن است متناقض باشد. هر دو دسته، نیاز به تفسیر بسیار دقیق دارند و فقط این استدلال که «کتاب مقدس می گوید» یا «باستان شناسی ثابت می کند» پاسخ های بسیار ساده انگارانه‌ای هستند. »

نکته مهم اینجاست که زیاد به خودتان شک نکنید. اکثر سوالات پاسخ واضحی ندارند، اما برخی از آنها پاسخ مثبتی دارند، بنابراین اگر پاسخ سوالی برای شما غریزی است، آن را صرفاً به دلیل سادگی آن نادیده نگیرید. حتی اگر این بدان معنا باشد که شما به نتیجه‌ای مشابه با بسیاری از داوطلبان دیگر رسیده باشید، مصاحبه کننده به شما برای گفتن پاسخ‌های جالب، مرتبط با سوال و متفکرانه اعتبار می دهد.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: راهنمای جامع ادامه تحصیل در انگلستان (آپدیت ۲۰۲۱)

 

بایدها و نبایدها در مصاحبه آکسفورد

بزرگ فکر کنید

با توجه به زمان محدود برای آزمودن توانایی های شما، مصاحبه کنندگان سواالات زیاد و متنوعی را برای پوشش طیف وسیعی از مفاهیم می پرسند، و آنها نیز انتظار پاسخ های جامع و کاملی را دارند. به عنوان مثال در یک مصاحبه با موضوع فلسفه، سیاست و اقتصاد، سوالات می توانند به خوبی هر سه موضوع را پوشش دهند.

در چنین مصاحبه ای ، پروفسور بل ممکن است بپرسد: چرا درآمد سرانه در کشور آمریکا بین ۵۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر از کشورهایی مانند بوروندی و مالاوی است؟ وی گفت: «نکته این است که دقیق و عمیق فکر کنید و سعی نکنید جوابی مانند برخی از درس‌هایی را که در مدرسه آموخته اید ارائه دهید.»

پاسخ یک فرد ممکن است به تفاوت در فناوری، سرمایه و سایر منابع و رابطه بین فناوری و بهره وری اشاره کند. داوطلبان می‌توانند فراتر رفته و در مورد نقش آموزش، زیرساخت ها، تجارت و قانون در توسعه پایدار و تأثیر آنها بر درآمد بگویند.

استرس اغلب باعث می‌شود دانشجویان مضطرب تمایل داشته باشند به سوالات  پاسخ کوتاه و قاطع دهند یا اینکه برای پاسخ دادن به سوال افکار خود را بیش از حد روی یک نکته متمرکز کنند. تفکر جانبی و در نظر گرفتن تمام ابعاد یک موضوع، کلید اصلی نشان دادن میزان توانایی شماست، بنابراین سعی کنید در مورد طیف وسیعی از مفاهیم مربوط به موضوع به طور طولانی صحبت کنید و هر تئوری جامعی را ارائه دهید که می تواند به پاسخ شما بال و پر دهد.

قبولی در مصاحبه دانشگاه آکسفورد

دانش خود را اعمال کنید

همه سوالات طوری طراحی نشده اند که از شما اطلاعاتی فراتر از آنچه می‌دانید، بخواهند. با پرسیدن برخی از سوالات می خواهند شما از مطالبی که قبلاً در مدرسه آموخته اید در یک زمینه متفاوت استفاده کنید.

در یک مصاحبه علوم پزشکی، داوطلبان احتمالاً از قبل با بسیاری از ایده های اساسی در زیست شناسی و شیمی آشنا هستند، اما ممکن است هیچ تجربه بالینی (عملی) نداشته باشند و در مصاحبه از فرد سوالاتی در حوزه عملی می‌پرسند که داوطلب برای پاسخ به آنها باید دانش خود را به کار گیرد.

به همین دلیل ، رابرت ویلکینز از سنت ادموند هال می پرسد: چرا قند موجود در ادرار شاخص خوبی برای ابتلا به دیابت است؟ وی گفت: «این سوال بر اساس دانش عمومی و مطالبی است که در مدرسه در مورد زیست شناسی و شیمی مورد مطالعه قرار گرفته است تا نحوه ارزیابی دانش آموزان از یک مسئله بالینی را ارزیابی کند.»

با پرسش این سوالات تمام علوم مربوط در مدرسه پوشش داده خواهد شد، اما پاسخ دانش آموزان را ملزم به برقراری ارتباط برای ادامه صحبت های خود می کند. مصاحبه کننده دانش آموز را راهنمایی می کند تا به این فکر کند که چرا گلوکز به طور معمول در ادرار یافت نمی شود و در بیماران دیابتی چه تفاوتهای وجود دارد، با استفاده از فیلتراسیون کلیه و سپس جذب مجدد از طریق پروتئینهای حامل.

به طور کلی، شما باید تشخیص دهید که از کدام بخش از دانش خود در پاسخ به سوال مصاحبه کننده می‌توانید استفاده کنید. در مثال بالا، دانش آموزان فقط به آشنایی با بیماری دیابت و عملکرد کلیه احتیاج ندارند. در موارد دیگر، شما باید از ایده‌هایی که از خارج از مدرسه آموخته‌اید نیز استفاده کنید.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: آنچه قبل از تحصیل و مهاجرت به انگلستان باید بدانید

 

سوالات مصاحبه آکسفورد

نکات را سریع بگیرید

برخلاف افسانه ها، مصاحبه کنندگان در واقع امیدوار نیستند که شما را جذب کنند. در واقع، به احتمال زیاد آنها به آرامی شما را از طریق تفکرات مغزی خود راهنمایی می کنند.

استیو کالینز، مصاحبه کننده رشته های مهندسی ، دانشجویان را برای یک آزمون عملی آماده می‌کند: یک خط کش ۳۰ سانتی متری بالای یک انگشت از هر دست قرار دهید. چه اتفاقی می افتد اگر انگشتان را به هم نزدیک کنید؟ اکثر دانش آموزان حدس اشتباهی می زنند و آن این است که خط کش از طرف انگشتی که خط کش به مرکز آن نزدیک تر است می‌افتد. اما در واقع، این هیچ تفاوتی ایجاد نمی کند و هر دو انگشت به طور همزمان به مرکز نزدیک می‌شوند، و خط کش در بالا متعادل می‌ماند.

پروفسور کالینز گفت: «ما دوست داریم ببینیم که داوطلبان چگونه به سوالات غیر منتظره واکنش نشان می دهند و سپس آنها را تشویق می کنیم که آزمایش را به آرامی تکرار کنند. این به آنها کمک می کند تا مشاهده کنند که خط کش چگونه بر روی هر انگشت سر می خورد، از انگشتی که از مرکز فاصله دارد شروع می شود. با در نظر گرفتن لحظه‌ها و اصطکاک، داوطلب به این نتیجه می‌رسد که چگونه پاسخ به این سوال دهد. »

بحث از آنجا ادامه خواهد یافت، اما نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید اگر در سوالات عملی گیر افتادید، این است که مصاحبه کنندگان می خواهند نحوه تفکر شما را بفهمند، نه اینکه کاملاً شما را گیج کنند. بنابراین به هر نکته ای که می‌گویند توجه کنید.

نکات مورد نیاز برای قبولی در مصاحبه دانشگاه آکسفورد

ادامه دهید

ریاضیات، فلسفه، علوم کامپیوتر، روانشناسی و بسیاری از موضوعات دیگر به استدلال مداوم و دقیق نیاز دارند. در این مصاحبه ها، یک سوال می تواند زمان و انرژی قابل توجهی را برای کار صرف کند، شاید حتی نیاز به تکرار روش‌های مشابه باشد.

به عنوان مثال ، سوال زیر از یک مصاحبه روانشناسی تجربی می گوید: تصور کنید که ۱۰۰ نفر همه ۱ پوند در یک کاسه می گذارند که به برنده یک بازی ساده تعلق می گیرد. هر شخص باید عددی بین ۰ تا ۱۰۰ را انتخاب کند. جایزه به شخصی تعلق می گیرد که تعدادش به دو سوم میانگین کل اعداد انتخاب شده نزدیک باشد. چه شماره ای را انتخاب خواهید کرد و چرا؟

همانطور که نیک یونگ، یکی از مصاحبه کنندگان توضیح می‌دهد، این راه حل «ماهیتی بازگشتی» دارد. داوطلب، پس از انتخاب اولیه عددی که امیدوار است نزدیک به دو سوم میانگین کل اعداد انتخاب شده باشد، باید انتظار داشته باشد که دیگران نیز همان تعداد را انتخاب کنند (به همین دلایل). برای این کار نیاز به انتخاب عدد دیگری است (دو سوم میانگین اعداد انتخاب شده به روز شده) ، اما سپس کل روند دوباره شروع می شود. درنهایت ، همه به پاسخ صفر می‌رسند، و این راه حل قطعی است ، اگرچه سوالات بیشتری راجع به انتخاب منطقی و انتخاب واقعی ایجاد می کند.

پروفسور یونگ گفت: «آنچه از همه تمام پاسخها مشخص است این است که ما به دنبال پاسخ یکسان نیستیم. در عوض، ما علاقه داریم ببینیم که مردم چگونه درمورد یک مسئله فکر می کنند، آیا تشخیص می‌دهند چه عواملی بهم مرتبط هستند و …»

با سوالی مانند این و مشکلات مشابه پیچیده ای مانند «چگونه دزدان دریایی گنج خود را تقسیم می کنند» (علوم کامپیوتر)، پاسخ شامل یک پاسخ محکم است. اما تسلیم نشوید: هر قدمی که برمی‌دارید نشان دهنده تفکر شما و توانایی حل مشکلات برای شما است.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: هزینه تحصیل و زندگی در انگلیس

 

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا : ۰

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

سخن پایانی

دانشگاه آکسفورد یکی از برترین دانشگاههای جهان است و درس خواندن در این دانشگاه آرزوی افراد زیادی در سراسر دنیا است. یکی از شرایط ورود به این دانشگاه قبولی در مصاحبه آن است. در این مقاله تلاش کردیم تا حدی به نوع سوال هایی که در مصاحبه ها از داوطلبان پرسیده می‌شود پاسخ دهیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در بلو اسکای در ارتباط باشید.

timeshighereducation

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question