L O A D I N G

مزایا و مشکلات تحصیل در خارج از کشور

نویسنده: کارشناس

هر ساله میلیونها نفر در سراسر دنیا برای ادامه تحصیل عازم کشورهای دیگر میشوند و این امر در کشور ما نیز متداول است و تعداد زیادی از جوانان ایرانی عازم کشورهای دیگر می‌شوند و یا در این اندیشه انجام آن بسر میبرند.

اما در این رابطه سوالات بسیاری وجود دارد که ذهن بسیاری از دانشجویان و خانواده های آنان را مشغول کرده است و به طور حتم پاسخ درست و شفاف به این سوالات میتواند تاثیر زیادی در آینده افراد بگذارد. به عبارتی تصمیم برای تحصیل در خارج از کشور زندگی یک فرد را متحول میکند و با یک انتخاب درست فرد میتواند از این موقعیت برای موفقیت های بزرگ در زندگی خویش استفاده کند و گاهی یک توهم و یک انتخاب غلط میتواند زندگی یک فرد را دچار مشکلات جدی حتی تا آخر عمر نماید.

اما تعدادی از سوالات مهم و متداول در این زمینه که ذهن دانش جویان و خانواده های آنان را به خود مشغول کرده به شرح زیر است:

 • تحصیل در خارج از کشور چه مزایا و چه مشکلاتی در بر دارد؟
 • آیا تحصیل در خارج از کشور ارزش هزینه های آن را دارد؟
 •  آیا فرزندانمان را به تنهایی میتوانیم برای ادامه تحصیل در خارج از کشور بفرستیم؟
 • از چه سنی و چه مقطعی بهتر است برای اینکار اقدام کنیم؟
 • چه کشوری را برای ادمه تحصیل انتخاب کنیم؟
 • چه رشته و چه دانشگاهی را برای ادامه تحصیل در انتخاب نماییم؟

در این مقاله و مقالات بعدی سعی داریم این سوالات را موشکافی کرده و بدنبال پاسخ های صحیح در مورد این سوالات باشیم. نویسنده که خود فارغ التحصیل خارج از کشور بوده و سالها تجربه زندگی در خارج از کشور و مشاوره به علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور بوده است سعی میکند با استفاده از تجارب خویش و دیگر عزیزان کارشناس در این زمینه، پاسخ به این سوالات مهم و اساسی را در اختیار طالبان علم قرار دهد ، تا به امید خدا بتوانیم در این راه کمک شایانی به انتخاب دانشجویان ایرانی و خانواده های آنان کرده باشیم.شاید اولین و مهمترین سوال درمورد تحصیل در خارج از کشور این باشد که :

تحصیل در خارج از کشور چه مزایا و مشکلاتی دارد؟

پاسخ به این سوال چندان ساده نیست چون جواب این سوال بستگی به عوامل متعددی از جمله :
وضعیت فرهنگی و اقتصادی دانشجو ، مشخصات علمی ، فرهنگی کشور مقصد ، سطح علمی دانشگاه مقصد ، و … دارد اما در این مقاله سعی داریم که به طور کلی مزایا و مشکلات این کار را برای شما بازگو نماییم تا هر فرد با مقایسه شرایط خود با آنها بتواند انتخاب آگاهانه تری در این رابطه بگیرد و نیز سعی میکنیم به امید خدا در مقالات بعدی مزایا و معایب تحصیل در هر کشور را به طور اختصاصی بیان نماییم.

  4 دلیل برای آنکه باید فرزندتان را برای تحصیل به خارج از کشور بفرستید

مزایای تحصیل در خارج از کشور:

۱ـ ورود بدون کنکور به دانشگاه

شاید به جرات یکی از مهمترین مزایای تحصیل در خارج از کشور این باشد که فرد بدون استرس کنکور میتواند وارد دانشگاه شود و از آن مهمتر در رشته مورد علاقه خود مشغول به تحصیل شود. متاسفانه در حال حاظر ورود به دانشگاه در ایران برای همه ایرانیان فراهم نیست و سدی به نام کنکور مانع دستیابی همه علاقمندان به تحصیلات عالی برای ورود به دانشگاه و انتخاب رشته مورد علاقه خود میشود. حتی تعداد زیادی از افراد صرفا تلاش میکنند از این سد گذشته و وارد دانشگاه شوند و به خاطر ظرفیت محدود دانشگاهها و رشته های دانشگاهی نمیتوانند در رشته مورد علاقه خود که انتخاب اولشان میباشد درس بخوانند. برای عبور از این سد، علاقمندان مجبورند ماهها و یا شاید سالها خود را برای کنکور آماده کنند به امید اینکه بتوانند در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود مشغول به تحصیل شوند. اما بسیاری از دانشگاههای برتر دنیا احتیاجی به آزمون و کنکور ندارد و دانشجو با صرف علاقه و داشتن هزینه های مورد نظر میتواند در رشته مورد نظر خود مشغول به تحصیل شود. بنابراین دانشجو با یک انتخاب آگاهانه میتواند در رشته مورد علاقه خود و در یکی از دانشگاههای خوب بین المللی تحصیل کند و این مدرک میتواند او را در ادامه راه زندگی کمک شایانی نماید.

۲ـ آشنایی به یک زبان دیگر

در دنیای امروز آشنایی با یک زبان دیگر به خصوص اگر آن زبان ، یک زبان بین المللی مانند زبان انگلیسی باشد میتواند به افراد فرصت های بهتری در زمینه های شغلی فراهم نماید و تحصیل در خارج از کشور معمولا این فرصت را به دانشجویان میدهد که علاوه بر تحصیلات آکادمیک با یک زبان دیگر نیز آشنا شده و خود را برای بدست آوری شغل های بهتر آماده کند. در حال حاظر باتوجه کمبود بازار کار ، آشنایی با زبانهای دیگر بخصوص زبان های بین المللی ، شانس بیشتری برای افراد در زمینه های مختلف کاری فراهم می نماید.

۳ ـ شناخت بیشتر فرد از خود و بالارفتن اعتماد به نفس

زندگی به صورت فردی و دانشجویی در عین حال که مشکلات خاص خود را دارد ، به فرد کمک میکند که خود را بهتر بشناسد و این به اعتماد به نفس فرد در آینده کمک بیشتری میکند. فرد مجبور است به تنهایی بر مشکلات غلبه کند و این به افراد کمک میکند تا درک بهتری از زندگی و مشکلات پیرامون آن داشته باشد. و میشود گفت که فرد را در مقابل مشکلات مقاوم تر میسازد

  مصاحبه اختصاصی با برنده گواهی نامه نقره ای مسابقه ریاضی در Bellerbys College

۴ ـ آشنایی با فرهنگ های جدید

در طول تحصیل در خارج از کشور ، دانشجو علاوه بر اینکه میتواند با فرهنگ و تمدن کشور مقصد شناخت مناسبی پیدا کند می‌تواند باآشنایی با دانشجویان خارجی دیگر از کشور های دیگر از دیگر ملل و فرهنگ ها نیز شناخت مناسبی پیدا کند. شناخت فرهنگ های ملل دیگر در طول زمان تحصیل به فرد کمک میکند تا نگاه خویش را در مورد مسائل مختلف زندگی وسعت ببخشد. بعضی مواقع با تحصیل در خارج از کشور دوستانی از دیگر ملل نیز برای فرد بدست می آید که میتواند فرصت های مختلف بسیاری را برای فرد فراهم کند.

۵ ـ فرصت های شغلی بیشتر

یکی از مزایای تحصیل در خارج از کشور ، افزایش فرصت های کاری در داخل و خارج از کشور است. با انتخاب صحیح رشته و دانشگاه در خارج از کشور ، آشنایی با یک زبان دیگر و بدست آوردن تجربه ای بین المللی ، همه و همه کمک میکند که برای فرد موقعیت های بیشتری را برای کار و زندگی پیدا کند و نتنها در کشور خود موقعیت خود را بهبود بخشد بلکه فرصت های کار بین المللی نیز برای خود فراهم میکند بنابراین در جهان امروز که با بحرانهای مختلف اقتصادی و … رو برو است ، این یکی از امتیازات ویژه تحصیل در خارج از کشور میباشد. فرد تحصیل کرده در یک دانشگاه خوب بین المللی ، آشنایی با یک زبان دیگر ، تجربه بین المللی داشتن، فرد را در مقایسه با دیگر افراد در زمینه های کاری در موقعیت بهتری قرار میدهد .

اما مشکلات تحصیل در خارج

۱ـ غربت

و به صورت کلی ایرانیان در مقایسه با مردم کشورهای دیگر بخصوص کشورهای اروپایی و آمریکایی ، افراد احساساتی تری هستند که غالبا وابستگی خانوادگی بیشتری نسبت به هم دارند.اولین مساله ای که برای هر دانشجوی ایرانی در خارج از کشور میتواند اتفاق می افتد احساس غربت در آن کشور است. البته میزان آن بستگی به نوع کشور ، وجود بستگان یا دوستان دانشجو در آن کشور ، میزان ایرانیان در آن کشور دارد اما به هر صورت ، این حس در افراد بخصوص در ابتدا ورود به هر کشور ایجاد میشود. دوری از خانواده و دوستان و آشنایان یکی از مواردی است باید هر فرد به آن توجه کند و خود را برای آن آماده نماید.

  10 مزیت تحصیل در خارج از کشور در دوره دبیرستان

۲ـ هزینه

تحصیل در خارج از کشور بجز تعداد محدودی از کشور ها و افرادی که به صورت بورس در خارج از کشور مشغول به تحصیل میشوند ، با هزینه های قابل توجهی همراه است و فرد و یا خانواده هر دانشجو قبل از هر چیز باید آن را مدنظر داشته باشد تا در ادامه راه دچار مشکل نگردد. اما در هر صورت در مقایسه با کشور خودمان ، هزینه تحصیل و هزینه زندگی مبلغ قابل توجهی میشود که حتما باید به این موضوع توجه کرد. بخصوص با توجه به نوسانات اقتصادی داخلی و بین المللی در دوره های اخیر ، این امر بیش از پیش تاثیر گذار شده است.

نتیجه گیری :

تحصیل در خارج از کشور و اقامت تحصیلی دارای مزایای و مشکلات مختلفی میباشد که هر فرد میبایست قبل از انتخاب این مسیر بدقت موارد لازم را برسی نماید. گاهی این انتخاب میتواند زندگی فرد را به کلی دگرگون کرده و فرد را در موقعیتی بسیار فراتر از آنچه بود قرار دهد و یا با یک انتخاب غیر منطقی و بدون شناخت کامل ، زندگی فرد را دچار مشکلات عدیده ای نماید.
به صورت کلی نمیتوان تحصیل در خارج از کشور را به همه پیشنهاد داد. شرایط و موقعیت های هر فرد متفاوت میباشد و چه بسا این انتخاب برای فرد ، او را دچار مشکلات بسیاری کند که فرد در ادامه راه دچار مشکلات بیشتری گردد.
بنابراین هر فرد میبایست موارد مختلفی از جمله شرایط خود، شرایط کشور مقصد را بدقت بررسی نماید و حتما در این راه از تجربه افراد آگاه و دلسوزی که در خارج از کشور تحصیل کرده اند و یا در کشور مقصد در حال تحصیل هستند کمک بگیرند تا بتوانند انتخاب آگاهانه تری در این رابطه داشته باشند

به امید موفقیت همه عزیزان ایران در تمام نقاط جهان
مهدی دانشوری
مدرس دانشگاه – مشاور تحصیل در خارج

۶ ratings ۲٫۸/۵

نظرات

 • سلام من دانشجو مقطع کارشناسی رشته میکروبیولوژی ازاد دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم،میخواستم بدونم که میتونم مقطع کارشناسی ارشد را در خارج از کشور مثل کانادا در رشته هایی مثل داروسازی یا پزشکی بخونم؟

  • با سلام
   شما برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس میتوانید برای رشته هایی مرتبط با آخرین مدرک تحصیلی تان اقدام کنید.
   میتوانید برای دریافت مشاوره رایگان بیشتر با شماره شرکت تماس بگیرید.

 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *