تحصیل رشته پرستاری در کانادا

آشنایی با رشته پرستاری در کانادا

نویسنده: کارشناس تحصیل در خارج

چگونه در کانادا یک پرستار شوم؟

آیا آماده اید قدم بعدی را در مسیر علاقه خود بردارید؟ برای تحصیل در کانادا و شروع حرفه پرستاری چطور؟ احتمالا این سوال «چگونه می‌توانم در کانادا پرستار شوم؟» در ذهن شما وجود داشته است که به سراغ این مقاله آمده اید. پس تا آخر با ما باشید؛ چرا که در این مقاله پاسخ بسیاری از سوالات شما در زمینه شرایط ورود به رشته پرستاری در کاناد، هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا به عنوان دانشجوی پرستاری ، برترین دانشگاههای پرستاری کاناد، آینده شغلی و هر آنچه نیاز است درباره این موضوع بدانید پاسخ داده خواهد شد. ورود به مسیر تحصیل رشته پرستاری اصلا آسان نیست ولی غیر ممکن هم نیست.

بسیاری از دانش آموزان در سراسر دنیا دوست دارند در رشته پرستاری کانادا تحصیل کنند. تحصیل در کشور کانادا همواره مورد توجه افراد زیادی در کشورمان قرار دارد و با توجه به محبوبیت رشته پرستاری سوال های زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که برای پاسخ به سوال های خود پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: راهنمای جامع رشته های علوم پزشکی در کانادا [۲۰۲۱]

 

ورود به رشته پرستاری در کانادا

رشته پرستاری معمولا روی پیشگیری و درمان بیماری تمرکز می‌کند و تمرینات بالینی یکی از بخش های مهم نظام آموزشی دانشگاههای کانادایی ای است که لیسانس پرستاری را ارائه می‌دهند.

شرایط پذیرش و ورود به رشته پرستاری در هر دانشگاه کانادا با دیگری متفاوت است. برای اینکه از شرایط دانشکده های پرستاری دانشگاههای مختلف آشنا شوید باید به سایت آنها مراجعه کنید.

نمره مورد قبول زبان انگلیسی و ریاضیات دوران متوسطه یکی از موارد مورد نیاز برای اخذ پذیرش از اکثر دانشگاههای کانادا است. دانشگاههای تورنتو و بریتیش کلمبیا فقط به دانشجویانی که تحصیلات مرتبط با رشته پرستاری دارند و سایر شرایط این دانشگاهها را برآورده می‌کنند پذیرش می‌دهد.

درس ‌هایی که برای ورود به پرستاری باید گذراند

دانشجویان رشته پرستاری در کانادا در دوره تحصیلی خود لازم است درس هایی از قبیل روانشناسی انسان، علوم مربوط به موجودات زنده (مانند زیست شناسی، میکروبیولوژی، بیوشیمی)، فیزیولوژی، علوم اجتماعی، علوم انسانی، آمار و شرح حال نویسی را بگذرانند. یک دانشجو بعد از گذراندن این دروس و اتمام دوره می‌تواند در مقاطع بالاتر تحصیل کند و یا در دوره های اینترنشیپ یا کارآموزی شرکت کند و پس از گرفتن حداقل نمره در آزمون ملی پرستاران کانادا مجوز دریافت کند و در کلینک ها، بیمارستان ها و … کار کند.

برترین دانشگاههای پرستاری کانادا

هزینه های تحصیل پرستاری و زندگی در کانادا

به طور متوسط هزینه یک دوره ۴ ساله لیسانس پرستاری برای دانشجویان بین المللی، از ۵۲  هزار تا ۱۷۰ هزار دلار کانادا متفاوت است این هزینه معمولا شامل هزینه های تحصیل است. هزینه متوسط برای یک دوره دو ساله از ۱۱۳ تا ۱۲۰ هزار دلار و برای یک دوره سه ساله از ۷۰ تا ۱۰۰ هزار دلار متفاوت است. هزینه زندگی معمولا سالی ۱۲ تا ۱۶ هزار دلار کانادا است و این هزینه در هر شهر کانادا متفاوت است. به طور مثال زندگی در ونکوور پرهزینه تر از زندگی در شهر مونترال است و به طور حدودی هزینه زندگی در شهر ونکوور استان بریتیش کلمبیا از ۱۲۰۰ تا دو هزار دلار متفاوت است.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

 

دانشگاه های پرستاری کانادا

در زیر اسامی دانشگاه های کانادا که رشته پرستاری را ارائه می‌دهند آمده است. همانطور که در قسمت قبل نیز اشاره شد، شرایط ورود به دانشکده پرستاری هر دانشگاه متفاوت است و شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات به سایت اصلی هر دانشگاه مراجعه کنید و اطلاعات تکمیلی را در صفحه دانشکده پرستاری هر دانشگاه مطالعه کنید.

 1. دانشگاه تورنتو
 2. دانشگاه بریتیش کلمبیا
 3. دانشگاه مونترال
 4. دانشگاه مک گیل
 5. دانشگاه اتاوا
 6. دانشگاه آلبرتا
 7. دانشگاه مک مستر
 8. دانشگاه کلگری
 9. دانشگاه وسترن انتاریو
 10. دانشگاه کوئینز

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: برترین دانشگاه های کانادا در سال ۲۰۲۱
تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

طول و انواع دوره پرستاری در کانادا

دوره تحصیلی لیسانس پرستاری در کشور کانادا چهار سال است. در برخی از دانشگاهها دوره های دو ساله و سه ساله پرستاری نیز ارائه می‌شود که در پایان این دوره ها گواهی گذراندن این دوره به دانشجو اعطا می‌شود. دانشجویان پس از دوره لیسانس وارد دوره تحصیلات تکمیلی، فوق لیسانس یا دکتری پرستاری می‌شوند. همچنین امکان گذراندن دوره پرستاری در کالج های کانادا نیز وجود دارد. این دوره ها به نسبت دوره های دانشگاهی کوتاه تر است و بین ۲ تا سه سال است. برخی از کالج ها دوره های یک ساله نیز ارائه می‌دهند اما این دوره های برای دانشجویان بین المللی توصیه نمی‌شود.

دوره های مختلف پرستاری را می‌توانید در زیر مشاهده کنید.

 • پرستار با مدرک رسمی پرستاری (Registered Nurse -RN): دوره چهار ساله پرستاری را می‌گذراند
 • دستیار پرستار با مدرک کار رسمی (RPN- Registered Practical Nurse): در انتاریو و کبک، دارای سرتیفیکیت دو یا ساله در رشته ی کمک پرستاری
 • کمک پرستار دارای مجوز کار (LPN- Licensed Practical Nurse): در سایر استان های کانادا
 • پرستار روانشناسی با مجوز کار (RPN): فقط برای فعالیت در بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان، منیتوبا
 • پرستار بهداشت روان (MHRN): فقط برای فعالیت در انتاریو و کبک
 • پزشک پرستار: یک پرستار با مدرک رسمی پرستاری (RN) که  دارای مدرک آموزش و گواهی تایید شده است و می تواند وظایف بیشتری از جمله نوشتن آزمایش و تفسیر آنها و همچنین تجویز دارو را انجام دهد. این پرستاران را پرستاران ارشد می نامند.

ورود به بازار کار پرستاری کانادا

همانطور که می‌دانید پرستاری یکی از شاخه های علوم پزشکی است و در حوزه درمان و آموزش می‌توانید فعالیت کنید. پرستاران در کانادا معمولا در بیمارستان ها، مراکز درمانی و بهداشتی و ..  فعالیت می‌کنند. برخی از پرستاران در کانادا شغل های دولتی نیز دارند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که فقط پرستارانی که مجوز کار دارند می‌توانند به عنوان پرستار در مراکز درمانی کانادا کار کنند. رشته پرستاری در کانادا انواع مختلفی دارد که در زیر درباره آنها توضیح داده شده است:

 

پرستار دارای مجوز کار  (Registered Nurse)

پرستارانی که علاوه بر یک دوره ی تحصیلی ۴ ساله در رشته ی پرستاری، امتحان دریافت مجوز را نیز بدهند، پرستاران دارای مجوز کار (RN) هستند. پرستارانی که اجازه کار دارند و تحت نظر یک RN فعالیت می کنند Registered Practical Nurse نامیده می شوند.  دوره های تحصیلی این پرستاران شامل برنامه ی تئوری و عملی در زمینه مراقبت های پزشکی و جراحی است.

 

  Licensed Practical Nurse یا  Registered Practical Nurse در انتاریو

LPN  یک دوره ی تحصیلات تکمیلی معمولا دو ساله ی پرستاری را در یکی از کالج های کانادا می گذارنند. این دوره برای LPN های عمومی شامل دوره های تئوری و عملی در بخش پزشکی و جراحی است. این پرستاران زیر نیز RN ها فعالیت می کنند.

 

پرستار روانپزشکی با مجوز کار (Registered Psychiatric Nurse)

این پرستارها (RPN) یک دوره ی دو سال و نیمه تا ۴ ساله در رشته ی پرستاری روانپزشکی را در یک کالج یا دانشگاه می‌گذرانند. این دوره شامل دروس تئوری و عملی در زمینه روانپزشکی و پرستاری عمومی است.

شرایط تحصیل در رشته پرستاری کانادا

درآمد یک پرستار در کانادا

پرستاری در کانادا یکی از شغل های پردرآمد و پرطرفدار محسوب می‌شود. به طور متوسط درآمد یک پرستار ساعتی ۴۵.۸۳ دلار کانادا است. حداقل درآمد ساعتی ۴۰.۲۸ دلار و حداکثر ۷۸.۵۴۶ دلار است. این درآمد معمولا با توجه به سابقه یک پرستار است و هر چه یک پرستار با تجربه تر باشد این عدد بیشتر خواهد شد. میزان درآمد سالیانه یک پرستار بر اساس آمار سایت nurseavenue از ۴۱.۳۹۶ هزار دلار کانادا تا ۱۰۳.۴۶۷ هزار دلار در هر استان متفاوت است. اگر شما یک پرستار بدون سابقه کار باشید درآمدتان از ۴۱.۳۹۶ هزار دلار کانادا شروع می‌شود.

بورسیه تحصیلی رشته پرستاری

تحصیل در رشته پرستاری در کانادا برای شهروندان کانادا نیز پر هزینه محسوب می‌شود چه برسد به دانشجویان بین المللی. اما ما این امید را به شما می‌دهیم که در صورتیکه دانشجوی خوبی باشید می‌توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنید. معمولا شرایط اخذ بورسیه در هر دانشگاه متفاوت است و شما باید برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص بورسیه های تحصیلی رشته پرستاری در کانادا به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

 

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

 

 

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا : ۰

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

سخن پایانی

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته پرستاری در کانادا باید مراحلی را با موفقیت بگذرانند. شرایط تحصیل در رشته پرستاری در هر دانشگاه که این رشته را ارائه می‌دهد متفاوت است و دانشجویان لازم است برای بررسی شرایط هر مرکز آموزشی به سایت آن مراجعه کنند و شرایط لازم را بررسی کنند. پرستاری در کانادا یکی از شغل های پردرآمد محسوب می‌شود و ورود به این شغل با سخت گیری‌های فراوانی همراه است. پس چنانچه شما متقاضی تحصیل در این رشته در کانادا هستید مطئن باشید که پی از پایان این دوره به آسانی وارد بازار کار می‌شوید و از حقوق و مزایای بالایی در این کشور برخوردار خواهید شد.

nnas.ca ameritech.edu universitystudy.ca

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question