تحصیل در رشته دندانپزشکی کانادا

راهنمای تحصیل در رشته دندانپزشکی کانادا

نویسنده: کارشناس تحصیل در خارج

چگونه در کانادا یک دندانپزشک شوم؟

آیا آماده اید قدم بعدی را در مسیر علاقه خود بردارید؟ برای تحصیل در کانادا و شروع حرفه دندانپزشکی چطور؟ احتمالا این سوال «چگونه می‌توانم در کانادا دندانپزشک شوم؟» در ذهن شما وجود داشته است که به سراغ این مقاله آمده اید. پس تا آخر با ما باشید؛ چرا که در این مقاله پاسخ بسیاری از سوالات شما در زمینه شرایط ورود به رشته دندانپزشکی در کاناد، هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا به عنوان دانشجوی دندانپزشکی، برترین دانشگاههای دندانپزشکی کاناد، آینده شغلی و هر آنچه نیاز است درباره این موضوع بدانید پاسخ داده خواهد شد. ورود به مسیر تحصیل رشته دندانپزشکی اصلا آسان نیست ولی غیر ممکن هم نیست.

برای اینکه در کانادا یک دندانپزشک شوید، سه مسیر وجود دارد. شما می‌توانید به عنوان یک دانشجو لیسانس دندانپزشکی در کانادا وارد دانشگاه های کانادا شوید. اگر یک دندانپزشک هستید و مدرک تحصیلی خود را در کشوری به جز کانادا دریافت کرده اید می‌توانید آزمون  NDEB(National Dental Examining Board of Canada) را بگذرانید. NDEB سازمان ملی ارزیابی دندانپزشکی در کانادا است و این سازمان باید دندانپزشکان و مدارک آنها را بر اساس استاندارهای ملی کشور کانادا تایید کند. یک مسیر دیگر نیز وجود دارد که این مسیر هم مربوط به دندانپزشکانی است که مدرک دندانپزشکی خود را در کانادا دریافت نکرده اند. آنها نیز می‌توانند برای دریافت پذیرش برنامه تحصیلی دانشگاههای کانادا اقدام کنند. هدف ما در این مقاله بیشتر توضیح در خصوص مسیر اول است.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: راهنمای جامع رشته های علوم پزشکی در کانادا [۲۰۲۱]

 

چگونه یک دندانپزشک شوم؟

ورود به رشته دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی در کانادا

شرایط پذیرش و ورود به رشته دندانپزشکی در هر دانشگاه کانادا با دیگری متفاوت است. برای اینکه از شرایط دانشکده های دندانپزشکی دانشگاههای مختلف آشنا شوید باید به سایت آنها مراجعه کنید. یکی از شروط مشترک اکثر دانشگاه های کانادا، کسب نمره مورد نیاز آزمون DAT است که این آزمون توسط انجمن دندانپزشکان کانادا (DAT) برگزار می‌شود. همچنین برای ورود به رشته دندانپزشکی داشتن معدل تحصیلی بالا از شروط دریافت پذیرش است.

درس ‌هایی که برای ورود به دندانپزشکی باید گذراند

دوره‌های اول و دوم آموزش دندانپزشکی، شامل آموزش رشته‌های فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، شیمی و … می‌شود. دانشجویان پس از یادگیری این مباحث نظری باید برای آموزش‌های عملی به بیمارستان‌ها مراجعه کنند. آموزش عملی در بیمارستان‌ها برای دانشجویان در دوره‌های اول و دوم در نظر گرفته شده‌است.

آموزش‌های دوره سوم برای آن دسته دانشجویانی است که می‌خواهند متخصص ارتودنسی شوند، آن‌ها باید این دوره را در طول یک تا سال بگذرانند، تا بتوانند مدرک دیپلم را در زمینه جراحی دندانپزشکی دریافت کنند.

درس ‌هایی که برای دندانپزشکی باید گذراند

هزینه های تحصیل رشته دندانپزشکی و زندگی در کانادا

به طور متوسط هزینه یک دوره ۴ ساله لیسانس دندانپزشکی برای افرادی که اقامت کانادا را دارند، از ۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار دلار کانادا متفاوت است و هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی تا ۳۶۰ هزار دلار کانادا می‌تواند باشد. این هزینه معمولا شامل هزینه های تحصیل و زندگی است. هزینه زندگی معمولا سالی ۱۲ تا ۱۶ هزار دلار کانادا است و این هزینه در هر شهر کانادا متفاوت است. به طور مثال زندگی در ونکوور پرهزینه تر از زندگی در شهر مونترال است و به طور حدودی زندگی در شهر ونکوور استان بریتیش کلمبیا از ۱۲۰۰ تا دو هزار دلار متفاوت است.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

دانشگاه های دندانپزشکی کانادا و شرایط ورود به آنها

در زیر اسامی دانشگاه های کانادا که رشته دندانپزشکی را ارائه می‌دهند آمده است. همانطور که در قسمت قبل نیز اشاره شد، شرایط ورود به دانشکده دندانپزشکی هر دانشگاه متفاوت است و شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات روی نام هم دانشگاه کلیک کنید و وارد صفحه اصلی دانشکده دندانپزشکی هر دانشگاه شوید.

دانشگاه های دندانپزشکی کانادا و شرایط ورود

 

مدارک لازم برای ورود به رشته دندانپزشکی در کانادا

برای ورود به این رشته داشتن حداقل معدل ۳.۲ از ۴ الزامی است. البته این معدل در هر دانشگاه کانادا متفاوت است. سایر مدارک برای ورود به رشته دندانپزشکی به شرح زیر است:

  • مدرک لیسانس علوم پایه در رشته هایی نیز زیست شناسی، ژنتیک و ..
  • معدل مورد نظر هر دانشگاه
  • گرفتن نمره مورد نیاز در آزمون MCAT یا سایز آزمون های مورد تایید DAT (Dental Aptitude Test)

طول دوره دندانپزشکی در کانادا

دوره تحصیلات دندان پزشکی در کشور کانادا شش سال است. در ابتدا لازم است یک دوره علوم پایه دو تا ۴ ساله پیش از ورود به رشته دندانپزشکی بگذرانید و پس از آن یک وارد دوره لیسانس دندانپزشکی شوید. لیسانس دندانپزشکی معمولا ۴ سال طول می‌کشد. دانشجویان پس از دوره لیسانس وارد دوره تحصیلات تکمیلی می‌شوند که این دوره ۳ سال طول می‌کشد.

ورود به بازار کار دندانپزشکی کانادا

همانطور که می‌دانید دندانپزشکی یکی از شاخه های علوم پزشکی است و در حوزه سلامت دهان و دندان در آن می‌توانید فعالیت کنید. دندانپزشکان در کانادا معمولا در حوزه های تخصصی بهداشت عمومی دندانپزشکی، ریشه دندان، آسیب شناسی دهان و فک، جراحی فک و صورت، ارتوذنسی و اصلاح و ترمیم شکستگی فک و دندان، دندانپزشکی کودکان و ساخت پروتزهای دندانی می‌توانند فعالیت کنند.

درآمد یک دندانپزشک در کانادا

یک دندانپزشک با سابقه کاری کمتر از یک سال به طور متوسط در حدود ۹۹.۵۶۵ دلار کانادا می‌تواند درآمد داشته باشد. این درآمد شامل مالیات، پاداش و اضافه کاری نیز است. یک دندانپزشک با سابقه کاری ۱ تا ۴ سال به طور متوسط ۱۰۳.۴۵۸ دلار کانادا درآمد دارد. دندانپزشکان با سابقه کاری ۵ تا ۹ سال به طور متوسط ۱۲۸.۵۳۱ دلار درآمد دارد. چنانچه سابقه کاری ۱۰ تا ۱۹ ساله داشته باشند درآمدشان به طور میانگین ۱۵۲.۲۹۳ دلار کانادا در سال است و دندانپزشکان با بیش از ۲۰ سال سابقه کاری به طور سالیانه بیش از ۱۵۰ هزار دلار کانادا درآمد خواهند داشت.

درآمد یک دندانپزشک

بورسیه تحصیلی رشته دندانپزشکی

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا برای شهروندان کانادا نیز پر هزینه محسوب میشود چه برسد به دانشجویان بین المللی. اما ما این امید را به شما می‌دهیم که در صورتیکه دانشجوی خوبی باشید می‌توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنید. معمولا شرایط اخذ بورسیه در هر دانشگاه متفاوت است و به صورت میانگین در صورت اخذ بورسیه کامل در هر ماه ممکن از تا دو هزار دلار نیز توسط دانشگاه به دانشجو پرداخت شود.

به طور کلی ۱۵ درصد از دانشجویان می‌توانند به دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کانادا راه پیدا کنند. این گونه دانشگاه‌ها برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی مختلفی را در زمینه پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری ارائه می‌کنند و همچنان زبان تحصیل ۱۷ دانشگاه فعال در کانادا انگلیسی و فرانسوی است. در پایان باید بگوییم که برای دستیابی به اهداف خود در زمینه پزشکی علاوه بر تلاش و کار زیاد، باید فداکاری کنید و صبوری داشته باشید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

 

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا : ۲

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

سخن پایانی

در این مطلب به طور کامل شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا را بیان کردیم. شما می‌توانید با در نظر گرفتن علایق، استعدادها و همچنین بودجه خود، اقدام به تحصیل کرده و از مزایای تحصیل در کاناد بهرمد شوید. آیا سابقه تحصیل در کانادا را داشته‌اید؟ لطفا تجربه خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

prepdoctors.ca topuniversities payscale

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question