تحصیل در رشته داروسازی کانادا

نویسنده: کارشناس تحصیل در خارج

چگونه در کانادا یک داروساز شوم؟

آیا آماده اید قدم بعدی را در مسیر علاقه خود بردارید؟ برای  تحصیل در کانادا و شروع حرفه داروسازی چطور؟ احتمالا این سوال «چگونه می‌توانم در کانادا داروساز شوم؟» در ذهن شما وجود داشته است که به سراغ این مقاله آمده اید. پس تا آخر با ما باشید؛ چرا که در این مقاله پاسخ بسیاری از سوالات شما در زمینه شرایط ورود به رشته داروسازی در کاناد، هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا به عنوان دانشجوی داروسازی، برترین دانشگاههای داروسازی کاناد، آینده شغلی و هر آنچه نیاز است درباره این موضوع بدانید پاسخ داده خواهد شد. ورود به مسیر تحصیل رشته داروسازی اصلا آسان نیست ولی غیر ممکن هم نیست.

بسیاری از دانش آموزان در سراسر دنیا دوست دارند در رشته داروسازی کانادا تحصیل کنند. تحصیل در کشور کانادا همواره مورد توجه افراد زیادی در کشورمان قرار دارد و با توجه به محبوبیت رشته داروسازی سوال های زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که برای پاسخ به سوال های خود پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: راهنمای جامع رشته های علوم پزشکی در کانادا [۲۰۲۱]

 

چگونه یک داروساز شوم؟

با چه شرایطی می‌توان به عنوان یک داروساز در کانادا کار کرد؟

شرایط پذیرش و ورود به رشته داروسازی در هر دانشگاه کانادا با دیگری متفاوت است. برای اینکه از شرایط دانشکده های داروسازی دانشگاههای مختلف آشنا شوید باید به سایت آنها مراجعه کنید. حداقل شرایط برای ورود به رشته داروسازی در کانادا به شرح زیر است:

 1. فارغ التحصیلی در مقطع لیسانس یا دکترا داروسازی از یکی از دانشگاههایی که رشته داروسازی ارائه می‌دهند.
 2. قبول شدن در آزمون ملی کانادا (PEBC) (به جز دانشجویان استان کبک)
 3. داشتن تجربه عملی در رشته داروسازی (اینترنشیپ)
 4. تسط به زبان انگلیسی یا فرانسوی

درس ‌هایی که برای ورود به داروسازی باید گذراند

دانشجویان رشته داروسازی در کانادا در دوره تحصیلی خود لازم است درس هایی از قبیل آموزش ها و مهارت های مراکز درمانی، دانش درمان، فیزیولوژی، میکروبیولوژی، بیوشیمی، فارماکولوژی و مراقبت های دارویی را بگذرانند. یک دانشجو بعد از گذراندن این دروس و اتمام دوره لیسانس می‌تواند در مقطع فوق لیسانس یا دکتری تحصیل کند و یا در دوره های اینترنشیپ یا کارآموزی شرکت کند و پس از گرفتن حداقل نمره در آزمون ملی داروسازان کانادا (Pharmacy Examining Board of Canada) مجوز دریافت کند و در داروخانه ها، بیمارستان ها و … کار کند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که دانشجو باید دوره کارآموزی خود را در مراکزی بگذراند که مورد تایید دولت کانادا باشد.

هزینه های تحصیل و زندگی داروسازی در کانادا

به طور متوسط هزینه یک دوره ۴ ساله لیسانس داروسازی برای افرادی که اقامت کانادا را دارند، از ۳۰ هزار تا ۲۰۰ هزار دلار کانادا متفاوت است و هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی تا ۳۰۰ هزار دلار کانادا می‌تواند باشد. این هزینه معمولا شامل هزینه های تحصیل و زندگی است. هزینه زندگی معمولا سالی ۱۲ تا ۱۶ هزار دلار کانادا است و این هزینه در هر شهر کانادا متفاوت است. به طور مثال زندگی در ونکوور پرهزینه تر از زندگی در شهر مونترال است و به طور هزینه حدودی زندگی در کانادا از ۱۲۰۰ تا دو هزار دلار متفاوت است.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

 

درس ‌هایی که برای داروسازی باید گذراند

دانشگاه های داروسازی کانادا و شرایط ورود به آنها

در زیر اسامی دانشگاه های کانادا که رشته داروسازی را ارائه می‌دهند آمده است. همانطور که در قسمت قبل نیز اشاره شد، شرایط ورود به دانشکده داروسازی هر دانشگاه متفاوت است و شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات روی نام هم دانشگاه کلیک کنید و وارد صفحه اصلی دانشکده داروسازی هر دانشگاه شوید.

 1. دانشگاه تورنتو (University of Toronto)
 2. دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)
 3. دانشگاه مونترال (Université de Montréal)
 4. دانشگاه واترلو (University of Waterloo)
 5. دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)
 6. دانشگاه لاوال (Université Laval)
 7. دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University)
 8. دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan)
 9. دانشگاه منیتوبا (University of Manitoba)
 10. دانشگاه مموریال (Memorial University of Newfoundland)

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: برترین دانشگاه های کانادا در سال ۲۰۲۱

 

طول دوره داروسازی در کانادا

دوره تحصیلی لیسانس داروسازی در کشور کانادا چهار سال است. دانشجویان پس از دوره لیسانس وارد دوره تحصیلات تکمیلی، فوق لیسانس یا دکتری می‌شوند که این دوره معمولا ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد.

ورود به بازار کار داروسازی کانادا

همانطور که می‌دانید داروسازی یکی از شاخه های علوم پزشکی است و در حوزه درمان و آموزش می‌توانید فعالیت کنید. داروسازان در کانادا معمولا در داروخانه ها، بیمارستان ها، مراکز بهداشتی و دانشگاهها به عنوان استاد دانشگاه فعالیت می‌کنند. برخی از داروسازان در کانادا شغل های دولتی نیز دارند.

ورود به بازار کار داروسازی

درآمد یک داروساز در کانادا

به طور متوسط درآمود یک داروساز ساعتی ۴۵.۸۳ دلار کانادا است. حداقل درآمد ساعتی ۳۸ دلار و حداکثر ۵۵ دلار است. پاداش یک داروساز از ۹۷۸ تا ۹۰۰۰ دلار در سال می‌تواند متفاوت باشد که این پاداش معمولا با توجه به سابقه یک داروساز است و هر چه یک داروساز با تجربه تر باشد این عدد بیشتر خواهد شد. میزان درآمد سالیانه یک داروساز بر اساس آمار سایت payscale از ۷۶ هزار دلار کانادا تا ۱۱۵ هزار دلار متفاوت است.

مدارک لازم برای ورود به رشته داروسازی در کانادا

برای ورود به این رشته دانشجو باید دوره لیسانس یا دوره های معادل را بگذراند و درس های مربوط به این دوره ها را حداقل با کسب ۷۵ درصد نمره به پایان برساند. سپس در آزمون ورودی رشته داروسازی در کانادا یا همان آزمون Pharmacy College Admission Test- PCAT شرکت کرده و قبول شوند.

بورسیه تحصیلی داروسازی

بورسیه تحصیلی رشته داروسازی

تحصیل در رشته داروسازی در کانادا برای شهروندان کانادا نیز پر هزینه محسوب میشود چه برسد به دانشجویان بین المللی. اما ما این امید را به شما می‌دهیم که در صورتیکه دانشجوی خوبی باشید می‌توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنید. معمولا شرایط اخذ بورسیه در هر دانشگاه متفاوت است و شما باید برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص بورسیه های تحصیلی رشته داروسازی در کانادا به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

 

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا : ۰

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

سخن پایانی

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته داروسازی در کانادا باید مراحلی را با موفقیت بگذرانند. پیشنهاد می‌کنیم دانشجویان در یکی از رشته های علوم پایه مانند زیست شناسی، شیمی، ژنتیک و .. تحصیل کنند، سپس وارد دوره لیسانس داروسازی در کانادا شوند. برای ادامه تحصیل در رشته داروسازی در کانادا نیاز به قبولی در آزمون سراسری نیست که این موضوع یکی از مزایای تحصیل داروسازی در کانادا حساب می‌شود.

pharmacists.ca bachelorsportal capsi.ca

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question