آشنایی با انواع بورسیه های کانادا

راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا (آپدیت ۲۰۲۱)

نویسنده: کارشناس تحصیل در خارج

کوه های سر به فلک کشیده، هوای تازه ، دریاچه های نیلگون، حیات وحش بی‌نظیر ، دانشگاه های عالی کانادا هر ساله نظر هزاران دانشجو بین المللی را به خود جلب می کند. با این حال، آنچه که باعث نگرانی دانشجویان بین المللی می‌شود، هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا است. که این نگرانی با بورسیه های تحصیلی متفاوتی که دانشگاههای کانادا و دولت کانادا برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است برطرف می‌شود.

کانادا به دلیل ارائه گزینه های تحصیل ارزان تر به نسبت سایر مقاصد برتر تحصیل در خارج از کشور، مانند ایالات متحده و انگلیس و همچنین فرصت های بیشتر برای اقامت دائم پس از فارغ التحصیلی مورد توجه دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا قرار گرفته است.

بورس تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین المللی

پرداخت کمک هزینه تحصیلی راه حلی است که‌ به دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کانادا کمک می‌کنند. اسکولارشیپ جوایز مالی غیرقایل بازپرداخت هستند که به دانش آموزان ممتاز اعطا می‌شوند. دانشجویان بین المللی باید برای برخی از بورس های تحصیلی اقدام کنند و برخی از بورسیه ها به صورت خودکار به آنها داده می‌شود.

بودجه بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در کانادا هستند، محدود، بسیار رقابتی و بیشتر برای دوره های تحصیلات تکمیلی (فوق لیسانس، دکتری، پست داک) در دسترس است. با این وجود، در ادامه به معرفی چند نکته و منبع برای کمک به شما برای پیدا کردن بورسیه تحصیلی در کانادا معرفی خواهیم کرد.

کانادا ممکن است یکی از مقاصد اصلی برای تحصیل دانشجویان بین المللی باشد، اما متأسفانه تحصیل در آنجا ارزان نیست. برای کسانی که علاقه مند به تحصیل در کانادا هستند اما نیاز به پشتیبانی مالی دارند، ما در این مقاله انواع بورسیه تحصیلی دانشجویان بین المللی را که توسط دولت کانادا، دانشگاه های کانادا و سایر سازمان ها ارائه شده است، جمع آوری کرده ایم و به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

 

بورس تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین المللی

نکات لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

از خانه شروع کنید

دانش آموزان ابتدا باید بورس های تحصیلی و سایر امکانات مالی را در کشور خود بررسی کنند. با اداره آموزش در کشور خود در ارتباط باشید.

با دانشگاه منتخب خود مکاتبه کنید

برای درخواست اطلاعات در مورد بورسیه دانشجویان بین المللی و هر گونه راهنمای، با دفتر کمک های مالی دانشگاهی که مایل به حضور در آن هستید از طریق ایمیل در ارتباط باشید.

درباره فرصت های مالی دیگر تحقیق کنید.

درباره بورس های تحصیلی که توسط دولت کانادا، دولت های استانی، بنیادهای خصوصی و سازمان های خصوصی به دانشجویان داده می‌شود، اطلاعات کسب کنید.

گزینه های مختلف تامین هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا

وام دانشجویی (Student Loans)

وام های دانشجویی فدرال و استانی از دولت کانادا معمولاً به دانشجویان کانادایی تعلق می‌گیرد و دانشجویان بین المللی این امکان را دارند که بتوانند از یک بانک تجاری یا شخص ثالث وام بگیرند. وام های بانکی غالباً به وثیقه یا عضوی از اعضای خانواده که تضمینی برای بازپرداخت مبلغ وام را بدهد نیاز دارد. همچنین دانشجو برای دریافت وام باید اثبات کند که توانایی بازپرداخت وام را دارد و گزارشی از وضعیت مالی خود ارائه کند.

بورسیه تحصیلی و کمک هزینه دانشگاه های کانادا (University scholarships and bursaries)

بسیاری از دانشگاه های  کانادا به دانشجویانی بین المللی بورسیه تحصیلی مختلفی ارائه می دهند. برای آگاهی از شرایط و میزان این بورسیه ها بهتر است از طریق سایت های دانشگاه مورد نظر خود از آنها اطلاع پیدا کنید.

برخی از دانشگاه های برتر کانادا هزینه کامل تحصیل دانشجویان را به آنها می‌دهند که این هزینه های از طریق بورس هایی مانند، بورسیه تحصیلی Lester B. Pearson در دانشگاه تورنتو تامین می‌شود که هزینه کل شهریه، کتاب، اقامت و سایر موارد را برای کل دوره تحصیلی دانشجو پوشش می‌دهد.

در حالیکه خوب است همیشه برای بورسیه تحصیلی که شامل کل هزینه های شما می‌شود، درخواست دهید اما لازم است بدانید که ممکن است واجد شرایط دریافت آنها نباشید. بورسیه هایی که همه هزینه ها را پوشش می دهند معمولاً بر اساس شایستگی فرد است و بسیار رقابتی هستند، بنابراین نباید به آنها به عنوان تنها منبع مالی خود نگاه کنید.

برخی از دانشگاه ها جوایز ترکیبی دارند که بورسیه هایی است که براساس توانایی و نیاز مالی اعطا می شود. نمونه هایی از این جوایز ترکیبی، بورس تحصیلی بین المللی دانشگاه ترنت و برنامه دانش پژوهان بین المللی دانشگاه بریتیش کلمبیا است.

بورسیه های دانشگاهی بسیار رایج  هستند و دانشجویان می‌تواند برای تأمین برخی از هزینه های خود (نه تمام آن) برای آنها درخواست دهند. بسیاری از این موارد کمتر شناخته می‌شوند و ممکن است هر سال موجود نباشند، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر مستقیماً با دانشگاه و گروه آموزشی خود در تماس باشید.

همچنین ، دانشگاههای کانادا معمولاً نوعی برنامه بورسیه اضطراری در اختیار دانشجویان خود می‌گذارند که در طول دوره خود با مشکلات مالی غیرمنتظره ای روبرو می شوند. دانشجویان واجد شرایط این نوع بورسیه ها می‌توانند در طول تحصیل خود برای آنها اقدام کنند و برای دریافت آنها باید نیاز مالی خود را نشان دهند. این موارد برای شرایط پیش بینی نشده است، بنابراین نمی توان به عنوان برنامه A برای تأمین هزینه های تحصیل خود به آن فکر کنید.

دانشجویان می توانند بورسیه های دولتی و خصوصی و همچنین بورس های تحصیلی خاص کشوری که در آن درس خواندید را بررسی کنند.

شما می توانید برای بورس های تحصیلی مبتنی بر کشور محل تولد خود به صورت جداگانه اقدام کنید، اما بسیاری از آنها توسط خود دانشگاهها درخواست می‌شوند، بنابراین بهتر است مستقیماً با دانشگاه خود در تماس باشید تا ببینید که آنها کدامیک از فرصت های بورس تحصیلی را دارند.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: هر آنچه که نیاز است در مورد مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل بدانید

 

بودجه تحقیقاتی

در سطح کارشناسی ارشد و دکترا، ممکن است بتوانید برای تأمین بودجه تحقیقات خود از برخی از شرکت های خصوصی درخواست کمک هزینه کنید. بهتر است به وب سایت گروه آموزشی دانشگاه خود مراجعه کنید تا ببینید کدام نوع کمک هزینه و بورس تحصیلی در رشته شما موجود است. توصیه می‌شود مستقیماً با اساتید راهنما خود در تماس باشید و در مورد بودجه تحقیق سوال کنید. اساتید راهنما در هر دانشگاه معمولا کمک هزینه های مختلفی برای تحقیق و پژوهش (research) برای دانشجویان در نظر می‌گیرند که این نوع فاند، فاند RA(research assistant) نام دارد.

بورسیه تحصیلی و کمک هزینه دانشگاه های کانادا

انواع بورسیه تحصیلی در کانادا

بورسیه دانشگاههای کانادا

اکثر دانشگاه های کانادا به شما کمک مالی می‌کنند تا دانشجویان بین المللی بتوانند با خیال راحت به تحصیل در کانادا ادامه دهند، اگر شما می‌خواهید بورسیه تحصیلی دانشگاه مورد نظر خود را دریافت کنید، اولین کار شما باید ارتباط با آن دانشگاه از طریق ایمیل باشد.

بورسیه های کمک هزینه مالی

این بورسیه ها بر اساس نیاز های مالی دانشجویان است. اکثر این نوع بورسیه ها فقط برای شهروندان آمریکایی در دسترس است اما برخی از دانشگاهها این نوع بورسیه را به دانشجویانی که به حمایت مالی نیاز دارند نیز می‌دهند.

بورس تحصیلی ویژه شاگردان ممتاز

این نوع بورسیه ویژه دانشجویانی است که در یک زمینه خاص استعداد بالایی دارند، مثلا اگر دانشجویی در زمینه ورزشی یا در کارهای اجتماعی خیلی موفق باشد و یا در زمینه کارآفرینی ایده‌ای خلاقانه داشته باشد می‌تواند برای دریافت این بورسیه اقدام کند.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: شهریه دانشگاه‌ های کانادا

 

بورسیه های تحصیلی دولت کانادا

بورسیه های بین المللی دولت کانادا

امور جهانی کانادا مسئول مشارکت دولت در ارائه بورسیه های تحصیلی بین المللی است. توسط این وب سایت کاربران قادر خواهند بود تا میزان جوایز مطالعه و تحقیق را بر اساس کشور مبدا خود جستجو کنند.

بورسیه های تحصیلات تکمیلی Vanier کانادا

بورس تحصیلی فارغ التحصیل وانیر کانادا برای دانشجویان دکترا کانادایی و دانشجویان بین المللی دکترا که در دانشگاه های کانادا تحصیل می کنند، در دسترس است. توسط این بورسیه به دانشجو ۵۰،۰۰۰ دلار در سال پرداخت می‌شود و این بورسیه ۳ سال اعتبار دارد.

بورس و کمک هزینه تحصیلی Fonds de recheche du Quebec

دولت کبک از طریق صندوق های تحقیقاتی خود FRQNT (طبیعت و فناوری ها) ، FRQS (سانته) و FRQSC (جامعه و فرهنگ) برای تحصیل در مقطع دکترا در کانادا، فوق دکترا و تحقیقات کوتاه مدت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی ارائه می دهد.

بورسیه دکترای بنیاد پیر الیوت ترودو (Pierre Elliott Trudeau Foundation Doctoral scholarships)

بنیاد ترودو هر ساله به حداکثر ۱۵ داوطلب برجسته دکترا که در یک برنامه علوم اجتماعی و انسانی ثبت نام یا درحال ثبت نام هستند پاداش می دهد. ارزش سالانه این بورسیه حداکثر ۶۰،۰۰۰ دلار برای هر دانش آموز است و  تا چهار سال اعتبار دارد.

بورس تحصیلی پس از دکتری Banting (Banting Postdoctoral Fellowships)

بورسیه ها تحصیلی دولت کانادا به دانشجویان بین المللی ای ارائه می‌شود که تحصیلات تکمیلی خود را در رشته های علوم طبیعی و اجتماعی یا تحقیقات بهداشت سپری می‌کنند.

جوایز پژوهشی IDRC

بورس تحصیلی دولت کانادا برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه برای گذراندن دوره تحقیقاتی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در یک دانشگاه معتبر کانادا. بورسیه های تحصیلی بر اساس کشور

مخصوص دانشجویانی است که از کشورهای در حال پیشرفت قصد تحصیل در کانادا را دارند.

بورسیه های تحصیلات تکمیلی NSERC

بورسیه های مختلف دولت کانادا، کمک هزینه ها و جوایزی است که برای دانشجویان ممتاز که در دانشگاه های معتبر کانادا در رشته های علوم طبیعی یا مهندسی تحصیل می کنند در دسترس است.

بورسیه تحصیلی غیر دولتی برای تحصیل در کانادا

Anne Vallee Ecological Fund

این بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی ای است که روی حیوانات تحیق و پژوهش می‌کنند. این بورسیه تحصیلی شامل دانشجویان در مقطع دکترا در یک دانشگاه معتبر کانادا در استان کبک یا استان بریتیش کلمبیا می‌شود.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: بهترین شهرهای دانشجویی کانادا

 

بورسیه های خاص دانشگاه برای تحصیل در کانادا

بورسیه های خاص دانشگاه برای تحصیل در کانادا

جوایز دانشگاه کارلتون برای دانشجویان بین المللی

بورسیه تحصیلی دانشگاه کارلتون، برای کلیه دانشجویان تحصیلات تکمیلی است که شرایط آنها برای دریافت این بورسیه پذیرفته می شود. دانشگاه کارلتون به دانشجویانی که ۸۰ درصد از معیارهای متوسط پذیرش را دارند بورس های تحصیلی جزئی به ارزش ۴۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ دلار ارائه می دهد.

جوایز بین المللی کارشناسی دانشگاه کنکوردیا

بورس های تحصیلی مختلفی برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کانادا در دانشگاه کنکوردیا در مونترال که برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی وجود دارد که برای دریافت آنها باید درخواست خود را به دانشگاه بفرستید.

بورس تحصیلی دانشگاه دالهاوزی کانادا

بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در هر مقطع در دانشگاه دالهاوزی وجود دارد. این دانشگاه در  هالیفاکس کانادا قرار دارد.

بورس تحصیلی دانشگاه Fairleigh Dickinson

برای دانشجویان بین المللی که قصد دارند در دانشگاه Fairleigh Dickinson در شهر ونکوور تحصیل کنند، بورسیه های تحصیلی متنوعی در هر مقطع تحصیلی وجود دارد.

بورس تحصیلی دانشگاه HEC Montréal

بورسیه های مختلفی برای تحصیل در کانادا با توجه به شرایط تحصیلی و نیاز دانشجویان بین المللی در HEC Montréal وجود دارد که برای آگاهی از آنها باید به وب سایت این دانشگاه مراجعه کنید.

بورسیه های دانشجویی بین المللی در کالج هامبر کانادا

طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی برای تحصیل در کالج هامبر تورنتو وجود دارد. این هزینه می‌تواند ۲۰۰۰ دلار از هزینه تحصیل دانشجو در طول سال اول تحصیل را تامین کند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

کمک های دانشجویی و بورسیه های دانشگاه مک گیل

فرصت های مختلف برای تامین هزینه های دانشجو، از جمله برنامه بورس تحصیلی دانشگاه مک گیل و PBEEE – کبک برای دانشجویان بین المللی در مقطع تحصیلات تکمیلی و فوق دکترا وجود دارد.

بورسیه های بین المللی دانشگاه کوئینز

تعدادی بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه Queen’s وجود دارد. برخی از این بورسیه ها فقط به دانشجویان هند، پاکستان و ایالات متحده داده می‌شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه کوئست کانادا

بورس تحصیلی از ۲۰۰۰ دلار کانادا تا پرداخت کامل شهریه برای تحصیل در دانشگاه Quest University Canada در دسترس است که کلیه دانشجویان بین المللی ای که واجد شرایط دریافت آن هستند، می‌توانند آن را دریافت کنند.

بورسیه تحصیلی International leader of tomorrow award دانشگاه بریتیش کلمبیا

بورس تحصیلی کانادایی بر مبنای شایستگی و توانایی دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور، برای دانشجویان مقطع کارشناسی که مهارت های رهبری و پیشرفت تحصیلی خود را نشان دهند، در دسترس است.

این دانشگاه سالانه بیش از ۱۰ میلیون دلار به جوایز، بورسیه ها و سایر کمک‌های مالی برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی اختصاص می دهد.

بورسیه های تحصیلات تکمیلی دانشگاه بریتیش کلمبیا

منابع مختلفی برای ارائه بورسیه های دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه بریتیش کلمبیا، برای حمایت از تحصیل دانشجویان بین المللی در کانادا وجود دارد.

بورسیه های بین المللی دانشگاه آلبرتا

طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی و  کارشناسی ارشد در دانشگاه آلبرتا وجود دارد.

بورسیه های بین المللی دانشگاه کلگری

بورسیه های تحصیلی متنوعی برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کانادا در دانشگاه کلگری از ۵۰۰ دلار کانادا تا ۶۰ هزار دلار کانادا وجود دارد. بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی تا سقف ۴۰۰۰۰ دلار فراهم شده است.

 

پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه کنید: ارزیابی دارایی جهت مهاجرت به کانادا

 

بورسیه تحصیلی دانشگاه منیتوبا

بورسیه های تحصیلی دانشگاه منیتوبا، برای دانشجویان مقطع کارشناسی بین المللی در مقطع تحصیلات تکمیلی وجود دارد. این جوایز برای دانشجویان از هر ملیتی که متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد تمام وقت در دانشگاه منیتوبا هستند، وجود دارد. برای دانشجویان دکترا دانشگاه منیوبا سالانه ۱۸۰۰۰ دلار و برای دانشجویان کارشناسی ارشد سالانه ۱۴۰۰۰ دلار بورسیه تحصیلی وجود دارد.

جوایز بین المللی دانشجویی دانشگاه ساسکاچوان

بورسیه های متنوعی بر اساس شایستگی‌های دانشجویی برای تحصیل در کانادا در دانشگاه ساسکاچوان، برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی وجود دارد.

بورسیه تحصیلات تکمیلی دانشگاه تورنتو انتاریو

بورس های تحصیلی متنوعی برای دانشجویان کانادایی و بین المللی برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه تورنتو وجود دارد.

بودجه بین المللی دانشگاه واترلو

بورسیه های تحصیلی متنوعی به دانشجویان بین المللی که در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه واترلو تحصیل می‌کنند، ارائه می شود. جوایز انتخاب داشجویان برتر از دید اساتید برای دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد که یک برنامه تحصیلات تکمیلی پروژه محور را شروع می کنند موجود است. دانشجویان برای هر ترم ۲۵۰۰ دلار به مدت حداکثر پنج ماه دریافت می کنند.

کمک مالی و جوایز دانشگاه سایمون فریزر

طیف وسیعی از بورس های تحصیلی و سایر فرصت های مالی برای تامین بودجه مالی برای دانشجویان کانادایی و بین المللی که در دانشگاه سایمون فریزر تحصیل می‌کنند وجود دارد.

بورس های تحصیلی بین المللی وسترن

بورس های تحصیلی مختلفی به دانشجویان بین المللی که در دانشگاه وسترن تحصیل می کنند ارائه می‌شود.

برنامه دانشجویان بین المللی دانشگاه یورک

دانشگاه یورک تعداد زیادی بورس تحصیلی بین المللی برای دانشجویان مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی که در این دانشگاه تحصیل میکنند ارائه می‌دهد.

این بورسیه‌ها از ۶۰ تا ۱۰۰ هزار دلار کانادا برای دانشجویان بین المللی مقطع لیسانس که برتری علمی خود را نشان داده اند، وجود دارند.

بورس تحصیلی دانشگاه وینیپگ

این بورسیه شامل دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی تا دکترا می‌شود. این جایزه می‌تواند شامل بخشی از شهریه به میزان ۳۵۰۰ دلار شود.

 

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا : ۱

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم اطلاعات جامعی از انواع بورسیه های تحصیلی کانادا در اختیار شما قرار دهیم. لازم است به این نکته توجه کنید که شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در هر دانشگاه و برای هر شخص متفاوت است. دریافت بورسیه تحصیلی فقط به دانشجو و شرایط وی بستگی دارد. همچنین به این نکته توجه کنید که بورسیه های تحصیلی کانادا ددلاین و ظرفیت محدودی دارد و هر سال ممکن است تغییر کند. شما می‌توانید برای بررسی شرایط خود با مشاوران مجرب ما در  بلو اسکای (BlueSky) در تماس باشید.

timeshighereducation topuniversities universitystudy.ca

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question