۰۲۱-۲۶۲۹۰۷۵۱ رزرو وقت مشاوره

آزمون تافل (TOEFL)

نویسنده: زهرا مهربان

تافل TOEFL آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینه برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می سنجد.این آزمون به دو صورت کاغذی و اینترنتی توسط موسسه‌ ای تی اس ( ETS)  برگزار می‌شود. در بیش از ۹ هزار دانشگاه و موسسه از بین ۱۳۰ کشور جهان مورد پذیرش قرار می گیرد.

 • مدرک تافل تنها ۲ سال اعتبار دارد.

 

آزمون کاغذی ( Pbt )

همانطور که از نام این آزمون مشخص است ، داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به سوالات موجود در دفترچه آزمون پاسخ دهند.این آزمون جای خود را رفته رفته به آزمون اینترنتی داده است و در آینده نیز منسوخ خواهد شد.در آزمون کاغذی ۳ مهارت زبان آموزی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 • مهارت شنیداری ( Listening Comprehention)
 • ساختار زبان ( Structure and Language)
 • مهارت خواندن ( Reading Comprehention )

علاوه بر سه مهارت فوق یک قسمت برای مهارت نوشتن هم وجود دارد که در یک فرصت ۳۰ دقیقه ای بایستی داوطلب بتواند در مورد موضوع مشخصی بنویسد.نمرات بدست  آمده از هر قسمت بعد از تغییر مقیاس یافتن با هم جمع شده و نمره کل داوطلب را مشخص می کند.این  نمره می‌تواند بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ تغییر کند.بنابر این هیچ نمره مشخصی برای قبولی یا رد شدن در این آزمون وجود ندارد و همه شرکت کنندگان در این آزمون نمره آزمون را دریافت خواهند کرد.نمره مورد نیاز داوطلب بستگی به محلی دارد که داوطلب می خواهد نمره خود را برایشان ارسال کند.معمولا و برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور نمره بالاتر از ۵۵۰ ،برای شرکت در آزمون دکتری در داخل ایران نمره بالاتر از ۴۸۰ مورد نیاز است.

آشنایی با آزمون تافل اینترنتی

در این نوع آزمون شرکت کنندگان بایستی در تاریخ های مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند.اعتبار مدرک این آزمون با مدارک امتحانات تافل قدیمی یکسان است ولی این آزمون دارای تفاوت هایی می باشد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تاکید بر روی گرامر بود این آزمون تمامی مهارت های زبانی را پوشش می دهد.

فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود دو هفته می باشد.

این آزمون هر ماه چند بار برگزار می شود و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.

این آزمون ۴ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا حتی چند مهارت را مورد آزمایش قرار دهد.یادداشت برداری در این روش برخلاف روش مبتنی بر کاغذ مجاز است و انتخاب سوالات تقریبا به صورت تصادفی است.

تفاوت های آزمون تافل کاغذی وکامپیوتری با آزمون تافل اینترنتی

در آزمون تافل اینترنتی ( IBT) بخش جدیدی با عنوان بخش گفتاری یا کامپیوتری (Speaking) وجود دارد و بخش ساختار (Structure ) که در آزمون های کتبی وجود داشت ،حذف شده است.گرامر به طور غیر مستقیم در بخش های دیگر این آزمون مورد سنجش قرار می گیرد.سخنرانی ها طولانی تر شده اند و گفتگوها در بخش شنیداری (Listening ) خلاصه نویسی نیز مجاز است.در بخش درک مطلب Reading سوالات متنوع تر شده و به عنوان مثال از شرکت کنندگان خواسته می شود اطلاعات را طبقه بندی کنند و یا جدولی را پر کنند. تایپ کردن هم در بخش نوشتاری الزامی است.

بخش های مختلف تافل اینترنتی

بخش درک مطلب (Reading)

بخش درک مطلب در تافل IBT خیلی با نسخه کامپیوتری آن (CBT) تفاوت ندارند.این بخش از سه متن آکادمیک تشکیل شده است که به دنبال هرکدام چندین پرسش مطرح می شود.هر کدام از این متون حدودا از ۶۵۰ تا ۷۵۰ کلمه ساخته شده است.نوع سوالات هم ترکیبی از نوع سوالات موجود در تافل  کامپیوتری و CBT .انواع جدیدتری از سوالات است که در آن شرکت کنندگان باید جدولی را پر کنند.

به بخش درک مطلب Reading که یک فهرست لغات و دیگری یک گزینه تجدید نظر “فهرست review option  لغات ” را در اختیار داوطلب قرار می دهند که معنی کلمات کلیدی موجود در متن را بیابند و با گزینه تجدید نظر در پاسخ ها ( review option) تجدید نظر کنند.

بخش شنیداری (Listening )

بخش شنیداری آزمون تافل توانایی داوطلب را در درک مکالمات انگلیسی آنگونه که در آمریکای شمالی صحبت می شود ارزیابی می کنند.بخش شنیداری آزمون تافل اینترنتی IBT هم خیلی با نسخه کامپیوتری آن (CBT) متفاوت نیست .این بخش از دو مکالمه و چهار سخنرانی درسی هراه با پرسش های متعدد تشکیل شده است.

بخش نوشتاری writing

این بخش از آزمون ،توانایی داوطلب را در به کار گیری “نوشتن” جهت برقراری ارتباط در یک محیط دانشگاهی مورد سنجش قرار می دهد.این بخش به دو قسمت تقسیم می شود: قسمت تلفیقی (integrated) و قسمت مستقل (independent ) که تایپ کردن برای هر دو قسمت ضروری است.

 • در قسمت تلفیقی داوطلب باید در ابتدا متن کوتاهی را بخواند(۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه ) و سپس به یک نطق مرتبط با متن گوش دهد.بعد از آن باید با استفاده از متن و سخنرانی به دست آورده به یک پرسش پاسخ دهد.۲۰ دقیقه فرصت داده می شود که داوطلب پاسخ خود را که بین ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه باشد ،بنویسید.
 • اما قسمت مستقل (independent ) بخش نوشتاری ،مشابه بخش نوشتاری آزمون کامپیوتری تافل می باشد.در این قسمت ۲۰ دقیقه فرصت داده می شود که انشای کوتاهی در حدود ۳۰۰ کلمه درباره یک موضوع خاص توسط داوطلب نوشته شود.

بخش گفتاری (Speaking )

این بخش جدید از آزمون تافل دارای ۶ بخش و (task ) می باشد که دو بخش آن به صورت مستقل (independent ) و چهار بخش به صورت تلفیقی است.

بخش گفتاری آزمون تافل دارای قسمت های زیر است:

دو بخش مستقل (independent ) درباره موضوعات معمولی و آزاد :

 • شرکت کنندگان باید با استفاده از دانش و تجارب شخصی خود در مورد موضوع خاصی توضیح دهند.
 • دو بخش تلفیقی (integrated) براساس خواندن وشنیدن :این بخش ها شامل یک متن کوتاه و یک صحبت کوتاه می باشد.شرکت کنندگان باید اطلاعاتی را که از این دو طریق به دست می‌آورند، با هم تلفیق کرده و در پاسخ خود به کار گیرند.
 • دو بخش تلفیقی بر اساس شنیدن یک سخنرانی یا گفتگوی کوتاه :شرکت کنندگان باید نکات کلیدی موجود در آنچه که می شنوند را به طور خلاصه در پاسخ هایشان ارائه دهند.
 • مدت پاسخگویی به هر کدام از بخش ها بین ۴۵ تا ۶۰ ثانیه متغییر می باشد.

امتیازدهی آزمون

آزمون تافل اینترنتی امتیازی بین صفر و ۱۲۰ دارد

امتیاز هر بخش مطابق زیر است:

 • Reading ( ۳۰ – ۰)
 • Listening ( ۳۰ – ۰)
 • Speaking ( ۳۰ – ۰)
 • Writing ( ۳۰ – ۰)

نحوه ثبت نام  و پرداخت هزینه آزمون

ثبت نام در آزمون تافل به صورت اینترنتی و از طریق سایت موسسه ETS انجام می شود.

پرداخت هزینه ثبت نام به دو صورت اینترنتی (کارتهای اعتباری و….) و بین المللی انجام می پذیرد.

لازم به ذکر است متقاضیانی که به کارت های اعتباری MASTER و VISA  دسترسی ندارند می توانند از طریق سایت فروش ووچر سازمان سنجش اقدام کنند.در این سایت ،وجه آزمون به صورت ریالی از کارت متقاضی کسر می شود و شماره ای ۱۶ رقمی (ووچر) به داوطلب ارائه می شود و داوطلب می بایست تا قبل از اتمام  ووچر نسبت به ثبت نام در سایت موسسه ETS اقدام کرده و گزینه پرداخت ووچری را انتخاب و عدد مربوط را در آن سایت وارد کند.

اعتبار کسب شده هر داوطلب تا ۲ سال پس از تاریخ آزمون اعتبار دارد.

 

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا : ۰

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question