ویزا (Visa)

نویسنده: زهرا مهربان

تهیه مدارک مورد نیاز و اقدام برای ویزا

یکی از مهمترین مسائل تحصیل در خارج ، مسئله ویزای هر کشور است و لازم است دانشجو به دقت در این زمینه اطلاعات خود را کامل کنید.

معمولا دانشجویان یا خود برای ویزا اقدام می کنند و یا از طریق موسسات اعزام دانشجو ، اما در هر دو حالت می بایست به موارد زیر دقت کنید.

۵ توصیه مهم در رابطه با ویزا:

 1. همیشه مدارک و شرایط ویزا را از طریق سایت رسمی سفارتخانه آن کشور به دقت بررسی نموده و به روزترین فرم ها را از آن طریق دریافت نمایید.
 2. در صورتی که در زمینه ویزا احساس نیاز به هم فکری و مشاوره دارید حتما از طریق موسسات مورد تایید وزارت علوم که خدمات ویزا به دانشجویان ارائه می دهند اقدام نمایید.
 3. یکی از مهمترین اصول در ویزا ،اصل صداقت می باشد.بنابراین در همه حال سعی کنید تمام مدارک واظهاراتی که به سفارت هر کشوری ارائه می دهید، دقیق و صحیح باشد و به هیچ عنوان مطلبی خلاف واقع به هیچ مسئولی ارائه ندهید. چه بسیار افرادی به دلیل عدم دقت در این موضوع ضررهای جبران ناپذیری شامل حال آنان شده است.
 4. اگر فرد یا افردی فرم های ویزا و مدارک شما را پر نموده و یا به سفارت ارائه می دهند ،حتما خودتان در این زمینه دقت نمایید تا همه‌ی آنها صحیح و دقیق باشند چون در هر صورت شما مسئول پرونده و اظهارات ارائه شده به سفارت هستید.
 5. در صورت جواب رد به ویزا ، به دقت دلایل آنرا بیابید و در صورتی که مایل بودید دوباره اقدام کنید حتما موارد گذشته را مد نطر قرار دهید تا دوباره دچار رد ویزا نگردید.

اقدامات بعد از ویزا

مکان مناسب ، قوانین ،بهداشت ،بیمه ،وسایل مورد نیاز برای سفر

اقدامات مهم بعد از ویزا

بعد از اینکه دانشجو ویزای خود را دریافت کرد می بایست موارد بسیار مهمی را مد نطر قرار دهد.چون این تازه شروع کار در مسیر جدید می باشد و می بایست به دقت عمل نمود تا خدای ناکرده دانشجو دچار ضرر و زیان نشود.

هفت اقدام مهم بعد از ویزا:

 1. اعلان اخذ ویزا به مرکز آموزشی: بعد از اخذ ویزا یکی از مهمترین کارها ،اعلان اخذ ویزا به دانشگاه یا مرکز آموزشی می باشد تا مواردی ضروری قبل از ورود را در دانشگاه با شما هماهنگ کند.گاهی خدماتی قبل از ترنسفر فرودگاهی ،راهنمای ورود به کشور و شهر ، وسایل مورد نیاز و راهنمایی های مختلف توسط مراکز آموزشی بعد از اعلان شما به مراکز آموزشی بابت اخذ ویزا برای شما ارسال می گردد.بنابراین بسیار مهم است که مرکز آموزشی خود را از اخذ ویزا در اولین فرصت آگاه نمایید.
 2. هماهنگی محل اسکان : در صورتی که نیاز به محل اقامت در کشور مورد نظر را دارید می بایست محل اقامت خود را از طریق محل آموزشی خود هماهنگ نمایید.در اغلب اوقات مراکز علمی آموزشی خودشان دارای خوابگاه یا محل اسکان می باشند اما می بایست دانشجو هماهنگی های لازم را در این زمینه انجام دهد.اگر از طریق موسسه ای اقدام به پذیرش نموده اید آنها این کار را برای شما انجام خواهند داد.
 3. تهیه بلیط مسافرتی : بر اساس تاریخ شروع دوره و زمان ارائه محل اقامت و تاریخ اجازه ورود به کشور مقصد ،بلیط خود را رزرو نمایید و بدون هماهنگی بر این اساس اقدام نکنید چون در بعضی مواقع دیده شده که دانشجویان تاریخی را برای مسافرت به آن کشور انتخاب می کنند که هنوز محل اقامت انان  مشخص نیست یا بعد از روز ثبت نام و یا شروع دوره تاریخ رزرو می کنند که در هر دو حالت اشتباه است.بنابراین تاریخ مسافرت خود را با دانشگاه و یا با موسسه ای که کار شما را انجام داده است هماهنگ کنید.
 4. وسایل سفر: قبل از سفر وسایل مورد نظر و ضروری برای دوران تحصیل خود را تهیه کنید که البته بستگی به کشور و محل اقامت شما نیز دارد اما نکته مهم آن است که ابتدا لیستی را تهیه کنید و بر اساس آن اقدام نمایید.یک از بهترین روش ها مشورت با دانشجویانی است که قبلا رفته اند و سوال از آنان در مورد اقلام مورد نیاز جهت بردن به آن کشور است و اگر به فردی دسترسی ندارید می توانید از موسسات اعزام دانشجوی مورد تایید وزارت علوم سوال نمایید.در ضمن قوانین اجازه ورود وسایل مختلف به هر کشور را از طریق سایت سفارتخانه آن کشور به دقت مطالعه کنید.
 5. قوانین مهم کشور مقصد: دانشجو از زمانی که وارد کشوری می شود می بایست طبق قوانین آن کشور رفتار نماید.در بسیاری از کشور ها مواردی از قبیل تخلفات و مجازات ها متفاوت می باشند و می بایست نسبت به این مطالب از قبل آگاهی داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.(معمولا این اطلاعات در سایت سفارتخانه های کشور مقصد موجود است)
 6. آگاهی از خدمات کنسولی ایران در کشور مقصد: سفارتخانه های ایران و بخش های کنسولی ایران در بسیاری از کشورهای جهان به دانشجویان خدمات مختلفی ارائه می دهند و یکی از مهمترین کارها اطلاع در این زمینه می باشد و غالبا قبل از سفر ،شما می توانید از طریق سایت اینترنتی سفارت ایران در کشور مقصد،از این خدمات آگاه شوید.خدماتی از قبیل اجازه ورود و خروج برای مشمولان ،تمدید گذرنامه ،تایید مدارک و بسیاری از خدمات دیگر که ضروری است تا از آنها اطلاع داشته باشید.
 7. بیمه پزشکی : از مهمترین نکات زندگی در کشور مقصد داشتن بیمه پزشکی در آن کشور می باشد.که لازم است دانشجو آن را مد نظر قرار دهد.مهمترین کار در ابتدای ورود به هر کشور مساله بیمه پزشکی است که می بایست از طریق مرکز آموزشی این مساله صورت پذیرد.در بعضی از کشورها فرد نیاز است که در ابتدای ورود خود را برای بیمه ثبت نام کنند.در کشورهای دیگر می بایست حتما آنرا خریداری نماید.در هر صورت با توجه  به مدل های مختلف بیمه در کشورهای دنیا مهم است  که دانشجو بداند که دارای بیمه پزشکی مطمئن در کشور مقصد می باشد.

 

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز شما مشخص شود!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا : ۰

امتیازی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

نظرات

اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سیستم مشاوره آنلاین Blue Sky
در کمتر از 30 دقیقه پاسخگو شما هستیم.
question